Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prosim o radu - Portrety

Dezony (1)|16.9.2014 21:41
Zdravim, jsem absolutni zacatecnik a rad bych se trochu vice venoval foceni v interieru. Jednalo by se prevazne o portrety v horsich svetelnych podminkach (telocvicna, hala s mensim mnozstvim oken). To bych chtel resit pomoci zableskovych svetel a pozadi.

Precetl jsem si par clanku a chtel najit stroj do 20tisic vcetne objektivu (+- 2tis). Z vice stran jsem dospel k Nikonu D5100, ale co mi vazne dela problem, jsou spravne objektivy. V mem pripade se opravdu nebude jednat o zadne Profi fotky, vim ze je tu plno profesionalu, proto prosim berte toto v potaz. Chtel bych znat vas nazor k tomuto setu > http://www.alza.cz/nikon-d5100-cerny-objektivy-18-55-af-s-dx-vr-55-300-af-s-vr-d232441.htm - v pripade ze bude vylozene spatny, prosim o radu na spravnou volbu.

Diky vsem za pomoc a trpelivost :))
Begy_cz (537)|16.9.2014 22:15
můžu znát proč sis vybral zrovna tuhle kombinaci objektivů?
18-55 je objektiv úplně ničemný/ k ničemu. Za špatných světelných podmínek rychle klesá světelnost. Jeho kresba je taky dost bída.
K D5100 bych ti rozhodně doporučil spíš kombinaci s objektivem 18-105VR
vormen (81)|24.9.2014 14:43
já bych koupil nejlevnější set D5100 s 18-105 a k tomu pevnou 50/1.8, cenově je to +/- 20, protože jinak je to všechno dražší, ať už třeba Tamron 90/2,8 nebo Nikon 85/1,8 a pak světelný tele, což je mnohem víc. Já mám D5100 se Sigmou 18-200 a portréty fotím na ohniscích 90, 135 a 200, fotky dobrý, ale ta světelnost chybí, takže teď uvažuju na Tamronem 70-200 nebo 90/2,8 :-)
Dan7 (411)|24.9.2014 21:10
S tím Nikonem 50mm f/1.8g mám na portréty taky dobré zkušenosti. Je to taková dobrá a levnější varianta výborného Nikonu 85mm f/1.8. Ten by byl ideální.
Durikem (13)|21.8.2015 16:27
[QUOTE=Dezony;33634]Zdravim, jsem absolutni zacatecnik a rad bych se trochu vice venoval foceni v interieru. Jednalo by se prevazne o portrety v horsich svetelnych podminkach (telocvicna, hala s mensim mnozstvim oken). To bych chtel resit pomoci zableskovych svetel a pozadi.

Precetl jsem si par clanku a chtel najit stroj do 20tisic vcetne objektivu (+- 2tis). Z vice stran jsem dospel k Nikonu D5100, ale co mi vazne dela problem, jsou spravne objektivy. V mem pripade se opravdu nebude jednat o zadne Profi fotky, vim ze je tu plno profesionalu, proto prosim berte toto v potaz. Chtel bych znat vas nazor k tomuto setu > http://www.alza.cz/nikon-d5100-cerny-objektivy-18-55-af-s-dx-vr-55-300-af-s-vr-d232441.htm - v pripade ze bude vylozene spatny, prosim o radu na spravnou volbu.

Diky vsem za pomoc a trpelivost :))[/QUOTE]

Zdravim,

V com je problem? Vsak vies presne co chces fotit. Vyprdni sa na tie zoomy, kup iba telo, nove pripadne starsie, a k tomu spomenute 50mm (do obyvacky) a 85 (do telocvicne).
kultus (1295)|21.8.2015 16:36
A tobe jinak doslo, ze uz je dotaz absolutne neaktualni?
Durikem (13)|2.9.2015 17:29
[QUOTE=kultus;38891]A tobe jinak doslo, ze uz je dotaz absolutne neaktualni?[/QUOTE]

