Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vybiram kompakt - rx100, fuji x30 nebo olymp stylus 1

Patm@n (6)|20.10.2014 23:04
Zdravim a zadam o radu a komentare. Chci si koupit uz konecne kvalitnejsi fotak, ale jsem stale laik.
Fotim hlavne na dovolenych (mesta) a vyletech (krajiny, vyhledy) a obcas nejake to domaci foceni. Ktery z vyse uvedenych fotaku byste doporucili? Nebo jiny? Mate zkusenosti s nejakym z techto fotaku pro podobne pouziti? Budu rad za kazdy komentar. Cena by nemela o mnoho prevysovat tyto tri...

http://www.megapixel.cz/porovnani?product=14269_21228_25451

Diky
rousini (738)|21.10.2014 09:10
Jaké máš s focením zkušenosti, umíš dodatečně upravovat fotky v PC, je důležité video, budeš tisknout, je pro tebe důležitá ergonomie + pocit v ruce nebo jen záleží na kvalitě výstupu...???
Patm@n (6)|21.10.2014 09:41
zkusenosti s focenim zatim bidne, proto nesaham po zrcadlovkach atd... Ale chci se neco naucit!
Upravovat fotky taky rozhodne chci (zacit), na to mam kamarada fotaka, aby me to naucil.
Tisknout spis ne, leda v malych rozmerech.
Ergonomie jiste dulezita je, ale ani jeden z tech fotaku jsem nemel v ruce zatim, navic s tim bude (ucit) fotit i moje holka. Kvalita vystupu je ale dulezita pro ruzne promitani (tv screen, monitor, v nejhorsim pripade i platno)
Diky!
rousini (738)|21.10.2014 10:27
No neradí se lehce. Já to tvoje rozhodování vnímám jako začátek, který tě může pohltit nebo taky uspokojit s tím, že už nebudeš chtít nic víc. A protože tohle nevíš zatím ani ty sám a v podstatě seš bez zkušeností, vybral bych nějaký rozumný univerzál, který se bude hodit vždycky. I přechodem na zrcadlovku hned nebudeš mít komplet výbavu pro každou situaci a občas člověk rád sáhne po kompromisu, co mu vytrhne trn z paty...
- Sony RX100: mizerná ergonomie, perfektní výstup, špatné makro
- Olympus Stylus1: nejmenší čip, naopak asi nejuniverzálnější aparát, rozumná ergonomie, Kvalitní EVF, zábavný strojek
- Fuji X30: pěkný dizajn, perfektní EVF, velmi dobrý JPEG

Pokud bych už nechtěl nic víc (neuvažoval další posun) a zároveň trval na kvalitě a radosti z focení, tak bych vzal Fuji. Kdybych chtěl něco na naučení a časem požadoval vyšší kvalitu, tak vezmu Stylus1 nebo XZ-2, který má světelnější objektiv a naopak EVF jen za příplatek, ale bez něj je výrazně levnější a schopnosti má na omezeném rozsahu ohnisek (srovnatelném s Fuji) stejné.
Sony mě neoslovuje s ohledem na ergonomii a dizajn, ale to jsou subjektivní vjemy. Ve víkendových akcích electrowordu je k sehnání za desítku...
IvanGS (128)|21.10.2014 13:01
Mám RX100III a je to skvělý mrňous co dělá krásné fotky, ale jak píše Rousini, ergonomie téměř shodného RX100 nic moc. Dá se zlepšit originálním gripem, po pár týdnech a pár set fotkách jsem si zvykl a už mi to nepřijde, až se divím jak to jde pěkně ovládat, ale stejně - chtít jediný, rodinný foťák, RX100 by to asi nebyl. Další dva jsem v ruce neměl, tak nevím, ale X30 se mi líbí...
Patm@n (6)|21.10.2014 14:37
Diky za dosavadni info. Jeste jedna vec me trapi, nosím bryle na dalku ( jen -1,75) a tak si nejsem jist, jak moc dulezity pro me ten evf bude... Nejake zkusenosti s focenim s brylemi?
kultus (1295)|21.10.2014 15:09
Osobni zkusenost nemam. Bryle nenosim ale jsem dost slepej :D takze se pak hodi korekce dioptrii do + i - (nevim presne kolik). Takze by se teoreticky do urcite miry melo dat fotit-ostrit i bez bryli. Jestli si je pak budes davat na celo nebo nekam jinam je na tobe. Chce to jit do kramu si to zkusit. Fotit s brylema si ale neumim moc predstavit...
rousini (738)|21.10.2014 15:58
Jestli se nepletu, tak obvyklá korekce EVF je +-2 dioptrie. Jak se fotí s brýlemi nedovedu posoudit, asi bych měl tendenci je sundávat a strkat do hledáčku oko. EVF je perfektní mj. i proto, že je to třetí opěrný bod a tipuju, že oproti napřaženým pažím udržíš 3x delší čas, takže s dobrou stabilizací není problém 1/15. Jak jednou zkusíš, nechceš jinak.

Jinak RX100III je v mých očích díky hledáčku samozřejmě zase jinde.hce si to sehnat pár recenzí a číst...
IvanGS (128)|21.10.2014 16:00
Tak nosím brýle a dá se s nimi koukat i do hledáčku RX100III, natož většího. Bez brýlí je to o něco lepší, na druhou stranu hledáček má dioptrickou korekci, takže když nastavím na "brýle", je to v pohodě a když na "bez brýlí", je to ještě lepší...
Milan Šurkala (3381)|21.10.2014 16:37
S brýlemi není žádný problém. Nosím je trvale a s hledáčky je to naprosto bez potíží. Většinou ani není potřeba hrát si s dioptrickou korekcí (přijde mi, že bez i s brýlemi je to víceméně stejné - případně stačí velmi jemná korekce, podstatně menší, než by napovídaly dioptrie na brýlích).
Patm@n (6)|22.10.2014 10:06
Dneska mam konecne cas, tak jdu ty fotaky okouknout do Skody. Tahkle od stolu to skutecne vypada na Stylus1 nebo Fuji X30.
kolyy (1542)|22.10.2014 21:54
Osobne by som v tejto cenovej kategórií mimo rx100 uvažoval o dosť iných aparátoch. Stylus-1 a X-30 podľa mňa nemajú ani zďaleka zodpovedajúcu kvalitu výstupu. Špeciálne, ak nie je hľadáčik absolútna priorita, tak je úplným nezmyslom uvažovať o X-30 ak za rovnakú cenu je X-A1 (v modrej dokonca lacnejší). Navyše za 20000Kč je X-E1 v dvojsete s krátkym aj dlhým zoomom, krátky v svetelnej verzii F2.8-4.0. To je bomba. Na X-30 zabudni, to je od Fuji krok úplne mimo.

