Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Porovnání dosahu a kvality kompakt/APS-C

Petr Be. (211)|9.1.2016 18:36
Zdravím.

Už několikrát se v různých tématech a recenzí mihly diskuse a dohady, zda je na dosah lepší koupit kompakt-superzoom, nebo za stejné peníze udělá lepší práci větší formát, a levnější sklo, třeba s nějakým telekonvertorem. Já vždy zastával názor, že do 1000mm má větší formát za stejné peníze jako kompakt pořád šanci uspět.
Teď jdu pomalu s kůží na trh. Zakoupil jsem zánovní 55-250mm IS STM f/5,6 na svůj EOS M, a zítra jedu ke Škoďákovi pozkoušet různé telekonvertory. To, co se mi bude líbit nejvíc, koupím. Na prodejně ale nejde udělat veškeré porovnání a vlastní processing snímků, a tak budu muset něco koupit, a spolehnout na to, že to byla dobrá volba.
A kvůli tomuto bych poprosil ochotné majitele kompaktních superzoomů, jestli by s mým řešením nezměřili síly. Bylo by velmi vhodné vymyslet nějaké reprodukovatelné řešení, abychom měli všichni stejné podmínky. Například korunová mince, vzdálená někde mezi pěti a patnácti metry od přední čočky objektivu, výsledná velikost nějaká konkrétní (třeba 500px nebo 1000px) ať už po zmenšení nebo po zvětšení, a hned by se vidělo, jaký setup má tedy větší dosah a kvalitu. Na vymyšlení scény a podmínek by bylo dost času, minimálně den, než něco vyberu a koupím.
Předběžně se mi líbí telekonvertor Sony VCL-HGD1758 1,7x - zatím zamluven za 2000Kč jako nový. Je velký jak koňská hlava a nasazuje se před objektiv, takže by neměl snižovat světelnost. Pak budu zkoušet klasické 2x telekonvertory. Na prodejně asi s 12mm makro kroužkem, kdyby se výsledky páčili, tak bych objektiv upravil tak, aby šel nasadit na konvertor bez kroužku.
Šel by do toho někdo semnou, a udělal pár fotek, abychom se definitivně dobrali výsledku?
Mě to bude celé stát mezi 6800 a 11 000Kč, tak bych očekával stroje v podobné cenové hladině, popřípadě cokoli v dané třídě na poměření sil...
Za případné návrhy, fotky a výsledky předem děkuji.
kultus (1295)|10.1.2016 10:11
No pro zacatek ti doporucim dpreview forum a prislusnou sekci. Treba k me FZ1000 jsem na tom foru nasel porovnani telekonvertoru, makro predsadek, sirokouhlych predsadek a spousty jinych uzitecnych informaci, zakladna pro dane stroj je tam mnohem sirsi, tak bych tam mohl neco najit.

No a k tomu srovnani, razim nazor ze pokud nemas stejne podminky, vysledky budou porad jen priblizne. Ikdyz nevim, mozna pro tebe dostatecne. Zkus se spis domluvit s nekym v okoli a udelejte prime srovnani.
Petr Be. (211)|10.1.2016 15:18
No vidíš, to mě nenapadlo. Koukal jsem spíš po porovnávačkách, nebo po tématech jak dostat zaplatitelně delší ohnisko, ale koukat na příslušenství k fotoaparátům, to ne. Na ten Sony 1,7x jsem ale narazil na webu právě v tématu prodloužení kompaktu.
Nicméně jsem se setkal s tím, že tester daného kusu HW zdůrazňuje, že kvalita, kterou z toho dostaneme, může být na různém HW dost různá, a tak na recenzi nejde spoléhat v tom smyslu, že to bude na jiném stroji stejné.
Srovnání jde udělat docela lehce. Doma má standarntí podmínky a jisté "šero" skoro každý, expozice nemusí být na třetinu stopy stejně, atd.