Zdravim,

na kazdom slusnom fore, ak je vlakno neaktualne, tak sa uzamyka ;)
engine_er (21)|8.10.2015 15:50
Ahojte, plánujem si kúpiť zrkadlovku Nikon D7200 (ako náhradu za D5100) a postupne by som chcel kúpiť tieto objektívy:
Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DX HSM
Nikkor 50 mm 1.8 G AF-S (ten už vlastním)
Nikkor 85 mm f/1.8 AF-D
Tamron 70-300 mm f/4-5,6 SP Di VC USD

Fotografický žáner: prevažne portréty (podpora CLS), oslavy a akcie, svadby (ako druhý fotograf), sem-tam krajinka, ale na tie sa nezameriavam
Chcel by som vás teda poprosiť o kritiku, rady, prípadne usmernenie aké objektívy vybrať vzhľadom na moje fotografické zameranie.
Ďakujem.

P.S.: Niektorí fotografi mi odporúčajú vybrať nový radšej Nikkor 16-80 namiesto Sigmy 17-50, avšak podľa môjho názoru je ten Nikkor veľmi predražený a neviem či by mi poskytol o toľko lepší výstup ako spomínaná Sigma (vzhľadom na cenu).
Ghork (13)|12.10.2015 08:52
No, já mám doma čerstvě Nikkor 17-55mm f/2.8 a nemůžu si ho vynachválit. Je sice dražší, ale mám ho z druhé ruky, takže mě nestál ani polovinu toho, co bych dal za nový. Čili doporučuji ten Nikkor. Být tebou mrknu třeba na Paladix, jestli ho neseženeš za nějakou zajímavou cenu.
Pavel Olivík (160)|12.10.2015 10:36
...otázka ode mě je přesně jaký styl focení asi preferuješ...??

...objektivů je hodně,určitě doporučuji nějaké pevné sklo jelikož ta kresba je k nezaplacení...a otázka je ještě jestli obličej,půl postava nebo celá postava...??
engine_er (21)|16.10.2015 09:51
Bazár by som riešiť nechcel - dať za N17-55 650 € a potom riešiť nejaké problémy mi za to nestojí...
Čo sa týka štýlu fotenia: v súčanosti vlastním Nikon 50 mm 1.8G, neskôr chcem dokúpiť Nikon 85 mm 1.8G, ale v čom ešte nie som rozhodnutý je základný objektív. V hre sú v podstate len 3 modely od Sigmy: 17-50 f2.8; 17-70 a 18-35. Prioritou je pre mňa spoľahlivosť a kvalita výstupu...
pas!k (173)|16.10.2015 10:12
Proc chces tu 85 ? Nerikam ze je to spatny sklo ale pokud mas 50 je si myslim pro tebe dulezitejsi poresit poradnej zakladak .. nez pevny sklo ktery ti ve vysledku pomuze jen 25 mm rozsahem.
engine_er (21)|16.10.2015 11:02
85-ka je lepší "portrétový" objektív, často chválený a odporúčaný. Čo sa týka záklaďáku tak si myslím, že nevyberám zle. Ak áno tak ma oprav resp. navrhni iné riešenie. Vlastne preto som tu zadal svoj dotaz.
nephilim (353)|16.10.2015 23:04
[QUOTE=engine_er;39501]85-ka je lepší "portrétový" objektív, často chválený a odporúčaný. Čo sa týka záklaďáku tak si myslím, že nevyberám zle. Ak áno tak ma oprav resp. navrhni iné riešenie. Vlastne preto som tu zadal svoj dotaz.[/QUOTE]

