Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kam se posunout ze Samsungu nx11? -> Fuji?

t0ncek (35)|12.1.2016 08:43
Ahoj,

možná trošku teoretická diskuze, ale přesto. Stále přemýšlím, že bych se posunul od současného Samsungu NX11 s objektivy 18-55 a 30mm pancake někam dál. Kdybych měl shrnout současné zkušenosti a co mi hlavně vadí:
- "rychlost" foťáku - po pořízení snímku chvilku trvá než ho uloží na kartu a nelze ihned fotit znovu
- "rychlost" ostření není taky žádná výhra, často mi přijde, že i za dobrého světla trvá dost dlouho než zaostří. Vyfotit někdy neposedné děti je problém.
- nízký rozsah iso - již ISO800 dost šumí a přijde mi na hranici použitelnosti. S tím souvisí špatný výkon ve špatných světelných podmínkách. Pokud chce člověk něco vyfotit večer/podvečer bez stativu, tak jen za cenu zašuměné fotky, což zase nechci. Čili nějaká momentka z večerního města je problém.
- měkká kresba setového objektivu. Seťák od Samsungu patří mezi ty lepší, ale přeci jenom po nějakém čase mi přijde, že fotky co vyfotím by mohly být ostřejší. Naproti tomu ten 30mm pancake je výborný.
+ co mi vyhovuje jsou rozměry foťáku.

Co se týče témat co fotím, tak je to takový mix, ale převážně architektura, příroda, dokument z cest, rodinná fotografie. Fotím si jen pro sebe, pro radost, nemám žádné profi ambice. Nějaké fotky mám zde v galerii.

Čili chtěl bych něco, co by odstranilo výše zmíněné nedostatky a zachovalo výhody (rozměry+váha). Vychází mi z toho opět bezzrcadlovka. Přemýšlel jsem i nad zrcadlovkou, ale přeci jenom ta váha a rozměry. Nejsem si úplně jistý, že by se mi s tím chtělo na cestách tahat. Bezzrcadlovka aspoň pro moje oko a potřeby produkuje podobný výstup jak zrcadlovka.

Co se týče financí. Nechtěl bych kupovat něco jen tak, ale aby tam byl vidět opravdu rozdíl. Díky tomu se dostávám k hranici kolem 30k (tělo+objektiv). Chtěl bych rovněž nějaké lepší sklo než jen seťák.

Takže co mě zaujalo:

Fuji X-T10 + 18-55 f2,8/4: http://www.megapixel.cz/fujifilm-x-t10-18-55-mm-cerny?v=3590

Tenhle fuji se mi moc líbí po designové stránce, recenze vypadají rovněž pozitivně. Co se mi taky líbí je filozofie značky Fuji, snaží se to dělat trošku jinak než konkurence. Taky se mi líbí, že průběžně aktualizují firmware i pro starší fotoaparáty. Zmíněné sklo v recenzích dopadá taky velice dobře. Foťák jsem zatím v ruce neměl, je taky možné, že mi vůbec nesedne nebo to prostě nebude ono a je vymalováno.
Naopak na druhou stranu, velice často narážím na webu na to, že RAW snímky z Fuji a lightroom se nemají moc rádi. Nevím jaká je aktuální situace. Máte někdo zkušenost? Co mi přijde taky zvláštní je, že v případě focení do RAWu je nejnižší hodnota ISO200, ale nepředpokládám, že by to měl být nějaký problém, jen mě to překvapilo.

Další věc je cena Fuji objektivů - ano, jsou drahé. Nemám žádnou zkušenost, ale co jsem četl, tak by fuji objektivy měly patřit mezi ty kvalitnější. Čili dá se říct, že by srovnatelná konkurence stála +/- stejně? Nyní cca 5 let fotím se základním rozsahem ohnisek a vystačím si. Mám k tomu ještě 30mm s f/2, který je výborný, ale zrovna tento objektiv u Fuji není nejdražší. Netvrdím, že bych občas neuvítal širší ohnisko, ale zatím jsem si
vystačil, takže bych si vystačil i dál.

No a pokud ne Fuji, tak pak co? Napadl mě ještě nějaký Olympus - široká nabídka objektivů. Jenže nevím jestli ekvivalent k tomu 18-55 f2,8/4 od Fuji není až 12-40 f2,8, který je mnohem dražší než ten Fuji. Navíc úplně nevím jestli chci jít do micro 4/3 formátu.

