Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tamron 17-50/2,8

Begy_cz (537)|1.2.2015 22:27
taknějak se dopracovávám k rozhodnutí nahradit 18-105 něčím jiným.
Z finančních důvodů asi vyhraje právě Tamron 17-50/2,8 ale mám malý dotaz. Je nějaký větší rozdíl v kresbě a rychlosti ostření u verze s vlastním ostřícím motorkem a bez?
Sakini (1174)|2.2.2015 08:47
A to myslíš ten s vlastním motorem stabilizovaný nebo bez VC? Verze bez vlastního motoru opticky není nějak extra odlišná, ostření je průměrně rychlé (díky dost krátkému chodu v rozsahu nezdržuje), ale čeho bych se bál je mechanický stav vzhledem k stáří toho nejstaršího modelu. Přece jen ty Tamrony jsou "proslulé" nižší kvalitou materiálů, a ta nejstarší verze už každopádně bude mít dost za sebou. Když už, rozhodoval bych se mezi verzemi s vlastním pohonem - nestabilizovaná je trochu ostřejší, VC má zase novější a tišší motor, a stabilizace se hodí (i když ta Tamroňácká docela kope).
Zajímavá otázka je jaké máš finanční možnosti, jestli by to nebylo spíš na rozhodování Tamron 17-50 vs Sigma 17-50/2.8, ta je výrazně schopnější.
Begy_cz (537)|2.2.2015 10:59
stabilizaci asi vypouštím, u těhle ohnisek není nijak zvlášť důležitá.
Rychlost bych porovnával oproti tomu 18-105 což není zrovna žádný rychlík.
a finanční strop... koukal jsem po bazarovkách do cca 6500Kč (takže kvalitnější Sigma je mimo můj limit)
Sakini (1174)|2.2.2015 11:27
Tak je to jasné, Tamron 17-50 bez stabilizace s vlastním motorem, ten se bazarově pohybuje okolo šesti, ostří hlučně ale rychle (rychleji než 18-105) - "bezmotorák" nebude ani rychlejší ani opticky lepší (měl by být dokonce stejný), a velmi pravděpodobně bude v horším technickém stavu, přitom bazarová cena se moc neliší.
Begy_cz (537)|2.2.2015 11:52
mnom takhle, já si s tím Tamronem bez stabilizace skusil pár cvaků v Megapixelu. Rychlejší určitě je a že by byl hlučnej mě nijak nepřišlo (tedy nevšiml jsem - takže to asi nebude nic hroznýho)
Nikdy jsem v ruce neměl ten starší plně mechanický, takže se v podstatě pídím po informacích. Ale jestli říkáš že byly chabrus, tak je asi vypustím z hledáčku. Mám nabídku na jeden bazarový za 4000Kč (ale byl by to "zajíc v pytli" páč si ho nejdřív nemůžu prohlídnout a skusit)
Sakini (1174)|2.2.2015 12:46
Pokud sis toho zvuku nevšiml, tím líp pro tebe ;-)

To by byla jediná varianta, narazit na kus vzácně zachovalý, v dobré kondici, a moct si ho vyzkoušet - to se ale sejde opravdu vzácně. Rychlost ostření je hodně podobná, on ten náhon z těla není špatná věc, a konstrukčně je to jednodušší, ale prostě to není prémiový objektiv který by držel a držel. Takže pokud si ho nemůžeš proklepnout a být si 110% jistý že ještě vydrží, tak ty dva tisíce rozdílu za riziko nestojí, aby se ti za chvilku rozsypal.
Antivir123 (81)|2.2.2015 14:28
Za mě se v cca75% "obrazového pole" vyrovná pevným sklům. Mezi zoomy má dobrou odolnost proti odleskům a zatím nikomu nevadilo bzucení, i když je pravda že po nasazení samoostriciho objektivu zavladne hrobove ticho :) (pokud se vám podaří spojku AF odpojit napul tak si fotak pekne protočí:) )

AD: Odolnost...Igelit...a bez problému. Ani clona nezamrzla :)

Uvidím jak bude držet.

