Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: foták za původní sony P52

Neregistrovaný (0)|29.9.2014 12:12
Tazatel: martin

Znění dotazu: Ahoj,

měl jsem leta foták sony DSC-P52, 3MPx, 2x zoom. Jsem laik a nebaví mě něco nastavovat. Na tom sony jsem jen měnil "mráček" nebo "sluníčko" vše ostatní si to nastavilo samo a dělalo to pro mé potřeby hezké ostré fotky. Vyměnil jsem ho z důvodu malé výdrže tužkových baterek a malého zoomu za olympus SH-21, 14MPX, 12x zoom (necelé 3000kč), a po roce focení už to nemohu vydýchat a chci jiný. Dělá to neostré fotky (hrany budov), bud moc světlé fotky nebo zase tmavé a to měním "mráček" a "sluníčko" a ještě tu světelnost nebo co (většinou mezi -1,0 -0,7 -0,3 0,0 0,3 0,7 1,0) nebaví mě to a stejně fotky na prd. Jediný plus jsou hezké fullHD videa a větší zoom. Jinak fotky jednoznačně horší, srovnatelné s fotkama s mobilem 5MPx.

Mám dotaz, zda je to tím, že sony dělá hlavně ostré fotky a umí fotit lépe za denního světla? Mám jít zpět do sony? Hledal jsem že se dělá sony hx80 nebo vx200 (cena 4-5000kč) nebo zkusit za 7000 canon powershot S110-S120? sony rx100 1.gen za 10.000 už je pro mě drahé. Nejraději bych něco kolem 4000kč, nevím zda u fotáku za 7000 poznám rozdíl...

Z reakcí jsme vyčetl jediné, že asi to má mít 1/1,7 čip nebo co aby to lépe fotilo? Jo a ještě že čím menší F, tím lépe?? ten sh-21 má F3-F5,9, sony rx100 F1,8, tu beru za "vzor" čemu se přiblížit??

děkuji za rady, proč někde nenapíšou, tohle je foták pro blby co fotí pekně to si kup a je to, je padesát milionů fotáků a většinu v testu někdo zdrbne a kdo se v tom má vyznat?

Požadavky
-hlavně OSTRÉ a NEROZMAZANÉ hezké fotky budov, přírody, lidí
-abych tam nemusel půl dne něco nastavovat, nejlépe "auto" a fotit
-fullHD video jako na olympusu
-zoom jsem zjistil že 12x je zbytečnost, stačilo by alespon 5x

děkuji, je snažší vybrat auto než foták :-)
kultus (1295)|29.9.2014 13:24
No u fotaku za 7000,-...zalezi u jakeho, za ty prachy se da koupit i fotokvalitativni sr*cka ;) Jestli fungujes na automat, logicky potrebujes neco co ma dobrou automatiku. Predpokladam, ze kompakt s vymennym objektivem nechces, priznam se ze nevim jak se u nich vyporada automatika s vlivem velkeho snimace (1", 4/3) na HO treba u krajin a pod. jestli se da spolehat na nastaveni automatiky podle automaticky vybrane sceny. Na automatiku jsem se sony NEX snad ani nefotil. Clonu jsem si nastavoval vzdy sam. Myslim si, ze by ti dobrou sluzbu udelal olympus XZ-2: 1/1,7" snimac, 4x zoom, svetelny a celkem kvalitni objektiv, vyklopny displej...cena 7-8K (myslim). Ma pry slusnou automatiku a diky svetelnemu objektivu ho lepe uzijes i za slabsiho svetla, pri portretech a snad te takovy pristroj prinuti si aspon neco o nastavenich precist k dosazeni lepsich a zajimavejsich fotek. Dalsi alternativy se tady probiraji porad dokola, olympus XZ-10 (levnejsi a mensi braska XZ-2), canon S120, nikon P330, fuji X10/20...podle preferenci. Nebo pak s vymennyma objektivama: canon 1 J2, olympus EPM2 ma vyborny vystup, ale zase trochu vetsi objektiv a externi blesk, uz to neni moc do kapsy...urcite by se kolem 7-8000,- nasel i nejaky od sony/samsungu se "zrcadlovkovyma" snimacema...ale taky to nejsou vyslovene drobci, velikost hodne naroste prave s nasazenym objektivem ;)
kolyy (1542)|30.9.2014 00:03
Je jasné, že potrebuješ foťák s dobrou automatikou, ale z toho čo píšeš nie je jasné aký máš problém - dôvod rozmazaných fotiek može byť blbá automatika (príliš dlhý čas, nespoľahlivé ostrenie, vadná optika) alebo užívateľská chyba (zlé zaostrenie, pohyb fotoaparátu). Ak to myslíš vážne, skús sem hodiť nejaký príklad fotky, z ktorou si nespokojný a z toho by nám mohlo byť jasnejšie kde je problém a ako ho riešiť.