Jak to vidíte vy?
Milan Šurkala (3381)|12.1.2016 14:37
Řeším stejný problém. Jedním z řešení je novější Samsung NX1 třeba z Německa (dnes od cca 1100-1200 EUR), ale je to jen oddálení smrti. Po NX1 se už systém bude muset změnit. Takže kam dál? Micro 4/3 systém je fajn, je to malé, dostatečně výkonné, svižné. Snímač je tam o něco lepší navzdory menším rozměrům, osobně by mi ale vadil poměr stran 4:3, ale tak řezat se dá vždycky.

Canon dle mého názoru nemá dnes smysl, mizerná nabídka objektivů, na APS-C rozměry ten snímač nijak zvlášť nepřesvědčí. Kam bych se tedy díval, je asi Fujifilm a Sony. Osobně bych měl asi dva favority, Fujifilm X-T10 v prodejní akci (ty jsou někdy dost výhodné) nebo Sony A6000. Případně počkat na novinky od Sony, které by se měly údajně brzy představit, ale člověk nikdy neví. Sony i Fujifilm ale mají dost drahé objektivy. Osobně spíše zvažuji přechod na full frame od Sony (A7x), ale fakt nevím.
David H (225)|12.1.2016 16:41
Co se týká objektivů u Fujifilmu, je pravda, že bývají dražší a z toho důvodu méně dostupné, než třeba u Nikonu / Canonu, ale přece jen se to trochu zlepšuje (sám vzhledem ke své početnější rodině taky řeším finance, abych nekoupil něco mizernýho a pak si nerval vlasy :) ) Na druhou stranu - už objektivy zakoupené v setu, zpravidla XC16-50 f3,5-5,6 nebo XF18-55 f2,8-4 jsou dostatečně kvalitní, takže není třeba bezprostředně po koupi fotoaparátu přemýšlet, čím to nahradit, jsou to docela plnohodnotná skla. Já mám ten XF18-55, líbí se mi ovládání clony prstencem a celkové zpracování, zlepšená světelnost taky není k zahození, na plnou díru je ale přece jen trochu měkčí kresba, je lepší mírně zaclonit, ostrost ve středu je výborná, občas jsem si všiml nižší ostrosti po stranách v porovnání se středem, pořád je to ale velmi dobré. Teleobjektiv XC50-230 dnes stojí kolem 9000,-, v bazaru zpravidla kolem 6000,- Tenhle objektiv má naprosto vynikající stabilizaci (na nejdelší ohnisko lze fotit i časem 1/15s) a má celoplošně výbornou kresbu, (ostřící vzdálenost je ale přes 1m a občas je trochu lenivější, nebo se mu nechce zaostřit a přeostřuje sem a tam, to ale jen v obtížnějších podmínkách). asi bych si tenhle objektiv nekoupil samotný, ale Fujifilm má občas akce,kde tento teleobjektiv přidává jako druhý zdarma, takže se hodí, a udělal jsem s ním spoustu pěkných fotek. Já mám rád pevná skla, tady byl opravdu problém, že jsou u Fujifilmu dost drahá, nicméně i to už je lepší, já jsem si nedávno koupil tenhle: https://www.digimanie.cz/vode-odolny-objektiv-fujinon-xf-35mm-f2-r-wr/6275 Oproti staršímu Fujinonu XF35mm/f1,4 který se prodává samostatně za cca 15000, což mi přijde už hodně, stojí tenhle XF35/f2 kolem 10900, a na to už se dosáhnout dá. Oproti starší variantě má sice trošku horší světelnost, ale pořád vynikající f2, ale klidně můžu fotit na plnou díru, má vynikající ostrost už od f2, navíc je tichý (už tam není to cvakání clony jako u XF18-55), rychlý, malý a lehký (jen 170g), od doby, co ho mám, jsem ho nesundal. Bokeh je nádherný. Parádní kousek. Co se týká ceny, tak když to porovnám např s o polovinu levnějším Nikonem 35mm/1,8G, se kterým se na f1,8 moc fotit nedalo, a zelená aberace tam byla všudemnožně, tak mi cena přijde docela přiměřená.