Ja problémy s FF/BF nemám, ale je to prý problémový objektiv.

Můj na 17/2.8 .. není to dokonalé ale řekl bych že to jde :)

Na širším konci jde zoomovat lehce ale od 35 drží jak čert.



https://flic.kr/p/pzYNo2
Rellik (1136)|2.2.2015 19:43
Sigma 17-50 F2,8 - https://www.flickr.com/photos/116371954@N07/sets/72157645645620004/ Asi bych pár výplat ještě pošetřil a šel do té sigmy ;) Taky jsem původně zvažoval něco staršího, ale po dlouhé době přemýšlění jsem šel do jistoty... A to nejeden starší objekiv používám. Nicméně po zhodnocení, že tohle bude nejvíce využívaný objektiv zvolil jsem nový kus... Je krásně ostrý po celém rosahu ohniska už na cloně 2,8.
17mm/F2,8 - https://www.flickr.com/photos/116371954@N07/14619375726/in/set-72157640526183594 ... No záleží na tobě jak se nakonec rozhodneš...
Begy_cz (537)|2.2.2015 20:13
hmmm....
Tamron bez stabilizace - +-10000Kč
Sigma se stabilizací +-11400Kč

mám tušení že pokud nový - tak je volba asi jasná.

Teď jen podumám jestli skousnu splátky - nebo za hotový nějaký bazarový.
Rellik (1136)|2.2.2015 20:19
Pokud máš nějakého dobrého prodejce, tak ti dá slevu pokud si o ni řekneš... Já tak minulý měsíc koupil Tamrona 70-300 a jako slevu jsem k němu dostal za 1kč UV filtr B+W v hodnotě 1250,- ;)
Pokud budeš brát splátky tak velmi výhodné je zaplatit maximum co máš (6000,-) a zbytek doplatit na 3x - nezaplatíš tak nic navíc... ;) Kupoval jsem tak tělo D7100 ;) Musíš ale pohledat, která společnost to nabízí. Myslím, že to byl "domácí kredit"... ;)

EDIT: http://eshop.fotolab.cz/objektivy/sigma-17-50mm-f-2-8-ex-dc-os-hsm-nikon.html?utm_source=cz_heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=Objektivy&utm_term=Sigma+17-50mm+f%2F2.8+EX+DC+OS+HSM+%28Nikon%29 ;)
Begy_cz (537)|4.2.2015 20:30
zkouknul jsem nějaký video na youtube a teď mě zarazila jedna nectnost u tý sigmy kterou dost nenávidim. Při ostření se fyzicky otáčí ostřící prstenec a v AF režimu jím nejde ručně otáčet.
Tohle jsem strašně nenáviděl na předchozích zoomech který mě prošly rukama.
Rellik (1136)|5.2.2015 13:12
Tak jsem to teď právě zkusil a máš recht. Při ostření se ostřící kroužek opravdu otáčí... Kdybys to nenapsal, tak bych si toho ani nevšiml, jelikož spíš koukám do hledáčku než na objektiv :) Nicméně je taky fakt, že při automatickém zaostření není možné ruční doostření... Nicméně mi to osobně nevadí, jelikož jsem to stejně nikdy nepoužil na žádném objektivu, který to umožňuje... No nicméně každý máme jinou chuť... :)