Inak čakať, že Ti poradíme foťák, ktorý sám nafotí skvelé fotky, je ako pýtať sa, ktoré auto Ťa samo odvezie, lebo nerád riadiš. Áno, sú autá, ktoré veci uľahčia (napr.automatická prevodovka), ale vždy to riadiš Ty. Takže čakať konzistentne dobré fotky možeš iba ak sa naučíš úplné základy - aspoň ako držať fotoaparát a ako ostriť.
vormen (81)|30.9.2014 16:52
Já bych jen dodal, že pro srovnání bys musel ty fotky převést na 3Mpx a jestli to srovnáváš při zobrazení 1:1, tak budou fotky vždy neostrý.
veronikak (8)|30.9.2014 23:11
Ahoj, řeším asi něco podobného, také chci foťák, který má dobrou automatiku, fotím ráda a hodně, ale nikdy jsem se nic nenaučila nastavit (možná tak jas :-). Měla jsem tři roky SONY Cybershot HX7V, ale odešla základní deska, tak už nechci do kompaktu tolik investovat (původně stál 7 a půl), chtěla bych něco do 6-ti tis.
Přečetla jsem různé rady, recenze a vyšly mně tito favoriti:

Nikon Coolpix P330 White - horký favorit...ale v diskusi na něj dost zde nadávají, že dělá přepálené fotky a je pomalý - to i to SONY se mně už zdálo pomalé...
Nikon Coolpix S9700 Red - už dražší a horší světelnost
Canon PowerShot SX170 IS -??
Olympus XZ-10 White - OLY jsem měla kdysi a v místnosti fotil blbě a za šera vůbec, tak nemám moc důvěru, ale uznávám, že je to dávno
Nikon Coolpix L830 - špatně se mi drží a nevleze do kabelky ! a je na tužkáče, to nemusím

nepotřebuju extra zoom, to skoro nepoužívám, fotím hlavně na dovolených apod. u SONY se mi líbil širokoúhlý objektiv, ale není nutné a fotil dobře za šera i v noci, to bych moc chtěla! také plynulé panorama. co mě na SONY vadilo, že (a sorry za to laické vyjádření) domy a věže "padaly", taťka mně je vždy rovnal v PC :-)

byla bych moc ráda, kdybyste mi poradili. jo a na upravování fotek v pc nemám fakt čas a jsem na to i líná, radši budu dělat milion jiných věcí:-)

byla jsem už skoro rozhodnutá pro P330, ale kvůli zdejším reakcím váhám, na druhém místě je OLY, ale také nevím. co byste si koupili? nebo snad jiný? kamarádka mi doporučuje Samsung WB350F ....

děkuji za radu!!

pokud by to byla otázka tisícovky a bylo by něco kvalitnějšího, asi bych do toho šla, ale víc už , když to stějně vyrží tak málo....

ještě jednou díky!!!
Neregistrovaný (0)|30.9.2014 23:51
Ahoj všichni,

já tu původně napsal hrozně dlouhý "román" ale asi bych většinu naštval, co tu plácám, takže znova a stručně.

Porovnal jsme fotky sony P52 a olympus SH21, nakonec to je plus mínus podobné, tj. čím je člověk starší, tím více kvalitní fotky chce.