No, teď k věci. Byl jsem dnes koupit telekonvertory. Jeden z nich je onen Sony VCL-HDG1758, 1,7x, a druhý kenko 1,4x HD. Přesné jméno neznám. Udělal jsem si první testík, a vyšlo to následovně:
Kenko opravdu ubralo jednu stopu světla, nicméně neubralo prakticky NIC na ostrosti. Přidalo trošku chromatické aberace, ale to se dá velmi snadno bezeškod léčit postprocessingem. Jsem s tím konvertorem až na práci proti světlu velice, ale VELICE spokojený.
Na to jsem nasadil pak ještě Sony. A to byl kámen úrazu - nejen, že nečekaně bere další světlo, ale kvalita se značně zhoršila. Kontrast a barvy šly dolů, to se ještě nějak dá vykompenzovat, i když snímek pak vypadá prostě trošku jinak. Ale i ostrost šla dolů, a rozdíl mezi nasazeným a nenasazeným konvertorem se docela stírá, hlavně pokud jde o snímky ve velikosti 1:1, respektive plnou velikost pro kompletní zvětšovací "setup", oproti pouhému objektivu s následným zvětšením snímku. Ještě trošku pozkouším jinou vzdálenost objektivu od konvertoru, ale zdá se, že si to s 55-250mm vůbec nesedlo, a výsledky jsou špatné.

Takže v současné době jsem na ekvivalentu FF 560mm se světelností f11 (reálná je f/8), při velmi dobré kvalitě. Cena 9300Kč celkem za tento telesetup.
Petr Be. (211)|20.1.2016 18:06
Byl mi doporučen jeden Olympus telekonvertor 1,7x, tak už je doma. Celkem mám tedy dostupnou ohniskovou vzdálenost ekvivalentní 950mm na FF. Zkoušel jsem porovnávat výslednou kvalitu a rozlišení snímků oproti samotnému objektivu, a hlavně ten Olympus za 500 se velmi vyplatí. Je to znát, a dosah je pořádnej. Nevím ale, zda se to chytá na 2000mm Nikon P900. Budu muset hledat fotky po flickru a jít s tím někdy ven. Doma ostřit ze 4m na minci je dost masakr na tomhle ohnisku.
Petr Be. (211)|21.1.2016 21:44
APS-C setup s 210-950mm ohniskem skoro "do dlaně":



Konečná suma za materiál (sklo): 9900Kč.
Teď už jen začnu pracovat na nějakých výsledcích, a postovat fotky z tohoto setupu, aby se dalo objektivně posoudit, co ta hračka umí.
pas!k (173)|25.1.2016 12:55
Bude nejaky ten vystup ? Zajimalo by me hlavne to ohnisko 950mm s tim konvertorem .. kde bych si skoro dovolil tvrdit .. ze z ruky na to nic vyfotit nepujde pri te svetelnosti ..
Petr Be. (211)|25.1.2016 14:01
Bude. Jen musí zasvítit, a já musím vylézt ven. Z ruky určitě ne. To můžu zapomenout, ale zkusím to u statických věcí, až bude hodně světla. Stabilizaci to pořád má funkční a když svítí slunko, tak si myslím, že se na čas 1/250s asi dostanu. No, uvidíme.
Zatím jsem fotil jen z okna, a to je hnůj. Asi mi jde kolem objektivu teplo. Tak roztřesené a rozmazané snímky jdou rovnou smazat. A to fotím ze stativu.

Mám spojenou kuchyň s obývákem, takže můžu doma fotit statické scény na cca 10m vzdálenost. Kdyby někdo chtěl vědět co to teoreticky za ideálních podmínek umí...
Tady jsou z 9m cvaknuté nástěnné hodiny:



Jen dodám, že hloubka ostrosti je absolutně minimální, a přiclonění jen zhoršuje kvalitu obrazu. Takže je to všecko takové "nadoraz", a oproti Nikon P900 bych to už definitivně nedoporučil.
Co se samotné světelnosti týká, je to teď cca f/12-13. Je to hodně, ale oproti kompaktům na APS-C snímač pořád dopadá více světla, a já si můžu zas dovolit nandat na citlivosti k dorovnání dvou stop expozice. Myslím, že na ISO400 se kvalita bude držet na úrovní ISO100 od kompaktu v klidu, obzvláště s processingem RAW souborů.
kultus (1295)|25.1.2016 17:46
Tak zbastlit se da lecos, mne spis zajima REALNI vyuzitelnost. Extremne mala HO dost omezuje vyuziti a kdyz to vemu z druhe strany pricloneni jak sam pises kazi detail a samozrejme prodluzuje cas. Az ti zasviti slunecko budes mit sice dost svetla a kratsi casy, ale taky se casto projevi ve vetsi mire atmosfericke vlivy. A ani nehadam jak je na tom AF...takze kdyz to vemu kolem a kolem tak na foceni trpelivych ptaku za dost dobrych podminek. Ale je zase fajn si takhle hrat to mi u kompaktu chybi...
Petr Be. (211)|25.1.2016 21:04
Využitelnost pro "obecného fotografa", pokud něco takového vůbec existuje, bude jistě menší. AF nepracuje dobře a je šílené pomalý. Pokud bych měl někomu doporučit nějaké řešení s dlouhým dosahem, tak toto by to opravdu nebylo. Má to hodně omezení. Po pár zkouškách už vím, že kompaktní superzoomy dávno za ty peníze vyhrály. Tak, a máme to z krku :-). Dál bych toto téma chtěl ubírat pouze cestou porovnání výsledné kvality snímků. Výsledek je totiž to, co se opravdu počítá, skoro nikdo se neptá čím to bylo focené, a já pořád věřím, že s tím dokážu ještě trošku začarovat, a vyplodit použitelné věci. I když musím říci, že snímek hodin potřeboval opravdu silné korekce, aby vypadal jak u lidí. Hlavně chromatická vada je silná.

