Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX1 ťažký kaliber

Pavel Matějka (394)|15.9.2014 18:57
Tohle http://www.dpreview.com/previews/panasonic-lumix-dmc-lx100/2 bude taky krásná hračka. Ovšem asi to nebude levné. Jen škoda, že to využívá cca 2/3 snímacího čipu - ale jinak by to asi vyšlo přes půl kg a o pět tisíc víc...
crashpc (541)|15.9.2014 20:26
Jojo, samé novinky, a nejeden má problém ujasnit si jak věci jsou... To je poprvé, co mě Samsung donutil zvednout obočí, ale nic víc. Je to spíš předváděčka toho, že mají knowhow, lidi i prachy, ale když se podíváme na celý foto ekoststém Samsungu, ceny, a ohlédnem se do minulosti za kvalitou, tak říkám super, ale ještě "tam" zdaleka nejsou. Aneb snímač a rychlý procesor není vše. U Paasonicu se mi to líbí víc. Ocenil bych stroj s APS-C a pevným rychlým sklem... Také ten Panasonic mobil s 1" snímačem je něco. Nedělat tělo objektivu tak extravagantní, byl by to nářez, a pro mé zcela jistě konec všech kompaktů. A to nás ještě čeká další kolo zrcadlovek i bezzrcadlovek nižší třídy...
joeh (3352)|15.9.2014 20:29
Samsung NX1 je podľa špecifikácií v podstate revolučný prístroj. Vskutku zaujímavý je fakt, že giganti ako Sony a Panasonic sa nechali predbehnúť o celý level práve Samsungom.
joeh (3352)|15.9.2014 20:55
crashpc - ktorý Panasonic máš na mysli pod tým - Panasonic mobil s 1"snímačom ?
Sakini (1174)|15.9.2014 21:06
Myslí ten CM1 se senzorem z FZ1000, tedy populárním Sony 20 MPx - to je opravdu zajímavé, pevný f2.8 objektiv pak není zase tak špatná věc, to spíš to 28 mm ohnisko, 24 mm bych osobně viděl radši, a někdo zase 35.
crashpc (541)|15.9.2014 21:16
Jojojo já jsem ten "třicet pětkovej" ;-)
joeh (3352)|15.9.2014 21:22
Sakini (1174)|15.9.2014 21:37
Jako plná manuální kontrola a 4K video, tomu se říká smrt mýdlových krabiček.
NX1, ať už bude jakýkoliv, bude mít největší problém s trhem. Pro aktuální uživatele Samsungu je to extrémní skok, hlavně finančně - on s těmi dvěma profi objektivy vyjde na víc než sto tisíc, za což už je hromada jiné srandy. samozřejmě ho kdokoliv může používat s levnější optikou, ovšem kolik takových uživatelů bude ochotno dát zanové tělo víc než (možná) za všechny své objektivy dohromady? Určitě se ze skupiny Samsungářů lidi najdou, ale záplava to nebude. A pro profesionály ten systém pořád bude nezajímavý, protože dva profi zoomy ještě neznamenají všestranně využitelný systém, a těch několik kvalitních pevných skel nikoho prostě nerozčechrá. I když technologicky je zřejmě hodně nabitý, NX1 má příliš mnoho zavedenější konkurence která nabízí větší zázemí a víc možností - určitě mu přeju ůspěch, ale moc v to nevěřím. Samsung to s profi myslí vážně, má brzy uvést třeba 300/2.8, ale při ceně za kterou si každý dnes může koupit FF foťák (a pokud to je zrcadlovka tak má ohromné množství vybavení k dispozici) nebude lehké přesvědčit lidi že to za to stojí. Zásadní bude jak se ukáže ten senzor, jestli bude opravdu the best - Samsung se sice učí, ale chyby se mu zatím stále nevyhýbají.
Ale ta Fujina od Panasonicu je hodně zajímavá, to konečně vypadá jako foťák s duší. Fotky sice budou jen 12 MPx, ale schopnosti senzoru co se týče DR a šumu zůstanou, navíc kopa technologie a z 4K videa si můžete tahat 8 MPx fotky dle libosti. Tohle zdá se někdo domyslel, jen když jsem viděl to ovládání a otočné voliče nahoře tak jsem se musel zasmát, ta jejich spolupráce s Fuji byla znát už u GX7 a teď to je jak kdyby dva týmy stavěly ten foťák společně každý po svém.
A i ten Canon "RX" má něco navíc oproti Sony, jednoznačně je vidět lepší ovládání a objektiv je delší při stejných světelnostech jako RX100 M3. Sice nemá hledáček, ale pokud bu jinak nic nechybí tak to nebude žádná tragedie
joeh (3352)|15.9.2014 21:37
- parádne fotky mobilofoťáku v odkaze, len aká je hmotnost ...
http://www.theverge.com/2014/9/15/6151671/panasonic-leica-cm1-android-cameraphone
Sakini (1174)|15.9.2014 21:50
200 gramů bych snesl, jsem zvyklý na odolné smartphony velké jak cihla, ale tu cenu by nesnesla moje peněženka :-))) sice je to hodně nabušený mobil, ale zatím ne díky, třeba až jednou slevní.
joeh (3352)|15.9.2014 21:56
- no, tá Fujina od Panáka - lamely krytky objektívu v pohotovostnom režime vypadajú strašne, už bez tých lamiel sa to bude blbe držať a ešte toto...
joeh (3352)|15.9.2014 22:26
Celkovo si Panasonic zo 4k videa robí srandu - FZ1000 má veľmi slabú snímkovú frekvenciu 25fps, aktuálne pridali režim 24p, no a CM1 má 15fps, hezky...
Sakini (1174)|15.9.2014 22:26
To je jen nasazovací automatická krytka, tu používat nemusíš - jinak mám s nimi docela zkušenosti a nijak to nezavazí ani na menších modelech, jen to divně a podezřele vypadá. Integrované lamely se u takového objektivu už očekávat nedaly.
4K je zatím spíš na parádu, stejně to málokdo využije, důležitější je FullHD video těchhle zařízení které bývá nadprůměrně kvalitní.
joeh (3352)|15.9.2014 22:52
- no, ja mám na tie kvalitou nadpriemerné fullHD videá zo 4k foťákov asi takýto názor - proti kamere je video roztrasené, autofokus nespoľahlivý, v pohybe /švenku/ máznuté. Všimni si na prezentačných videách /GH4, FZ1000, AX100/ ako sa elegantne vyhýbajú akčným scénam, no video je predsa o pohybe.
Pavel Matějka (394)|15.9.2014 23:10
Mám podobnou krytku koupenou na XZ-2 a je to skvělá věc. Proti obyčejné krytce na špagátku nebe a dudy. Pokud někdo hodlá držet foťák za lamely, tak ať se především vyhne Canonům, ty jsou na to velice háklivé a po dvou jemných stiscích dokážou odrbat MC z přední čočky jedna dvě.
kolyy (1542)|18.9.2014 12:06
[QUOTE=Sakini;33582]Ale ta Fujina od Panasonicu je hodně zajímavá, to konečně vypadá jako foťák s duší. Fotky sice budou jen 12 MPx, ale schopnosti senzoru co se týče DR a šumu zůstanou, [/QUOTE]