A myslíš, že ten tamron je na tom jinak? - od 3:20 ;)
Begy_cz (537)|6.2.2015 21:06
mnom tak Sigma je doma, ale mám takovou prekérku.
Pořád se mě nezdálo jak to ostří, tak jsem si začal hrát s jemným doladěním focusu a ejhle...
Foťák mám položený na baru a ostřím na knížku přes celý pokoj (cca 5m). Pokud je nasatvení na 0 je fotka rozmazaná jako prase, čím víc ubírám do mínusu - tím se fotka plynule zlepšuje. Jenže teď jsem už na -20 a to je strop. V podstatě nevím jestli jsem na požadované hodnotě nebo by to chtělo ještě víc...
Co teď? - reklamovat?
Begy_cz (537)|6.2.2015 21:18
tady náhled
ostreni_.jpg
Rellik (1136)|6.2.2015 22:27
Jaké máš zapnuto ostření? S, C nebo A? Co stabilizace? U statického snímku doporučuju nastavit režim ostření na S a vypnout stabilizaci (zejména pak pokud je foťák položen napevno)... Pokud i tak budou výsledky špatné, tak bych asi řešil reklamaci :( Případně seřízení objektivu s fotoaparátem... Nicméně ty fotky vypadají teda celkem drsně. To by mě asi naštvalo...
Begy_cz (537)|6.2.2015 22:57
foťák je položený napevno (bar je dřevěná deska položená na zdi - takže nějaký vibrace asi vylučuju). Mám zaplý AF-A ale nemyslím že to má nějak extra vliv. Ostření provádím na několikrát - je obvykle vidět jak se ostřící prstenec lehounce pohne, takže čekám až se "ustálí". Stabilizace mám samozřejmě vypnutou :)

PS: celkem mne zaráří že z objektivu je slyšet neustále "hučení" asi jakoby běžel stabilizátor. Zkoušel jsem ho vypnout a zapanout a zvuk se stabiliozací a bez se opravdu měnil
metatron123 (166)|7.2.2015 00:02
To, ze ci potrebujes este doladit mimo tvoj rozsah mozes zistit manualnym zaostrenim toho isteho zaberu a porovnanim s AF. Ak bude manualne ostrena fotka ostrejsia (asi ano) mas to jasne.
Rellik (1136)|7.2.2015 09:10
Tak jsem zkusil vyfotit něco podobného. Nenapsal jsi na jakém ohnisku jsi to zkoušel, tak jsem vydedukoval, že pokud to bylo na 5m tak asi s max zoomem. Výsledky u mě jsou úplně jinačí a tokonce jsem zjistil, že mi taky u těch 50mm pomůže jemné doladění.
- nastavení na 0
-10
-20
Jak vidno, tak u nuly je snímek méně ostrý, u -10 a -20 není téměř poznat rozdíl a jsou viditelně ostřejší...
No nicméně me to trochu zarazilo a tak asi vyzkouším doladit i jiné ohniska... No nicméně k tomu tvému kusu - pokud jsou výsledky takové jaké jsou, tak bych zašel zpět do prodejny i s těmi fotkami a požadoval výměnu objketivu, kteý bych si tam rovnou vyzkoušel. Pokud to tedy nemáš přes internet...
Já jezdím do kamené prodejny, kde si můžu cokoliv vyzkoušet a výsledky rovnou prohlédnout na velkých monitorech, které tam pro tyto účely mají nainstalované.
Teď mě celkem mrzí, že jsem tu sigmu tak vychvaloval. Nicméně osobně s ní problém nemám. Ten mírný rozdíl ostrosti z mých testovaných snímků není na výsledných "papírových" (10x15 35x40) fotkách viditelný a navíc při focení do rawu se to dá celkem pěkně doostřit...
- taková rychlovka doostření u toho prvního snímku.