Já ostřím rád ručně skoro na všechno co mě zajímá víc než na bleskurychlou dokumentaci, obzvláště když je scéna složitá.
Když vememe ptáka mezi větvemi, když nemáš dost dosahu, a je v hledáčku nebo na displayi focený objekt malý, tak prostě nemáš s AF(a malým hledáčkem levné zrcadlovky)velkou šanci vědět, jestli jsi zaostřil na ptáka nebo na větev o 10cm blíž. Proto jsem "mrsknul" s EOS 100D, protože mi jeho super a bleskurychlé ostření nepomohlo, když jsem to nejvíc potřeboval. To, že to rychle zaostří na člověka nebo na list papíru, nemusí leckdy stačit. Mohl jsem si ho nechat, a ostřit přes LV, ale tak pak už to zrcadlo opravdu nepotřebuju. V EOS M mám nainstalovaný Magic Lantern, takže tam mám všechny fičurky jako focus peaking, zebry atd.
kultus (1295)|25.1.2016 22:37
Tak ty hodiny sice vypadaji k svetu, ale take je to pouze 4,5Mpx snimek. No ale mne porad zajima to vyuziti proc se tim zabyvat. A vubec ne, ze bych chtel rypat protoze to bude vetsine lidi k nicemu takova sestava, ale protoze mne to opravdu zajima. Kdyz je AF pomaly, obraz ne zrovna perfektni, spatna svetelnost->dlouhe casy, tenka HO...jako dobrou konkurenci vidim FZ1000+1,7x telekonvertor. Sice ne jakykoliv a je to taky slusna bastlirna, ale vysledky nebyly spatne...
Petr Be. (211)|26.1.2016 06:44
Příště asi postnu 8Mpx 4K, ale při tom zvětšení nelze čekat, že to bude detailní a ostré při 1:1. Kvalita obrazu prostě jde dolu. Fz1000 + TC je cenou jinde, o kousek menší dosah, a s o kousek lepší světelností nikam neuteče. Pořád múžu nandat o stopu vyšší citlivost a dostat adekvátní výsledky co se šumu týká. Nicméně co do použitelnosti by to byla konkurence veliká.
pas!k (173)|27.1.2016 06:20
Polozim jednoduchou otazku .. je tech XY tisic dobra investice pro porizeni neceho takoveho ? Unika mi stale vyuziti .. sam rikas ze cekas na svetlo .. rekneme ze jsem nadsenec do foceni ptaku .. budu hledat co nejdelsi ohnisko .. narazim na tohle tema .. a reknu si to je reseni za "par" korun. Mozna je to nejake porovnani ale hodnota uziti je na bodu mrazu .. Nedej boze .. kdybych ty ptaky chtel fotit v letu.. Rozumna ohniska na neco takoveho konci nekde na hranici 400 - 500 mm nasazenych na ff aby to bylo moze rozumne nakrmit isem a dostal ses na casy ktery neco takovyho vubec zvladnou zachytit ..
Petr Be. (211)|27.1.2016 17:14
Tohleto je otázka osobní trpělivosti. Když to porovnám s Canon Powershot SX50 HS, nebo s Nikonem, dopadá mi na snímač více světla. Tak, a teď se jdi kouknout na flickr, na fotky ptactva s těmito stroji - jde to, a jdou udělat hezké fotky. A ti fotografové také z principu museli čekat na dobré světlo, a riskovat s dlouhými expozicemi. Není to jako FF s 600mm za 150k (ano, Sigma a Tamron už dělají levnější), světe div se :-)
Já krom jiného tuhnu v práci opravdu hodně, a často i o víkendy, takže když jsem doma, je tma.
Ten flickr třeba takhle: https://www.flickr.com/photos/susiesun11/13954303253/in/photolist-ng6scp-pqFquR-pn12fM-kHfn3E-pZv1dw-nwoFG2-prrWUA-dY1TFK-rZSLx5-gUYxBB-nx7ys1-dyVVXm-fAhZrQ-qqXctt-nqDm2J-eqd4nZ-qgy9ND-fxiRwV-fQ9qMM-xz3BCU-mfDq3L-nAUBny-er9jdm-dZWeE2-pgJPVS-e9otiA-my81Hv-qv9XDf-vNvZLL-pzDrfE-pJcXu9-s3eBZw-Came2y-etQJmw-qsykCo-gPqXg4-dJEz7b-tX9eVA-gUXD7j-pFh1i3-oPWHS5-pyzfVh-qGSvGG-jrKgu1-gPq7Q9-quPXma-fALAec-oGM5s8-kADJBZ-pCTNps - to není moje...