To bohužiaľ nie je pravda, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže javiť, veď človek si povie, že orezom zostáva pomer signálu a šumu rovnaký. Lenže porovnávať sa musí nafotenie rovnakej scény na plný snímač, a ten už poberie detailov viac (v tomto prípade 16Mpx vs 12Mpx) a šum bude drobnejší. Pre DR to platí rovnako, keďže ten primárne závisí na úrovni šumu na základnom ISO.
Úplne rovnako by sa dalo argumentovať, že APS-C 16MPx má rovnaký šum a DR ako FF 36Mpx, a to predpokladám tvrdiť nechceš?

U LX100 sa má orezávať cca štvrtina čipu, takže asi -1/3EV. Uvidíme čo to bude za čip, ale zdá sa, že doterajšie Panasonic 4/3" čipy sú menej efektívne ako Sony 1" BSI - teoreticky je rozdiel 1EV, ale napríklad podľa dxomark je to v reále len 1/2-2/3EV. Odpočítaj -1/3EV za orez a LX100 zrejme nebude mať v šume oproti RX100/G7X výraznejšiu výhodu. No a DR asi nebude lepší vôbec, keď to má začínať na ISO200, kým 1" od Sony má natívny základ ISO125.

Vo finále mi príde, že tu hrozí repete Canonu G1X II - na papieri super, veľký čip a svetelný objektív, ale v reále je čip slabý, objektív to ledva zachraňuje a tak sa nič prevratného nekoná. Akurát je to zbytočne veľké a ťažké. Je to škoda, ale samozrejme nie je vylúčené, že Panasonic prekvapí. S tým, že to vyzerá na foťák s dušou, však plný súhlas.
Sakini (1174)|18.9.2014 12:47
Jednak s tím úsudkem trochu předbíháš, a za druhé to posuzuješ trochu divoce. Prakticky vzato jde o crop mód nasazeného senzoru, a v tom případě přirovnání 16 MPx APS-C a 36 MPx FF je dost mimo, jde o světločivé buňky zcela jiné velikosti - spíš bych posuzoval 36 MPx FF a jeho DX crop mód na 16 MPx (tak jak to má Nikon, a ostatně i Sony). Důležité je že velikost pixelů a vlastnosti senzoru zůstávají stejné, a nejnovější senzory Panasonicu bych vůbec nepodceňoval. Ten v GH4 je velice schopný, a ostatně i Olympus E-M1 má senzor panasonicem vyráběný (ač se dlouho myslelo že je od Sony). I když z něj použiju jen určitou část plochy, pořád je to ten stejný snímač, a jeho převaha oproti jednopalcovému Sony bude určitě v reálu větší než v dxomark, a své udělá i odlišné zpracování obrazu. Že oproti plnému použití plochy budu mít o něco méně detailů, a oproti 20 MPx to bude možná ještě výraznější, to chápe každý kdo ví co to je megapixel - proto ne každý bude chtít dvanáctimegový foťák, a pak už je to jen věc volby. Osobně se těším na srovnání, jen co si ho budu moct půjčit, můžu porovnat se svou RX100 M3.
kultus (1295)|18.9.2014 13:07
Vubec bych nerekl, ze je to smrt mydlovych krabicek! Za tu cenu si to moc lidi nekoupi, staci se podivat tady po foru kdo si ty mydlove krabicky kupuje, za kolik a o kolik vic lidi tady na forum vubec nejde a koupi si je hned v obchode! Spousta lidi si nekoupi ani mobil za 6-7K natoz takovou drahotinu, nemluve o dostupnosti u nas.