EDIT: tak jsem zkusil i 17mm ohnisko. Tady je výchozí hodnota 0 v pořádku a rozostření se ukáže jak při doladění do plusu, tak i do mínusu (už u hodnoty +-5)... Takže pokud jsi to testoval na 17mm určitě bych řešil reklamaci, nebo sladění objektivu s tělem....
Begy_cz (537)|7.2.2015 09:47
aha to jsem zapoměl, bylo to na 50mm
Dnes jsem zkoušel ostřit na "nekonečno" v reálu tedy nějakých 20m a výsledky jsou prozměnu trochu jiné. Tady je ostřejší zase 0... :D
Takže jsem prostě udělal kompromis a nastavil napevno -10 a skusím ještě nějaký čas experimentit.
antena.jpg
Rellik (1136)|7.2.2015 10:04
No a to je právě ono... Chce to zjistit jak se to chová na nejvíce používaných ohniscích a podle toho to pak případně doladit... Já se pohybuju nejvíce kolem 20-30mm a tam mám výsledky nejlepší právě na 0. Jak jsem zjistil, tak jsou dobré už od 17mm. Ještě si pak zjistím jak na tom jsou ohniska od 30mm nahoru a podle toho bych nastavil doladění... Jen si pak vždy vzpomenout to při takovém focení zapnout a pak vypnout... :)
Případně jde dokoupit za 1100,- dokovací stanice pro sigma objektivy, kde se to dá přes PC doladit přesně... http://www.megapixel.cz/sigma-usb-dokovaci-stanice-pro-nikon
Begy_cz (537)|7.2.2015 10:41
ta dokovačka je pecka :)
jen jí sehnat někde jen na půjčení (klidně za nějaký rozumný peníz). Pořizovat vehement který použiju jen jednou a pak bude lapat prach je ujetý...
Sakini (1174)|7.2.2015 11:01
Bacha na to, ta dokovacka podporuje jen nove objektivy rad Sport, Contemporary a Art. S touhle starou 17-50 to nefunguje.
Rellik (1136)|7.2.2015 11:11
Zrovna jsem to chtěl dopsat... Jo je to jen na ty nové objektivy. Škoda. Taky jsem už právě začínal uvažovat nad pořízením a pročítal různé témata, když jsem právě došel k tomu, že mi to nebude fungovat... :(
Begy_cz (537)|8.2.2015 11:22
dnes jsem si zase trošku hrál a skusil vyloženě BF/FF (milimetrový papír nemám, ale zkoušel jsem to na knize) a pokud vrátím vše na nulu, je ostření správné. Tedy text je zaostřený přesně uprostřed a ke krajům se plynule rozmazává.
Tak a už přestávám všemu rozumět.... :D
Rellik (1136)|8.2.2015 19:22
[QUOTE=Begy_cz;36627]Tedy text je zaostřený přesně uprostřed a ke krajům se plynule rozmazává.[/QUOTE] To je myslím úplně normální jev u jakéhokoliv objektivu v jeho určitém ohnisku a cloně... Výšením clony se většinou ostrost zlepší.
Begy_cz (537)|8.2.2015 20:34
no jasně že to tak má být, tomu rozumím :) mimojiné proto jsem i sahal pro skle se světelností 2,8. Tedy pro mne primárně abych snížil hloubku ostrosti.
Jen mne prostě zaráží že FF/BF je podle zkoušky ostření na 45° nakloněný text OK - ale při reálném ostření na plochu je třeba kompenzovat minimálně na -10