Fotit s takovým setupem BIF normální rozhodně není, a jsi ve špatném tématu, pokud něco takového hledáš. Já bych se s tím takovou kategorii fotit taky neodvážil.
Nicméně vím, že se mi něco statického vyfotit povede, a tam to končí. Víc už nepotřebuju. Odzačátku to stavím jako konkurenci kompaktům. Jestli jsi měl větší očekávání a já Tě zklamal, tak to se omlouvám. Žádné zázraky na počkání do 10 000Kč se konat nebudou.
pas!k (173)|27.1.2016 19:26
[QUOTE=Petr Be.;41106]Tohleto je otázka osobní trpělivosti. Když to porovnám s Canon Powershot SX50 HS, nebo s Nikonem, dopadá mi na snímač více světla. Tak, a teď se jdi kouknout na flickr, na fotky ptactva s těmito stroji - jde to, a jdou udělat hezké fotky. A ti fotografové také z principu museli čekat na dobré světlo, a riskovat s dlouhými expozicemi. Není to jako FF s 600mm za 150k (ano, Sigma a Tamron už dělají levnější), světe div se :-)
Já krom jiného tuhnu v práci opravdu hodně, a často i o víkendy, takže když jsem doma, je tma.
Ten flickr třeba takhle: https://www.flickr.com/photos/susiesun11/13954303253/in/photolist-ng6scp-pqFquR-pn12fM-kHfn3E-pZv1dw-nwoFG2-prrWUA-dY1TFK-rZSLx5-gUYxBB-nx7ys1-dyVVXm-fAhZrQ-qqXctt-nqDm2J-eqd4nZ-qgy9ND-fxiRwV-fQ9qMM-xz3BCU-mfDq3L-nAUBny-er9jdm-dZWeE2-pgJPVS-e9otiA-my81Hv-qv9XDf-vNvZLL-pzDrfE-pJcXu9-s3eBZw-Came2y-etQJmw-qsykCo-gPqXg4-dJEz7b-tX9eVA-gUXD7j-pFh1i3-oPWHS5-pyzfVh-qGSvGG-jrKgu1-gPq7Q9-quPXma-fALAec-oGM5s8-kADJBZ-pCTNps - to není moje...

Fotit s takovým setupem BIF normální rozhodně není, a jsi ve špatném tématu, pokud něco takového hledáš. Já bych se s tím takovou kategorii fotit taky neodvážil.
Nicméně vím, že se mi něco statického vyfotit povede, a tam to končí. Víc už nepotřebuju. Odzačátku to stavím jako konkurenci kompaktům. Jestli jsi měl větší očekávání a já Tě zklamal, tak to se omlouvám. Žádné zázraky na počkání do 10 000Kč se konat nebudou.[/QUOTE]

