Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Let balónem - doporučení techniky

Rellik (1136)|19.4.2015 12:38
Zdravím vespolek. Už se blíží čas kdy budu vybírat z termínů let balonem. Stále ovšem nemám zcela jasno jakou techniku (objektiv/y) si vzít sebou. V místě startu jsou jak roviny (podél Moravy), tak kopce (Buchlovské hory). Nemám v plánu fotit nic konkrétního, jelikož nikdo nikdy neví kam ho balon pošle :) Takže bych chtěl asi jen jeden objektiv, jelikož předpokládám, že tam moc místa a hlavně času na nějaké laborování nebude. Má někdo zkušenost s podobným focením?
Jinak na výber z objektivů bych měl tohle:
Sigma 17-55
Sigma 28-80
Sigma 18-125
Tamron 70-300
Pevné objektivy snad nemá cenu brát vůbec, tak je ani nezahrnuju do výčtu.
Asi bych volil tu sigmu 18-125 kvůli většímu rozsahu ohniska...
Díky za případné zkušenosti a rdy.. :)
David H (225)|19.4.2015 15:26
Já bych asi nasadil ten Tamron, nebo ideálně něco 55-200, a taky doufal, že bude dobrá viditelnost. Ta ale většinou bývá, když zase nejsou ideální povětrnostní podmínky pro let balonem. Když vidím, za jaké mlhy a špatné viditelnosti někdy létají z Karlštejna, tak si říkám, že to by na dobré focení zrovna nebylo. Třeba budeš mít štěstí. Fotky potom sem :)
rousini (738)|19.4.2015 15:33
Mě přijde rozumná nějaká širočina. Bral bych to jako takový přirozený pohled, člověk se dere vzhůru, aby měl rozhled - celkový přehled. Detail bez zakomponování do prostoru bude výkřik o ničem. Pokud nevyjde dobré počasí, tak by bodl i světelný objektiv, hlavně na delším ohnisku, kdy ten koš se spolucestujícími asi moc stabilizovaný nebude.
Jinak bych se moc na dlouhý ohniska neupínal, protože fotka "pod sebe" bude díky absenci horizontu taková nepřirozená. Naopak rybina, s tou by mohla být sranda...
David H (225)|19.4.2015 15:58
Kdo říkal fotit 'pod sebe'? Nepřirozená fotka bude právě zajímavá, než jak to dělají všichni. Podle mě u 70mm ohniska tam ten horizont může být taky. S širokým udělat pár fotek jako že jsem byl v balonu :) Na všechny strany, ale pak nebude co. Popravdě nejlepší by bylo, aby poradil někdo, kdo už opravdu letěl a fotografoval :)
rousini (738)|19.4.2015 16:52
[QUOTE=David H;37423]Kdo říkal fotit 'pod sebe'? Nepřirozená fotka bude právě zajímavá, než jak to dělají všichni. Podle mě u 70mm ohniska tam ten horizont může být taky. S širokým udělat pár fotek jako že jsem byl v balonu :) Na všechny strany, ale pak nebude co. Popravdě nejlepší by bylo, aby poradil někdo, kdo už opravdu letěl a fotografoval :)[/QUOTE]

Já jsem nereagoval na tebe měl jsem už rozdělaný příspěvek a psal jsem to v obecné rovině.

Relik: ten Buchlov ještě ujde, ale fotky pod sebe, pokud k nim nemá člověk nějakou vazbu jsou akorát do katastru. Ty balóny to hrozně oživí, ale jde o to aby byly...
Rellik (1136)|19.4.2015 19:30
Hmm. Jak si to tak deď celé pročítám, tak si asi mám vzýt všechny... Někdo píše dlouhány, někdo dokonce rybinu.. Tak asi vezmu tu sigmu 17-50 a bude... :) Pokud budu chtít něco přiblížit, tak z těch 24Mpx udělám výřez a jeto...