Okrem toho by som zvažoval RX100 (I,II) a Canon G7X, pokiaľ je dôležitá kompaktnosť prístroja. Ak nie, okrem bezzrkadloviek Fuji sa núka ešte napríklad Sony A5100/A6000 alebo niečo z m4/3".
IvanGS (128)|23.10.2014 09:23
Já myslím, že 100% ideální volba neexistuje a přístrojů splňujících většinu požadavků jsou desítky. Každý chválí svůj foťák nebo doporučí i jiné, o kterých má dostupné informace, které umí (nebo si to myslí) posoudit. Ale foťáky mají desítky technických a další spoustu ryze ubjektivních (třeba jak se mi líbí, drží, ovládá, jakou značku preferuji...) parametrů. Nicméně nastane den, kdy je třeba vybrat vítěze...
Nic ve zlém kolyy, ale mně přijde mimo věta "Na X-30 zabudni, to je od Fuji krok úplne mimo.". Takhle vytržená z kontextu a nedoplněná o důvody je nesmyslná, navíc zní jako všeobecně platné dogma (což evidentně není, když jiní foťák chválí), možná kdybys ji začal "Já myslím, že...", pak by vyzněla jen jako Tvůj osobní názor.
kolyy (1542)|23.10.2014 10:05
[QUOTE=IvanGS;34463]Nic ve zlém kolyy, ale mně přijde mimo věta "Na X-30 zabudni, to je od Fuji krok úplne mimo.". Takhle vytržená z kontextu a nedoplněná o důvody je nesmyslná, navíc zní jako všeobecně platné dogma (což evidentně není, když jiní foťák chválí), možná kdybys ji začal "Já myslím, že...", pak by vyzněla jen jako Tvůj osobní názor.[/QUOTE]

Tak si skús znova prečítať môj príspevok, lebo Ti zrejme uniklo:

"Stylus-1 a X-30 podľa mňa nemajú ani zďaleka zodpovedajúcu kvalitu výstupu."

Aby som bol konkrétnejší, X30 je pre mňa sklamaním, keďže po stránke kvality výstupu je identický s X20 (rovnaký senzor, objektív a procesor), je tam nulový pokrok. To je problém, keďže ten senzor je malý a nemá výrazne lepší výstup ako 1/1.7". V tejto cenovej kategórii je to dnes jednoducho predražené, keďže stojí proti 1" kompaktom alebo m4/3" a APS-C foťákom s výmennými objektívmi. Pritom to nie je vreckový aparát. Z hľadiska kvality fotiek XZ-2 ponúka to isté za polovičnú cenu.

Hovorím čiastočne aj s vlastnej skúsenosti, keďže asi rok paralelne fotím s Nikon P330 (1/1.7") a X-A1 (APS-C). Pri kúpe som dosť zvažoval aj XQ1, ktorý má rovnaký senzor ako X30. Nikon beriem ak chcem niečo šikovné do vrecka, ale rozdiel je veľký za dobrého svetla a priepastný za slabšieho, a to aj pri fotení so seťákom.

Stačí jeden pohľad:

http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=fujifilm_xa1&attr13_1=fujifilm_x20&attr13_2=fujifilm_xa1&attr13_3=fujifilm_x20&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=200&attr16_1=100&attr16_2=6400&attr16_3=800&normalization=full&widget=1&x=-0.0749281155761272&y=-0.17045119001627107

Na základnom ISO nie je o čom a aj pri ISO6400 je X-A1 stále lepší ako X20 na ISO800. Takže opakujem, ak človek nechce za každú cenu elektronický hľadáčik, potom je podľa mňa X30 za tú cenu nezmysel. A ak chce, tak je lepšie trochu si priplatiť za poriadny foťák.
Komo (840)|23.10.2014 10:07
Ja si tak isto myslim, ze to tvrdenie s Fuji x30 je prehnane. Ved aj niektori skuseni fotografovia si ho pochvaluju.
Sakini (1174)|23.10.2014 10:46
To je dost nesouměrné srovnání, X-30 vs X-A1/X-E1/X-M1. Senzorově jsou to dvě naprosto odlišné kategorie, zaměřením taky, nemluvě o generačním rozdílu. X30 jednak je all-in-one řešení, a jednak přístroj 3.generace X. Ty modely s výměnnými objektivy mají společný starší hardware, hlavně se na tom podepisuje docela líný procesor a některé zbytečné nelogičnosti (i když velká část byla vymýcena firmwary), a co se týče softwarové výbavy na X30 se absolutně nechytají. Třicítka má snad nejširší výbavu a schopnosti mezi pokročilými kompakty, je opravdu rychlá a všestranně nastavitelná, masivně dělaná, disponuje funkčním fázovým ostřením, navíc ta kombinace menšího senzoru a skvělého objektivu umožňuje fotit na plně otevřenou clonu tam kde by APS-C musel clonit, a tím se snižuje potřeba zvedání citlivosti. Už X20 málokdy potřebovala vyšší než základní ISO, a použitelný/snesitelný limit do 1000 dává spoustu prostoru (nemůžu souhlasit že je to jako XZ-2, měl jsem oba typy a Olympus ztrácel dech podstatně dřív). A jsou i další plusy: manuální zoom, vynikající jpeg (výstup se radikálně zlepšil oproti dvacítce), Fuji barvy, a co se dá vytáhnout z RAWu je ještě o třídu výš. Kdo potřebuje maximálně schopné řešení "vše v jednom", má to v třicítce za dobrou cenu.
To že ji zastínily nové palcové kompakty, že rozměrově je to briketa a kompakt se jí snad ani nedá říkat, a použití základu z dvacítky způsobilo relativní tržní neúspěch, to je fakt a hádat se o tom nebudu - sám bych si ji nikdy nekoupil. A to říkám jako dlouhodobý uživatel X20 (třicítku už jsem si pořádně vyzkoušel a je to skok tak o tisíc procent) a systémových X kompaktů. Z těch tří voleb na počátku mi přijde jako nejsystémovější a nejmodernější. Samozřejmě preference jsou různé, ale každý nechce jít do APS-C s poměrně krátkým záklaďákem (a akce s teletem zdarma není pořád, navíc kdo to má nalehko tahat sebou).
kolyy (1542)|23.10.2014 10:47
Komo: Typujem, že si ho môžu pochvaľovať z hľadiska ovládania a výbavy, pričom cena asi nebude rozhodujúca. A na kvalitné fotky majú asi niečo iné. X30 si teda viem predstaviť ako doplnok k veľkému prístroju, pre niekoho kto chce pokročilé ovládanie+hľadáčik a cenu nerieši.