Pokud bych se rozhodl pro XT-10, tak bych asi spíš než XT-10 + XF18-55 vzal raději kombinaci XT-10 + XC16-50 + XF35/F2 R WR. Cena bude jen mírně vyšší, ale byl by k tomu ještě vysoce kvalitní pevný objektiv. Ona ta světelnost f2,8-4 u XF18-55 sice není špatná, ale na efektní mazání pozadí to ještě není. Záleží jen, jak komu vyhovuje 35mm ohnisko. Mně se kromě takového toho 'normálního' focení hodně osvědčilo i na děti.
kolyy (1542)|12.1.2016 18:51
t0ncek: pozerám sa do Tvojej galérie a myslím, že uvažuješ správnym smerom.

Doplním k Davidovi H: súhlasím, že dilema je, či zobrať X-T10+16-50 alebo X-T10+18-55. Ja mám XC16-50 a môžem ho doporučiť ako veľmi dobrý objektív pre krajinky. Veľká výhoda je, že začína už na 16mm. Na druhej strane svetelný 18-55 je práve to, čo má Fuji unikátne. Kým 16-50 je viacmenej exteriérová záležitosť a do interiéru už je to kvôli svetelnosti a rýchlosti AF dosť núdzovka, 18-55 už bude použiteľný univerzálnejšie a myslím, že aj nejaký ten portrét na F4 nebude na zahodenie. Takže ja by som sa skôr prikláňal k 18-55 (každý doporučuje to čo nemá... ;) ), lebo ak ho nevezmeš v sete, tak ho už ťažko zoženieš lacno. A ak by si naopak dodatočne chcel 16-50 kvôli širokému konci, tak sa dá kúpiť aj v bazári sa prijemnú cenu okolo 5000Kč.

K M4/3 a ISO200: Pri Fuji s ISO200 nie je nijaký problém, je krásne čisté. M4/3 senzory majú základnú citlivosť tiež ISO200, ale šum je tam občas už trochu cítiť (aspoň pri mojom Panasonicu GM5). Dynamický rozsah v rawe má Fuji tiež o niečo lepší, tým myslím rezervu v presvetľovaní tieňov ak si dá človek pozor na jasy. Presvetlenie o 2EV je pri Fuji bez zásadnejšej straty kvality, kým pri Panasonicu už je to často na hrane. Olympus na tom asi zásadne lepšie nebude.

Pri M4/3 sú trochu problematické aj objektívy na krajinky. Väčšina seťákov začína na 14mm, čo je o trochu menej ako 18mm pri APS-C, navyše ten uhol záberu na šírku je ešte trochu zúžený formátom 4/3. Je pomerne málo setových objektívov začínajúcich na 12mm. Je tu Panasonic 12-32, ale to by si si musel kúpiť práve GM5, k väčším foťákom sa nedáva. Olympus 12-50 je zase iba k drahším modelom E-M1 a E-M5 II. Samozrejme máš pravdu, že ekvivalent Fuji XF18-55 je Olympus 12-40 F2.8 (a prípadne Panasonic 12-35 F2.8), ale tie sú bohužiaľ už cenovo inde.

Veľkou výhodou M4/3 je stále rýchlosť ostrenia, najmä jednorazového AF-S. Kontinuálne má oproti X-T10 lepšie Panasonic, Olympus (mimo E-M1) naopak slabšie. A samozrejme, ďalšou výhodou je množstvo cenovo prístupných objektívov, pre ktoré Fuji nemá príliš ekvivalent.
Vierzbowski007 (118)|12.1.2016 19:35
áááách, řešíte vskutku krásné dilema, protože nejste svázaný s žádným systémem a navíc máte dostatek oběživa, abyste si ten výběr mohl skutečně užít :) fakt závidím a ještě více skutečnost, že máte v hledáčku Fuji - můj nedostižný sen. K tomu v kombinaci s asi nejlepším seťákem na trhu - 18-55. Já myslím že už snad ani není potřeba dál hledat. Teď se navíc po eshopech objevují zvýhodněné sady za "dost" nízké ceny - http://www.aaron.cz/produkty/fujifilm-finepix-x-t10-telo-18-55-mm-cerna . Můj kamarád vymenil svůj luxusní Canon set (5D MarkIII + 100 L 2.8 Macro + 24-70 2.8 L II + 70-200 2.8 IS L II) právě za Fuji sestavu (s X-T1, která ale má stejný systém ostření i čip jak X-T10). Já se ho ptal co blbne a on mi to velmi rychle zdůvodnil - potřebuje něco menšího na cesty (rád jezdí na kole), na rodinu, na výlety, na casual foto a rozhodně se při tom nechce tahat s několika kily v báglu. No a Fuji má i vynikající obrazový výstup jak víno. my závistivci si sice rýpneme, že na vysoké ISO si Fuji pomáhá dopatláním detailů, ale jak říká starej Vachek - sere pes. Ten výstup ( i díky tomu vynikajícímu seťáku), je prostě ultimátní. SONY A6000 je taky fajn hračka, ale ty objektivy... to je výsměch.
t0ncek (35)|12.1.2016 20:37
Milan Šurkala:
Na Sony jsem koukal, ale ty objektivy, to je ještě větší darda než Fuji. Sony ve FF je už mimo můj rozpočet - nejlevnější tělo stojí víc, než jsem ochoten dát za tělo+objektiv. BTW nebude někdy v nejbližší době ta X-T10 v testu? :)