taky jsem si myslel ze je 4K na h...o, ale ty videa jsou krasne ostre a detailne. Staci je projet video SW a nechat aspon trochu stabilizovat, zmensit na 1920x1080 tak jedina vytka bude jen k te snimkovaci frekvenci. Rozdil mezi FHD a 4K zmenseny na FHD je obrovsky. Souhlasim s tim, ze by to chtelo tech 50p, na rychle sceny se ale 4K opravdu moc nehodi.
crashpc (541)|18.9.2014 15:31
sakini: parametry výstupu snímače se měří na danou plochu. Pokud je plocha menší, nejen rozlišení, ale i všechny ostatní parametry se zhorší, protože větší snímač bude muset na danou plochu použít menší poměr zvětšení. Tzn méně šumu, více papírového DR, a tak dále. Ono je těžké dát dohromady to, jak to vyhodnotí teoretický test, a co vidí lidské oko. Jsou to dost rozdílné věci. Proto Canon se svými fotoaparáty stále vede. Být kupovan na základě benchmarků, nekoupí to nikdo.
Sakini (1174)|18.9.2014 16:53
To je ale jen naprostá teorie, která je pro ten konkrétní přístroj naprosto bezvýznamná. Dokud totiž někdo nezkonstruuje stejný přístroj náležitě zvětšený, využívající ten samý senzor celý, s dokonale odpovídajícím objektivem shodných parametrů ale pokrývajícím celou plochu senzoru, nemůže dojít k reálnému srovnání. A srovnávat s CSC vybaveným stejným senzorem taky nejde, protože pro ně není odpovídající objektiv (pevné světelné Panasonicy jsou něco jiného). Uvidí se jak bude vypadat měření DxO proti jiným přístrojům s takovým senzorem. Každopádně věřím že v reálu nebude možné rozdíl vypozorovat, těch 25% plochy je po okrajích a ten objektiv (na danou plochu evidentně přímo zkonstruovaný) tomu bude hodně pomáhat. Hlavně to není nějaký nový senzor, a použití menší plochy není nic extra vzácného - LX7 používá stejný senzor jako jiné profikompakty (XZ-2, Nikon P7700) ovšem z něj bere jen 10 MPx, a oproti konkurenci ani náhodou nezaostává. Takže papírově se možná dá něco předpokládat, ale v reálu to zřejmě ani nepůjde změřit.
kolyy (1542)|18.9.2014 16:58
Sakini: v prvom priblížení ale pomer signálu a šumu určuje celkové množstvo svetla, veľkosť pixelu je až efekt vyššieho rádu (tým nehovorím, že je zanedbateľný). Každopádne má 16Mpx APS-C a 36Mpx FF rovnakú veľkosť pixelu, preto som tento príklad použil. A pokiaľ chceš veriť, že výrez nemení šum a DR, tak potom musíš aj veriť, že napríklad NEX-3N a A7R majú rovnakú úroveň šumu a DR, pretože 16Mpx APS-C senzor Sony je v podstate výrezom z 36Mpx FF.

Áno, senzor v GH4/E-M1 od Panasonicu nie je zlý, je skoro na úrovni Sony senzoru v ostatných modeloch Olympusu. Ale papierovo by mal byť o 1EV lepší ako 1" BSI CMOS Sony (2xplocha) a to nie je. No a potom tam je senzor v GM1/GX7, ktorý vyzerá byť záhadne o niečo slabší. Otázka je, čo použije Panasonic do LX100. Ale aj keby to bol senzor z GH4 tak po výreze ťažko bude viac ako o 1/3EV lepší ako Sony 1" v šume, a v DR to bude kvôli základu ISO200 šumafuk. Jedine, že by to bol úplne nový čip.
kolyy (1542)|18.9.2014 17:14
[QUOTE=Sakini;33678]LX7 používá stejný senzor jako jiné profikompakty (XZ-2, Nikon P7700) ovšem z něj bere jen 10 MPx, a oproti konkurenci ani náhodou nezaostává.[/QUOTE]