Ale doporučiť to začiatočníkovi, ktorý hľadá "konečne kvalitnejší foťák", je podľa mňa dosť zcestné. Za drahé peniaze si kúpi ovládanie a výbavu, ktorú asi neocení, ale bez zodpovedajúcej kvality snímkov.

Nechcem sa pozerať ako si niekto vyberá drahý kompakt, aby si ním potom prišiel domov a skúsil odfotiť napríklad narodeniny dieťaťa, večerné vystúpenie alebo oslavu s priateľmi a zistil, že čo z toho lezie na ISO1600 je hrôza.
Patm@n (6)|23.10.2014 11:12
kolyy: No, jak jsem psal, tak jsem zacatecnik a rozhodne se nechci poustet do slozitosti s vymennym objektivem. Sice se tomu casem nebranim, ale momentalne potrebuju sikovny fotak pro sebe, ktery muzu dat svy holce do kabelky a ktera s tim taky obcas neco vyfoti a ta se rozhodne nebude chtit obtezovat nejakyma technickyma zalezitostma (zkratka bude fotit na automat), takze tve navrhy moc neberu, sorry...

---------- Doplněno v 11:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:09 ----------

Jinak vcera jsem mel v ruce vsechny 3, a to hned dvakrat. Sice me vsude (Skoda, megapixel) presvedcovali, at vezmu Sony RX100, ale bohuzel mi to proste do mych vetsich rukou nesedlo. Naopak Olympus mi prisel do ruky paradni, takze dnes se pro nej na 80% vracim a kupuju. Fuji ma na prvni pohled dve vyhody - super prehledne a ergonmicky dobre zvladnute ovladani a je opravdu krasny. Jsem teda zvedavej, jestli v obchode nevymeknu :)
Komo (840)|23.10.2014 12:07
No do kabelky a na automat je prave ten rx 100.
Stylus by som bral ako posledny. Iba ak by si potreboval velky zoom. V horsom svetle bude podavat najslabsie vykony. Mensi, slabsi senzor a o 1EV horsia svetelnost ako x30. Asi budes sklamany.
rousini (738)|23.10.2014 12:20
Proč by měl být zklamaný? Že to nebude perpixel 100%? Kdo sai v kategorii kompakt (all in one) prohlíží fotky 1:1 a na čem, aby je nemusel posouvat na monitoru?
Tohle mu po přesednutí na vyšší level zbude jako schopný zápisník s dobrou ergonomií a ovládáním na které se spousta těch s lepším výstupem vůbec nečape.
Rozhodně bych u aparátu s výměnnými objektivy požadoval něco víc než výstup...
Jirka X (60)|23.10.2014 12:55
Když jsem RX100 jako novinku šel koupit, nikdy jsem ji před tím fyzicky neviděl. Taky když jsem ji vzal v obchodě do ruky nebyl jsem si zrovna jist jestli ji vezmu. Ale po nasazení origo pouzdra je hned vše jinak, dobře se drží, visí na krku, prostě ok.
Komo (840)|23.10.2014 13:06
Tak rusivy sum a nekvalitu plynucu z vyssieho ISO bude vidiet aj na monitore, nemusi si obrazky prezerat 1:1. Ci sa mylim?
kolyy (1542)|23.10.2014 13:11
Sakini: s mnohými vecami súhlasím, ale s niektorými nemôžem:

[QUOTE]To je dost nesouměrné srovnání, X-30 vs X-A1/X-E1/X-M1. Senzorově jsou to dvě naprosto odlišné kategorie, zaměřením taky, nemluvě o generačním rozdílu.[/QUOTE]

Ale sú to rovnaké kategórie cenou, rozmermi a váhou. Že je koncepcia odlišná je podľa mňa druhoradé. Okrem X-E1 tam navyše nijaký generačný rozdiel nevidím.

[QUOTE]X30 jednak je all-in-one řešení, a jednak přístroj 3.generace X. Ty modely s výměnnými objektivy mají společný starší hardware, hlavně se na tom podepisuje docela líný procesor a některé zbytečné nelogičnosti (i když velká část byla vymýcena firmwary), a co se týče softwarové výbavy na X30 se absolutně nechytají.[/QUOTE]

X30 má identický senzor, procesor a objektív ako X20, predstavenou na začiatku 2013. Nový má hľadáčik, LCD a batériu. To u mňa nie je nijaká tretia generácia, len mierne poladená X20. Neviem čo myslíš starším hardwarom a lenivým procesorom na X-systéme, X-A1 má rovnaký procesor ako špičkový X-T1 a (prekvapenie!) X30.

[QUOTE]kombinace menšího senzoru a skvělého objektivu umožňuje fotit na plně otevřenou clonu tam kde by APS-C musel clonit, a tím se snižuje potřeba zvedání citlivosti.[/QUOTE]

Toto nejako nechápem, prečo by APS-C musel cloniť? Na F3.5 fotím s XC16-50 úplne bežne a dáva to skvelé výsledky. To nie je Sony objektív.

[QUOTE]Už X20 málokdy potřebovala vyšší než základní ISO, a použitelný/snesitelný limit do 1000 dává spoustu prostoru.[/QUOTE]

Základné ISO? Neviem čo fotíš, ale pre mňa je napríklad podstatná schopnosť fotiť ľudí za slabších podmienok a to pri svetelnosti F2.0-2.8 a čase aspoň 1/60s znamená ako minimum kvalitné ISO1600. X20/X30 vo všetkej skromnosti chýbajú tak 2EV.

[QUOTE]A jsou i další plusy: manuální zoom, vynikající jpeg (výstup se radikálně zlepšil oproti dvacítce), Fuji barvy, a co se dá vytáhnout z RAWu je ještě o třídu výš.[/QUOTE]

Všetky tieto plusy má aj X-A1.