David H a kolyy:
Díky za rozbor objektivů. Osobně bych raději taky volil ten 18-55, hlavně kvůli té světelnosti - v interiéru by to mohlo být znát. Na té 16-50 se mi právě líbí jen ten širší konec, ale oželel bych ho ve prospěch té světelnosti. Co se týče toho telezoomu, koukal jsem na něj a přesně jak píšeš, cena už není tak strašná (stejně tak ta nová 35mm) navíc koukal jsem i po bazarech a občas člověk natrefí na zajímavý kousek. Nedávno jsem viděl tu 35mm F1,4 za 7000 Kč.

Co se týče cen. Minulý týden jsem viděl tu X-T10 na mall.cz v akci na set s tím 18-55 za 26000 Kč. Kdyby na to šel použít ještě ten jejich cashback 1400 Kč, tak by to byla už hodně zajímavá cena, ale i bez něj to je pěkné. Fuji cashback včera sice skončil, ale tipl bych si, že brzo zase bude nějaká akce. Co jsem viděl z loňska, tak co chvilku něco bylo. Navíc mi přijde to první čtvrtletí po Vánocích takové hluché období, možná to budou chtít nějak podpořit :) Nijak nespěchám, takže můžu klidně čekat co se objeví. Hergot nahlodali jste mě :D Měl bych si ho zajít alespoň osahat, ať vím na čem jsem.

Vierzbowski007:
No to je pořadná změna! Ale narazil jsem na webu na spoustu příběhů, kdy lidi odcházejí z Canonu nebo Nikonu FF směrem Fuji a jde i o lidi, co se tím živí. Což mě utvrzuje v názoru, že se snad nekoukám špatným směrem.

BTW používáte někdo, kdo máte Fuji Lightroom? Zajímalo by mě, jak je na tom zpracování těch RAWů, jestli to opravdu skřípe nebo ne.
David H (225)|12.1.2016 21:22
Já používám Rawtherapee, ale jsem si téměř jistý, že Lightroom už umí s rawy z X-Transu pracovat rovněž. Navíc už upravuji z rawu pouze některé fotky, pro 'dokumentární' použití vystačí v pohodě jpg, což je slušná úspora času. Práce s rawy je tu výhodná hlavně co se týká dynamického rozsahu, spousta věcí už je ale solidním způsobem korigována v jpgu (např.korekce geometrie objektivu - jpg je pěkně srovnaný, v rawu je potřeba všechno rovnat ručně a to může chvíli trvat)
Sakini (1174)|12.1.2016 21:39
Lightroom používám už nějaký rok pro Fuji, ani ze začátku to nebyl problém, a aktuálně ve verzi 6 je to už úplně bez problému. Výhodou LR je automatické načtení korekčních dat RAWů z LMO, takže veškeré korekce se provedou při importu jako by se provedly do jpegu. Opatrnosti je třeba při doostřování, vyžaduje to trochu jiný přístup než Bayer, a typickou chybou těch co si jen zkouší X-Trans RAW v LR vyvolat, je necitlivé přeostření po kterém vzniknou strašidelné artefakty. S rozumným přístupem se ale dají krásně vytáhnout bohaté detaily, a i jinak RAW snese hodně radikální úpravy. Jinak i jpeg je hodně použitelný, standardně fotím jpeg fine + RAW, a ne vždy je nutné se s tím víc pitvat.
18-55 jednoznačně doporučuji, jak pro jeho optické kvality, tak pro jeho rychlé ostření s dvěma lineárními motory a solidně účinnou stabilizaci. 16-50 je na slušné úrovni, ale 18-55 je jinde, troufl bych si ho srovnávat co do schopností s Nikonem 16-85. S dalšími cashbacky od Fuji se určitě dá počítat, jejich akce jsou už prakticky nepřetržité. X-T10 má velkou výhodu ve své maličkosti, je to naprosto ideální cestovní foťáček s velikými schopnostmi, pro mě tedy byl příliš malý protože na mých objektivech vypadá jako krytka, ale jinak super věc sebou.

