Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FZ28 nebo TZ7?

nekomancer (2)|22.6.2009 19:07
Zdravím,

jak je na tom FZ28 a TZ7 co se kvality fotografií týče?

Plánoval jsem koupi FZ28 (hlavně proto, že předpokládám, že si s ním je možné trochu více vyhrát :-), ale momentálně jsou v obchodech kde nakupuji nedostupné, takže mi čekání na případnou dodávku dalo nějaký čas na rozmyšlenou.

Na (můj laický) první pohled by byl FZ28 jasná volba, ale TZ7 je přece jen mladší (a teoretický technologicky pokročilejší) model (ač trochu jiného zaměření). Video je předpokládám kvalitnější u TZ7 (o zvuku už ani nemluvě), otázkou zůstávají ty fotografie :-) A taky otázka, kdy se vynoří případný FZ38...

Pozitiva a negativa (mé dojmy):
FZ28
+ cena, design, možnosti manuálního nastavení, EVF, výdrž baterie, HD video
- kvalita videa (?), šum, velikost (jen malé mínus)

TZ7
+ HD video, kvalita videa, velikost, LCD display
- design, úchop (držení v ruce), cena

Díky za případné odpovědi a názory na tyto dva fotoaparáty (případně i na jiné v ceně do 10 000 CZK).
busy (782)|23.6.2009 06:22
[QUOTE=nekomancer;2757]jak je na tom FZ28 a TZ7 co se kvality fotografií týče ?[/QUOTE]

Co sa tyka kvality fotiek, dovolim si predpokladat ze FZ28 na to bude ovela lepsie. FZ28 ma 36 MPix/cm^2, TZ7 ma az 45 MPix/cm^2 => a cim vyssia pixelova hustota, tym vecsi sum na rovnakom ISO. Dalej, FZ28 ma z pomedzi sucasnych ultrazoomov najlepsi a najsvetelnejsi objektiv, kdezto TZ7 ma objektiv optimalizovany na velkost, nie na kvalitu a svetelnost :) Na lubovolne zvolenom ohnisku prepusti FZ28 minimalne 2x tolko svetla, co ale znamena, ze pri horsom svetle bude treba u TZ7 pouzit aspon 2x vyssie ISO => fotky budu ovela zasumenejsie. Takze sum je jednoznacne plus pre FZ28 a minus pre TZ7, aj ked TZ7 ma cca o pol roka "modernejsi" cip.

Video ma FZ28 po obrazovej stranke velmi pekne a kvalitne, ale zase pouziva klasicky zastaraly MOV, kdezto TZ7 uz ma modernejsi AVCHD.

A podla parametrov ma TZ7 este ovela lepsi displej - podla parametrov sa zda ze ten isty ako u LX3, a LX3 ma velmi dobry a kvality displej, s pozorovacimi uhlami ovela lepsimi ako FZ28.

Takze, ja by som to zhrnul tak,
ze ak je tvojou prioritou kvalita obrazoveho vystupu, jednoznacna volba je FZ28,
ale ak chces iba nieco malicke co by sa voslo do kapsy , tak jednoznacne TZ7.
Milan Šurkala (3381)|23.6.2009 13:45
Zkusím také napsat své postřehy a doplnit předchozí komentář. Začnu objektivem. Ten u TZ7 je rozhodně dělán na velikost, ale výrobce nezapomněl ani na kvalitu (nemá zas až tolik optických chyb, i když FZ28 je na tom o trochu lépe), rovněž se světelností bych na tom nebyl tak kritický. Dnes existuje v této kategorii jen jeden světelnější fotoaparát, a tím je Canon SX110 IS (F2,8-4,3). Jinak jsou všechny horší. Je však pravda, že FZ28 je na tom se svými F2,8-4,4 mnohem lépe než TZ7, už i průběh je velmi příznivý. Dovolím si však nesouhlasit s tím dvojnásobkem světla. To je pitomost. Měřil jsem to a světelnost je u TZ7 na libovolném ohnisku zhruba o 15% až 30% horší, což znamená přibližně o 30% až 70% méně světla. Takže žádný dvojnásobek, ale zhruba polovina. Každopádně ano, o tuto polovinu bude TZ7 více šumět.

Čip je modernější, odšumování o něco kvalitnější, ale vyšší hustota pixelů je vyšší hustota, s tím se nedá nic dělat. Takže ačkoli TZ7 patří ve své třídě 10-12x ultrazoomů obrazově k naprosté špičce, na FZ28 jednoduše nemá. Výhoda její nižší hustoty pixelů se prostě oblbnout nedá.

Co se týče videa, FZ28 má MOV, TZ7 má MOV i modernější AVCHD, ale s tímto formátem se zase natrápíš u editace, jen málokterý software to umí otevřít.

TZ7 má brutálně lepší LCD displej, jednak mnohem vyšší rozlišení a ostřejší obraz (z nějakého důvodu na něm i méně ostré snímky vypadají nádherně a pak na PC zjistíš, že to až tak pěkný snímek není), má rovněž mnohem lepší pozorovací úhly. U TZ7 se mi více líbí rozsah ohnisek, který začíná na 25 mm. To, co má FZ28 nad 300 mm oproti TZ7, mi nepřijde moc podstatné.

Takže já osobně bych počkal na FZ28, i když TZ7 je velmi dobrý fotoaparát (chybí mi na něm manuální režimy).

Kdy se objeví FZ38? Upřímně řečeno nevím a osobně doufám, že to bude trvat co nejdéle :-) Protože jak vidím dnešní nové fotoaparáty, každý novější je horší a horší, tak prosím, ať tu s námi FZ28 zůstane co nejdéle.
nekomancer (2)|23.6.2009 21:12
[QUOTE=Milan Šurkala;2768]TZ7 má brutálně lepší LCD displej, jednak mnohem vyšší rozlišení a ostřejší obraz (z nějakého důvodu na něm i méně ostré snímky vypadají nádherně a pak na PC zjistíš, že to až tak pěkný snímek není).[/QUOTE]
Tohle mě při letmém prohlížení taky zaujalo - jak při prohlížení vypadají na displeji ty fotky pěkně :-)

[QUOTE=Milan Šurkala;2768]Kdy se objeví FZ38? Upřímně řečeno nevím a osobně doufám, že to bude trvat co nejdéle :-) Protože jak vidím dnešní nové fotoaparáty, každý novější je horší a horší, tak prosím, ať tu s námi FZ28 zůstane co nejdéle.[/QUOTE]
Taky doufám :-)

Díky moc vám oběma za názory (čekám dál na FZ28 :) ).