85ka je určitě vhodná pro portrét. Zvlášť na APS-C snímači. Vnímal bych ji jako dobrý základ pro portrét, ale i s 50kou by se dalo. Možná jsem špatně pochopil prvotní dotaz, ale nebude se spíš fotit pohyb, sport? Jako prostředí pro focení je uvedena sportovní hala, tělocvična. Pokud to není myšleno jako prostředí, kde si fotograf udělá ateliér. Jestliže se bude fotit sport v halách, pak je důležité zvolit nejen světelný, ale především rychlý objektiv.
engine_er (21)|17.10.2015 09:04
Nie nie, ja nie som pôvodným zakladateľom tejto témy, len som využil toto vlákno, aby som nezakladal ďalšie. Pozri vyššie, môj dotaz sa týka nákupu tela D7200 + objektívy.
pepavasa (4)|18.10.2015 14:17
A jak je s hloubkou ostrosti? Přeci jenom pro APS-C snímač je na portrét asi lepší delší ohnisko, alespoň 100, tam už se dá dosáhnout velmi malé hloubky ostrosti.
Petr Be. (211)|18.10.2015 14:42
Otázka velikosti výsledného snímku. Pokud má být alespoň dvě třetiny hlavy ostré, nejlépe celá, tak se pohybuješ u clon kolem 4-5,6-8. Fotit na plnou díru skoro nejde, nebo musí člověk scénu opravdu připravit, a naučit se fotit perfektně na oko, protože to je jediné, co zůstane ostré...
pas!k (173)|19.10.2015 07:26
[QUOTE=Petr Be.;39519]Fotit na plnou díru skoro nejde...[/QUOTE] To je zase jendou hloupost :) Samozrejme zalezi na tom jak dotycny chce aby fotka vypadala .. ale na plnou diru samozrejme fotit lze uplne v pohode .. naopak to ten portret dost casto dela zajimavym .. Ja fotim pomerne casto i na f 1,4
Pavel Matějka (394)|19.10.2015 09:15
Pár ostrých řas na portrétu komplet rozmazaného obličeje je zajímavých možná pro autora, opájejícího se možnostmi malé hloubku ostrosti. Pro diváka PODSTATNĚ méně.
pas!k (173)|19.10.2015 13:41
[QUOTE=Pavel Matějka;39521]Pár ostrých řas na portrétu komplet rozmazaného obličeje je zajímavých možná pro autora, opájejícího se možnostmi malé hloubku ostrosti. Pro diváka PODSTATNĚ méně.[/QUOTE]
Jsem rad .. ze tu mame i tiskoveho mluvciho vsech divaku :) Clona je jen jedna z veci ktera tu hloubku ostrosti ovlivnuje ale to prepdokladam vite .. je to pouze nastroj ktery je mozno vyuzit ci zneuzit .. nicmene bych si nedovolil tvrdit ze na plnou diru se neda fotit portret ..
kultus (1295)|19.10.2015 14:03
No rekl bych, ze fotit portret se da i na clonu F32...kde je pointa? Kazdy co uz ma neco nafoceno si snad umi predstavit co z dane sestavy a nastaveni dostane. Co treba hodit nejakou fotku v rozumnem rozliseni na tu clonu F1,4, kazdy at si udela obrazek sam jestli se mu to libi nebo ne. Uz jsem videl fotky, kde byla ostra polovina oka a nejake rasy. To ale byl spis detail nez portret...pri portretu se vetsinou ocekava vic casti hlavy v prijatelne ostrosti. Opet je to ale o priorite fotografa a vkusu divaka...nemyslim si, ze ma smysl v tom dale pokracovat. A kdyz uz, chtel bych videt nejaky priklad at se da vubec o cem diskutovat...
Pavel Matějka (394)|19.10.2015 15:22
[QUOTE=pas!k;39522]Jsem rad .. ze tu mame i tiskoveho mluvciho vsech divaku[/QUOTE]

Díky za povýšení. Jaký dostanu plat? :confused:
engine_er (21)|19.10.2015 16:26
Dobre chalani, hĺbku ostrosti už môžeme nechať tak, pretože ešte ste mi nikto neodpísali na to čo som sa pýtal ja: aký základný objektív by ste mi odporučili? Rozhodujem sa medzi Sigmami 17-50 f/2.8 a 18-35 f/1.8, pretože Nikon 16-85 toho moc neponúka a 16-80 je predražený...
Petr Be. (211)|19.10.2015 16:58
Napsal jsem jasně, z jakého úhlu pohledu a za jakých podmínek považuji, že to "nejde". Stejně tak jako krájet chleba tupým nožem "nejde". No ukrojíte ho, to dá rozum, ale jak...

engine_er
Tohle si musí každý vyprofilovat sám. Na "normální" ohniska, tedy mezi 35-80mm používám pevná skla, a vůbec nepotřebuji zoomovací záklaďák. Využitelnost záklaďáků je sice veliká, ale nikdy jsem neměl podložitelnou potřebu fotit přesně na 38mm nebo 46mm. Perspektivu rád volím širokou, "normální", nebo tele, a to dost značně odlišitelnou, aby z fotky krom jiného bylo poznat, jaký mám záměr. Zbytek s těmi pevňásky prostě dojdu nebo ořežu. Teprve když není kam odstoupit nebo dojít, pak nastupují zoomy na koncích ohniskových rozsahů. Takže osobně do záklaďáku bych nikoho nenutil. Jde to za okolností, že máš čas skla měnit, i bez něj.