Jinak 15. leden bude dost bohatý na Fuji novinky, a opomíjená X-E2 dostane dost pravděpodobně plnou palbu schopností, které se vyskytují i v X-T10. V dnes uvolněném promo videu na X-E2S (což bude hlavně firmware který dostane X-E2) je vidět nasazení stejného vylepšeného AF, a velmi pravděpodobná je i elektronická závěrka. Takže i z bazarově momentálně těžko prodejného foťáku se stane nový, a výhodné ceny nových setů se dají očekávat.

K objektivům: Fuji systém má jako výhodu i nevýhodu limitovanou rozšířenost systému. Z druhé ruky se tak dá sehnat solidní množství určitých objektivů za parádní ceny. Jako náhradu skvělého Samsungu 30/2 bych viděl Fuji 27/2.8, hodně opomíjený ale velice podařený pancake, který se hodně vyskytoval ve výhodných setech a dá se nový na Paladixu koupit za 6 tisíc. Je opticky velice příjemný a malý, ideální na cesty. Podobně dostupná je 18/2, kterou ovšem myslím nebudeš s 18-55 potřebovat, výborné je tele 50-230 které se mi pro kolegu podařilo sehnat dokonce za tři tisíce, úplně nové. Samozřejmě nová 35/2 je vynikající a dostupná. A pro kreativní jedince jsou i další levné možnosti ve světě, kdo by řekl že od všech možných výrobců už je na Fuji X snad padesát různých objektivů. Třeba manuální Kaxinda 35/1.7 nebo Zonlai 25/1.8 nejsou vůbec špatná sklíčka, a za cca 100 dolarů z eBaye.
Pokud si chceš sestavit malý cestovní set, nemusí to být zase tak drahé, a ty fotky jsou na úrovni drahých zrcadlovek.
kolyy (1542)|12.1.2016 22:08
Ja používam aj Lightroom, ale mám X-A1, ktorá nemá X-Trans ale Bayer verziu senzoru. Tá funguje ok, ale to asi neprekvapí. Takže len z počutia - súčasný Lightroom by už mal byť solídny, aj keď demozaikovanie X-Transu majú ostatní zvládnutú predsa len lepšie. Je vraj treba počítať s tým, že optimálne nastavenia pre odšumovanie a doostrovanie sú o dosť iné ako u bežných senzorov. Asi je potrebné trochu s tým experimentovať.

Inak Lightroom je pre Fuji značne bezprácnejší ako napríklad Rawtherapee, nielenže automaticky aplikuje korekcie pre objektívy, ale obsahuje aj farebné profily pre filmové simulácie, takže charakter výstupu je veľmi podobný jpegu. Najbezprácnejšia je od Fuji dodávaná verzia Silkypixu, tiež má filmové simulácie, ale k tomu špičkové demozaikovanie pre X-Trans, rozumné defaulty pre odšum/doostrovanie a podporu DR režimov. Je niekoľko ďalších vecí, ktoré sa mi na Silkypixe páčia viac ako Lightroome, ale inak je Silkypix značne neintuitívny a práca s dynamickým rozsahom je komplikovaná.