PS: test ohněm proběhl včera na oslavě šestých narozenin synovce. Mimojiné proběhl i test nového blesku (Youngnuo 568EX) a je to pekelná kombinace. Zkoušel jsem fotit na f2,8 a s bleskem 1/800 a pecka. Ono to často ani jinak nešlo, tahle smečka která se na vteřinu nezastaví snad ani jinak blejsknout nejde
Rellik (1136)|8.2.2015 21:26
A jak to tedy dopadlo? Spokojenost nebo rozpaky?
Begy_cz (537)|8.2.2015 21:43
tak bylo to vše v místnosti, tady se 2,8 na nízkých ohniscích zase nijak extra nevytáhne. Rozhodně zajímavější fotky co se týče DOF padaly z tamronu 70-300, ale ten je zase do místnosti sakra dlouhej :D
Každopádně z čeho jsem absolutně nadšenej je ten blesk. Za nějakých 3000 v nákupu je to fakt bezkonkurenční pecka. Asi bych ho klidně postavil proti "profi" bleskům
Begy_cz (537)|21.2.2015 12:49
Pokud používáte v LightRoomu funkci porovnání (klávesa C) v modulu Knihovna tak to dává zajímavý výsledky
joeh (3352)|21.2.2015 20:42
Mne pripadá najostrejší v live, potom -20.
Rellik (1136)|22.2.2015 08:11
No taky jsem na to koukal. Na blízko bych řekl, že jnejlíp na tom je -10 (podle oděrek na židli). -20 to už zase trochu maže. Taky LV bych řekl, že je stejné jako -10. Co se té dálky týká, tak bych to asi zhodnotil stejným výsledkem -10 a LV... Vyzkoušej ještě ohnisko 35mm, zda bude výsledek podobný a podle toho asi nech nastaveno těch -10 nastálo... ;) I když pak vyměníš objketiv, tak to nemusíš vypínat, on ten foťák pozná, že je jiný objektiv a nastaví sám výchozí hodnoty... Můžeš si tak v podstatě "zkalibrovat" všechny objektivy co máš...
Begy_cz (537)|22.2.2015 08:54
už z toho magořim a projíždim všechny skla co mám :D
Ještě jsem zkoušel ostřit vyloženě na nekonečno (stromy na horizontu) a nejleší je logicky Live a pak něco mezi něco spíš k -20. Každopádně pokud to skusím s těmahle parametrama na milimetrový papír (samozřejmě pod úhlem cca 45°) tak 0 je přesně na středu a -20 se rovina ostrosi opravdu posune o kus ke mně - a mám tedy slušná fronfocus.

Napsal jsem do AWH.cz tak uvidíme. Nějak mě zaráží, že nemůžu najít vyloženě značkový servis Sigma v Praze...
joeh (3352)|22.2.2015 09:54
Begy_cz - merania FF/BF by som opakoval s predklopením zrkadla + samospúšť.
Begy_cz (537)|22.2.2015 11:40
asi jsem to předtím zkoušel nějak blbě. Teď jsem to skusil znovu - a pořádně. Výsledek je jasný a konečně tomu rozumím. Na dálku i blízko je tam backfocus.
Takže konečně vím co s tím vlastně dělat :)
Pošlu to do servisu ať seřídí objektiv, kolem -20 to dává asi nejlepší výsledky. Ale když zkouším na dálku ostřit přes LiveView, tak se mě nedaří tu ostrost standartním ostřením docílit. Uvidíme až si pohraju s mikronasatvením po seřízení ze servisu
ff-bf.jpg
JSP070 (1)|25.3.2015 20:58
Tiez som takto maturoval s D7100 + N18-140. Raz ostrilo najlepsie bez korekcie, inokedy s korekciou. Pri urcitom ohnisku mi s korekciou +9 zaostrilo presne s uspesnostou 9/10, bez korekcie 6/10. Pri inom ohnisku inac. Taketo nahodne triafanie nikam nevedie. Najlepsie je to otestovat na terc pod 45° uhlom a zaber viac krat zopakovat. Myslel som, ze ked nastavim korekciu -9, vzdy zaostri -9. Ale podla tohoto odkazu to funguje asi inac.
http://www.dpreview.com/forums/post/50781856
Dva krat som objektiv s fotoaparatom reklamoval. Po druhej reklamacii stredny bod ostri relativne presne v porovnani s LV, ale uz prvy vedlajsi ma viditelny BF. Tak som vzdal testovanie a poslal to treti krat na reklamaciu.
Begy_cz (537)|29.3.2015 00:02
po cca dvou měsících mě asi došel celý problém.
Objektiv má definovanou minimální zaostřitelnou vzdálenost cca 30cm.
Pod tohle číslo umí zaostřit - ale musím kompenzovat po seřízení v AWH cca +15až20. Ale dle výrobce jsem tedy mimo jeho deklaroavný rozsah!!! - a tedy logicky za tyhle ohniska nemůže ručit.
Pokud ostřím na delší ohniska až nekonečno - kompenzace se srovná někam kolem nuly.