Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Co vybrat - Kompakty / Fotoaparáty s EVF / Zrcadlovky / Objektivy

julian77 (5)|31.7.2015 10:17
Ahoj, abych nezačal spamovat do špatné kategorie, tak bych se hned na začátek chtel zeptat, co vlastně sháním. :-D Tedy ...
Chtěl bych si prvně v životě koupit pořádný foťák a vůbec nevím, kterou ve které kategorii bych měl hledat, jak píši v nadpisu. Doma rádi fotíme, ale zatím pořád jen na mobily nebo na starší digitální foťák (cena foťáku 2000 kč před pěti lety). Jsme sice jen amatéři, ale focení nás baví a máme rádi pěkné fotky, proto bychom rádi povýšili na leší úroveň. Uvedu tedy pár parametru, co bych si tak představoval a snad mě tu někdo odkáže do správné kategorie.

Cena - 10 000 kč +- 1000 kč
- aby měl nějaký větší HDD (asi má většina moderních, ale pro jistotu uvedu) --> netřeba paměťových karet, ale jak tam bude ta možnost, tak to nevadí
- aspoň na 10 let :D
- super zaostření - štve nás, když jsou fotky rozostřené, ale na mobilu nelze čekat vždy skvělý výsledek že

Toť zatím vše, tak kdybych měl něco ještě dopsat, tak sem s tím a předem díy za každou radu.
Milan Šurkala (3381)|31.7.2015 17:30
Začal bych tady https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-2015/5861 kategorie 4-8. Co myslíš tím HDD? Vestavěnou paměť? Tu dnešní fotoaparáty ve většině případů ani nemají, vše se řeší obvykle SDHC/SDXC kartami.
Komo (840)|31.7.2015 17:47
Rozostrene fotky neznamenaju automaticky chybu prístroja,skor to bude v obsluhe. Ak vas doma fotenie bavi a chcete povysit ,tak "Ucit sa,ucit sa , ucit sa". Mimochodom,my doma stale pouzivame aj10 rocny kompakt.
rousini (738)|31.7.2015 22:36
Já bych řekl, že rozostřené bude laický výraz pro vyžehlený akvarel...
kultus (1295)|1.8.2015 17:07
Ja bych rekl, ze dokud neukaze nejakou fotku co se mu nelibi v plnem rozliseni, jsou to jen dohady a mozna i vyhozene prachy za novy fotak. Takze doporucuji neco upnout na web, at je jasne v cem je zakopany pes. Ono i z exifu se da lecos vycist jako treba dlouhy cas->pohybove rozostreni nebo prilis mala clona->difrakce a pod. Takhle se opravdu tezko radi co vybrat...

HDD taky nerozumim :D takovy fotak co ma zabudovany disk neznam, ale kdo vi... ;)
Pavel Matějka (394)|2.8.2015 07:17
Compact Flash karty se jeden čas dělaly jako miniaturní harddisk, ale to už je opravdu zasuto věky - dnes už se pomalu nepoužívají ani ty Compact Flash...
julian77 (5)|3.8.2015 10:09
Ok. Takže s tím HDD jsem předpokládal, že dnešní foťáky nějaký mají jako kamery, protože vím, že ty už mají zabudovaný HDD, ale nevěděl jsem, takže to vyřeší nějaká ta karta teda, ok.

No a problém se zaostřením je určitě způsoben fotografem, protože zaostření dlouho trvá a možná trochu má netrpělivost. Nebyl to nějaký super extra požadavek, ale vzhledem k tomu, že vůbec nevím, tak jsem napsal, co mě napadlo. Jde o to, že nechci si vybrat foťák podle ceny a že určitě dobrý, protože tak to být nemusí.

Prošel jsem si uvedené doporučené kategorie 4-8 a vybral jsem - Panasonic Lumix FZ200
Zajímalo by mě, jaký třeba bude rozdíl fotky z toho Panasonic Lumix FZ200 oproti fotky z mobilu, který má fotoaparát takovéto vlastnosti: 13 Mpx (4 128 × 3 096), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
kultus (1295)|3.8.2015 10:56
No myslel jsem si, ze to mas z tech kamer, na jiny rozumny duvod jsem neprisel. :D