Jednu vec, čo hovorí David H, by som ale podtrhol - jpegy sú fakt špičkové a len kvôli navýšeniu detailov či kvalitnejšiemu odšumovaniu sa do rawu v podstate neoplatí chodiť. Vyváženie farieb je stopercentné a farebné podanie (filmové simulácie) legendárne. Keď človek ide do rawu pri Fuji, tak sa snaží o tie farby neprísť, kým u Sony je to presne naopak ;) Jpeg engine je navyše veľmi flexibilný a umožňuje širokú paletu nastavení (jasy, tiene, odšum, saturácia, doostrenie, vyváženie bielej, DR režim, filmová simulácia). Foťák má vstavaný raw konvertor, takže je možné vo foťáku vytvoriť viac verzií jednej fotky podľa ľubovôle. Raw je jasne potrebný pre výraznejšiu prácu s dynamickým rozsahom alebo tónovou krivkou, zásadnejšie úpravy farebného podania alebo ďalšie pokročilejšie úpravy. Vo finále ja používam jpegy pri Fuji vo viac ako 90% prípadov (orezy a rovnanie robím v poslednej dobe tiež na jpegoch), kým pri Panasonicu a Sony chodím do rawu v nadpolovičnej väčšine prípadov.
Sakini (1174)|12.1.2016 22:11
Vynikající výstup pro X-Trans má Capture One, ale je to tak na jednotlivé fotky, na velké série je workflow dost obskurní a náročný, aspoň tedy pro uživatele LR. Za nejúčinnější převodník je ale považován ten přímo ve foťáku, který dokáže z RAWu neskutečné věci, a to už v staré X100. To co foťák dokázal udělat třeba z přeexponovaného RAWu, se mi v žádnem programu ani zdaleka nepodařilo.
Komo (840)|12.1.2016 22:18
Tem Zonlai 25/1,8...no neviem.... Podla fotiek na Flickri sa mi zda ostrost tragicka. Par korun k tomu a je tu vyborna Sigma s AF. (Sony E)
https://www.flickr.com/photos/hudatran/sets/72157658609671873
kolyy (1542)|12.1.2016 22:20
Tak Sakini ma predbehol, ale zase má aj k veci viac čo povedať ;)

K tomu rozboru objektívom len dodám, že XF18 za dobrú cenu sa môže hodiť ako doplnok k 18-55 rovnako dobre ako XF27, lebo je to fakticky tiež pancake, aj keď malinko hrubší ako 27mm. Preferovať ho môže niekto, kto má radšej širokú ako normálnu perspektívu. Ja som ho už viackrát bral na cestu ako jediný objektív k X-A1 pre kompaktnú kombináciu a napriek tomu, že opticky nie je až tak dokonalý, tak je to parádny univerzál pre krajinu, architektúru aj interiér na cestách.
Sakini (1174)|12.1.2016 22:41
[QUOTE=Komo;40937]Podla fotiek na Flickri sa mi zda ostrost tragicka.[/QUOTE] Díval jsi se jen jako návštěvník, nebo máš pro account? Já totiž vidím plnou velikost, a na kelímek od jogurtu s optikou za cenu handgripu na Fuji to není vůbec špatné. A to věřím že na Fuji to bude ostřejší než na Sony A3000. Samozřejmě je to manuál, bude to dost v rukou, a bokeh není občas moc idylický. Jo, kdyby na Fuji byla ta stejná Sigma jako na Sony, tak je to jasné. Každopádně jsou tohle opravdu levné alternativy, ne pro každého.
Komo (840)|12.1.2016 22:50
[QUOTE=Sakini;40939]Díval jsi se jen jako návštěvník, nebo máš pro account? Já totiž vidím plnou velikost, a na kelímek od jogurtu s optikou za cenu handgripu na Fuji to není vůbec špatné. A to věřím že na Fuji to bude ostřejší než na Sony A3000. Samozřejmě je to manuál, bude to dost v rukou, a bokeh není občas moc idylický. Jo, kdyby na Fuji byla ta stejná Sigma jako na Sony, tak je to jasné. Každopádně jsou tohle opravdu levné alternativy, ne pro každého.[/QUOTE]