Nechci přesto nic štelovat, max. mráček a sluníčko, asi je pro mě cesta koupit nejlevnější foták s 1/1,7 snímačem a "F" do 2.0, pak mám zaručenou zvýšenou kvalitu fotek i když to budu mastit vše na auto ne? A nesmí to mít moc MPx a je to? :-)

Takže podle tohodle mi na czc.cz (třeba) to našlo:

canon powershot S200 (7500kč) plusy-10MPX, snímač 1/1,7, F 2,0 x mínusy-CCD
nikon coolpix P340 (9000kč) plusy-12MPX, snímač 1/1,7, F 1,8, CMOS x mínusy-cena

NO a mám vítěze asi, dočetl jsem recenzi na digimánii na nikon coolpix P330 (cena od 5700kč)-12MPX, 1/1,7, CMOS, F 1,8, dělá prý nejlepší fotky, ale je hodně pomalý při focení, v menu atd.

CO vy na to?

Proč jste mi to hned nenapsali a byl klid ne? :-)


díky M.
Neregistrovaný (0)|1.10.2014 00:04
...tak koukám, že kolegyně nade mnou došla ke stejnému foťáku, tak dobrý...

A nebo si budeme všude kupovat haldy pohledů? :-))))

nikon coolpix P330 vzhledem k ceně do 6tis, je pro mě zajímavý, ale nědělá se nějaký nástupce sony hx7v, co já vím, tak byl poslední před rokem hx20v? ten taky v recenzi moc nezdrbali ne? Původně jsem o něm uvažoval, ale před rokem byl za 10tis myslím...

M.
kultus (1295)|1.10.2014 07:50
Hx20v ma otresne fotky, uvazoval jsem o nem pred rokem a nakonec koupil XZ10, P330 je poradny slimak to fakt ne...zkousel jsem je vsechny, ne ze ne...ted bych si koupil za ty prachy asi XZ-2 mozna popremyslel nad fuji X10 jestli se da jeste sehnat. P330 dela moc odsumene a preostrene dotky na muj vkus, vypadaji jak z Samsungu S4 co jsem mel...snad se to tam da donastavit u olympusu to jde snizit
Komo (840)|1.10.2014 09:56
Drz sa tych kriterii, ktore si si uz urcil: velkost cipu min. 1/1,7 , clona do F2 . Nad inym ani nepremyslaj. Este pripada do uvahy jediny s mensim cipom Xz 10. Zjednodusene povedane- pri dobrom svetle foti dobre vsetko. Chlieb sa
zacne lamat so zhorsujucimi sa svetelnymi podmienkami. Tam sa ukaze prednost maleho F a vacsieho senzoru.
Auto rezim ma nikdy nezaujimal, ale s kazdym si pravdepodobne polepsis. Potom pri rozhodovani by som este prihliadal aj na kvalitu videa a velkost pristroja. A potom je tu este jedna vec- niektore z tychto kompaktov umoznuju vytvarat na fotke zozostrene pozadie fotografovaneho objektu, napr. pri portretoch. To je podla mna slusna deviza.
Komo (840)|1.10.2014 10:09
Canon 120 vs 200. Cenovy rozdiel nie je velky. Radsej S 120-len namatkou: lepsi snimac, lepsie video(S200 nema FHD).
aragonn (55)|1.10.2014 21:01
Podívej se na Panasonic LF1 28-200mm f2,0-5,9 a proti konkurenci výborné video které nezabere moc místa na kartě.
veronikak (8)|1.10.2014 22:33
a co canon SX 270? ten mně dnes radili v jednom obchodě místo toho nikona p330, pro který jsem už byla skoro rozhodnutá.
canon nevypadal špatně a údajně dělá lepší fotky, jen to F nebylo moc dobré..co myslíte, škoda, že je takový výběr, už mě z toho bolí hlava ...:-)
kultus (1295)|2.10.2014 08:03
To bych chtel ty fotky videt jak je SX270 lepsi nez P330...
veronikak (8)|2.10.2014 08:34
Už jsem se v podstatě rozhodla pro p330, jen mě ještě nahlodává jedna myšlenka, a to že jsem zjistila, že nikon 1 J je v podstatě za stejnou cenu a je s výměnným objektivem a prý i lépe fotí. Doteď jsem o této variantě nepřemýšlela ,ale není lepší tato řada než P? s možnostmi do budoucna, když mě to bude bavit....myslím vícero nastavování.??
kultus (1295)|2.10.2014 09:37
Tak urcite je to lepsi varianta do budoucna co se tyka rozsireni objektivu, filtru a pod. Ono ten 10Mpx snimac z nikonu 1 sice neni zadny zazrak co se tyce DR a sumu (kdyz vemu srovnani s 20Mpx snimacem v FZ1000), ale fotky dela pekne, automatika je taky slusna, navic ma nadprumerne videa i celkovou rychlost. Pro nekoho to bude mit mozna vetsi hodnotu nez 1/1,7" profikompakty. Subjektivne mi ale prijde horsi ergonomie jak pri drzeni v ruce (zadny grip na relativne velky a tezky kompakt), tak pro nejake nastavovani behem foceni (minimum ovladacich prvku). Muzu doporucit jedine, jit si ty kompakty vyzkouset, zrovna ty nikony 1 (rady S, J) maji snad vsude, to same olympusy XZ-2/10, nikon P330...Diky vyprodejovym cenam jsou ve vetsine velkych obchodu s elektronikou. Drzeni a osobni pocit kolikrat vyhraje nad nejakym malym rozdilem v TK fotek.
Komo (840)|2.10.2014 09:53
kultus, to je individualne. Ja to mam napriklad opacne. Radsej uprednostnim TK pred ergonomiou. Lepsia ergonomia fotku nevylepsi a na " zlu" sa da zvyknut.