Pokud neočekáváš, že bys nepotřeboval nic širšího než 18mm, tak tu Sigmu 18-35mm f/1,8 na cropu rád doporučím. Udělá ohromný kus práce. Sigma 17-50 f/2,8 hned jako druhá varianta.
pas!k (173)|19.10.2015 17:23
1/4000 - f/1,4 ISO 100

http://www.pasikphoto.cz/docasne/mz_036.jpg

nerikam ze je to nejlepsi portret na svete .. ale jedna z veci k cemu slouzi hloubka ostrosti je to .. aby to co je na te fotce dulezite bylo zdurazneno oproti tomu co tak dulezity neni ...
pas!k (173)|19.10.2015 17:29
[QUOTE=engine_er;39526]Dobre chalani, hĺbku ostrosti už môžeme nechať tak, pretože ešte ste mi nikto neodpísali na to čo som sa pýtal ja: aký základný objektív by ste mi odporučili? Rozhodujem sa medzi Sigmami 17-50 f/2.8 a 18-35 f/1.8, pretože Nikon 16-85 toho moc neponúka a 16-80 je predražený...[/QUOTE]
Promin za ot .. vystupem nejlepe na tom je ta sigma 18-35 a svetelnost 1,8 je samozrejme velkou vyhodou .. ktera zdaleka prevazuje to ze prijdes o ohnisko mezi 35-50 .. dodavam z meho pohledu ..
joeh (3352)|19.10.2015 17:45
[QUOTE=pas!k;39528]1/4000 - f/1,4 ISO 100

http://www.pasikphoto.cz/docasne/mz_036.jpg

nerikam ze je to nejlepsi portret na svete .. ale jedna z veci k cemu slouzi hloubka ostrosti je to .. aby to co je na te fotce dulezite bylo zdurazneno oproti tomu co tak dulezity neni ...[/QUOTE]

Výborne pas!k, veľký snímač s objektívom na F 1.4 a fotka ako lusk.
kultus (1295)|19.10.2015 19:33
[QUOTE=pas!k;39528]1/4000 - f/1,4 ISO 100

http://www.pasikphoto.cz/docasne/mz_036.jpg

nerikam ze je to nejlepsi portret na svete .. ale jedna z veci k cemu slouzi hloubka ostrosti je to .. aby to co je na te fotce dulezite bylo zdurazneno oproti tomu co tak dulezity neni ...[/QUOTE]

Opravdu pekny portret, telefon mi ale pise 35mm f1.4. Tady se ale panove bavili o objektivech 50mm a 85mm. Nejsem odbornik, ale fotit s 85mm na plnou diru, to by HO vypadala uplne jinak...
pas!k (173)|19.10.2015 19:43
Tohle asi nema smysl .. doporucuji nastudovat neco o tom co to vlastne dof je .. je v tehle debate nekdo .. kdo fotil s necim co ma svetelnost 1,4 nebo vychazite jen z teorie ? Ja jen nechtel .. aby tazatele nekdo uvadel v omyl (at uz vedome ci nevedome ) ze na plnou diru .. se neda fotit portret .. protoze je to naprosty nesmysl .. a je jedno jestli je to 35, 50 , nebo 85 .. PS .. mrknete treba na nejake snimky z 85 f 1,2 ..
Cejpatka (220)|19.10.2015 20:24
[QUOTE=kultus;39532]Opravdu pekny portret, telefon mi ale pise 35mm f1.4. Tady se ale panove bavili o objektivech 50mm a 85mm. Nejsem odbornik, ale fotit s 85mm na plnou diru, to by HO vypadala uplne jinak...[/QUOTE]

Pokud by fotografovaný objekt na snímku zabíral stejnou plochu, tak hloubka ostrosti bude stejná. Ale bude jiná perspektiva neboť se s delším ohniskem bude muset poodstoupit.
joeh (3352)|19.10.2015 20:45
kultus - zbytočná demagogia a panika, samozrejme že sa to dá...

pas!k - áno máš pravdu.

