Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focení bytů - fotoaparát do 7.000,- Kč vč. DPH

matata (2)|12.1.2015 22:32
Dobrý den,
můžete mi prosím fotoaparát do 7.000,- Kč vč. DPH pro focení bytů.
Jde mi o široký záběr a dobrou práci se světlem. Focení proti oknu apod. Focení nerozumím, čili potřebuji co možná největší automatiku při focení.

Děkuji moc.
kubusf (49)|13.1.2015 09:31
Ahoj.
Na takovou činnost se bude hodit některý z kompaktů...už pro svou vlastnost možnosti širokých záběrů. Co se týče zmíněné automatiky - na focení proti oknu je téměř každá krátká a k takovému užití je potřeba použít alespoň vestavěný blesk. A co je podstatné je třeba mít možnost manuálně rozhodnout, že BUDE skutečně použit. V opačném případě automatika zvolí expozici podle světla za oknem a místo fotky bytu bude fajn vidět, jaký jsou za oknem muškáty.
Pro podobnou činnost bych tedy vybíral některý z kompaktních foťáků s možností uživatelského nastavení, kde bych podobnou expoziční činnost "předprogramoval" a bylo by po ptákách.
Kubus
kubusf (49)|13.1.2015 09:54
Takovou funkci má třeba Olympus XZ-10, na voliči je to označeno jako "C" .
recenze a hodnocení viz : http://www.megapixel.cz/olympus-xz-10-cerny/recenze
ale myslím, že se to už doprodává jako model...rychle to mizí z pultů. Podle mne není přehnané rozlišení na chipu je snesitelných 12 MPx a má dostatečně světelný objektiv. Jen ty dotykové LCD mi nějako nepřirostly zatím k srdci....doporučuji na prodejně vyzkoušet ergonomii ovládání a to VČETNĚ požadované funkce....tj. zapnout nuceně blesk mimo automatický režim.
metatron123 (166)|13.1.2015 10:40
Tel olympus by asi nebola zla volba, na fotenie interierov je potrebny podla mna este sirsi uhol zaberu, tych prepocitanych 26 mm moze byt dost malo. Mozno by to riesila este nejaka sirokouhla ptedsadka...
Kissofdark (95)|13.1.2015 11:54
Kamarád je realetní makléř a používá na focení interiérů Sony RX100, ale ta je cenově trochu jinde. Ale navrhovaný Olympus XZ10 není špatná volba - má dobrou světelnost, manuální ovládání a zároveň cenově výhodný, ale fakt to chce uvažovat rychle. Megapixel ho v nabídce už nemá a ve Fotolabu jsem ho viděla snad už jen v bílé barvě.
kultus (1295)|13.1.2015 12:08
Nevim jaka se ocekava kvalita a jak to bude u ostatnich kompaktu, ale u XZ10 neni nejsirsi ohnisko zadna hitparada, pak dale trpi na chrom.vadu (nasiroko snad na kazde clone), DR taky nebude kvuli mensimu snimaci nejlepsi. Na nejake webove prezentace to ale snad bude stacit.
metatron123 (166)|13.1.2015 12:10
Ano, ale skuste ai 26mm ohniskom vyfotit mensiu izbu. O kuchyni a kupelni uz ani nehovorim. Ten olyk je dobra volba, bezpochyby, len som chcel upozornit na sirku zaberu aby z toho nebolo sklamanie.
Co tak samsung nx mini s tym 9mm ( 24mm) sklom ? Cena zacina nielde nad 5000 czk a je mozne k nemu dokupit nejaky setak na normalne fotenie.
K tomu nejaky lacny a skladny stativ kvoli moznym dlhsim casom v slabo osvetlenych miestnostiach, prip. bracketingu... hm?
kubusf (49)|13.1.2015 13:09
No - ano - 26mm přepočtených jistě není úplně optimální na focení v malých interiérech. Ale i v přepočtu to vyjde skoro na standardních 35mm ....resp. 39.... Nic nebrání při zkoušce v obchodě zkusmo pořídit pár snímků a zvážit šířku záběru, jestli to půjde. To Mini sice má objektiv 9mm, ale vůbec jsem se nedozvěděl jakou to má světelnost (má li vůbec jakou ) :-))
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/samsung-nx-mini/recenze/#section to už bych si asi pořídil fotomobil a posílal to zákazníkům v MMSce :-D.
Nejlíp to trefil asi Kissofdark...ale ta cena je fakt jinačí... Kolegu poptávajícího doporučení a nefotícího nebudu směřovat k používání předsádek, ani k motání se po malých místnostech se stativem, natož k lepení snímků ve fotošopu do panorama..třeba ještě někoho něco rozumného jiného napadne a dá to k dobrému.. :-)...ono stejně na nejširším konci ohniska se u kompaktů objevuje nejčastěji tak 24mm...ale každej mm dobrej... viz třeba Canon PowerShot S120...ten je těm přepočteným 35mm blíž. a o pár korun výš :-))
metatron123 (166)|13.1.2015 13:25
Ten 9mm ma svetelnost 3.5
Crop u jednopalcoveho cipu je 2.7
Komo (840)|13.1.2015 15:30
Asi som trocha mimo. O akých 35mm prepocitanych je tu reč? Ako to súvisí s našim prípadom?
kultus (1295)|13.1.2015 18:26
O cem to mluvis, 24mm nebo 26mm uz jsou prepoctene hodnoty na FF!
kolyy (1542)|13.1.2015 18:31
HDR a statív? Vie niekto, ktorý kompakt v tejto cene má dobre fungujúce HDR?