---------- Doplněno v 09:53 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:48 ----------

A co sa tyka Nikonu 1: je to slusna masinka, ale bez dokupenia nejakeho svetelneho objektivu si , myslim, oproti P330 obrazovo velmi nepolepsis, ak vobec. Chcelo by to este napriklad toto http://objektivy.heureka.cz/nikon-1-nikkor-18_5mm-f-1_8/
kultus (1295)|2.10.2014 10:06
Ano je to individualni, proto jsem vymenil CSC za UZ, vsechno se da uprednostnit pred necim jinym jen do urcite miry, kdy to uz zacne vadit :) proste cloveka to foceni musi bavit a vyborne TK jsem se nabazil na NEXovi, ale tahat sebou objektivy navic nekam kde to moc dobre nejde, menit je a co si budem povidat, zrovna NEX neni ergonomickou lahudkou pro trochu vetsi ruky, to po case taky omrzi, hlavne kdyz nasadis vetsi/tezsi sklo. Stejne, vetsina lidi kdyz zjisti, ze je to foceni zacne bavit a narazi na limity vybaveni (hlavne u lowendu) tak si spis koupi neco noveho. Vybornym prikladem jsou zrcadlovkari, koupi D3100 protoze cekaji lepsi foto, zacne je to bavit, ale naroky na ergonomii stoupaji, to ti nakup novych objektivu nenahradi, chce to nove telo s lepsim gripem a hlavne vice tlacitkama, pripadne novyma funkcema jako napr. bracketing a pod. takze se poohlizeji po lepsim tele.

Nikon 1 neni spatny, ale chtelo by to pak dokoupit aspon nejake pouzdro s gripem. Nebo tohle...kdyby mne to tenkrat napadlo, koupil bych holce misto canonu SX510 radeji toho nikona s gripem ikdyby ho nechtela :D

http://www.ebay.com/itm/Camera-Grip-G1-3M-Adhesive-Sony-RX100-II-Nikon-V2-J3-S1-Canon-S110-E-PM1-E-PL5-/261582852590?pt=UK_Photography_Straps_Hand_Grips&hash=item3ce78d91ee
veronikak (8)|2.10.2014 10:43
když netuším co je TK a grip, tak asi radši tu p330, co? :-)
kultus (1295)|2.10.2014 11:02
TK=technicka kvalita. Grip je obvykle prava predni cast tela fotaku, za kterou se da pohodlne chytnout. Kdyz se podivas na zrcadlovky jak maji pravou cast zepredu tvarovanou, tak to neni proto aby to vypadalo cool, ale proto aby se dala tezka zrcadlovka s tezkym objektivem pohodlne a pevne chytnout a nevykluzavala z ruky. Nikon 1 J2 sice vypada na fotkach maly, ale ve skutecnosti tak maly neni ani neni moc lehky (ve srovnani s kompaktama) navic tiha objektivu tahne fotak dopredu. Naopak u nej neni jakykoliv grip pro normalni uchop, aby toho nebylo malo je hladky! Neni to zadna tragedie, ale pritelkyni to odradilo od koupi ikdyz ma lepsi vystup nez cokoliv co drzela v ruce. Kazdy podle vlastnich priorit, proto rikam do obchodu a zkouset...
veronikak (8)|2.10.2014 11:08
díky, půjdu si to vyzkoušet...fakt jsem si myslela, že je to cool look - to vepředu vpravo :-)
Komo (840)|2.10.2014 11:28
S vlacenim objektivov som to vyriesil jednoducho. Na vyjazd beriem len jeden, max dva. Na moj styl fotenia to uplne staci. Ruky mam velke dost, aj ked nie hrube, s drzanim nemam najmensi problem. Ani jeden z fotakov, ktore som drzal v
rukach by som nezavrhol kvoli ergonomii. Samozrejme, asi kazdy by si vedel predstavit na svojom fotaku urcite vylepsenia, dokonaly neexistuje. Toto vsetko tu pisem nie preto, aby som ti oponoval, ale aby si zaciatocnik uvedomil, aky je ten vyber silne individualna zalezitost. Aj dobre recenzie treba brat s urcitou rezervou. Clovek totiz po kupe fotoaparatu moze zistit, ze chyby, ktore mu vytykal recenzent su pre neho nepodstatne, alebo ich za chyby ani povazovat nebude.