Opak je pravdou, LX7 ten výrez dosť škodí a v šume zaostáva oproti P7700 o 1/3EV a oproti XZ-2 až o 1/2EV. Dynamický rozsah zachraňuje to, že začína efektívne na veľmi nízkom ISO, namerali mu ISO60 (udávaných ISO80). Ale priebeh všetkých kriviek je veľmi jednoznačný:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Olympus-XZ-2-iHS-versus-Nikon-Coolpix-P7700-versus-Panasonic-Lumix-DMC-LX7___841_825_817

---------- Doplněno v 17:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:10 ----------

Inak doporučujem si porovnať krivky "Print", t.j. normalizovaná kvalita na celý obrázok a "Screen", t.j. per pixel kvalita. LX7 je rovnaký per pixel, je to koniec koncov asi ten istý senzor, ale v celkovej kvalite kvôli výrezu zaostáva.
Sakini (1174)|18.9.2014 19:44
Doporučuji si LX7 a aspoň jednoho konkurenta pořídit a vyzkoušet v běžném provozu, rozdíl se neprojeví (barevné podání a zpracování obrazu jsou jiná story), Panasonic se například v šumu drží líp než Olympus XZ-2. Ty křivky jsou si tak blízké že se to prostě nedá brát jako skutečný rozdíl.
Každopádně nemá cenu to pitvat dokud není LX100 k dispozici, jedině reálný důkaz to rozhodne.


[QUOTE=kolyy;33679]Ale aj keby to bol senzor z GH4 tak po výreze ťažko bude viac ako o 1/3EV lepší ako Sony 1" v šume, a v DR to bude kvôli základu ISO200 šumafuk. Jedine, že by to bol úplne nový čip.[/QUOTE] S tím si dám práci, a když se podaří tak se k tomu vrátíme. Pokud to nebude viditelně lepší než RX100 M3, rád uznám že to tak je. Vzhledem k tomu že Sonka umí šumět solidně, nenápadně a pouze monochromaticky, ale je to tam (velice dobře upravitelné), může to dopadnout všelijak.
joeh (3352)|18.9.2014 20:14
Photokina 2014 celkovo nič moc. Skutočne revolučné /troška preháňam/ sa mi vidia len dva prístroje - Canon 7D mark II a Samsung NX1, všetko ostatné sú len variacie na už uvedené kúsky. Mimoriadne zaujímavý má byť Sony FF A99 II, ale asi až na prelome roka.
Milan Šurkala (3381)|18.9.2014 23:15
[QUOTE=Sakini;33667]Jednak s tím úsudkem trochu předbíháš, a za druhé to posuzuješ trochu divoce. Prakticky vzato jde o crop mód nasazeného senzoru, a v tom případě přirovnání 16 MPx APS-C a 36 MPx FF je dost mimo, jde o světločivé buňky zcela jiné velikosti - spíš bych posuzoval 36 MPx FF a jeho DX crop mód na 16 MPx (tak jak to má Nikon, a ostatně i Sony). Důležité je že velikost pixelů a vlastnosti senzoru zůstávají stejné, a nejnovější senzory Panasonicu bych vůbec nepodceňoval. [/QUOTE]

Tak tomuhle teda vůbec nerozumím, cos chtěl říct. Jak se velikostí pixelů liší 16MPx APS-C snímač od 16MPx APS-C (DX) výřezu z 36 MPx FF čipu nebo o čem jsi to tu vůbec mluvil? Nějak jsem se v tom ztratil. Nejprve říkáš, že 16MPx APS-C a 36MPx FF jsou světlocitlivé buňky zcela jiné velikosti, abys hned potom řekl, že 36MPx FF a jeho 16MPx APS-C (DX) výřez má velikost pixelů stejnou. Nějak mi není jasné, jak se liší 16MPx APS-C snímač od 16MPx APS-C výřezu z FF senzoru.

16MPx APS-C senzor má stejně velké pixely jako 36MPx FF senzor, tedy na pixelové úrovni by měl mít plus minus stejný šum i DR. Velká plocha FF pixelu ale v "tisku/zobrazení" tento šum zamaskuje a ve výsledku tak FF "šumí méně, ačkoli šumí stejně".

