Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung nx3000 nebo Fujifilm X-M1

petr.andrejkovic (2)|18.11.2014 10:16
Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat na Váš názor.

Jsem začátečník a chci si pořídit nějaký fotoaparát na cesty. Líbí se mi Samsung NX3000 nebo Fujifilm X-M1, popř. jestli mi doporučíte něco jiného.

Jde mi o poměr cena x výkon.

Díky moc.
Sakini (1174)|18.11.2014 11:14
Na začátku bych si položil určité otázky: kolik chci investovat, má to být řešení s co nejméně prvky nebo můžou být i další objektivy (podle toho jestli by jich mělo být víc se pak vybírá systém, měkteré mají horší nabídku nebo vyšší cenu optiky), jaký bude primární účel (krajinky a cestování za dne, nebo interiéry s horším světlem, či obojí), jestli záleží na nějakém parametru (velikost, rychlost, výdrž akumulátoru), jestli se bude s fotkami pracovat (případně i s rawem) nebo mají vycházet pěkné jpegy.

NX3000 je velice dobrá nabídka co se týče ceny, setový objektiv je dobrý tak jako další objektivy Samsungu, a vybavit se dalšími objektivy jako je pevná třicítka nebo tele nikoho nezruinuje.
Spíš než X-M1 bych se díval po X-A1, až na senzor jde funkčně o stejný přístroj, a áčko má jednodušší zpracování snímků z rawu . Každopádně se Fujiny vyznačují velice kvalitním jpegem a jde fotit rovnou do něj s dostatečně dobrým výsledkem, objektivy jsou dražší ale velice dobré (doporučuji seťák 16-50 doplnit teletem 50-230, je to sice nesvětelné ale opravdu hodně ostré sklo). Dva takové objektivy v tomto případě pokryjí pro běžného uživatele prakticky každou situaci, problematičtější by bylo rozšiřování systému protože většina Fuji objektivů je výrazně dražší než celý set X-A/M1 (ovšem vynikající opticky), a mimo nějaké zajímavé bazarové nabídky jde o majlant (znám z první ruky, jen tento rok mě stály malé jmění).
Michael Jakš (3)|19.11.2014 09:29
Souhlasím se Sakinim. NX3000 jsem v ruce neměl. Fujinu mám (X-T1), s objektivem 18-55 a 50-230. Obě dvě skla jsou vynikající. Zvláště ten záklaďák má bezva svetělnost (2,/8-4) a je velmi kvalitní. Ono i zpracování vlastních fotoaparátů Fuji je, podle mne, příkladné. Proč to píšu. Sám jsem nekoupil foťák nový, popadl jsem za pačesy nabídku, které nešlo odolat. No a právě teď je na Paladixu nabídka na "Fujifilm X-E1 + Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS + spousta příslušenství " za 14 500 Kč. To je podle mne bezva nabídka, když samotný objektiv stojí, mimo kit, skoro 18 tisíc. Podobně lze okolo 5-6 000 sehnat na Paldixu objektiv 50-230.
Sakini (1174)|19.11.2014 10:30
Ano, pokud nejde o focení pohybu a dynamických akcí, je i ta "stará" X-E1 dobrá volba, a s 18-55 dostupnější než ten objektiv sám. S nejnovějším firmwarem byly opravené některé zásadní krpy a i přes určité limitace je to pořád velice kvalitně dělaný přístroj s dobrým hledáčkem, ze kterého lezou dobře vypadající jpegy. A hlavně vyjde levněji než nová X-A/M1 s nesvětelným seťákem 16-50, proti kterým je přece jen na vyšší úrovni.

Nějaké ty zkušební snímky, převážně s 18-55.
https://www.flickr.com/photos/theadventurouseye/sets/72157645011715079/
Milan Šurkala (3381)|19.11.2014 11:27
[QUOTE=Michael Jakš;35165]No a právě teď je na Paladixu nabídka na "Fujifilm X-E1 + Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS + spousta příslušenství " za 14 500 Kč. To je podle mne bezva nabídka, když samotný objektiv stojí, mimo kit, skoro 18 tisíc. [/QUOTE]