[QUOTE]Kdo potřebuje maximálně schopné řešení "vše v jednom", má to v třicítce za dobrou cenu.[/QUOTE]

Súhlasím , že X30 je maximálne schopné riešenie v otázke výbavy a ovládania, ale nie v otázke základnej kvality snímkov. Vzhľadom na to mi tá cena nepríde ani náhodou dobrá, ale riadne premrštená.
kolyy (1542)|23.10.2014 13:32
[QUOTE=Patm@n;34472]kolyy: No, jak jsem psal, tak jsem zacatecnik a rozhodne se nechci poustet do slozitosti s vymennym objektivem. Sice se tomu casem nebranim, ale momentalne potrebuju sikovny fotak pro sebe, ktery muzu dat svy holce do kabelky a ktera s tim taky obcas neco vyfoti a ta se rozhodne nebude chtit obtezovat nejakyma technickyma zalezitostma (zkratka bude fotit na automat), takze tve navrhy moc neberu, sorry...

---------- Doplněno v 11:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:09 ----------

Jinak vcera jsem mel v ruce vsechny 3, a to hned dvakrat. Sice me vsude (Skoda, megapixel) presvedcovali, at vezmu Sony RX100, ale bohuzel mi to proste do mych vetsich rukou nesedlo. Naopak Olympus mi prisel do ruky paradni, takze dnes se pro nej na 80% vracim a kupuju. Fuji ma na prvni pohled dve vyhody - super prehledne a ergonmicky dobre zvladnute ovladani a je opravdu krasny. Jsem teda zvedavej, jestli v obchode nevymeknu :)[/QUOTE]

Ale ja som Ti ani nenavrhoval kupovať sadu objektívov (okrem X-E1, kde je dlhý zoom momentálne zdarma), ale začať so setovým. Fuji X má veľmi kvalitné setové objektívy a pre začiatok to úplne stačí. Žiadna zložitosť či výmeny tam teda nie sú. Až porastieš a pocítiš potrebu, máš možnosť si dokúpiť ďalšie.

Stylus 1 - no chcel si "kvalitnejší foťák" a rozhoduješ sa pre ultrazoom s malým snímačom. To je trošku niečo iné. Snáď nebudeš z výsledných fotiek sklamaný. Nie je to koncepčne zlý foťák, to ani náhodou, ale za tú cenu? Skúsil si si niečo aj odfotiť, aby si videl čo z toho lezie?

Problém v kúpe pomerne veľkého a drahého kompaktu s nižšou kvalitou výstupu vidím v tom, že Ti môže byť na nič až Ti tá kvalita prestane stačiť. Vreckový kompakt sa hodí aj keď už mám kvalitnejší foťák a k systémovému základu môžem dokúpiť objektívy a časom vymeniť telo.
kolyy (1542)|23.10.2014 14:01
[QUOTE=rousini;34478]Proč by měl být zklamaný? Že to nebude perpixel 100%? Kdo sai v kategorii kompakt (all in one) prohlíží fotky 1:1 a na čem, aby je nemusel posouvat na monitoru?[/QUOTE]

Môže byť sklamaný presne z toho dôvodu ako som bol sklamaný ja z Nikonu P330, ktorý má rovnaký senzor ale svetelnejší krátky koniec. Sľuboval som si od toho, že to bude schopne fotiť nielen vonku ale aj v interiéri. Hlavne som mal na mysli fotky mojej dcéry, ktorá už začínala chodiť. Výsledok - nepoužiteľné. Ono teoreticky je rozumné maximum ISO800, lenže akonáhle začnete fotiť ľudí v pohybe, tak vyzerajú ako flekaté obludy, a to samozrejme nemám na mysli 100% náhľad. Rozumné maximum na ľudí je ISO400, viac len úplná núdzovka. A to sa ani pri F2.0 s rozumným časom nedá. Takže som sa zamyslel nad tým čo chcem dcéry ukázať až vyrastie a investoval do systémového kompaktu a svetelného objektívu.

[QUOTE]Tohle mu po přesednutí na vyšší level zbude jako schopný zápisník s dobrou ergonomií a ovládáním na které se spousta těch s lepším výstupem vůbec nečape. [/QUOTE]

Ako zápisník si viem predstaviť RX100 alebo P330, ale nie je toto na zápisník trochu veľké? Ak presedlá na podobne veľkú bezzrkadlovku, načo mu bude Stylus 1?

[QUOTE]Rozhodně bych u aparátu s výměnnými objektivy požadoval něco víc než výstup...[/QUOTE]

To je vec názoru, ale aj keď je ergonómia a ovládanie aj pre mňa podstatná, tak ja ako absolútne prvoradú vnímam kvalitu snímkov. To je to čo zostane. Na to či som sa pri fotení nejako príjemne bavil sa zabudne.
Komo (840)|23.10.2014 14:18
kolvy a co mas za objektiv, ten svetelny?
Co ma teda xa1 odlisne od xm, xt ,senzor?
kolyy (1542)|23.10.2014 14:39
Komo: 18mm F2.0 (27mm ekvivalent). Je to veľmi šikovný skoro pancake, bez problémov použiteľný plne otvorený. Používam ho jednak na fotenie v slabších podmienkach, ak je predpoklad pohybu v snímkoch a stabilizácia je nanič, alebo ako kompaktnú kombináciu ak chcem brať niečo menšieho, ale P330 mi nestačí.

X-A1 sa líší senzorom, základ je rovnaký ako u X-Transu (16Mpx od Sony), ale má klasickú Bayerovu masku. Nikde sa neudáva či má AA filter, ale ak áno, tak je veľmi slabý, lebo výsledky sú minimálne rovnako ostré ako u X-Transu, ale je náchylnejší na moiré. Či je sensor v X-A1 horší alebo nie ako X-Trans bola veľmi diskutovaná téma na Fuji fórach a porovnania nie sú nijako jednoduché. Výsledok asi je, že z rawu sa pri X-Transe dá pri vyššom ISO dostať o niečo viac. Jpegy sú minimálne rovnako dobré aj v X-A1 a rawy sa spracovávajú ľahšie, keďže ide o klasickú masku.

