Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučení zrcadlovky nebo csc okolo 20 000

Ladycrow (2)|4.7.2015 14:28
Ahoj,

prosím o doporučení zrcadlovky okolo 20 000,-. Případně nějaké CSC (žádné zkušenosti). Bylo by to na focení hlavně přírody, výletů, občas nějaké to makro a aby to umožňovalo natáčet videa se zvukem. Váha asi není problém.

Tip padl na Nikon D3200 + 18-55 AF-S DX VR II + 55-200 AF-S VR II. Případně, jestli se vyplatí investovat více do Nikon D5200 + 18-55 VR II AF-S DX + 55-300 VR AF-S DX. Další alternativa by byla koupit nějaké základní levnější tělo od Nikonu a pak nějaký univerzální teleobjektiv od Sigmy (netuším, jestli se s tím dá fotit vše výše , tak nějak)? Či nějaké levnější objektivy pro dané účely. Nevyhýbám se ani CSC, ale vůbec nevím, jak je to s objektivy, kvalitou, funkcemi. Přijde mi to více spíše jako trend výrobců. Díky za tipy a odkazy.
Milan Šurkala (3381)|4.7.2015 15:19
CSC je totéž jako DSLR, jen to nemá zrcátko a hledáček je (pokud tam je) elektronický. Čipy stejně velké (shodné s DSLR), objektivy stejně kvalitní, funkce stejné, někdy i lepší. Jak moc vážně myslíš to natáčení videa? Protože jestli tam chceš mít nějaký slušný autofokus, na levné DSLR zapomeň.
Ladycrow (2)|4.7.2015 17:11
Kvalita videa by měla být taková normální :-D. Profi videa točit nechci.
Milan Šurkala (3381)|4.7.2015 17:34
[QUOTE=Ladycrow;38572]Kvalita videa by měla být taková normální :-D. Profi videa točit nechci.[/QUOTE]

No jde především o to, zda chceš ostřit manuálně nebo chceš autofokus. Se zrcadlovkou lze sice dosáhnout výborné kvality videa, ale musíš to holt "ošéfovat" ručně (výjimkou jsou Canony s Dual Pixel CMOS senzory a STM objektivy, kde je i automatika výborná). Jinak řečeno, kvalitní video ze zcadlovky dostane jen ten, kdo si to "zaslouží", kdežto u CSC je toho mnohem snazší dosáhnout. Pro laika, který chce, aby video vypadalo rozumně dobře, jsou většinou lepší CSC, protože DSLR v rukou laika moc dobré video nepořídí (autofokus je většinou problém nemluvě např. o domotaném ovládání clony u Nikonů nebo podprůměrných detailech u nejlevnějších Canonů). Čím míň na to chceš u videa šahat, tím víc bych tě směřoval na CSC. Pokud bys chtěl profi práci, pak už je to spíše jedno, ostatně spousta filmů se dnes točí na zcadlovky - tam si to ale pěkně všecko nastavují.
gwolfie (4)|11.7.2015 22:43
Zdravím,
připojím se také k tomuto vláknu s prosbou. Poohlížím se zhruba rok po novém foťáku. Zatím majitel starého Oly 510UZ a z loňska Nikon S9500 (ač fotky z něho ujdou, je velmi pomalý a někdy je prodleva mezi fotkama i víc jak 2-3 sekundy).
Nejdřív jsem byl skálopevně rozhodnut pro zrcadlovku, ale jak pročítám všechny možný fóra...a jak jde vývoj dál...teď nevím.
Požadavky: cena tak cca do 17k, rychlé ostření, možnost rychlých fotek za sebou, focení klasika (dovolená, příroda, syn, případně sport běh), ucházející video (i když ze sto případů použití foťáku bylo vždy tak 98fotek a dvě videa), manuál, dobré fotky za šera (jako příklad lze uvést z poslední doby depo v muzeu ČD; dál rád fotím i kostely).
Ultrazoomy jsem dal už bokem.
Mám (měl jsem) hlavního favorita v Nikonu D5200 + 18-105 VR. Bohužel nemám takový přehled v CSC ani v profi kompaktech,ale teď jsem si vytáhnul mezi favority....
1. Nikon D5200 - cca 17k
2. Panasonic GX7 + 14-42 - zde mě trochu odrazuje až moc malý zoom. a nechápu cenovou politiku když na známém obchodu stojí tento set 25k a na jiném známém 16,5k. Nechápu
3. Canon Powershot G7X