Len ako návštevník. Ale aj podla fotiek v tom odkaze je vidiet,ze rohova ostrost je ako taka az pri f 8, či?
Sakini (1174)|12.1.2016 23:07
Tak to je pro tyhle objektivy typické, přece jen aby to bylo malé a levné, musí se to někde odrazit. Ale pravdu máš, a i při f8 ještě pořád ty rohy na kraji jedou, je to objektiv spíš na detaily a oddělené objekty. Kdyby alternativní výrobci jako Sigma nebo Tamron brali Fuji vážněji, bylo by to lehčí. A Fuji samo se cenově sesazuje jen pozvolna, 27/2.8 byla první vlaštovka a 35/2 příjemné překvapení, osobně mě hodně překvapila 90/2 u které jsem čekal bombastickou cenovku, a udržela se dost na uzdě. Chce to víc dostupných 2.8 sklíček, snad teď když konečně doplní road mapu těmi zásadními skly, se pustí do levného segmentu. A 35/2 ukazuje, že by to dokázali kdyby chtěli.
Komo (840)|12.1.2016 23:25
[QUOTE=Sakini;40941] je to objektiv spíš na detaily a oddělené objekty[/QUOTE]
Áno,na bežné využitie širokáča slabé,...ale ako vravíš -kelímok na hranie sa s Dof za málo peňazí.
35/2 - pekné. Fuji som dlhsie nesledoval,ale ako pozerám, majú celkom fajn sklá .
A čo ten 60/2,4 ? Dobrý na portréty aj makro,ako píšu?
Dan7 (411)|12.1.2016 23:49
Měl jsem půjčený RAW z Fuji od Davida a v Lightroomu úplně bez problémů jak píšete. JPG taky kvalitní.
Sám jsem asi měsíc majitelem Sony A6000, která doplnila můj hlavní foťák zrcadlovku Canon 6D. Shodou okolností Sony taky nahradila už starší Samsung NX11. Ten už pokulhával především rychlostí a tam v té je Sony třída (ostření, ukládání, bracketing, buffer, 11 snímků/sek.). Zatím jsem toho moc nenafotil a je to tak v oblasti zkoušení. Chtěl jsem menší foťák s kvalitním videem a výstupem. To Sony splňuje dobře.
Docela mně sedlo ovládání, kdy mám i na Canonu jeden roller a jeden otočný volič. Akorát bych přehodil roller a kolečko PASM, které je trochu nelogicky umístěno. Na druhou stranu je výborně umístěn hledáček na straně foťáku.
Objektivy na Sony zatím taky zkouším. To je kapitola sama o sobě. Původně jsem nechtěl brát obávaný "seťák" 16-50mm OSS, ale v setu byl skoro zadarmo. Žádná sláva na fotky to není, ale má určité výhody. Mimo ohniska je to především velikost. Se seťákem se vejde foťák do kapsy bundy. Vzhledem ke stabilizaci je také dobrý na video. Mile mě překvapila také kvalita materiálu a provedení. Proti seťáku Samsungu 18-55mm je to někde jinde.
Zatím se Sony jeví jako dobrá "hračka" a doplněk k zrcadlovce. Ale kdybych ho měl jako hlavní foťák, tak bych o něm ještě hodně přemýšlel. To by asi vyhrála Fuji, ale spíš nějaká Sony A7 :). V užším výběru jsem měl Samsung (nejisté do budoucna), Sony a Fuji. Pro Sony nakonec rozhodla menší velikost proti Fuji, celkový design s hledáčkem na boku. Každý také máme jiný styl focení a požadavky. Sony bych také doporučil nadšencům do HDR - různé nastavení přímo v menu.
Dan7 (411)|12.1.2016 23:56
Ještě pár ukázek ze Sony A6000. Určitě má potenciál na dobré fotky. Jako testovací objekt slouží zatím primárně má kočka :).
DSC00882.jpg DSC00865.jpg DSC00643-HDRs.jpg DSC00596s.jpg
Sakini (1174)|13.1.2016 06:14
60/2.4 je další velice dobré sklo, i na portréty, to je prostě výhoda Fuji. Prakticky nemají podprůměrné nebo špatné objektivy, je to vidět na cenách, ale obvykle ta kvalita ceně dost odpovídá. Ono to nebylo vždy jednoduché, museli systém hodně ladit, vychytávat mouchy, ale důležité je že to opravdu dokázali a někam to konzistentně posunuli, takže dnes všechny jejich modely mají nějaký standart výbavy a výkonu. A nové modely co budou tento týden, to bude další krok do budoucna, nejsou to raketové inovace jako u Sony, které se odvažuje na ta pověstná pole neoraná, ale na druhou stranu je vidět že u vývoje jsou i opravdoví fotografové. Mainstream z Fuji X asi nikdy nebude, je to spíš o těch nadšených amatérech.