Cejpatka - výborne si to formuloval, plný súhlas.
joeh (3352)|19.10.2015 21:09
[QUOTE=pas!k;39533]Tohle asi nema smysl .. doporucuji nastudovat neco o tom co to vlastne dof je .. je v tehle debate nekdo .. kdo fotil s necim co ma svetelnost 1,4 nebo vychazite jen z teorie ? Ja jen nechtel .. aby tazatele nekdo uvadel v omyl (at uz vedome ci nevedome ) ze na plnou diru .. se neda fotit portret .. protoze je to naprosty nesmysl .. a je jedno jestli je to 35, 50 , nebo 85 .. PS .. mrknete treba na nejake snimky z 85 f 1,2 ..[/QUOTE]

Osobné skúsenosti mám s Canon 50mm /80/ F1.4 USM na 50D, potom 7D. Ako správne uvádzaš, portrét sa dá odfotiť úplne v pohode. Konkrétny objektív som musel pricloniť nie skrz DOF, ale skrzeva slabú kresbu na 1.4 :
1.4 USM.jpg
Petr Be. (211)|20.10.2015 19:26
Mám 50mm f/1.4 a měl jsem 100mm f/2.0. Zbavil jsem se jí proto, že jsem na tak dlouhém ohnisku neměl důvod fotit na tak malou clonu.

Toto je stejně alibistický přístup jako tvrdit, že s mobilem lze odfotit pěkné fotky, a nejlépe všeho. Ano, něco jde, ale má to ohromné omezení. V kvalitě, v dosahu, často v rychlosti. Chtěl bych vidět, jak někdo s mobilem pravidelně fotí BIF, light painting, a další věci. Ta fotka může existovat, když někdo chytí momentku, zmatené zvíře, ale nejde to dělat normálně. Stejně tak to považuju u focení 50mm f/1.4 - Pokud je obličej natočen tak, že se jeho tvar vejde do DoF, pokud je fotka zmenšená, pokud je oříznutá, takže jsem s objektivem mohl stát dál, a zvětšit tak DoF, pokud, pokud, pokud, tak se Vám nakonec nějaký ten snímek opravdu povede. Nejde tím ale odfotit strašlivá morda běžných portrétů, v jakémkoli jiném setupu nebo póze, pokud má zůstat celý obličej ostrý, snímek plný a velký. Prostě to skončilo na tom, že máš jednu, nebo dvě fotky, protože všechny ostatní takto stejně dělat nemůžeš. Pak si vemu pragmaticky využití toho objektivu na dvě fotky, a zjistím, že se to na to obecně prostě nehodí, a že to tak praktikovat nejde.
pas!k (173)|20.10.2015 20:33
[QUOTE=Petr Be.;39552]Mám 50mm f/1.4 a měl jsem 100mm f/2.0. Zbavil jsem se jí proto, že jsem na tak dlouhém ohnisku neměl důvod fotit na tak malou clonu.

Toto je stejně alibistický přístup jako tvrdit, že s mobilem lze odfotit pěkné fotky, a nejlépe všeho. Ano, něco jde, ale má to ohromné omezení. V kvalitě, v dosahu, často v rychlosti. Chtěl bych vidět, jak někdo s mobilem pravidelně fotí BIF, light painting, a další věci. Ta fotka může existovat, když někdo chytí momentku, zmatené zvíře, ale nejde to dělat normálně. Stejně tak to považuju u focení 50mm f/1.4 - Pokud je obličej natočen tak, že se jeho tvar vejde do DoF, pokud je fotka zmenšená, pokud je oříznutá, takže jsem s objektivem mohl stát dál, a zvětšit tak DoF, pokud, pokud, pokud, tak se Vám nakonec nějaký ten snímek opravdu povede. Nejde tím ale odfotit strašlivá morda běžných portrétů, v jakémkoli jiném setupu nebo póze, pokud má zůstat celý obličej ostrý, snímek plný a velký. Prostě to skončilo na tom, že máš jednu, nebo dvě fotky, protože všechny ostatní takto stejně dělat nemůžeš. Pak si vemu pragmaticky využití toho objektivu na dvě fotky, a zjistím, že se to na to obecně prostě nehodí, a že to tak praktikovat nejde.[/QUOTE]