A teď bych rád poprosil o radu který byste doporučovali, případně nové návrhy? škoda že ten Panas nemá větší zoom o chloupek - tak těch 5x. Díky!
Petr Be. (211)|12.7.2015 09:16
Ahoj. Technologie sice pokročily, ale nejsou zadarmo. V nižší třídě mi rozhodně nepřijde, že by člověk od bezzrcadel dostal instantně vyšší výkon a zároveň všestrannost, než u zrcadel. A třeba u skel bych se nebál kupovat po kontrole zánovní z druhé ruky, a tam se ušetří zdaleka nejvíc.
Co se ceny GX7 týká, tak nízkou cenu jsem našel jen na bigfun.cz, a to jsou podle recenzí obložáci dodávající pochybné zboží z Polska. Takže tudy ne.
Všechno najednou co jsi vypsal asi mít za 20k nemůžeš. Bude to chtít nějaké kompromisy. Navíc na focení doma bys potřeboval nějaké příslušenství. Statické světlo, blesk. Jedině tak dosáhneš slušných výsledků. Pokud to nepřikoupíš "navíc", zašel bych tak daleko, že bych radši ukrojil cenu z tvého rozpočtu jen aby světlo bylo. Pak to bude hodně těžké.

Z kompaktů: Canon Powershot G7X je slušný stroj, a skoro bych ho i doporučil, ale nemá možnost externího blesku. Navíc to ani není bůhví jaký rychlík v ostření, hlavně při porovnání se zrcadlovkami a bezzrcadly.
Ze zrcadlovek: Pokud tam má být i blesk (mimo tělo), a počítám 20 000Kč rozpočet, tak to vychází na:
1) EOS 100D + 18-55mm IS STM + blesk a dálkové odpalování - cca 16000Kč, a koukat po delším objektivu 55-250mm IS STM z druhé ruky do 5k.
2) Nikon D5200 + 18-105mm VR + blesk a dálkové odpalování - 19500, a na delší zoom zapomenout.

Snad někdo vymyslí něco dalšího.
Petr Be. (211)|12.7.2015 10:00
Ještě dodám něco, co by mohlo situaci změnit - Na Electroworldu vidím Canon EOS 100D za 9000Kč, a Nikon D5200 za 11500Kč. To jsou dost hezké ceny, a pomohlo by to s objektivy a příslušenstvím.
gwolfie (4)|12.7.2015 15:23
Diky zatim za poradu.nasel jsem toho Panase nahodou na Megapixlu za 16,5 se zakladem.proto me docela ta cena "sokovala".jinak stoji 25k a to by uz bylo moc. Spis jestli by "vyhral" nad nikonem pri te cene. Mel jsem jednou na dovolenou pujcenyho canona 1100 se zakladakem, a i na to jaly to je "stroj" jsem byl z foceni s nim nadsenej.
Petr Be. (211)|12.7.2015 15:36
Záleží, v čem by měl jako vyhrát. Ve všem těžko, v něčem ano. Třeba rychlost snímání hraje do karet spíš Panasonicu, ale kontinuální ostření, to už asi jisté není. Nikon bude mít asi navrch v obrazovém snímači. Myslím, že jinde ten Panasonic stojí tolik, protože ho prodávají zároveň i s nějakým objektivem.
gwolfie (4)|13.7.2015 09:12
No právě že v tom Megapixlu to mají i se základním objektivem 14-42mm. Že má Nikon lepší snímač (větší) to je pravda, ale už tady na Digimanii byly skvělý recenze kde porovnávaly zrcadlovky s UZkem, případně s profi kompaktem a výsledky byly fakt zajímavý.
Ve videu bude určitě vítěz Panasonic a to o dost. Teď spíš jestli bude takový rozdíl v obrazové kvalitě mezi Nikonem a Panasonicem že by Nikon jasně vítězil. Chci mít co nejlepší snímky jak z venku, tak v šeru, a možnost si s nima dobře pohrát.
Skla se dají dokoupit do obojího (určitě bych pak zoom kupoval). Původně jsem byl rozhodnut pro Nikon,ale ten Panasonic mě dostal...
Ale vypadá to že asi nebudu brát ten Canon. Ostatní dva mají spíše navrch.
Zatím díky. Každá rada/zkušenost dobrá.
Petr Be. (211)|13.7.2015 16:49
Jo, už jsem tam na Megapixelu něco takového našel. Slušná cena.
Nikon s velkým snímačem rozhodně vyhrává - viz odkaz:
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=panasonic_dmcgx7&attr13_1=nikon_d5300&attr13_2=panasonic_dmcgx7&attr13_3=nikon_d5300&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=125&attr16_1=100&attr16_2=1600&attr16_3=1600&normalization=full&widget=235&x=-0.3780349866752589&y=0.21160054148879506