---------- Doplněno v 11:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:24 ----------

Nakoniec je to aj tak cele o peniazoch.
kultus (1295)|2.10.2014 11:52
Jasne o tom to je. Proto pisu proc jsem to vyresil jak jsem to vyresil :) Na vylet lodi, kde chci fotit delfiny v dalce a zaroven o par minut panoramu koralovych ostrovu si s jednym objektivem nevystacim, ani SEL18-200mm by nestacil...a v takovych podminkach kde je ve zduchu spousta bordelu (pisek a prach, male kapky vody a pod.) je vymena objektivu dost nevhodna...sam jsem zvedav verca co si vyberes a proc :)
aragonn (55)|2.10.2014 20:36
Nikona 330 nekupuj budeš chtít udělat krátké video a jak zazumuješ tak AF nestíha je to rozmazané to je lepší ten nikon 1 tam je to ok.
Pavel Matějka (394)|3.10.2014 08:39
P330 jsem kdysi zavrhl kvůli pomalému pohybu v menu a jakémukoliv nastavování. To by mi šlo na nervy asi víc než pomalé ostření. Když si to někdo jen nastaví na automatiku a pak jen mačká spoušť, tak mu to ale asi může být jedno.
veronikak (8)|3.10.2014 19:01
Ahoj, tak jsem se rozhodla pro nikon p330 ovšem při nákupu mně byl nabídnut OLY E-PM2, který je údajně o dost lepší (ale o 2 a půl tis dražší), má výměnný objektiv a má být kvalitou roven nižší třídy zrcadlovek. Je sice malý ale má velký objektiv, do ruky už se jen tak nevejde, ale těžký není. Lépe se mi ale držel nikon 1 J2, také výměnný objektiv a lepší než p 330. Tak nevím, rozhodnutí jsem odložila do zítřka, když mě tak zviklali...myslíte že by to byl tak velký rozdíl pro laika oproti p330? je fakt že p330 se mi zdál v ruce jako hračka :-) říkali, že jako kompakt je p330 výborný, jen že nefotí dobře za horších světelných podmínek a v noci....
kultus (1295)|3.10.2014 19:26
no a koukala ses na recenze jak foti v noci? S tema vymennyma objektivama je to neco za neco. Rozdil tam bude ale teprve po koupeni poradneho svetelneho objektivu je poznat vetsi rozdil. Myslim si, ze pokud nebudes kouat 1:1 tak jak ty rikas amater rozdil moc nepozna ;)
kultus (1295)|3.10.2014 19:32
jine vlakno pardooon
Komo (840)|3.10.2014 19:39
Ale to ani J1 nie je prebornik v zhorsenych svetelnych podmienkach. Jedine ze by si dokupila svetelny objektiv, tak bude na tom lepsie ako P 330.
Oly aj s tym setakom bude asi fotit lepsie za zleho svetla.
kolyy (1542)|4.10.2014 01:38
Ja by som trochu brzdil to nadšenie pre P330, keďže ho mám a nedovolil by som si ho jednozačne doporučiť pre neskúseného fotografa. Má slušný senzor a výborný objektív, ale okrem toho že je dosť pomalý, tak práve automatika má niekoľko slabín:

