Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Který Olympus PEN?

Kissofdark (95)|23.10.2014 10:46
Zdravím,

měla jsem Olympus pen mini 1 potom mini 2, ale teď bych ráda přešla na něco s manuálním kolečkem voličů, který bohužel mini postrádá.

Uvažuji nad koupí E-PL5, E-PL6 nebo E-PL7.

Máte někdo zkušenosti s těmito fotoaparáty? Třeba pen mini 2 docela přesycuje červenou barvu na LCD (což není zrovna ideál).

Jaký byste koupili?:)
kultus (1295)|23.10.2014 11:16
A to je jediny duvod zmeny? Kdyz jdu neco fotit tak mam podle tematu navolen jeden rezim a menim ho jen sporadicky. Vetsinou si na statiku vystacim s A, na sport a rychlejsi zver S, na nocni foceni M atd. moc casto to nemicham ;) Barevne posuvy se daji ucinne eliminovat focenim do RAWu a postprocesem, osobne mi prijde velika skoda fotit s tak kvalitnim snimacem, jaky ma EPM2 jen do jpegu. Kdyby byl ve hre hledacek, tak to je jina, ale takhle...
rousini (738)|23.10.2014 12:08
Řešit výměnu aparátu kvůli barvě JPEG je nesmysl. Ovšem výměna ve smyslu mýdlovka vs. tělo je něco jiného. E-PL taky zrovna není echt tělo. Co takhle popřemýšlet hlouběji, abys za 2 měsíce nebyla v bodě NULA.
Kissofdark (95)|23.10.2014 12:19
Chci změnu hlavně kvůli ovládacímu kolečku - na pen mini se nastavuje clona, čas, ART režimy apod. pouze přes MENU, což je zdlouhavé.

---------- Doplněno v 12:19 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:15 ----------

navíc pen mini nemá bohužel výklopný LCD - což poslední dobou také dost ocením:)
Komo (840)|23.10.2014 13:18
Vy ste ju asi zle pochopili. Tie farby sa tykaju len zobrazenia na lcd displeji. Inak su v poriadku. Tak som to cital v jednom teste.
Inak ja by som tiez nemenil len kvoli tomu kolecku. Ja ho tiez nemam na Nexe, ale prestavenie rezimu je pomerne jednoduche: stlacit-potocit roler-stlacit.
I nak e pl 6 ma oproti 5 drobne vylepsenia- rozsiritelne Iso na 100 a dalej neviem, fotolab to tam ma tusim popisane. Sedmicku nepoznam. Ked uz by som menil, tak na omd 10.
Kissofdark (95)|23.10.2014 13:44
Děkuji za vysvětlení:)

OMD by se mi taky líbil víc, ale bohužel je finančně někde jinde. A trochu se bojim kupovat foťáky na bazarech:(
kolyy (1542)|23.10.2014 15:26
[QUOTE=Kissofdark;34477]Chci změnu hlavně kvůli ovládacímu kolečku - na pen mini se nastavuje clona, čas, ART režimy apod. pouze přes MENU, což je zdlouhavé.[/QUOTE]

Je to už síce nejaká doba čo som mal E-PM1/2 v ruke, ale clona a čas sa snáď nastavujú zadným otočným kolečkom a nie cez MENU. Máš zapnutý Super Control Panel? Ten umožňuje rýchle nastavenie mnohých vecí cez tlačítko OK a myslím, že sa tam dá aj užívateľsky navoliť čo sa zobrazí. SCP sa povoľuje niekde v menu, je to skrytá položka.

Tiež sa prihováram k tomu, že kupovať E-PL5/6/7 len kvôli voliču, výklopnému displeju a pár drobným vylepšeniam je trochu zbytočné. Jedine, že by si tým získala nejaký objektív navyše, napríklad dlhý zoom alebo pancake zoom. Pancake zoom stojí samotný 11kKč, takže ak ho vyložene chceš, tak E-PL6 za 14kKč nie je až taká zlá voľba. Inak by som fakt došetril na E-M10 alebo ešte lepšie počkal až Olympus príde s nejakým väčším upgradom.
Antivir123 (81)|23.10.2014 15:33
5eší někdo něco podobného?
Taky se připojím...Mám CAnon G12 a Pentax K30 s pár objektivy..G12 už asi brzo odejde tak premyšlím o M4/3 s nějakým tím pancakem/sbalitelnym zoomem jelikož ani iphone 6 Canon G12 nenahradí..Cena okolo 10..adaptéry na K bajonet snad jsou.
Díky.
rousini (738)|23.10.2014 16:53
KoD: já ti s nedostatečnou ergonomií naprosto rozumím, jen jsem chtěl naznačit, že ti časem může chybět druhý roller, že tě může iritovat 16:9 displej, že bez hledáčku je aparát poloviční atp...
Co je špatného na koupi bazarové věci se zbytkovou zárukou a osobním převzetím??? Mechanické poškození zjistím na místě a na zbytek je záruka.
rousini (738)|23.10.2014 17:01
AV123: Na m43 si vyber tělo a objektiv dle tvého zadání je:
- Lumix 12-32 f/3,5-5,6 (8000Kč)
- m.zuiko 17/2,8 (slabota)
- m.zuiko 17/1,8 (slušný, drahý)
- lumix 20/1,7 (slušný, pomalý)
- Sigma 19/2,8 (dost dobrý, ale není pancake)
Určitě jsem na něco zapomněl
kultus (1295)|23.10.2014 20:06
[QUOTE=rousini;34494]KoD: já ti s nedostatečnou ergonomií naprosto rozumím, jen jsem chtěl naznačit, že ti časem může chybět druhý roller, že tě může iritovat 16:9 displej, že bez hledáčku je aparát poloviční atp...
Co je špatného na koupi bazarové věci se zbytkovou zárukou a osobním převzetím??? Mechanické poškození zjistím na místě a na zbytek je záruka.[/QUOTE]