Mobil? Podle toho ktery mobil, kazdy ma jiny postproces ikdyz maji stejne-podobne snimace. A snimac neni vsechno, dulezita je taky cocka: 1. kvalita ostrosti po cele plose 2. svetelnost ovlivni i ten postproces-hlavne za sera. Takze muzes mit deset mobilu se snimacem 13Mpx a kazdy muze fotit diametralne odlisne. Napsat typ mobilu, se kterym chces srovnavat (ktery predpokladam mas). Mobil ma casto vyhodu pevneho ohniska, takze nektere maji krasnou ostrost po cele plose fotky zatimco zoomovy objektiv fotaku s tim muze mit zejmena na sirokem konci docela problemy, viz. recenze na digimanii, kde je krasne videt jak se chova objektiv kompaktu na jakem ohnisku. Nevyhoda mobilu, az na par vyjimek, je minimalni nastaveni fotaku hlavne nemoznost nastavit silu odsumu a doostreni, chybejici RAW.
julian77 (5)|3.8.2015 14:03
Vím, že velikost Mpx neznamená vůbec nic. A to jsou hodnoty fotoaparátu, který aktuálně mám (Sony Xperia V). No každopádně chci čistě fotoaparát na to focení a je dobrá volba Panasonic Lumix FZ200, pro začátečníka chtějícího mít kvalitní a dobré fotky?
kultus (1295)|3.8.2015 14:07
No je a neni...za ty prachy uz je sony RX100. Ma vetsi 1" snimac nez ten panasonic, na zacatku svetelnejsi objektiv, ale zase jen 3x zoom. Velikostne je to taky uplne nekde jinde. Zalezi co preferujes...oba maji manualni rezimy, RAW...sonak ma horsi makro. To je tezky no, za tu cenu je spousta dobrych fotaku, treba vetsina starsich profikompaktu se snimacem 1/1,7"...nebo treba Sony A5000 se zrcadlovkovych snimacem, tam bude ta kvalita zase uplne jinde, i velikostne je fajn. Pozdeji muzes dokoupit jiny objektiv, napr. pevnou padesatku/sedesatku sigmu a zase budes oproti tvemu vyberu uplne nekde jinde...rekl bych, ze tve pozadavky nemaji jen jednoho viteze.

edit: Xperia V nefoti zase tak spatne, dost odsumuje a trochu trepi hrany uz na zakl.citlivost, ale ma slusnou ostrost po cele plose. 13Mpx je dost na zakryti spousty neduhu, zalezi co s fotkama delas. Jestli jen prohlizis na telce nebo tisknes na male formaty uplne to na bezne foto staci. FZ200 bude lepsi, ikdyz ne o tolik jak by se mohlo zdat. Hlavne ma ale moznost snizit odsum ikdyz vypnout zcela nejde, coz mobily nemaji snad vubec a na nocnich fotkach to byva videt. Zalezi jak se bude chovat objektiv...
kolyy (1542)|3.8.2015 15:59
Pokiaľ je priorita jasne lepšia kvalita snímkov ako pri mobile, tak by som sa tiež prikláňal k RX100 alebo možno ešte lepšie k A5000. FZ200 je asi solídny prístroj, ale skôr kvôli dosahu zoomu pri slušnej svetelnosti. To je ale dosť špecifická vec, pre bežné fotenie je to stále iba kompakt s malým snímačom.
julian77 (5)|4.8.2015 13:59
Poslední dobou mám fotky z XPerie V jak kdyby v oparu, nevím čím to je, ale přestává se mi to líbit no. Čím je takový opar způsoben? Viz zde foto --> http://s15.postimg.org/izw6a210b/aaa.jpg

Chtěl bych samozřejmě vidět rozdíl v té kvalitě fotek než z mobilu a velikost mi zas tak nevadí.
Jinak mám teda asi prvního vážnějšího favorita a tím je Sony ILCE-5000 - https://www.digimanie.cz/sony-a5000-20mpx-nahrada-za-radu-nex/5380

A ještě takový laický dotaz. Ani jsem nevěděl, že Sony dělá tak kvalitní foťáky. Myslel jsem si, že mi bude porazeno Nikon, Kodak nebo Fujifilm, tak mě zajímá jaké jsou zkušenosit se Sonkama? :-)
Milan Šurkala (3381)|4.8.2015 14:28
[QUOTE=julian77;38822]Ani jsem nevěděl, že Sony dělá tak kvalitní foťáky. Myslel jsem si, že mi bude porazeno Nikon, Kodak nebo Fujifilm, tak mě zajímá jaké jsou zkušenosit se Sonkama? :-) [/QUOTE]

No, je vidět, že o fotoaparáty se už hodně dlouho nezajímáš :-) Kodak už totiž pár let neexistuje (jako výrobce fotoaparátů). Sony má dnes asi nejpokrokovější fotoaparáty na trhu (pochopitelně neplatí pro všechny modely Sony), navíc většina fotoaparátů jiných značek obsahuje technologie od Sony (v podstatě drtivá většina výrobců od kompaktů až po zrcadlovky využívá čipy právě od Sony, samozřejmě jsou i výjimky). Takový opar, co je na fotce, bývá obvykle způsoben špinavou čočkou, objektiv totiž vypadá být v pořádku, kresba je ostrá.