- zbytočne vysoký kontrast vo východzom nastavení (čo je ale veľmi bežná vec u dnešných fotoaparátov a pri prakticky každom to chce kontrast viac či menej stiahnuť) a absencia automatického režimu pre prácu s dynamickým rozsahom vedie k častým prepalom a zbytočne tmavým oblastiam
- malá saturácia a podexpozícia za zhoršených svetelných podmienok vedie v interiéroch, najmä za umelého osvetlenia, k vyblednutým a prekontrastovaným snímkom. Navyše má vyváženie bielej tendenciu občas úplne uletieť a výsledok sú nepoužiteľné fotky, napríklad oranžové. Celkovo je farebné podanie tohto aparátu nie celkom presvedčivé.
- v režime Auto a Scene nechá automatika klesnúť čas závierky na 1/8s a až potom odcloní a začne zdvíhať ISO nad 400. To znamená, že fotoaparát je v týchto režimoch absolútne nepoužiteľný pre fotenie ľudí alebo iných pohybujúcich sa objektov za horších svetelných podmienok a fakticky sa chová akoby začínal na svetelnosti F2.8.

Pokiaľ chce teda niekto používať režim Auto (a nevadí mu ani, že to ostrí kam chce), tak by mal rýchlo zabudnúť na fotenie za iných ako dobrých podmienok a aj tak sa musí zmieriť s prepalmi. Riešenie je používať minimálne režim P (programovaná automatika), kde sa dajú veci nastaviť - stiahnuť kontrast, pridať saturáciu, nastaviť minimálny čas závierky na nejakú rozumnú hodnotu (napr.1/60s) a ostrenie na stred (alebo posuvné, to však často zlyháva). Aj tak je potom viac ako vhodné používať korekciu expozície (ubrať vonku a pridať vnutri), zapínať podľa situácie Active D-Lighting pre rozšírenie dynamického rozsahu a korigovať vyváženie bielej ak uletí. Potom sa z toho dajú dostať slušné fotky.

Neviem, či práve takto si predstavujete foťák, na ktorom nechcete nič nastavovať. Ak nie, tak by som doporučil sa radšej pozrieť napríklad na Olympus (XZ-2, E-PM2), Fuji (XQ1, X-A1) alebo Sony (A5000, RX100), tie majú automatiku vychytanejšiu.
kultus (1295)|4.10.2014 07:28
Podle mne se lidi P rezimu boji naprosto zbytecne. Jedna se o automaticky rezim s moznosti a NE NUTNOSTI neco donastavovat. Sam jsem na rezimu P a olympusu XZ10 zacinal protoze mi osobne automatika nevyhovovala a vadil mi vyskakujici blesk pokazde kdyz jsem fotak zapl (znamy problem). Takze zapnout rezim P, vsechno dat na auto, ostreni jak rikas na stred a da se pohodlne rychle fotit. Ovladani XZ10/XZ2 je rychle a intuitivni a pripadne donastaveni vyv.bile nebo barevnych rezimu je diky quickmenu okamihem chvilky. Lidi jsou lini neco nastavovat, ale kdyz vidim kolik casu stravi nastavovanim fotaku na mobilu tam uz jim to nevadi, zajimave...a hlavne jsou lini se podivat do navodu aby zjistili jak se s tim dela a co kdyby tam nahodou nasli neco navic (treba rezim P) co jim akorat prida zbytecne starosti...ale takhle je to se vsim ;-)
Pavel Matějka (394)|4.10.2014 08:57
Jenže on je v tom přece jenom rozdíl. P nastavuje jen expozici, plná automatika dnes u většiny značek přepíná režimy podle scény (iA, iAuto). Ono je to při focení point and shot velice fajn, když to samo přepne na makro nebo rozezná obličej a zaostří na něj, přičemž to přizpůsobí barvy pleťovým odstínům.

Jenže na to, aby to rozumně fungovalo, musí být foťák velice svižný a ne líná mrcha.
Antivir123 (81)|10.10.2014 15:39
P s kompemnzaci epozice stačí(sledovat histogram) na většinu nehybajicich se(statickych) scen ( alespoň u malych čipu)