Inak ak nejde o koníček prípadne dokumentačné účely, ale o zárobkovú činnosť, tak osobne by som uvažoval o tom investovať omnoho viac. Prepalené okná a tmavý interiér bude vidieť aj na webe. Zrkadlovka alebo CSC a aspoň perspektívne širokouhlý zoom. A samozrejme sa o tom niečo naučiť a fotiť do rawu, lebo len tam je k dispozícii plný dynamický rozsah.
arkij (95)|13.1.2015 18:48
[QUOTE=kubusf;36144]Co se týče zmíněné automatiky - na focení proti oknu je téměř každá krátká[/QUOTE]

Když si s tím nemám čas hrát, tak v objektech stěny proti oknu fotím s namáčknutím (ostření a clona automatikou) částečně posunutým na stěnu/roh jen s menší plochou okna a poté posunu na potřebný výřez a exponuju. Chce to trochu cviku (navíc je to v náhledu vidět) a většina fotek z objektů a staveb které potřebuji "pracovně" je v pohodě. Takže i tak lze.

Jinak v místnostech co nejširší úhel záběru a co nejsvětelnější objektiv.

Protože se jedná o statické snímky, kde bývá mnohdy málo světla, výborné je použití u SONY kompaktů výborně fungujícího nastavení scény na "ručně držený soumrak", kdy foťák exponuje 6 x za sebou a složí všechno to světlo co tím získá do jedné expozice (zjednodušeně řečeno), já to právě v objektech často využívám a taky využívám režim "panorama", tím se dá na svisle dobře rozšířit úhel záběru a SONY to má na kompaktech docela vychytané, netrvá to o mnoho déle než standardní záběr a zaberu i dvě stěny. Jak ke tomu s těmito funkcemi u jiných značek nevím, třeba napíše někdo jiný.
arkij (95)|13.1.2015 18:58
Pokud je SONY RX100 nad finanční možnosti, je použitelný pro tyto účely i Sony CyberShot DSC-HX50. Měl jsem ho půjčený a i když má malej čip s velkou hustotou a odšumuje jak jen může, pro tento účel je to použitelný i vzhledem k těm funkcím co jsem uvedl před tím (panorama a ručně držený soumrak). Za dobrého světla pak fotí pěkně a je pod uvedenou cenovou hladinou.