Tady se musim zastat, co treba skryta vada zpusobena prodavajicim, ktery se chce pristroje zbavit. Ne vsechno jde hned odhalit. Taky nerad kupuji z bazaru a proto si radeji priplatim za nove...
rousini (738)|23.10.2014 21:34
No já tímto způsobem koupil aparát, objektiv a příslušenství 2 měsíce staré s úsporou 15000Kč ve stavu nové věci. Připlatit není žádná frajeřina, to umí každý blbec (pls neber osobně) :cool:
Jako myslíš, že přijdeš do servisu se záručákem a oni ti na nefunkčnost odpoví, že je vyjmuta ze zákonné záruky?
Antivir123 (81)|23.10.2014 22:43
:) jo..a nebo eBay ? Tam to jde v poho..Při poslední reklamaci byly velmi rychlý a hned bylo vyřešeno :)
Komo (840)|23.10.2014 23:13
Skryta vada, poskodenie predoslym majitelom tam moze byt a nemusis to hned zbadat.Napriklad mechanicke poskodenie. To ti neuznaju. Reklamoval som tak novy notbuk. Dvierka dvd mechaniky nezostavali v uzavretej polohe. Chatrna konstrukcia, poistka sa beznym pouzivanim odlomila. Rezultat: reklamaciu zamietame, mechaniku vymenime zdarma nad ramec zaruky.
rousini (738)|23.10.2014 23:22
[QUOTE=rousini;34494]KoD: já ti s nedostatečnou ergonomií naprosto rozumím, jen jsem chtěl naznačit, že ti časem může chybět druhý roller, že tě může iritovat 16:9 displej, že bez hledáčku je aparát poloviční atp...
Co je špatného na koupi bazarové věci se zbytkovou zárukou a osobním převzetím??? Mechanické poškození zjistím na místě a na zbytek je záruka.[/QUOTE]

[QUOTE=Komo;34525]Skryta vada, poskodenie predoslym majitelom tam moze byt a nemusis to hned zbadat.Napriklad mechanicke poskodenie. To ti neuznaju. Reklamoval som tak novy notbuk. Dvierka dvd mechaniky nezostavali v uzavretej polohe. Chatrna konstrukcia, poistka sa beznym pouzivanim odlomila. Rezultat: reklamaciu zamietame, mechaniku vymenime zdarma nad ramec zaruky.[/QUOTE]

Stačí takhle?
Komo (840)|24.10.2014 08:36
Pri vsetkej ucte, aj skuseny clovek si nemusi vsetko hned vsimnut. Nieto este neskuseny. Tymto ju nechcem odradzat od kupy bazarovky, ale vzdy je to urcite riziko. Ja som tiez kupil z druhej ruky, dokonca bez toho, aby som fotak videl. Uveril som slovam predavajuceho a dohodol vybornu cenu. A vyslo to.
Kissofdark (95)|24.10.2014 08:47
bohužel jsem z malého města a většína prodejců jsou Praha nebo Ostrava apod. Z pracovních důvodů sobní výměnu ani nestíhám, takže bych musela řešit poštou.

Otec jednou kupoval foťák přes bazar a při reklamaci cca po 3 měsících mu řekli, že vnitřek přístroje je zkorodovaný, že tam kdysi vnikla tekutina.

---------- Doplněno v 08:47 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:46 ----------

není záruka v zahraničí pouze 1 rok?:)
rousini (738)|24.10.2014 11:09
Myslím, že jsem ti nějaké postřehy v době výběru k E-PM2 psal. Uplynula krátká doba a chybí ti "kolečko". Za chvíli ti bude chybět roller. Nehraj si na Járu Cimrmana a nechtěj být průkopník slepých uliček. Kup si do systému pořádný tělo ROVNOU. Stejně tě to nemine...
Nedávno sakini nabízel E-M5 za férovou cenu. Zeptej se ho jestli ji ještě má.