No jinak si asi zajedu na nedalekou 40m rozhlednu a vyzkouším co se bude víc hodit. Sice 40m není 300m, ale aspoň pro představu...
Dan7 (411)|19.4.2015 19:55
Ty fotky z odkazu jsou parádní, ale není tam EXIF. Nepoznáme ohnisko. No vzhledem k tomu, že to není tak časté, tak bych vzal dva - Sigmu 17-55mm (jako širokáč) a Tamron 70-30mm. V poslední době beru na krajinu širokáč a telezoom. To je nejlepší kombinace. Ohniska 20-80mm (na APS-C) většinou pro krajinu nejsou tolik zajímavé. No když by si chtěl univerzál, tak si dobře psal ten 18-125mm.
Rellik (1136)|19.4.2015 20:30
[QUOTE=Dan7;37427]Ty fotky z odkazu jsou parádní, ale není tam EXIF.[/QUOTE] Jo taky jsem chtěl zjisti podle Exifu co to bylo zač, ale jak jsi napsal, není tam... :( Nicméně právě jsem našel fotky ud někoho kdo odtud letěl - http://kucajirka.rajce.idnes.cz/Krenovice,_Buchlov_Helfstyn_letecky_2014/ Podle exifů tam má ohniska od cca 9mm - použitý foťák FinePix S7000 Takže by mi ta jedna sigma mohla stačit. No a pro případ veznu do malého batůžku i ten tamron. :) Zítra jeden balon odlétá, tak se zajedu podívat a zrovna se zeptám na nějaké termíny pro tu moji letenku... :)
Dan7 (411)|19.4.2015 20:53
Moc bych dlouho neváhal, protože viditelnost a světlo je v posledních dnech luxusní. Na počátku jara je to ideální. Je fakt, že na Vysočině byl teď o víkendu docela vichr a zima. I sníh padal :). To by se asi neletělo.
Dan7 (411)|19.4.2015 21:14
Tak ty fotky z toho odkazu jsou taky parádní! Hlavně na ten Buchlov a Helfštejn se dobře dívá. Vypadá to, že na takové focení by stačil bohatě 17-55mm. No stejně bych si radši vzal telezoom do baťohu. Člověk nikdy neví. Bude třeba dobrá viditelnost.
Uf, to už nějak matematický nedávám :D. V poslední době v tom mám totální chaos, protože fotím full-frame i APS-C. FinePix S7000 má crop faktor 4,6 .... hmm, nakonec bych snad i vybral u sebe to co bych si na krajinu nebral ... totiž normální seťák pro full-frame 24-70mm.
Rellik (1136)|20.4.2015 20:39
Tak jsem dneska jel schválně na startovní místo balonů odkud měl v 16:30 odlétat jeden balon, a omrknout co kdo má sebou za přístroj, případně se zeptat obsluhy co je tak nejlepší si vzít za fototechniku. No bohužel kvůli většímu větru byl odlet zrušen a tak tam nikdo nebyl. :( No nevadí. Další balon má odlétat ve středu v 17:00, tak to zkusím znovu... :) Nakonec mám to kousek (cca 6km) :)
Rellik (1136)|21.4.2015 17:54
Tak balon jsem si rezervoval na tento víkend v podvečer (17:30) to by mohlo být dobré světlo pokud bude pěkně jako je dnes. Objektiv tedy vezmu výchozí tu sigmu 17-50 F2,8 + "kdyby náhodou" tamron 70-300. Zítra se ještě zajedu podívat na ten start toho balonu jak jsem o něm psal. Snad už nebude tak větrno. O víkendu má být počasí jakžtakž slušné http://www.accuweather.com/cs/cz/stare-mesto/1369951/weekend-weather/1369951 tak uvidím. No každopádně to má výhodu, že pokud je škaredě, tak se neletí :) Takže bych se neměl dostat do situace, že poletíme a bude škaredě...
Dan7 (411)|21.4.2015 18:34
Přeji nejen dobré světlo, ale i šťastný let :). No kdyby byla dobrá viditelnost, tak se ten telezoom vyplatí vzít. Počasí by mohlo být o víkendu fajn. Uvažuji na sobotu o Pálavě. No nejhorší možné počasí je i úplné jasno. Když jsou mraky, tak jsou aspoň v krajině stíny a dá se fotit i kolem poledne zajímavě.
Rellik (1136)|22.4.2015 08:00
Takže registrace potvrzena :) Pokud bude dobré počasí, tak v sobotu vzhůru do oblak :) Mělo by jít o tento balon - http://www.balony.eu/fotogalerie/prvni-let-noveho-balonu-novato.html Tak snad bude pěkně...
rousini (738)|26.4.2015 13:58
Tak to ticho a pocit bezvětří muselo být mrazivé. Taky je vidět, že vás to fakt kus povláčilo...
A jak to vidíš s tou fotovýbavou pro příště? Napiš co se osvědčilo a jestli něco chybělo.
Dan7 (411)|26.4.2015 14:18
Díval jsem se, že se použil telezoom i normální zoom. Ono podle videa je vidět, že to letí celkem vysoko a na bližší záběry se tele hodí. Ale hodí se určitě i široký objektiv.
Rellik (1136)|26.4.2015 14:23
Tak vzal jsem si teda tu sigmu 17-50 F2,8 + do příručního baťůžku ten tamron 70-300. No bohatě stačila ta sigma. Tím tamronem jsem udělal jen cca 7 fotek. Původně jsem ho ani nechtěl nasadil, ale jelikož jsme letěli celkem daleko od hradu Buchlova, a chtěl jsem si ho vyfotit víc z blízka, tak jsem ho nasadil. Plus jsem ještě cvakl na opačné straně Velehrad. Odlet byl právě o hodinu posunutý z 17:30 na 18:30, tak už to nebylo ono. Začal se zvedat podveřerní opar. Proto i ty fotky jsou takové nemastné neslané. A to jsem se téměř s každou pohrál. Ještě to zkusím jiným programem, ale moc si od toho neslibuju. Nicméně jak říkám já, jelší horší fotka než žádná. :) Jo a na přistání nás to celkem potahalo. Ono když se přistane v 15km/h tak to hned neubrzdí... Tahlo nás to cca 30m po poli... :) Jinak kdo se bojí výšek, tak v balonu to neplatí. Bylo to jako stát na balkoně. Zádné houpání a nevolnosi činící pohyby. Prostě pevná půda pod nohama. Sám nemám rád pohled z výšek dolů, ale vůbec nic mi to nevadilo. To byla horší cesta autem zpět. Pokud neřídím, tak mi není zrovna nejlíp a kór když sedím vzadu. :) Jinak přidal jsem na rajče graf letu. Uletěli jsme cca 22km vzdušnou čarou při průměrné rychlosti 25km/h Návrat autem po silnici byl dlouhý 38km a jeli jsme 45minut. Z toho vyplývá, že let balonem je i přes jeho "pomalost" stejně rychlý jako jet autem. V podstatě kdyby víc foukalo, tak je rychlejší. Jen má nevýhodu, že si nejde určit kam se poletí... :)