http://www.alza.cz/sony-cybershot-dsc-hx50-cerny-d436958.htm

Navíc dělá i slušné video, i když to není rozhodující.
Jirka X (60)|13.1.2015 19:14
Též bych se přiklonil k něčemu od Sony. Třeba i ten HX 50. U Sony výborně funguje HDR se kterým focení proti oknu není problém.
sblasko (133)|13.1.2015 22:27
No ja by som mozna zvazoval este Fujifilm FINEPIX X10 v Elektro Wordu za 8000,-. So svojim automatickým EXR režimem (DR400 /600) by proti tym oknam nemusel byt zly. A nemalo by ani vadit, ze fotka pak bude 6 Mpx.
Milan Šurkala (3381)|13.1.2015 23:06
Jenže X10 má 28mm objektiv a to nebude ideální. Ono ani těch 24mm není zrovna výhra.
sblasko (133)|14.1.2015 09:17
No vsetko je to o kompromisoch, a ani ta cena nie je ziadna vyhra. Ja by som radsej ozelel 24 mm a radsej mal dobru fotku s 28 mm. Navic HDR funkce dle mne vyzaduje stativ, takze dalsi nakup. Naproti tomu EXR rezim by mal byt na tom lepe (bez stativu). Ja by som do Sony HX-50 nesiel. Aby to tazatele nakonec nenunilo, fotit jen cez auto "soumrak".
matata (2)|14.1.2015 11:30
Díky moc za vyčerpávající informace. Ten HX 50 má možnost "vynucení blesku"?
Milan Šurkala (3381)|14.1.2015 12:12
[QUOTE=sblasko;36175]No vsetko je to o kompromisoch, a ani ta cena nie je ziadna vyhra. Ja by som radsej ozelel 24 mm a radsej mal dobru fotku s 28 mm. Navic HDR funkce dle mne vyzaduje stativ, takze dalsi nakup. Naproti tomu EXR rezim by mal byt na tom lepe (bez stativu). Ja by som do Sony HX-50 nesiel. Aby to tazatele nakonec nenunilo, fotit jen cez auto "soumrak".[/QUOTE]

HDR nepotřebuje stativ. Sony vždycky zvládalo HDR naprosto bez problémů už od roku snad 2009-2010 (maximálně tak skládací artefakty při snímání pohyblivých objektů, ale to interiéry nejsou). Dnes už dokáže HDR dobře složit skoro všechno, dokonce i Canon, který si dlouhou dobu stativ vynucoval a bez něj to opravdu nešlo. Pokud fotí člověk interiéry, tak nepotřebuje plné rozlišení a předpokládám, že výstupním rozlišením bude tak 1 megapixel a tam HX50 nabídne dobrou službu. Myslím, že 28mm ohnisko je sakra obrovský problém pro toto určení ve srovnání s tím vyšším šumem, které HX50 vyprodukuje.

Ano, samozřejmě, že HX50 má možnost vynuceného blesku, to má asi každý fotoaparát.
Milan Šurkala (3381)|14.1.2015 12:34
Tak pánové, aby bylo jasné, co si lze dovolit ze 28mm a 24mm ohniska a co umí HDR v moderních kompaktech :-)

[ATTACH=CONFIG]1474[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1475[/ATTACH]

Je to sice jiné Sony (RX100), ale to nevadí. Toto je 28mm ohnisková vzdálenost, první snímek je bez HDR, druhý s HDR (na max. efekt). Teď si nejsem jist, zda u HX50 lze upravit sílu efektu jako u RX100 (tam to jde od 1 do 6 EV).

[ATTACH=CONFIG]1476[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1477[/ATTACH]

Toto je jiný nespecifikovaný kompakt jiné značky, na který připravuju recenzi, při 24mm ohnisku. Také umí HDR a také jej skládá bez problémů. Myslím, že rozdíl úhlu záběru 24mm ohniskové vzdálenosti proti té 28mm je opravdu hodně znát.
28mm.JPG 28mm_hdr.JPG 24mm.JPG 24mm_hdr.JPG
kolyy (1542)|14.1.2015 13:28
Ono ani tých 24mm nie je žiadna výhra, pokiaľ by tam mali byť fotky menších miestností ako kúpeľne a podobne. Ja by som šiel aspoň do niečoho ako Sony A5000+16-50mm. Ten objektív síce nie je na 16mm (24mm ekv) žiadna sláva, pochybujem však, že bude horší ako pri nejakom kompakte. Kedže senzor je 3:2, tak je v horizontálnom smere predsa len citeľne sirší. A perspektívne by som dokúpil Sony 10-18mm F4.
crashpc (541)|14.1.2015 18:47
Souhlasím. V jednom zoom skle se to dělá špatně, ale i 24 je nakonec málo :-)
kultus (1295)|14.1.2015 19:11
[QUOTE=kolyy;36186]Ono ani tých 24mm nie je žiadna výhra, pokiaľ by tam mali byť fotky menších miestností ako kúpeľne a podobne. Ja by som šiel aspoň do niečoho ako Sony A5000+16-50mm. Ten objektív síce nie je na 16mm (24mm ekv) žiadna sláva, pochybujem však, že bude horší ako pri nejakom kompakte. Kedže senzor je 3:2, tak je v horizontálnom smere predsa len citeľne sirší. A perspektívne by som dokúpil Sony 10-18mm F4.[/QUOTE]