JPEG, F2.0, 1/30s, ISO1250:
DSCF9900.JPG
Komo (840)|23.10.2014 15:08
Tak to ti ho trocha zavidim.
IvanGS (128)|23.10.2014 15:21
No tak určitě, lepší foťák se najde vždycky, každý je svým způsobem kompromis. Nevím jaké lezou z X30 fotky, špatné asi ne a i v dalších věcech se proti X20 změnil. O.Neff o něm i X20 píše: "(X30)Kolem objektivu je umístěn ovládací prstenec, v podstatě má funkci rolleru, to je významná inovace v ovladatelnosti.... Velmi vítám výklopný třípalcový displej a elektronický hledáček (2,4 milionů bodů OLED) se stoprocentním vykrytím. Přístroj má vstup pro externí mikrofon a wifinu. Velmi se prodloužila kapacita aku, vydrží podle CIPA 470 záběrů. Jeho předchůdce jsem hodnotil takto: Nemám pro tento přístroj nic než slova chvály...Rychlá aktivace pohybem objektivu, bleskový autofokus, výtečná kresba. Rozsah objektivu je naprosto vyhovující. Přístroj je v širokém rozsahu nastavitelný podle vlastních potřeb. Fujifilm X20 je kompakt s vysoce světelným, výborně korigovaným objektivem, určený milovníkům impozantní řemeslné práce s přídechem solidnosti starých časů. Je určen spíše k náročnějšímu rozmyšlenému focení..."
kolyy (1542)|23.10.2014 16:36
IvanGS: opäť mnoho slov ako sa to ovláda a nič o tom ako to fotí. Prečo, to je jasné - fotí to rovnako ako X20. A to je na dnešnú dobu málo. Poviem to ešte inak - pred predstavením X30 sa špekulovalo o tom čo to bude, 1" senzor sa bral ako isté minimum a ľudia dúfali v niečo väčšie. Zakryť kecami o ovládaní to, že je to X20 v trochu pozmenenom obale u mňa neprejde. Fuji zaspalo a predaje budú za tú cenu jednoznačne o ničom. Majú podľa mňa jedinú šancu, že cena pôjde razantne dole a urýchlene pripravia nástupcu ako skutočnú konkurenciu RX100/LX100/G7X/G1X II.
Sakini (1174)|23.10.2014 17:33
Kontrolní otázka: proč by X30 neměla v tomto případě vyhovět, pokud fotí jako X20 (tedy vůbec ne špatně, a ona je i o něco lepší), když "u tebe neprojde"? Obzvlášť u uživatele který přechází z mnohem nižší pozice?




[QUOTE=kolyy;34481]Ale sú to rovnaké kategórie cenou, rozmermi a váhou. Že je koncepcia odlišná je podľa mňa druhoradé. Okrem X-E1 tam navyše nijaký generačný rozdiel nevidím.[/QUOTE]
Tvoje rozdělování kategorií může být zcela druhořadé pro druhého, to že jsou stejně velké a stejně stojí není hlavní určující faktor. X-A1 a X-M1 hodně vycházejí z X-E1, maximálně ten nový procesor (na ten jsem u nich zapoměl, přiznávám), ale mají také své slabiny.


[QUOTE=kolyy;34481]X30 má identický senzor, procesor a objektív ako X20, predstavenou na začiatku 2013. Nový má hľadáčik, LCD a batériu. To u mňa nie je nijaká tretia generácia, len mierne poladená X20.[/QUOTE]
Fotil jsi s nimi dlouhodoběji? Jinak bys to absolutně nemohl říct, to není rozdíl jako mezi desítkou a dvacítkou, spíš jako mezi X-Pro a X-T1.


[QUOTE=kolyy;34481]Toto nejako nechápem, prečo by APS-C musel cloniť? Na F3.5 fotím s XC16-50 úplne bežne a dáva to skvelé výsledky.[/QUOTE]
Není jen ostrost, ale i její hloubka - u APS-C se prostě častěji musí přiclonit, zatímco 2/3 senzoru stačí pořád plná díra a nemusí tak zvedat ISO.


[QUOTE=kolyy;34481]Základné ISO? Neviem čo fotíš, ale pre mňa je napríklad podstatná schopnosť fotiť ľudí za slabších podmienok a to pri svetelnosti F2.0-2.8 a čase aspoň 1/60s znamená ako minimum kvalitné ISO1600.[/QUOTE] To je v tunelu? Jednak v takové tmě se snad většinou bez belsku ani nefotí, a jednak stabilizace už v X20 umožňuje bez problémů udržet 1/20, i na akcích když se moc rychle lidi nehýbou to stačí.


[QUOTE=kolyy;34481]Všetky tieto plusy má aj X-A1.[/QUOTE]
A taky X30, to jsou pozitiva navíc v kterých za CSC variantou nezaostává.

[QUOTE=kolyy;34481]Súhlasím , že X30 je maximálne schopné riešenie v otázke výbavy a ovládania, ale nie v otázke základnej kvality snímkov. Vzhľadom na to mi tá cena nepríde ani náhodou dobrá, ale riadne premrštená.[/QUOTE]
Přemrštěná je cena RX100 M3, tohle je na dnešek normál, těžká prodejnost třicítky není v ceně ale v celkové myšlence. To cena Stylusu 1 dnes, před uvedením nástupce, mi příjde nepřiměřená, víc než deset bych nedal.
Milan Šurkala (3381)|23.10.2014 17:43
[QUOTE=Sakini;34497]To cena Stylusu 1 dnes, před uvedením nástupce, mi příjde nepřiměřená, víc než deset bych nedal. [/QUOTE]

Když se podívám, kolik stojí jiné ultrazoomy a co normálně v této třídě dostaneš za deset tisíc, tak myslím, že 15 litrů za Stylus 1 je docela dobrá nabídka.
Sakini (1174)|23.10.2014 17:53
[QUOTE=Milan Šurkala;34499]Když se podívám, kolik stojí jiné ultrazoomy a co normálně v této třídě dostaneš za deset tisíc, tak myslím, že 15 litrů za Stylus 1 je docela dobrá nabídka.[/QUOTE]Ano, to jsou zase ty osobní preference, pokud jde o univerzálnost je to bezkonkurenční - až bude mít nástupce bude to snad ještě zajímavější. Uznávám že takový rozsah s takovou světelností nikde jinde v téhle třídě není.
crashpc (541)|23.10.2014 17:54
Mě přijde také drahý. Za to se dá sehnat zrcadlo se dvěma objektivy...
rousini (738)|23.10.2014 17:59
[QUOTE=crashpc;34502]Mě přijde také drahý. Za to se dá sehnat zrcadlo se dvěma objektivy...[/QUOTE]
...který si strčíš do kapsy od trenek...