---------- Doplněno v 22:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:14 ----------

[QUOTE=joeh;33698]Photokina 2014 celkovo nič moc. Skutočne revolučné /troška preháňam/ sa mi vidia len dva prístroje - Canon 7D mark II a Samsung NX1, všetko ostatné sú len variacie na už uvedené kúsky. Mimoriadne zaujímavý má byť Sony FF A99 II, ale asi až na prelome roka.[/QUOTE]

To je zajímavý úhel pohledu. Já bych naopak řekl, že je to asi nejrevolučnější Photokina, kterou jsem zažil a jsem z ní docela dost nadšený :-)
joeh (3352)|18.9.2014 23:54
Milan, možno si moc skromný, ja tam revolučných foťákov vidím pramálo. Z tvojho uhla pohľadu, ktoré sú revolučné ?
Sakini (1174)|19.9.2014 03:43
[QUOTE=Milan Šurkala;33701]Nějak jsem se v tom ztratil.[/QUOTE] No to nejsi sám, já taky slušně ztratil linku - nemám psát s pauzami při práci.
Milan Šurkala (3381)|19.9.2014 23:25
[QUOTE=joeh;33702]Milan, možno si moc skromný, ja tam revolučných foťákov vidím pramálo. Z tvojho uhla pohľadu, ktoré sú revolučné ?[/QUOTE]

Zaujalo mě např. následující: Samsung NX1 + 50-150mm F2,8 objektiv, Panasonic LX100, Canon G7 X, Panasonic CM1. Z takových středně zajímavých možná ten Canon 7D II + mě potěšily některé objektivy, které bych ale nenazval revolučními. Ale Photokina obvykle bývá vcelku zajímavá, naopak lednové/únorové výstavy jsou většinou jen "nástupci".
IvanGS (128)|9.10.2014 20:15
Ten foták vypadá na papíře očima amatéra až moc dobře, samozřejmě kromě ceny. Jakou myslíte, že bude oslovovat cílovou skupinu zákazníků? A ještě otázka - myslíte, že půjde skutečně o přístroj zasahující už plnohodnotně do revíru zrcadlovek?
MONYS (152)|9.10.2014 22:32
Joeh,nevím co se ti nelíbí na tom že oba Panasoniky točí 4K /25P doposavad než začlo 50p točily všechny kamery i TV taky 50i což je jen 25 snímků.
Milan Šurkala (3381)|9.10.2014 23:01
[QUOTE=IvanGS;34042]Ten foták vypadá na papíře očima amatéra až moc dobře, samozřejmě kromě ceny. Jakou myslíte, že bude oslovovat cílovou skupinu zákazníků? A ještě otázka - myslíte, že půjde skutečně o přístroj zasahující už plnohodnotně do revíru zrcadlovek?[/QUOTE]

Tak podle mého názoru mnoho CSC dokáže zrcadlovku plně nahradit a dokonce i svými vlastnostmi (ne všemi) i předčít. A myslím, že tohle hledáčková CSC uměla skoro vždycky, nerozumím tomu, proč se z nich vždycky dělalo (a dělá) něco méněcenného, co musí dohánět DSLR.

Je nutné si uvědomit, že srovnatelná zrcadlovka podobné třídy stojí stejně jako NX1, tohle už není žádné CSC ořezávátko. Každopádně tato cílová skupina je zatím stále docela konzervativní a nechce se vzdát zrcadlovek.
joeh (3352)|9.10.2014 23:12
MONYS -tvrdit o formáte 50i, že je to 25 snímkov je nezmysel. Formát 50i vznikol ako vylepšenie nedokonalého záznamu 25p. 50i zaznamená 50 polsnímkov /sec.
Naštudovať za domáci úkol !
bedo. (70)|10.10.2014 02:52
sú aparáty, ktoré točia v 1080p25 ale zabalia to z dôvodu kompatibility ako 1080i50... u nich sa výhoda plynulejšieho pohybu normálnej 1080i50 stráca
Pavel Matějka (394)|10.10.2014 08:15
Uvědomte si prosím, že na 4K/50p je zapotřebí dvojnásobný výkon procesoru proti 4K/25p. A to není sranda a navíc to znamená podstatně větší spotřebu proudu a zahřívání čipu i vší ostatní elektroniky. Bude ještě nějaký čas trvat, než se výrobci do 4K/50p pustí, bude to chtít další vývoj obrazových procesorů a možná dost velké konstrukční změny. A nebude to zadarmo.
IvanGS (128)|10.10.2014 12:06
Milan - píšeš "..podle mého názoru mnoho CSC dokáže zrcadlovku plně nahradit a dokonce i svými vlastnostmi (ne všemi) i předčít. A myslím, že tohle hledáčková CSC uměla skoro vždycky..." - můžeš mi prosím jako amatérovi napsat, jakými vlastnostmi je NX1 lepší? A naopak, jakými se zrcadlovce nevyrovná? Jak je to např. s příslušenstvím k NX1, jeho kvalitou a cenami, myslím hlavně objektivy?
Dále píšeš "...srovnatelná zrcadlovka podobné třídy stojí stejně jako NX1... Každopádně tato cílová skupina je zatím stále docela konzervativní a nechce se vzdát zrcadlovek.". Chápu tedy dobře, že zrcadlovka srovnatelných vlastností, výkonu a kvality, stojí podobně jako NX1, ale konzervativní zákazník, bude-li chtít tyto peníze utratit za co nejlepší foťák, zvolí raději klasickou zrcadlovku? OK, pak to ale není cílová skupina, pro kterou Samsung foťák vyvinul, pro koho je ale určen a koho osloví, aby si ho koupil?
Milan Šurkala (3381)|10.10.2014 14:41
Těžko říci, jak na tom bude snímač z NX1 kvalitou, ale obecně CSC používají čipy ze zrcadlovek, takže kvalita obrazu je s DSLR obvykle plus minus totožná (např. NX10/NX11 měla stejný snímač jako zrcadlovka Pentax K7). Z mých vlastních zkušeností jsou CSC objektivy obvykle opticky kvalitnější než ty na DSLR, což platí zejména o světelných pevných objektivech. Zatímco drtivá většina světelných CSC objektivů kreslí velmi pěkně už od plně otevřené clony, u DSLR jsem na takový objektiv zatím snad ani nenarazil a vždycky bylo potřeba trochu clonit, aby ten kontrast a ostrost za něco stály (pochopitelně jsem nevyzkoušel všechny objektivy, ale to, co se mi u DSLR zatím dostalo do ruky, z toho jsem byl dost rozčarován, a to včetně Lkových skel od Canonu - 50mm F1,2L a 35mm F1,4L).