Nevrtalo ti nekdy hlavou ... proc ma vetsina portretnich objektivu takovou svetelnost ? Urcite to neni tim ze se na tu clonu neda fotit portret .. Samozrejme .. pokud cloveku neco nejde .. to nejrychlejsi reseni je rict ze se ta technika k tomu proste nehodi ..

PS koncim tuto demagogickou debatu a uz sem nenapisu ani carku ... za cloveka ve vysledku vzdycky hovori jen ty fotky ...
Petr Be. (211)|20.10.2015 22:05
Padina není žádný speciální portrétní objektiv. Je to standartní a tzv "normální" objektiv, který se k zrcadlovkám dodával od nepaměti jako dnes seťák nebo záklaďák, který odfotí "všecko". Takový ten "švícarský nůž ve fotografii". Je to pozůstatek z dob, když nebyly dobré zoomy, vůbec zoomy, a clona f/1.8 byla na takovém skle naprostá normálka, a bylo to jediné sklo, které si mnohý fotograf mohl dovolit zaplatit. Bágl objektivů moc lidí nemělo. Na FF to vysloveně jako portrétní objektiv vhodné není, i když s tím normálně portréty fotit jdou, jak jsis také stihl vyzkoušet, i když na cropu. Takže mi to hlavou nevrtalo.

Kdyby pevné sklo nebylo ostřejší a světelnější, tak krom velikosti skoro nemá důvod existovat. A opravdu. Přesun k zoom sklům je díky technologiím ohromný. Portréty se často fotí se 70-200mm f/2,8.

Obvykle se snažím na práci použít co nejvhodnější nástroj, ne se trápit s něčím na jinou práci, nebo s univerzálem. Tož mi to nezazlívej...
Pokud někdo umí vydělat prachy focením z iPhone, ať to dělá. Kontroverze ve světě potřeba je. Jen je potřeba pochopit, že to je individuální cesta. Nic k obecnému radění.
pas!k (173)|20.10.2015 22:14
[QUOTE=Petr Be.;39554]
Obvykle se snažím na práci použít co nejvhodnější nástroj, ne se trápit s něčím na jinou práci, nebo s univerzálem. Tož mi to nezazlívej...
[/QUOTE]

Ja ti nic nezazlivam jen bych rad videl tu praci ..

Jinak tvrdit ze pevna 50 neni vhodny portretni objektiv na ff muze jen clovek.. ktery s tim nikdy nefotil ..

a fakt koncim hodne stesti :)
Petr Be. (211)|20.10.2015 22:27
Neměl jsem problém vysloveně s ohniskem, ale s kombinací toho ohniska s danou clonou. Žádná taková fotka tu ještě jako důkaz (výjímka potvrzující pravidlo) nepadla. Obzvláště na FF při zaplnění snímku klasickým portrétem, nebo hlavou. No, zkrátka se neshodnem, to se stává. Lidi nefotím.
Přeju nejen štěstí, ale i dobré světlo. Fotky rozhodně střílíš pěkné.
joeh (3352)|20.10.2015 22:33
Snáď podľa obrázku v prílohe to bude jasné i neveriacim Tomášom - DOF zostáva stejná na ohnisku 27mm, 35mm i 70mm, mení sa predmetová vzdialenosť.
DOF.jpg
Petr Be. (211)|20.10.2015 22:44
To není nic proti ničemu, a nevšiml jsem si, že by to někdo negoval. Psal jsem o tom, že když se postavím od foceného subjektu ještě dál, a fotku pak oříznu a o kousek zmenším, tak tím dosáhnu ještě větší ostrosti z hlediska její hloubky.