Ja se snazil opatrne zeptat .. co cloveka vede k tomu vyhodit takto penize .. 10 000 neni malo .. ze posles odkaz radeji na cizi praci jsem cekal ... takze opet tema o nicem ..
Petr Be. (211)|27.1.2016 20:16
Můžeš mi vysvětlit, proč je 55-250mm IS STM za 4800Kč klasifikováno jako vyhazování peněz?
Nenapadlo Tě, že to jde použít i jako samotný objektiv, a to velmi dobrý objektiv? Napadlo Tě, že ještě s 1,4x Telekonvertorem to funguje, a zákonitě to musí dopadnout lépe, než výsledky se starší méně ostrou verzí co jsem měl(?). MOJE výcvaky viz níže:
https://www.flickr.com/photos/133485262@N07/shares/vayo19
https://www.flickr.com/photos/133485262@N07/shares/105Sv4
Víš, že ten poslední článek - Olympus TC 1,7x, tam kde se pravděpodobně vyhazovali peníze, stál 500Kč?

Tohle téma jsem založil proto, abych našel někoho ochotného se superzoomem, abychom poměřili síly na něčem konkrétním. Nikdo takový se nenašel, tak jsem BEZ ČASOVÉHO URČENÍ slíbil, že alespoň něco vyfotím a postnu. Jestli kvůli tomu, že jsem to pro Tebe neudělal ještě dnes, musíš být opět hnusný jak prášky na blití, a kazit další téma absolutními bláboly, tak máš asi nějaký problém.
pas!k (173)|27.1.2016 21:41
ten prvni ptak je super
kultus (1295)|29.1.2016 08:01
[QUOTE=Petr Be.;41072]Příště asi postnu 8Mpx 4K, ale při tom zvětšení nelze čekat, že to bude detailní a ostré při 1:1. Kvalita obrazu prostě jde dolu. Fz1000 + TC je cenou jinde, o kousek menší dosah, a s o kousek lepší světelností nikam neuteče. Pořád múžu nandat o stopu vyšší citlivost a dostat adekvátní výsledky co se šumu týká. Nicméně co do použitelnosti by to byla konkurence veliká.[/QUOTE]
Tak postni radeji plne rozlisko, protoze z tveho nenadseni kvality a z toho co jsem videl z FZ1000+TC, mi neco rika ze bude vystup z 20Mpx FZ1000 nakonec lepsi reseni...no a ze ti bude stacit pridat jen 1EV aby ses dostal na stejny cas si taky nejsem jist, panak muze fotit se slusnym vysledkem uz od F4 s TC asi F5.6 (zjistim presne). Nakolika F ses tedka ty aby to bylo koukatelne?

Edit: mrkni sem pro predstavu, tu vyslednou clonu jsem jeste nenasel:
http://kgravett.smugmug.com/Other/FZ1000-and-TCON-17/
Petr Be. (211)|29.1.2016 22:06
Nemám zrovna slunečné odpoledne v zeleném parku s jezírkem. Vážně, co mám vyfotit, aby to bylo dost vypovídající?
Z toho co vidím v odkaze použitelné a dobře popsané s telekonvertorem je jen ta jedna fotka s lodičkou. Tu fotku jsem stáhnul, a má 10Mpx. TC na tele rozsahu na tom Panasonicu velmi vinětuje, takže po férovém ořezu při poměru stran 3:2 zbývá méně než 6Mpx. To je navíc na 680mm. Já mám 952mm setup. Můžu ukázat, jaký hnus to je před zmenšením a processingem na nejdelší dostupné ohnisko, ale nepůjde to porovnat.
Po sundání Kenko TC jsem také na 680mm, (objektiv, redukční kroužek a TC Olympus C-210) za 5400Kč. Kvalitu při tom rozlišení bych si dovolil tvrdit, že určitě horší nemám.
Ten TC v odkaze i ten můj je 1,7x. To žere 1,5 stopy světla. Panasonic má objektiv f/4, já mám f/5,6. Při nasazení stejného TC rozdíl stopy samozřejmě platí stále.
Takže zas taková bída to není. Když do toho budeme rýpat dostatečně hluboko, třeba sa něco dozvíme, ale předběžné počty platí - není to vůbec špatný setup za ty peníze.
kultus (1295)|30.1.2016 10:01
Tak dal jsem to spis jen pro srovnani, detailne jsem to nezkoumal. Chlapec ma evidentne problem s organizaci a nejakym metodickym testovanim, je to nakonec takove nejasne nesrovnatelne, to uznavam. Je to skoda. Vinetace je urcite problem, nevim jestli by pomohl jiny TC. Bez primeho srovnani ve stejnych podminkach je to stejne jen teoretizovani ;)