Nemluvě o tom, že CSC mají většinou spolehlivější a méně náladové ostření (díky kontrastnímu doostřování) a dnes už ve většině případů i neméně tak rychlé, ne-li rychlejší (zejména ve srovnání s Nikonem). Zlepšilo se zejména doostřování, které bylo kdysi výsadou DSLR, ale dnes už i CSC toto zvládají velmi rychle. Otázkou je jen to prokleté průběžné ostření. Málokterá DSLR má citlivost autofokusu již od -4 EV jako NX1, vzal jsem pro porovnání vlajkové lodi APS-C zrcadlovek (D7100 od -2EV, EOS 70D od -0,5 EV, EOS 7DMkII od -3 EV, K-3 od -3 EV). -4EV autofokus jsem zatím zkoušel na Panasonicu GX7 a to bylo neuvěřitelné v jak tmavých situacích to dokázalo zaostřit (a přesně). Neměl jsem zatím v ruce DSLR, která by tak dobře a přesně ostřila i v noci. NX1 má možnost zapnout elektronickou závěrku na první lamelu, tedy žádný shutter shake a mirror slap jako na Nikonech, kde se od zhruba 1/200 sekundy nedá vyfotit naprosto ostrá fotografie (ona sice vypadá celkem ostře, ale stačí si to 1:1 porovnat s fotkou na 1/250 sekundy a hned je vidět rozdíl). Sekvenční snímání 15 fps (D7100 6fps, 70D 7fps, 7DmkII 10fps, K-3 8,3fps). NX1 má 4K videosekvence, žádná konkurenční APS-C zrcadlovka tohle nemá. Ostření u videa je u CSC obvykle také výrazně lepší, ale je pravda, že v tomhle Samsung dosud zrovna neexceloval.

Hledáček u NX1 má 1,04× zvětšení (D7100 0,94×, 70D 0,95×, 7DMkII 1,0×, K-3 0,95×). Pokud jde o objektivy, Samsung NX má velmi kvalitní kousky, tam se toho nepovedlo jen málo (18-200mm není žádný zázrak a moc mě nenadchnul ani 16mm F2,4 pancake). Jinak 18-55mm seťák je asi nejlepší 18-55mm seťák na trhu (zejména stará verze, ta nová se už pohoršila a je spíše jen "běžný" nadprůměr), 20-50mm pancake optickou kvalitou předčí nejeden pevný objektiv, to je doslova optický zoomovací zázrak (strádá ale kvalitou zpracování, absencí stabilizace...), 16-50mm F3,5-5,6 je takový lepší průměr, 16-50mm F2,0-2,8 je výborný (cena 33, Canon 17-55mm F2,8 20 tisíc, Nikon 17-55mm F2,8 38 tisíc), 85mm F1,4 byl zatím jediný produkt, který v recenzi neměl jediný zápor (navíc cena pouze 24 tisíc, Nikon 85/1,4 42 tisíc, Sony 85/1,4 42 tisíc), makro 60mm F2,8 je opticky rovněž výborný, ale dražší (14-15 tisíc), 30mm F2 pancake je vynikají (navíc za pouhé 4 tisíce), 50-200mm telezoom si také neudělá ostudu (necelé 4 tisíce),... Nabídka objektivů je už dost bohatá (ale ano, stále je o co ji rozšiřovat) a většina objektivů patří opticky k nadprůměru (často výraznému nadprůměru), navíc většina je za dobrou cenu (netýká se setových objektivů a makra). Díky malé vzdálenosti bajonetu a senzoru není problém koupit v podstatě jakoukoli redukci na drtivou většinu starších bajonetů a využívat staré objektivy bez dražších optických redukcí. Navíc přes hledáček, kteý umožňuje zvětšovat náhled, se velmi snadno ostří (zde je otázkou, zda Samsung už nabídnul polohování zvětšeného náhledu, protože zatím to neuměl a tuto funkci má jen CSC konkurence).

