Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký kompakt?

LordofthePing (2)|14.1.2015 10:11
Zdravím potřeboval bych poradit s výběrem kompaktu.

Jednalo by se například o focení v interiéru, rodinné oslavy atd.

Přemýšlel jsem o Olympus Z-10, ale přišlo mi, co jsem viděl v recenzi digimanie fotku té lampy, že ty interiérové fotky jsou docela zrnité.

Pak mi přišel na mysl Olympus Z-2, ale u něj mi zase vadí, že nemá automatickou zatahovací krytku a neustále sundávat kryt, to je opruz.

Na Ebay jsem viděl sice tuto krytku, http://www.ebay.com/itm/Auto-Lens-Cap-For-Olympus-XZ-1-XZ-2-/190965204105?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c7669c489

ale ta se mi nelíbí, je to tak někomu vypíchnout s tím oko.

Neměli by jste ještě nějaké typy v cenové hladině řekněme do 8.000,- Kč? Aby měl hlavně automatickou krytku a lezli z něj kvalitní interiérové fotky.

S pozdravem,

LordofthePing
Pavel Matějka (394)|14.1.2015 10:43
XZ-2 už nekoupíš. Automatickou krytku na XZ-1 a XZ-2 prodávají v Megapixelu nebo přímo v Olympusu, ale zdaleka není zadarmo. Funguje perfektně, mám ji.
http://www.megapixel.cz/olympus-automaticka-krytka-lc-63a-pro-xz-1
http://www.olympusobchod.cz/katalog/objektivy-filtry/filtry-adaptery-clony/krytky-objektivu-685843/olympus-automaticka-krytka-lc-63a-ART02122

Kup si některý malý Olympus s výměnnými objektivy.
rousini (738)|14.1.2015 13:09
[QUOTE=Pavel Matějka;36177]...Kup si některý malý Olympus s výměnnými objektivy.[/QUOTE]

...a co pak s těma krytkama :shut
Vybírat podle krytek, to je teda parametr...:D

Jábych ten otvírací křáp nechtěl ani zadarmo. Nevím co je špatného, když se krytka bimbá na šňůrce. Několikrát za den ji sejmu a nasadím. Pokud to někdo potřebuje mezi záběry co minutu řešit, tak to potom jo :eek:
Pavel Matějka (394)|14.1.2015 14:12
Krytka na šňůrce je jen k vzteku. Daleko lepší je strčit ji do kapsy. Jenže na XZ-2 je blbé to, že když zapneš foťák s krytkou, shodí ji to z objektivu. Když jsem zavrhl bimbající a rámusící a překážející krytku na šňůrce a když mi nepřivázaná spadla potřetí na zem, bylo jasno.
Na zrcadlovce jsem v životě s krytkami problém neměl - tady mi ho Olympus uměle vytvořil. CSC na tom bude stejně jako DSLR, krytka se prostě strčí do kapsy a při ukládání objektivu/foťáku s objektivem zase nasadí. Nikdy nespadne sama.
rousini (738)|14.1.2015 15:08
Njn, ale proč sis ji nepřivázal??? Já měl na XZ-1 přivázanou, v životě jsem se o ni nestaral a jak píšeš, zapnutí aparátu znamenalo shození krytky. Nic po kapsách, jen při focení na vysoko jsem ji přidržel v pravé ruce spou s aparátem. Prostě přikupování něčeho, co nepotřebuju a o čem si myslím, že v otevřeném stavu zavazí a je chatrné mě neoslovilo. Já prostě aparát zapnu, sundám krytku (CSC) a až skončím (2min - 2hod) tak ji nandám. Co bych dal za krytku na provázku...
Nerad je nosím po kampsách protože bordel :thumbdown a do brašny to jsou zase pohyby navíc.
Pavel Matějka (394)|14.1.2015 20:53
Číst umíš? Přivázal a rychle od toho utekl. Vadila mi.
rousini (738)|14.1.2015 21:33
Občas trošku i mezi řádky. Dneska toho bylo na tebe asi moc...
Pavel Matějka (394)|15.1.2015 08:21
Aha, takže čteš něco jiného, než někdo napíše. Tím se to vysvětluje.
Komo (840)|15.1.2015 08:36
Aká krytková vojna sa tu rozpútala. Myslím,že automatická krytka je super vec zvlášť pre laika, ktorý pozerá hlavne na praktickú stránku a chápem požiadavku tazateĺa. Ja moje dávam do vrecka, ale nevadilo by mi ani pútko. Netreba Z toho robiť vedu.
Pavel Matějka (394)|15.1.2015 12:48
Já si původně taky myslel, že mi poutko vadit nebude. Vadilo a znervózňovalo. Na focení chce mít člověk pohodu, ne?
Kissofdark (95)|15.1.2015 13:44
XZ-2 už se neprodává (seženeš jedině bazarovou).

S automatickou krytkou neporadím, ale skvělé fotky dělá XZ-10 nebo jak už tady kluci říkali, tak koupit tělo nějakého CSC a dokoupit k němu světelnější sklo.
adamV (5)|15.1.2015 16:05
Ahoj :)
Osobně mohu doporučit olympus pen... v podstatě kteroukoliv verzi. Já používám e-pl3 a slouží mi tam, kde nechci tahat zrcadlovku. V podstatě ho mám neustále v batohu.
I se základním objektivem je to docela použitelný foťák. Pokud koukneš po verzi setu double zoom, pak dostaneš ještě druhý objektiv v balení a je to jen o málo dražší než ve skutečnosti. Pokud jsi z Plzně, není problém aby sis u mě PEN ošahal :)
Olympus se to snaží prodávat jako plnohodnotnou alternativu zrcadlovky - s tím úplně nesouhlasím, ale foťáček to je rozhodně dobrej :)
Pokud bys chtěl úplně totál levný kompakt, pak můžu z vlastní zkušenosti doporučit ještě Olympus VG-170. Tahám ho na místa, kde reálně hrozí zničení foťáku a jsem s ním maximálně spokojenej. S šikovnou rukou dělá fakt parádní fotky...
LordofthePing (2)|24.1.2015 17:14
Díky za reakce.

Asi počkám na období leden až červen, třeba se ještě něco objeví, nebo našetřím víc peněz.