Za 20 tisíc může mít i X-E1 + 18-55mm + 50-230mm naprosto fungl nový ( http://www.aaron.cz/produkty/fujifilm-finepix-x-e1-18-55-mm-cerny ). Jinak opravdu záleží na tom, jak chce člověk ten systém v budoucnu rozšiřovat. Pokud jde o originální objektivy, na tohle je lepší Samsung, který má velmi kvalitní objektivy za příznivé ceny (jen s minimem výjimek). Fujifilm patří spolu se Samsungem ke špici na poli CSC objektivů, bohužel cenami okupuje opačný extrém, objektivy má naopak dost drahé. Každopádně X-E1 má navíc hledáček, což nemusí být k zahození.
petr.andrejkovic (2)|20.11.2014 07:55
Všem moc děkuju za rady. I přes to požádám ještě o jednu....jak je to s natáčením videí.
Resp. bych to chtěl jak na krajinky, tak na interiéry. A jde mi spíš o kvalitní jpeg než o focení do rawu. Jde o to, že potřebuju vcelku univerzální přístroj za nějakou rozumnou cenu.
Pokud mi to fuji splní, tak budu spokojen. I když nejsem naivní a vím, že budu muset udělat nějaké kompromisi.
Sakini (1174)|20.11.2014 09:08
Co se týče videa, patří bezzrcadlovky Fuji maximálně k průměru, záznam není nijak kvalitní ale určitě dostačující pro nějaké ty malé domácí klipy, nastavovat se prakticky nic nedá. Ovšem jiné značky na tom často nejsou líp, je to takový standart který se vyskytuje více méně i u Samsungu nebo třeba Olympusu. Značky které jsou silné ve videu mají často zase jiné slabiny (typicky Nikony 1), a pokud není nutný ten nejkvalitnější záznam, fotografické kvality například Fujifilmu by měly jednoznačně převážit. Pak už bude snad nejzásadnější otázkou jestli ty objektivy budou stačit v základní konfiguraci (nějaké dva na všechno) nebo by jich mělo být víc, protože u Fuji to může být náročnější (ovšem jde to, brilantní pětatřicítka jde bazarem koupit za osm tisíc, polovinu běžné ceny, a je to opravdový vysoce světelný skvost).











Doporučuji vždy přepnout na maximální dostupné rozlišení.
Milan Šurkala (3381)|20.11.2014 11:20
Chceš-li kvalitní JPEGy a slušné video, Samsungu NX3000 bych se vyhnul. Ten má video poněkud ořezané (méně možností nastavení), JPEGy jsou dle mého názoru lepší než u NX300, ale furt to není ono. Fuji má lepší JPEGy, ale s videem na tom také není zrovna nějak nadmíru dobře. Na video bych si pořídil spíše Panasonic nebo Sony.
joeh (3352)|20.11.2014 11:56
Podporu videa vo fotoaparátoch sledujem dlhé roky /15r./, prvý použiteľný prístroj som mal Sony V1 /ak ma ramka neklame/ a pripájam sa k názoru Milana a Sakini, to je -výber zúžiť na Panasonic/Sony.
Kvalitatívne je č.1 na 4k video Panasonic LX100 a na fullHD Sony RX10.
Michael Jakš (3)|20.11.2014 13:03
No asi je důležité, co je prioritní. Zda kvalitní JPEGy, nebo video. Pokud jde o JPEGy, asi Samsung nebo Fujina, pokud videa, souhlasím že Panasonic nebo Sony.
Komo (840)|20.11.2014 19:09
Ja sii na videu vsimam hlavne tri parametre. Rychlost ostrenia, plynulost zmeny expozicie, zele efekt.
joeh (3352)|20.11.2014 23:23
komo - smiem vedieť prečo jello efekt patrí u teba k prioritám posudzovania videa ?
Komo (840)|20.11.2014 23:35
Myslel som to tak, ze je neziaduci.
joeh (3352)|21.11.2014 00:04
Tak to iste je nežiadúci, no pri natáčaní málo vyskytujúci, ja by som sa s jello efect netrápil.
Komo (840)|21.11.2014 00:28
Starsie Peny ho mali velky, tieto novsie uz su zrejme lepsie. Na Nexe ho neriesim, ziadny nebadam. Mozno pri prudkom svenkovani, ale neskusal som.
kolyy (1542)|21.11.2014 09:44
Čo sa týka videa na X-A1, príliš ho nepoužívam, ale môžem pridať pár skúseností. Nastaviť ide veľmi málo - ostrenie, 720p vs 1080p, clona a korekcia expozície. Zaregistroval som dva problémy, ktoré dosť obmedzujú použiteľnosť za slabšieho svetla:

- kontinuálny autofokus (ktorý je všeobecne na Fuji bez fázových pixelov veľká bieda) za slabšieho svetla hrozne pulzuje. Je prakticky nutnosť ostriť manuálne.
- ISO, ktoré sa nedá nastaviť, sa zdá byť limitované do 800. Takže najmä so seťákom začne video so slabším svetlom rýchlo tmavnúť. Dá sa to čiastočne obísť korekciou expozície, ale veľmi praktické to nie je.