Co je zatím problémem systému NX, je to, že jej ostatní výrobci neberou vážně a nedají se k němu koupit jiné objektivy jako Sigma nebo Tamron. Jedinou výjimkou je Samyang, který pro NX objektivy přeci jen dělá. Na druhou stranu objektivy Samsung jsou dost kvalitní a často i levné, že by to mnohokrát nemělo ani smysl (ale takové ultrazoomy by pro některé zákazníky nemusely být marné). Co z příslušenství opravdu chybí, jsou oficiální makrokroužky (to fakt nechápu, proč Samsung s tímhle ještě nepřišel) a docela chudá nabídka externích blesků, zejména bezdrátových. První bezdrátový blesk se objevil snad až letos s NX30. Tady Samsung opravdu trestuhodně zaspává.

Pokud jde o tu cílovou skupinu... zde jde o to, že Samsung se snaží cílit na ty zákazníky, kteří by si jinak tu zrcadlovku koupili a přináší (zatím alespoň papírově) za stejné peníze v mnoha ohledech podstatně lepší fotoaparát. Zda to tyto zákazníky přesvědčí vzdát se zrcátka, ukáže až čas. On hledáček zrcadlovek má přeci jen výhodu v tom, že nemá žádné zpoždění za špatného světla.

Mám-li mluvit za sebe, rukama mi prošly už desítky CSC i DSLR fotoaparátů a jen jednou v životě mi chyběla DSLR. To bylo v Indii, kdy by se náramně hodila pohotovost zrcadlovek, které lze mít "vypnuté" v zapnutém stavu. Tedy v poloze "ON", ale v úsporném režimu, kdy vlastně nic nedělají a probouzejí se namáčknutím spouště. Přitom díky optickému hledáčku lze zoomovat a komponovat snímek, aniž by člověk probudil fotoaparát z režimu spánku. Tato pohotovost DSLR mi opravdu tehdy moc chyběla.
IvanGS (128)|12.10.2014 21:31
Je fakt, že jsem zrcadlovkami nepolíbený a poté, co jsem měl možnost v sobotu krátce vyzkoušet Canon EOS 70D2 (kamarád profesionální fotograf ho má jako druhý přístroj na hobby akce) a dnes Nikon D5300, ani mne nějak nenapadlo do nich koukat jinak než skrz hledáček. A tak nějak mi chybělo zobrazení jako v hledáčku mého RX100III. Všechny ty informace, možnost zvětšení obrazu kvůli doostření, zvýraznění ostrých míst či změna obrazu při různém nastavení či posunutí na jiný bod je pro mne příjemné. Pro mne, člověka "nezatíženého" zrcadlovkami ale bohužel zatím ani mnoha odbornými věcmi, je NX1 takový "zázrak" splnující snad všechny požadavky.
joeh (3352)|28.10.2014 17:26
Pekne spracované video o NX1
Antivir123 (81)|28.10.2014 19:31
[QUOTE=IvanGS;34143]Je fakt, že jsem zrcadlovkami nepolíbený a poté, co jsem měl možnost v sobotu krátce vyzkoušet Canon EOS 70D2 (kamarád profesionální fotograf ho má jako druhý přístroj na hobby akce) a dnes Nikon D5300, ani mne nějak nenapadlo do nich koukat jinak než skrz hledáček. A tak nějak mi chybělo zobrazení jako v hledáčku mého RX100III. Všechny ty informace, možnost zvětšení obrazu kvůli doostření, zvýraznění ostrých míst či změna obrazu při různém nastavení či posunutí na jiný bod je pro mne příjemné. Pro mne, člověka "nezatíženého" zrcadlovkami ale bohužel zatím ani mnoha odbornými věcmi, je NX1 takový "zázrak" splnující snad všechny požadavky.[/QUOTE]

Ty informace v hledáčku a "focus peaking"-zvyrazněný hran je velmi dobré, stejně tak jako Zebry - ukazaní pře a pod exponovaných scén. Já mam tyhle funkce v live view ale mít to v hybridním hledáčku...

S tímto máte pravdu.
Znám člověka co používá D5200 jako mirrorless :) (Vždy zakrytý hledáček, je to příbuzný. Prý sony nemá dost obejtivů..)

