Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Který kompakt si vybrat?

Neregistrovaný (0)|29.10.2014 21:21
Tazatel: Pavel

Znění dotazu: Dobrý den, mohu poprosit o Váš názor na mnou vybrané fotoaparáty? Který z nich je nejlépe vyhovující? -Nikon Coolpix S9700 -Olympus PEN E-PM2 -Olympus SH-60 -Sony Cybershot DSC - HX50 Fotím krajinu, rodinu, sportovní zážitky, makro, občasné využívání videa. Mockrát děkuji za radu :-)
kolyy (1542)|30.10.2014 13:59
E-PM2 je kvalitatívne úplne inde ako zvyšok. Je to fotoaparát s výmennými objektívmi a má asi 8x väčší senzor (formát m4/3"), ostatok výberu má štandardné miniatúrne snímače 1/2,3". Dodávaný objektív má samozrejme omnoho menší dosah a na makro nie je práve určený (aj keď nie je na tom ani úplne najhoršie). To je ale podľa mňa malá obeť za priepastne lepšiu kvalitu snímkov. Takže pokiaľ nie je absolútna priorita fotografovanie vtáctva alebo hmyzu, tak za mňa jednoznačne E-PM2.
Komo (840)|30.10.2014 14:20
Presne tak. Epm2 je momentalne vynikajuca kupa.
kolyy (1542)|30.10.2014 18:02
Ešte dodám, že E-PM2 fantasticky rýchlo ostrí, takže na deti a šport za tú cenu asi nič lepšie nie je.
Neregistrovaný (0)|31.10.2014 11:03
Ahoj, děkuji za rady.

Mám ještě jeden dotaz. Kdyby jste si měli vybrat foták mezi těmito třemi, který by to byl? Chci koupit ještě jeden pro tchána.

-Nikon Coolpix S9700
-Olympus SH-60
-Sony Cybershot DSC - HX50
kolyy (1542)|31.10.2014 13:26
Ja by som s týchto troch nevybral žiadny, keďže neviem na čo by mi mohol byť dobrý. A kúpil by som to niekomu iba keď tak z pomsty ;)
Neregistrovaný (0)|31.10.2014 13:31
Až tak jo? :D No a který kompakt bys mi doporučil? Já už prolezl všechny možné stránky, recenze a tyhle foťáky mi z toho připadaly nejlepší.

Podmínky:
- Cena do 6 700 Kč
- Fotí krajinu, rodinné oslavy, portréty, sportovní zážitky, rostlinky...
- Co nejlepší kvalita fotografií, dobré ostření
kolyy (1542)|31.10.2014 13:59
Na všetky tieto požiadavky je sťa šitý ako na mieru jeden foťák - Olympus E-PM2 ;)
Neregistrovaný (0)|31.10.2014 16:17
Vybrat si fotoaparát je těžší než jsem si myslel. :D

Každopádně, nejsem si už tak jistý tou PM2. Nehodlám do toho foťáku víc investovat - tj. dokupovat nové skla, filtry, objektivy. Otázka tedy zní, zda se PM2 za těchto podmínek vyplatí. Ještě uvažuji o Olympus XZ-2...

Už přes týden si prohlížím který kompakt by byl pro mě ideální a musím přiznat, že v tom mám už solidní guláš. :D
Komo (840)|31.10.2014 17:08
K e pm 2 nemusis eventualne dokupovat nic.https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3474-Vybiram-kompakt-rx100-fuji-x30-nebo-olymp-stylus-1?goto=newpost
Tu sme preberali, ze ci je bezzrkadlovka zo setakom alternativou ku svetelnym kompaktom v podobnej cene.Epm2 ma snimac vykonom podobny Nexu( aj ked je mensi) a opticky je jeho setak vraj lepsi.
kolyy (1542)|31.10.2014 17:10
Je mi jasné, že neplánuješ kupovať ďalšie objektívy a nie je to nijaká nutnosť, dodávaný objektív 14-42 RII je veľmi slušný univerzál. Prípadnú výmenu objektívu môžeš brať len ako možnosť naviac do budúcnosti. Nevýhoda E-PM2 skôr je, že sa nevojde do vrecka. Ak toto nevadí, tak nevidím dôvod prečo ho za tú cenu nebrať ako veľmi vážneho kandidáta. Pokiaľ chceš fotiť nejaký šport, tak tá rýchlosť a spoľahlivosť ostrenia by mala byť zásadným argumentom prečo ho zvažovať.

XZ-2 je rozumná alternatíva. Čo sa týka kvality výstupu, tak menší senzor doháňa svetelnejším objektívom, takže za slabšieho svetla to možno nebude až taký rozdiel. E-PM2 bude mať stále navrch za dobrého svetla, keďže veľký senzor má výrazne širší dynamický rozsah a vyššie rozlíšenie poberie viac detailov. XZ-2 je o niečo lepšie vybavený - viac ovládacích prvkov a kvalitnejší display. Objektív je o niečo univerzálnejší, o trochu dlhší dosah a o niečo lepšie makro. Ostrenie by malo byť slušné (nemám odskúšané), ale asi nie na úrovni E-PM2.

Pokiaľ máš možnosť, určite doporučujem zájsť si foťáky odskúšať. Urobiť pár cvakov, vyskúšať si ovládanie a ostrenie, zoom a makro, aby si vedel aké sú rozdiely v praxi. A ak to dovolia, urobiť si pár fotiek na vlastnú kartu a doma sa pozrieť na výsledok.
Neregistrovaný (0)|3.11.2014 09:18
Díky moc za rady, nakonec jsem přeci jen šel do Olympus E-PM2 a naprostá spokojenost. :-) Děkuji
kolyy (1542)|3.11.2014 10:25
Tak nech slúži ;)