Vždy to bude dost silný kompromis možností. Ty stroje nejsou nikterak vyrovnané. Každý je dost jiný.
ka.mik1 (71)|13.7.2015 18:51
Zrcadlovku jsem jako taky zvažoval, ty fotky mi prostě přijdou o něco z Nikonů hezčí..., asi jako laik zatím nevidím tu práci fotografů, co s tím umí pracovat a dokáží vykreslit krásnou fotku z čehokoliv, ale prostě fotky z Nikonů se mi svou barevností líbily velice. Pořád jsem četl recenze a zvažoval 3200, pak 3300, pak zas kvůli otočnému displeji 5100-5300 a nakonec jsem byl cenou od základu na dvoj až trojnásobku. Já přemýšlel nad koupí s objektivem sigma 18-200 contemporary. Nicméně jsem nakonec zakoupil ten Panasonic GX7 a dnes je za tu cenu skoro ve všech obchodech, prakticky až na jeden známý, kde tu cenovou politiku nechápu. To co potřebuju, jako focení za zhoršených světelných podmínek a lepší kvalitu než z kompaktu mi naprosto splnil, včetně možnosti si s ním vyhrát. Vlezl se mi do malé brašničky po videokameře a při toulkách ho prakticky necítím, jen občas vyměním jiný objektiv. Takže asi bych měl o něco lepší výstup ze zrcadlovky, pro mne subjektivně, ale zase se nepronese a s objektivem 14-42PZ dokáže být ještě menší a nahrávat hezké video. Hodně záleží na objektivu, ale i tak popravdě co jsem se díval na to srovnání, tak jsem myslel, že rozdíl mezi zrcadlovkou a GX7 bude o něco větší. Pokud jsem si něco takového koupil, stejně jsem chtěl k tomu na menší vyjížďky na kole něco menšího, ale co nejlepšího, ani tu GX7 si nechci zničit a tahat se s objektivy, tak stejně padla volba ještě na nějaký "lepší" kompakt. Zvažoval jsem LX7 (CSC GM1), G7X, RX100 a RX100III. LX7 vypadl subjektivně pro dost divný obraz za dne a podání barev od jiných Panasoniků, G7X prakticky pro to samé, prostě se mi ten obraz u obou zdál dost přesvětlený, neostrý s podáním barev do pastelova, u canonu G7X jsem navíc našel reklamace na velkou náchylnost vniknutí prachu. GM1 vypadlo pro nekapesnost, konkurenci GX7 a odlesky jinak perfektního objektivu, moc dobrý foťák... . RX100III vypadla cenou a ikdyž ji všichni chválí, mi přišla v podání šumu a barev ještě horší než RX100, která vyhrála ke GX7 mezi kompakty. Koupil jsem ji teď a je na Mall.cz akční cena 8888,-, nebylo co řešit.
Petr Be. (211)|13.7.2015 19:08
To za tu cenu není vůbec zlé. Ač to není přímo k věci, na electroworldu jsem našel Nikon Coolpix A taky pod 9000. Dá se najít za slušné ceny leccos.
ka.mik1 (71)|13.7.2015 19:20
Ta cena je jen posledních cca 5 hodin, spíš jsem ho měl doporučit paní vedle. Mall.cz to občas u telefonů a fotoaparátů udělá, že na jeden den sníží cenu i o 30%, většinou v neděli, pondělí:) RX100 byl i pro mne kompromis, ale za tu cenu jsem RX100III rád oželel. Říkal jsem si, že až klesne ona, tak se vymění, ale po shlédnutí stovek neupravených fotografií, pro moje oči, se mi zdají barvy ještě víc chladnější, ještě víc neostrá a jsem fakticky laik, ale já u ní viděl přes všechny avizované vylepšení ještě víc šumu.
gwolfie (4)|13.7.2015 22:37
No tak díky pánové :-))...nejdřív jsem měl favorita...pak se k němu přidal za stejnou cenu Panasonic. Děkuju Petrovi za DPREVIEW...sice mi tam přijde lehce ostřejší Panasonic,ale je vidět že maže detaily. A na Megapixlu mají ve fotogalerii tmavý kostel...a je tam docela i šum a rozmazání...a pak ka.mik má zas s ním dobré zkušenosti..hmmm a co ted.
Na video stopro Panasonic a je lehčí,ale u fotek to bude ve výsledku o chlup lepší pro Nikon...
Petr Be. (211)|14.7.2015 04:28
No, už alespoň víš, že jeden stroj Ti nedá všecko, a že jeden stroj nemůže být lepší ve všem. Co s tím, to je nejasné. Lepší kvalita fotek zdaleka "není vše", přesto někdy bude chybět. Osobně si myslím, že to nevede nejimam, než krutou cestou zkoušky. Něco vyber, a po čase s prakticky jakýmkoli strojem OPRAVDU zjistíš, co potřebuješ. To zjištění je drahé, ale nemyslím si, že Ti s tímhle na foru někdo bude umět poradit. Alespoň vybíráš ze vhodných a velmi dobrých strojů.
kultus (1295)|14.7.2015 16:43
neteoretizuj, nekoukej jen na recenze, vem nejakou pametovku a bez si do obchodu nafotit vlastni snimky ;)