Při cloně 1.4 na 50mm skle, na crop těle, při focení ze vzdálenosti 1,5m, je hloubka ostrosti pod 5cm. Pokud obličej není přesně kolmo na osu po které jde hloubka ostrosti, tak prostě přijdu o ostrost oka, nosu, části obličeje, vlasy určitě zařvou, atd.
Pro takové clony se prostě musí portrét naaranžovat tak, aby byl obličej v dané ose, nebo bude malér, který někteří nazývají kreativitou nebo uměleckým záměrem (někdy oprávněně, někdy ne, ale pořád je to malér k řešení). Tímto způsobem fotit je možné, ale já si vždycky myslel, že se to dělá obráceně - nejdřív připravím objekt, scénu, a podle toho se zařídím. Ne že zařizuji objekt tak, aby šel vyfotit extrémem, abych dokázal, že je to možné.
joeh (3352)|20.10.2015 22:53
[QUOTE=Petr Be.;39519]Otázka velikosti výsledného snímku. Pokud má být alespoň dvě třetiny hlavy ostré, nejlépe celá, tak se pohybuješ u clon kolem 4-5,6-8. Fotit na plnou díru skoro nejde, nebo musí člověk scénu opravdu připravit, a naučit se fotit perfektně na oko, protože to je jediné, co zůstane ostré...[/QUOTE]

Tady si to písal ...
Petr Be. (211)|20.10.2015 23:05
Já tam žádnou negaci toho co jsi psal nevidím. Psal jsem, že na celou ostrou hlavu je vhodnější menší clona. Nic o hádce o DoF pro jiné ohniska tam není. Nejsi schopný porovnat text s tvrzením?
joeh (3352)|20.10.2015 23:17
Petr Be. - kvalitný portrétny svetelný objektív je dráhy špás, dehonestovaľ jeho kvality až kesi na clonu F8 je skutočne nezmysel a Kultus DOF nechápe, no tak sa to začalo odvíjať.
Petr Be. (211)|20.10.2015 23:33
No, pokud má ale fotograf zájem na tom, aby celá hlava, nebo dokonce i tělo bylo ostré, tak to jinam než ke clonění nevede.
joeh (3352)|20.10.2015 23:45
[QUOTE=Petr Be.;39567]No, pokud má ale fotograf zájem na tom, aby celá hlava, nebo dokonce i tělo bylo ostré, tak to jinam než ke clonění nevede.[/QUOTE]

Vzdávam to.
bystřické (54)|21.10.2015 08:37
já teda portréty nefotím,ale fotím s pevnou 1,4,clonit takový objektiv na F8 a více,proč?na obrázku je clona F2,2,dle mého tak akorát
optagon gala-34.JPG
pas!k (173)|21.10.2015 09:02
[QUOTE=bystřické;39570]já teda portréty nefotím,ale fotím s pevnou 1,4,clonit takový objektiv na F8 a více,proč?na obrázku je clona F2,2,dle mého tak akorát[/QUOTE]
Tak samozrejme .. navic v pripadech jako je tento .. kdy clovek nesmi pouzit blesk (zamerne pisu nesmi .. protoze na koncertech je to bezne pravidlo ktere fotograf dostane pred focenim primo od poradatele) .. je na nizkou clonu odkazan kvuli expozici a mohl si dovolit rozumny cas aby nemusel pouzit vysoke iso .. o tom ale chytrolini typu Petr.Be samozrejme nemaji ani paru .. protoze jejich foceni = teorie a clanky na internetu .. z toho se pak tezko dela predstava jak se takove veci vlastne foti ..
bystřické (54)|21.10.2015 12:36
u první fotky bylo iso 1000,u druhé je iso 2500 a F3,2,informace na netu jsou dobré a je jich dost,ale nadrtit se jen teorii nestačí,cvakat,cvakat a zkoušet
faustROP-53.JPG
pas!k (173)|21.10.2015 13:23
Zalezi na stroji .. na cropech si muzu dovolit max iso 3200 ale snazim se drzet se na hranici 1600
bystřické (54)|21.10.2015 14:25
ano,stroj je důležitej,né důležitější jak sklo
optagon gala-94.JPG
pas!k (173)|21.10.2015 15:54
[QUOTE=bystřické;39574]ano,stroj je důležitej,né důležitější jak sklo[/QUOTE]
Sak jasně proto nevidím důvod u světelných skel který mám.. nefotit na plnou díru o tom tady byla celá debata...