Takze na foceni interieru sestavu za 35000,-??? A proc zrovna A6000 na staticke snimky, vyuzije tech 24Mpx a eychly AF za ktery se plati takove prachy? No nevim, nevim...autor sam nenapsal jaka bude finalni velikost a forma prezentace fotek. Ja si ale myslim, ze i trochu lepsi stativ s HX50 udela pro beznou prezentaci dobrou sluzbu. Na stativ, HDR na nizke ISO a samozrejme bez blesku...s trochou cviku s tim stativem bude mit "za par korun" rychle a slusne fotky. Pochybuji, ze chce tisknout plakaty, ale to musi sam napsat (mel to udelat uz na zacatku jinak se tady akorat honite za liskou) ;)
kolyy (1542)|14.1.2015 20:26
kultus: pokiaľ ide o zárobkovú činnosť, napríklad reality, tak mi naopak príde trochu smiešne vyčleniť 7000Kč. 35000Kč mi nepríde nijak prehnaných. Samozrejme, ak ide iba o dokumentáciu alebo nejaký koniček, tak je to pochopiteľné.

Fot'ák s vymeniteľnými objektívmi by som si ja osobne na tento účel vybral nie kvôli AF, ale práve kvôli možnosti nasadiť širokouhlý zoom. Veď si to skús, na 24mm peknú prezentáciu bytu podľa mňa nespravíš. Logicky človek potrebuje aspoň 90° záber aby tam dostal celé tri steny. Optimálne mi príde dostať tam aj kus štvrtej.
Pavel Matějka (394)|14.1.2015 21:02
IMHO zadání zní focení bytů a z toho plyne, že jde o realitního makléře (nebo malíře pokojů či dekoratéra?). Potřebuje jednoduchý kompakt se spolehlivou exozicí, žádné stativy, žádné těžké drahé foťáky a objektivy, zato chce líbivé barvy bez přepalů. Jestli dostane do záběru o metr víc zdi je mu jedno, zato kácející svislice by mu asi vadily. Spíš bude potřebovat, aby místnost na fotce vypadala přirozeně, než aby mu zákazníci při každé předváděčce vyčítali, že na fotce je to větší.

Co jsem poznal makléře, nejradši měli Casia, ale s těmi je už konec.
crashpc (541)|14.1.2015 21:12
Ano. To co chce se ale snadno může tlouct s tím, co bude produkovat dobrý výsledek. Ještě mě napadá Canon SX60 HS. Ohnisko od 21mm, a leč ne ve všem je zrovna dokonalý, je to príma hračka celkově...
kolyy (1542)|14.1.2015 22:18
Tu nejde o nejaký meter steny, ale o to, že na 24mm veľkú časť miestnosti do záberu proste nedostanete. To je jednoduchý fakt.
metatron123 (166)|15.1.2015 06:35
Presne o tom hovorí, stačí sa pozrieť na na niečo takéto:
focal-length-field-of-view-chart-thumbnail.jpg
kultus (1295)|15.1.2015 08:21
Pekny obrazek, nechcete ale precejen pockat na to co vubec tazatel chce s tema fotkama delat? Na jedne strane jsem videl paradni "skoro HDR" fotky interieru v casopisech a reklamach, na druhe strane otresne vycvaky bez premysleni prezentovane na webu (800x600/1024x768px). Pravdu muzete mit vsichni a nikdo. Sam autor ale nedal podstatne informace.
kolyy (1542)|15.1.2015 16:54
Ten obrázok je ale pre diagonálny uhol záberu. Pre formát 4:3 je to v horizontálnom smere iba necelých 72° pre 24mm ekv.