Joeh:

Vypadá to VELMI dobře...utěsněný..super video..kombinovany ostření..
IvanGS (128)|28.10.2014 20:50
Antivir123 - já to už vyřešil a od pátku je doma Sony Alpha SLT-A77II, polozrcadlovka. Sony má možná méně objektivů, ale stále dost a s objektivy např. od Tamronu pro mne ažaž. Ale to je mimo toto vlákno, přesto jsem hodně zvědavý na srovnání NX1 a A77II...
joeh (3352)|12.11.2014 12:55
Nejaké nové snímky na DP. Samsung to s NX1 trafil do čierneho :
http://www.dpreview.com/articles/5763191205/samsung-nx1-real-world-sample-images
joeh (3352)|16.2.2015 20:35
- v diskusii pod recenziou NX1 je link od kolegu videonadšenca, ktorý si dovolím skopírovať, stojí to zato:

joeh (3352)|18.2.2015 14:35
Tak mi to nedalo a skúsil som prevod H.265 do H.264 v programe HandBrake, high profil.
CPU Intel Haswell i7 4GHz, 4+4 jadrá. Priemerne to ide na 8-9fps, záťaž 796%. To je asi 3hod. prevodu na hodinu záznamu.
joeh (3352)|21.2.2015 19:32
Po manuálnom nastavení HandBrake a dát. toku 80Mb/s to už fachá na 15fps vo výbornej kvalite pri výstupe H.264. Tak to nebude s kodekom H.265 až tak náročné, každopádne silný pc a stabilný program to vyžaduje. Ešte by to chcelo export do ProRes.
joeh (3352)|25.2.2015 16:31
Točí nádherne :

[video=vimeo;120147370]https://vimeo.com/120147370[/video]
joeh (3352)|10.3.2017 18:45
V prílohe je porovnanie snímkov z RAW APS-C snímačov zo Samsungu NX1 28Mpx a Sony A6500 24Mpx. Zretelne vidím texty na 24Mpx,
naopak 28Mpx snímač je to nečitatelné. Príspevok je pokračovaním diskusie pod článkom na úvodnej strane digimanie.
NX1          A6500.jpg
Milan Šurkala (3381)|10.3.2017 19:15
[QUOTE=joeh;44856]V prílohe je porovnanie snímkov z RAW APS-C snímačov zo Samsungu NX1 28Mpx a Sony A6500 24Mpx. Zretelne vidím texty na 24Mpx,
naopak 28Mpx snímač je to nečitatelné. Príspevok je pokračovaním diskusie pod článkom na úvodnej strane digimanie.[/QUOTE]

Když ti to rozmažene méně ostrý objektiv, tak není divu, že je to nečitelné. Méně ostrý objektiv ale nic nevypovídá o kvalitě senzoru.

[ATTACH=CONFIG]2045[/ATTACH]
nx1vsa6500.jpg
joeh (3352)|10.3.2017 20:34
[QUOTE=Milan Šurkala;44857]Když ti to rozmažene méně ostrý objektiv, tak není divu, že je to nečitelné. Méně ostrý objektiv ale nic nevypovídá o kvalitě senzoru.[/QUOTE]

To nebude objektívom, v prílohe je porovnanie stejných snímkov, tentokrát zo stredu, je to presne tak, ako z ľavého rohu :
NX1    A6500.jpg
Milan Šurkala (3381)|10.3.2017 22:54
[QUOTE=joeh;44858]To nebude objektívom, v prílohe je porovnanie stejných snímkov, tentokrát zo stredu, je to presne tak, ako z ľavého rohu :[/QUOTE]

Líbí se mi, že se snažíš dívat na věci z různých úhlů, ale za nic na světě nedokážu přijít na to, jak spoustu věcí zdůvodníš přesně naopak, než bys měl. Přineseš ukázku, která často potvrzuje přesně to, co se ukázkou snažíš vyvrátit.

[ATTACH=CONFIG]2048[/ATTACH]

ISO 100. Šum nula, zero. Přesto je snímek z A6500 ostřejší. Fakt chceš říci, že za to může pixelová hustota, když při ISO 100 šum v podstatě neexistuje? To snad nemůžeš myslet vážně. Rozdíl ostrosti tam může být kvůli objektivu, AA filtru, ale co to rozhodně v žádném případě není, je pixelová hustota a větší šum, když tam žádný šum není.

[ATTACH=CONFIG]2049[/ATTACH]

Nyní to, cos prezentoval jako první, z rohu obrazu. ISO 100, opět žádný šum, rozdíly v kresbě výrazné. Fakt chceš říci, že tato neostrost u Samsungu je daná vyšší pixelovou hustotou? Při ISO 100? Vážně? Při ISO 100? Když tam není ani zrnko šumu?

Smiř se s tím, že to není pixelovou hustotou. Je to objektivem, možná i AA filtrem nebo něčím takovým, ale všechny důkazy včetně těch, které tu prezentuješ ty sám, ukazují, že to rozhodně není, opravdu není vyšší pixelovou hustotou. To ISO 100 to ukazuje jasně. Ten zdroj neostrosti je jinde. Při ISO 100 ti to šum nerozmaže. Nemá jak, když tam žádný šum není.

Vždyť tam i ty musíš přece jasně vidět, že v rozích je ten rozdíl neostrosti znatelně větší než uprostřed. Snad mi nechceš tvrdit, že ten čip Samsungu "šumí" v rozích více než uprostřed.
nx1vsa6500.jpg nx1vsa6500b.jpg