Já bych cenu Stylusu1 ohodnotil s ohledem na XZ-2, což je sice starší kousek se stejným snímačem, ale myslím si, že v kategorii G15, LX5, X10... se neztratí. Takže XZ-2 stojí 8000, má trochu světelnější a zase kratší objektiv s dostatečným rozsahem. Takže bych Stylus ohodnotil +1000 za objektiv. Pak je tu hledáček paranetricky VF-2, který podražil na dnešních cca 6000. Ohodnoťme ho na 4000. Dostali jsme se na 13000Kč k tomu 2 rolery, asi lepší stabilizace, rychlejší AF... Ona ta cena je skoro opodstatněná.
Pro mě je hodně důležité, jak mě s tím baví hrát si a fotit. Musí to samozřejmě splnit i určitá kriteria na kvalitu výstupu, ale výstup já vůbec nedémonizuju.
crashpc (541)|23.10.2014 18:01
A strčí si tam i Styluse? Dost pochybuju. Pak je otázka, jestli chci fotit, nebo něco řešit v trenkách :-)
Tak se můžem koukat na bezzrcadla, výsledek bude stejný, a určité setupy už do těch trenek opravdu strčí. Co povíš pak?
rousini (738)|23.10.2014 18:18
V ceně Styluse je zrcadlovka se 2 seťákama = pravda. Nabídka takovýho řešení pro začátečníka shánějící kompakt = :runaway
Jirka X (60)|23.10.2014 18:25
Nepsal tady náhodou něco o přítelkyni s kabelkou?
Komo (840)|23.10.2014 18:30
Casto sa tu nechame uniest. Ale on chce fakt kompakt. Preto by som napriklad nezrovnaval ten x30 s xa1. Su to ine kategorie. Na bezzrkadlovke musis prehadzovat objektivy, ak chces menit ohnislovu vzdialenost. Svetelnostou setaka zabijas trocha schopnosti a je to uz vacsie. Neodfotis s tym makro- zasa zmena objektivu.
kolyy (1542)|24.10.2014 00:28
Sakini: neviem či sa chcem s Tebou naťahovať o veci, ktoré som už komentoval. Takže len heslovite - samozrejme, výstup X20/X30 nepovažujem za adekvátny za tú cenu, nech to má výbavu akú chce. Pozri sa čo som písal o svojich skúsenostiach s P330 vyššie. X30 bude o koľko, tretinku EV lepší? Takže to isté v bledomodrom za skoro trojnásobnú cenu. X20 a X30 majú identický hardware, takže sa mi snažíš v podstate update firmwaru a drobné vylepšenia predať ako významný generačný skok. Neberiem to. Neustále píšeš o akejsi zastaralosti X-A1, ale príliš sa Ti nedarí špecifikovať v čom to je. O rozdielnosti kategórii si začal Ty, nerozumiem prečo by som mal z výberu vyradiť bezzrkadlovky len preto, že to je vraj iná kategória. Hĺbka ostrosti s APS-C seťákmi je snáď marginálny problém, skôr vidím ako výhodu, že už trochu dokážu mazať.

Zareagujem snáď len k tomuto:

[QUOTE=Sakini]
[QUOTE=Koly]pre mňa je napríklad podstatná schopnosť fotiť ľudí za slabších podmienok a to pri svetelnosti F2.0-2.8 a čase aspoň 1/60s znamená ako minimum kvalitné ISO1600[/QUOTE]

To je v tunelu? Jednak v takové tmě se snad většinou bez belsku ani nefotí, a jednak stabilizace už v X20 umožňuje bez problémů udržet 1/20, i na akcích když se moc rychle lidi nehýbou to stačí.[/QUOTE]

Ak vezmem teraz foťák do ruky a mierim po izbe tak dostávam pri 1/60s a F2.0 ISO v rozmedzí 1250-2500. A to nie je zďaleka nijaká tma, ale cca 3x75W. 1/20s samozrejme nie je problém udržať, ale fotiť tým ľudí, ktorý Ti aktívne nepózujú, ale niečo robia? Alebo deti? To snáď nemyslíš vážne. No a práskať ľudí bleskom do ksichtu ako hlavným zdrojom svetla je podľa mňa jednak zhovadilosť a po druhé prináša otrasné výsledky. Na to mi stačí aj kompakt za pár šupov. Jediný rozumný spôsob použitia blesku priamo na foťáku je podľa mojich skúseností odrazom a to funguje len v obmedzenom počte situácií a aj tak to často vyzerá umelo. Takže ak chcem fotiť život a nie naaranžované scény, tak potrebujem veľký senzor pre vysoké ISO a svetelný objektív k tomu.

Nechcem tu vyvesovať fotky, lebo neviem či by dotyční s tým súhlasili, ale fotil som už niekoľko akcií, kde som bol konštantne na F2.0 a ISO6400 pre časy okolo 1/60s a to neboli žiadne tunely, ale bežné hospody. Blesk s odrazom by neobsiahol ten priestor, ničil atmosféru, nehovoriac že by to asi dosť rušilo ľudí. Dlhšie časy sa nedali, lebo som fotil hru na gitare a podobne. Kvalitné ISO1600 (na F2.0-2.8) teda považujem skôr za akési minimum, aby sa dalo vôbec o dobrých fotkách v slabšom svetle hovoriť.
kolyy (1542)|24.10.2014 00:41
[QUOTE=Sakini;34501]Ano, to jsou zase ty osobní preference, pokud jde o univerzálnost je to bezkonkurenční - až bude mít nástupce bude to snad ještě zajímavější. Uznávám že takový rozsah s takovou světelností nikde jinde v téhle třídě není.[/QUOTE]

Niežeby som chcel ísť v tomto do sporu, lebo sa jasne bavíte o niečom trochu inom, len by som rád upozornil, že podľa mňa je Stylus 1 univerzálny len v tom rozsahu ohnisiek. Ak však univerzálnosť foťáku chápeme ako rozsah scén, ktoré dokáže odfotiť, tak je na tom biedne, lebo ten dosah mu prináša možnosť fotiť vzdialenejšie objekty, ale malý senzor mu toho neumožňuje podstatne viac - fotiť v slabšom svetle, fotiť s rozmazaným pozadím, fotiť kontrastné scény.
kolyy (1542)|24.10.2014 00:54
[QUOTE=Komo;34509]Casto sa tu nechame uniest. Ale on chce fakt kompakt. Preto by som napriklad nezrovnaval ten x30 s xa1. Su to ine kategorie. Na bezzrkadlovke musis prehadzovat objektivy, ak chces menit ohnislovu vzdialenost. Svetelnostou setaka zabijas trocha schopnosti a je to uz vacsie. Neodfotis s tym makro- zasa zmena objektivu.[/QUOTE]

Opäť nechápem - prečo sú to iné kategórie? Len kvôli odlišnej koncepcii? Analogicky, to sa ako nemôžem rozhodovať medzi vybavenejším hatchbackom a menej vybaveným sedanom strednej triedy, aj keď stoja rovnako, lebo sú to vraj iné kategórie?

Nemusí prehadzovať objektívy, ten rozsah nie je o toľko menší ako má RX100 alebo X30. Je prakticky rovnaký ako má najnovšie RX100 III a LX100. A akosi nepočuť, že sú to totálne handicapované aparáty, kde sa musia prehadzovať objektívy.

Svetelnosťou seťáku sa nič nezabíja. Len niektoré možnosti zostávajú pre budúcnosť otvorené.

Skutočné makro naozaj neodfotíš, ale nejaký ten kvietok nie je problém (a to som ešte nerobil výrez):
DSCF0442.JPG
Milan Šurkala (3381)|24.10.2014 00:56
[QUOTE=kolyy;34529]ale malý senzor mu toho neumožňuje podstatne viac - fotiť v slabšom svetle, fotiť s rozmazaným pozadím, fotiť kontrastné scény[/QUOTE]

Zapomínáš ale na to, že má konstantní světelnost F2,8, která umožňuje částečně (rozhodně ale ne úplně) tyto nedostatky potlačit. Pokud běžným seťákem fotíš portrét na F5,6, zde máš F2,8 a to jsou 2EV k dobru. Tam, kde zrcadlovka/CSC bude mít ISO 3200, budeš mít při stejném času ISO 800 a to zas takový hyperultramega rozdíl nebude. Není to jen o šumu, ale i o té hloubce ostrosti a ta se také trochu (ale ne moc) přibližuje. Samozřejmě na CSC jde nasadit pevný světelný objektiv a pak ten Stylus 1 rozdupe na cimpr campr, ale to už zase budeš mít problém vlézt se do té ceny a přijdeš o jakoukoli ohniskovou univerzálnost.
kolyy (1542)|24.10.2014 02:00
M.Šurkala: ako iste vieš, rozdiel v ploche medzi 1/1.7" a APS-C je o niečo viac ako 3EV. Takže F2.8 na 1/1.7" zodpovedá v celkovom množstve svetla a hĺbke ostrosti asi F8.0 na APS-C. Takže aj na dlhom konci mám pekných 1EV k dobru, a to ako v kvalite, tak v hĺbke ostrosti.

Inak toť nedávno som si urobil test ekvivalencie na 28mm ekv. medzi P330 (ISO640, F3.2, 1/20s) a X-A1 (ISO6400, F9, 1/20s). P330 bol fotený na ISO400 do rawu a potom potlačený (a vyvolaný) vo foťáku o 2/3EV na ISO640, aby mali fotky rovnaký jas. Ekvivalentné ISO by malo byť asi 740, takže Fuji trochu preceňuje. Clony boli takto podivne zvolené kvôli mobilu, ktorý som fotil na F2.0 a totálne prepadol, tak ho tu nebudem dávať.

Ako vidieť, v jpegu vedie v detailoch X-A1 (napr.opička), pričom má viac jasového šumu, P330 zase viac farebného. U mňa jasný víťaz X-A1. Pozrel som sa aj do rawu P330 a je tam trochu viac drobných detailov, ale ten farebný šum je fakt hnusný.
DSCN4528.JPG DSCF3064.JPG
Sakini (1174)|24.10.2014 08:04
[QUOTE=kolyy;34528]výstup X20/X30 nepovažujem za adekvátny za tú cenu, nech to má výbavu akú chce.[/QUOTE]

[QUOTE=kolyy;34528]Neberiem to.[/QUOTE]

[QUOTE=kolyy;34528]O rozdielnosti kategórii si začal Ty, nerozumiem prečo by som mal z výberu vyradiť bezzrkadlovky len preto, že to je vraj iná kategória.[/QUOTE]
To jsou ty samé subjektivní pocity jako když jsem řekl že Stylus je pro mě za víc jak deset drahý, a stejně tak irelevantní pro někoho s naprosto odlišnými preferencemi. V tomto případě tazatel dal jasně najevo co chce. Pokud to nemá být nic s výměnnými objektivy, tak by se to nemělo zmiňovat, jen to zbytečně mate, už proto že je to jiná kategorie.


[QUOTE=kolyy;34528]Neustále píšeš o akejsi zastaralosti X-A1, ale príliš sa Ti nedarí špecifikovať v čom to je.[/QUOTE]
To jsem už řekl naprosto jasně - je založená na prvních bezzracdlovkách Fuji, to znamená hlavně autofokus a senzor, navíc je tam zjednodušené ovládání a limitovaná ergonomie kterou už Fuji jinak dávno nepoužívá. Pujč si na chvíli X-E2 nebo X-T1 (nebo jakoukoliv jinou moderní bezzrcadlovku aktuálního modelu), a pochopíš rozdíl - a to myslím i ve výstupu, X-Trans II není to samé. Neříkám že je X-A1 špatná, jen že je dost "basic" a zaměřená na cenu, ostatně ten senzor už byl i ve výrazně levnějších foťácích.


[QUOTE=kolyy;34528]Hĺbka ostrosti s APS-C seťákmi je snáď marginálny problém, skôr vidím ako výhodu, že už trochu dokážu mazať.[/QUOTE]
Jak pro koho...


[QUOTE=kolyy;34528] Kvalitné ISO1600 (na F2.0-2.8) teda považujem skôr za akési minimum, aby sa dalo vôbec o dobrých fotkách v slabšom svetle hovoriť.[/QUOTE]
To ovšem spousta běžných uživatelů většinou vůbec nepotřebuje, je naprosto individuální kdo co hlavně fotí, a na dovolenkové fotky třeba vůbec není nutné.

Mimochodem 18/2.0, ač velmi dobrý a ostrý objektiv, je nejproblematičtější z Fuji skel, a bez korekce do jpegu má dost výrazné zkreslení a potřebuje dost clonit aby rohy byly v pořádku. Určitě jsou výrazně lepší kusy s kterými má smysl fotit na plnou díru.

Je dobře že se k tématům tady na fóru přidávají odlišné názory, jinak by to nebyly diskuze, ale tohle je hlavně místo pro amatéry a začátečníky kteří přicházejí pro radu. A rada nemusí být souhlasná s většinou, ale měla by být nematoucí a pokud možno nestranná, s ohledem na daný dotaz (když někdo něco jednoznačně nechce, tak se to nechá stranou). Je taky v pořádku stát si za svým názorem a odůvodnit si ho, ale nikdo snad nechce aby to tady vypadalo jak na Digaréně kde se někdo nevinně zeptá a několik příliš dlouho denně u počítače sedících se začne škubat o setiny sekundy. Byla by to docela škoda...
IvanGS (128)|24.10.2014 09:43
... a to jsem si Digimanii oblíbil mj. kvůli kultivovanosti...
No, mně by spíš upřímně zajímalo, co si Patm@n koupí (nebo už koupil?)...:-)
Komo (840)|24.10.2014 12:29
kolvy, rozlicne kategorie su to ,podla mna ,preto, lebo kompakt je vsetko v jednom a csc nie. Ak si niekto vybera podla ceny, moze samozrejme, uprednostnit csc.
kolyy (1542)|24.10.2014 15:50
Sakini: ja som sa od začiatku snažil iba prezentovať svoj subjektívny názor, avšak podoprený faktami (X30 mi príde drahá, lebo v tej cene má mnoho prístrojov lepší výstup; nepríde mi to ako nová generácia, keď je hardware rovnaký), kým Ty autoritatívne tvrdíš niečo iné, avšak podoprené iba nejakými dojmami (X-A1 je zastaralá lebo neviem čo; X30 je hypermoderná lebo treba vyskúšať). To sú argumenty ako noha. Tvojou logikou je asi RX100 zastaralý krám, ktorý by nikto nemal kupovať. Akosi Ti nedochádza, že svojimi pocitmi ma nemáš šancu presvedčiť. Keď Ti ukážem že plácaš nezmysly, ako s tým procesorom, tak to Tvoj názor nezmení, lebo máš predsa svoje pocity. To je diskusia o ničom.

Takže pár faktov, hlavne pre ostatných, ktorí tie prístroje nevideli a mohli by sa snáď nechať popliesť

- X-A1 má aj so seťákom jasne lepší výstup ako X30 (viď porovnanie z dpreview vyššie)
- X-A1 má v kategórii entry level MILC jedno z najpokročilejších ovládaní (tri otočné kolečká, funkčné tlačítko, Q-menu, clonový krúžok s príslušnými objektívmi, hore aj dole výklopný displej) - porovnaj to so Sony A5000/5100, Olympus E-PM/PL atď.
- X-A1 má o niečo zjednodušené ovládanie oproti X-E2 alebo X-30, ale v základe je to veľmi podobné. Chýbajú dedikované tlačítka a oproti X-E2/T1 časové kolečko, ale zadný roller, štvorsmerné tlačítka, Fn tlačítko, Q-menu, korekcia expozície a na príslušných objektívoch clonový krúžok, to všetko je tam. Stačí jeden pohľad:

http://camerasize.com/compact/#483,563,493,ha,t
http://camerasize.com/compact/#483.388,563,493,ha,b

- X-A1 je postavená na trh, podobne ako ostatné entry level MILC, najmä ako alternatíva k high-end kompaktom a až v druhom rade low-end zrkadlovkám. Preto to zjednodušené ovládanie, chýbajúci hľadáčik a podobne. Vylúčiť ju okamžite z výberu ak sa uvažuje o drahom, ale nie nutne vreckovom kompakte, je preto absurdné.
kolyy (1542)|24.10.2014 16:08
[QUOTE=Sakini;34533]Mimochodem 18/2.0, ač velmi dobrý a ostrý objektiv, je nejproblematičtější z Fuji skel, a bez korekce do jpegu má dost výrazné zkreslení a potřebuje dost clonit aby rohy byly v pořádku. Určitě jsou výrazně lepší kusy s kterými má smysl fotit na plnou díru.[/QUOTE]

Vieš, možno by si sa pred tým ako začneš rozdávať múdra mohol niekoho opýtať, kto s tým má nejaké reálne skúsenosti. Napríklad mňa. Môžem Ti podrobne porozprávať o vlastnostiach toho objektívu, kde sú jeho slabiny aj silné stránky a dodať ukážkové aj testovacie fotky. Jednu ukážku máš aj v tejto diskusii, takže si môžeš okamžite overiť nakoľko máš pravdu.

[QUOTE]Je dobře že se k tématům tady na fóru přidávají odlišné názory, jinak by to nebyly diskuze, ale tohle je hlavně místo pro amatéry a začátečníky kteří přicházejí pro radu. A rada nemusí být souhlasná s většinou, ale měla by být nematoucí a pokud možno nestranná, s ohledem na daný dotaz (když někdo něco jednoznačně nechce, tak se to nechá stranou). Je taky v pořádku stát si za svým názorem a odůvodnit si ho, ale nikdo snad nechce aby to tady vypadalo jak na Digaréně kde se někdo nevinně zeptá a několik příliš dlouho denně u počítače sedících se začne škubat o setiny sekundy. Byla by to docela škoda...[/QUOTE]

Ja som svoju radu povedal a tým to skončilo. Odvtedy odpovedám hlavne na reakcie na mňa - Tvoje v prvom rade. To snáď ešte môžem, či nie?

---------- Doplněno v 16:08 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:04 ----------

[QUOTE=Komo;34539]kolvy, rozlicne kategorie su to ,podla mna ,preto, lebo kompakt je vsetko v jednom a csc nie. Ak si niekto vybera podla ceny, moze samozrejme, uprednostnit csc.[/QUOTE]

Čo je to "všetko v jednom"?
Komo (840)|24.10.2014 16:21
Vsetko v jednom je to, co som uz popisoval. Hlavne mas vsetky ohniska stale zo sebou a nemusis menit objektivy. Mas ich vsetky stabilizovane, odfotis makro. Mensie rozmery, lepsia skladnost. Ano, x30 nie je zrovna maly
kompakt. Ale vzdy mensi ako xa so setakom. Ma aj vacsi rozsah ov aj ked len o malo. Ze setak nezabija schopnosti senzora? Oproti x30 je tam predsa rozdiel zhruba 1,5 Ev na sirokom ohnisku . Tak tam sa nevyhoda maleho cipu zmensuje. Ale ved to ty vies. Aj ked to aj tak asi tymto nedozenie.
Menit objektivy, alebo nemenit. To je to co deli x30 a xa1. Niekto to robit jednoducho nechce.
Nechces menit objektivy- kup si kompakt
Chces menit, ale nechces velky fotak- kup si csc
Chces menit a k tomu poriadnu ergonomiu, ovladanie- kup si zrkadlovku.
Takto sa mi to zda logicky rozdelene.