Když jsem se pro CSC rozhodoval, byla druhou volbou ve výběru právě řada A7. Koho by netáhl FF, ale tehdy to byl ještě silně nevyzrálý systém neschopný plnohodnotně nahradit komplexní systém zrcadlovky, závěrky kopaly jak kobyla, a k dispozici byly celé tři objektivy, s výhledem na nějaké další. Od té doby se jim systém pěkně rozvinul, A7 II by naprosto stačila a cenově to není žádný extrém, ale pořád bych nevěděl jak na objektivy, Docela mě irituje jejich zvyk lepnout na sklo modrý znáček, a přimalovat si nějakou tu hezkou cenovku k dobrému, ale ne výjimečnému sklu. 35/2.8 je šikovný malý kousek, ale nejmíň o 100% nadsazený. 24-70/4 není nic hvězdného, dobrý univerzál ale ne dokonale ostrý, ovšem 34 tisíc je už dost. A když budu chtít světelnější pětatřicítku, tak sice dostanu vynikající, ale za málem padesát tisíc. Asi by to nakonec dopadlo nějakým smart adaptérem s AF, přes ten jdou různé kvalitní objektivy od Canonu, a konečně je i na Nikon, není to úplně ideální co se týče třeba rychlosti ostření, ale dá se použít třeba stávající výbava ze zrcadlovky. No prostě Sony překotně vyvíjí, opravdu hodně se snaží pokrýt objektivy, ale je to s jejich typickou divokostí a pokud jdu do A7 systému, opravdu dobře musím mít rozmyslené na co to použiji a jak to bude s objektivy, navíc ty náklady dokáží hodně rychle vystřelit nahoru. Navíc jejich APS-C systém tím trpí, neuvádí pro něj žádné nové objektivy, a používat ty FF může být vzhledem k cenám těl dost nepřiměřený náklad.
A6000 je určitě velice dobrá, a jako druhý foťák k zrcadlovce užitečná, i ten prokletý 16-50 je pořád ještě funkční objektiv a dá se s ním normálně fotit, používal jsem jej na NEX-3N a není to na odstřel. Ve spojení s 24 MPx určitě něco dokáže, a i další dostupné objektivy se dají sehnat, ať už Sigmy DN nebo nějaké to pevné Sony sklo. Bohužel u těch potřebnějších objektivů se opět začne projevovat politika sebevědomých cen, na krajinu k A6000 vyloženě pasuje 10-18 ale je mnohem dražší než tělo samotné. Prostě to není jednoduché, Sony nabízí spoustu výborných parametrů, ale často lítají ode zdi ke zdi.
Dan7 (411)|13.1.2016 09:06
Ty adaptéry pro Sony nejsou taky ideálním řešením. Viděl jsem test mého oblíbeného objektivu Canon 16-35mm f/4 IS L. Na Sony A7 II podával mnohem horší výkon (ostrost, rohy) než přímo na horší zrcadlovce od Canonu. Nativní Sony 16-35mm OSS f/4 dopadnul na Sony lépe. Na první pohled by to mohlo vypadat, že Canon je prostě horší. Ale když se srovnával Sony 16-35mm OSS f/4 s Canonem 16-35mm f/4 IS L na svých systémech, tak opak byl pravdou. Zejména na Canonu 5DS to systému A7 II+Sony 16-35mm v ostrosti, detailech a rozích celkem natřel. To je jen taková odbočka, že zrovna i nejdražší adaptéry pro Sony od Metabones nejsou zřejmě ideálním řešením jak něco ušetřit.

Sigmu 30mm DN ART 2,8 (pro Sony) mám a zdá se za ty peníze dobrá. Naopak jsem viděl takové srovnání Sony-Zeiss 16-70mm f/4 vs. Fuji 18-55mm a Fuji vypadá celkově lépe. Bylo tam i srovnávní Sigmy 30mm a Fuji 18-55mm. Tam vypadala Sigma trochu lépe - ostřejší rohy, střed +- stejný. Jinak na ohnisku 30mm dosahoval i Fuji 18-55mm nejlepších výkonů. Sice jsou to takové srovnání různých systémů, ale někomu to může pomáhat při rozhodování.
Sakini (1174)|13.1.2016 09:34
No právě, i ty adaptéry mají své limity, a pokud bych opravdu chtěl pro A7 jen svoje obvyklé objektivy, které opravdu používám, tak mi to vyšlo u těch FE na 200 tisíc jen za optiku. A to je částka, kterou bych při kompletním přechodu mohl dát, ale v reálu bych opravdu, ale opravdu nechtěl. Všechno má své meze.
Sony 16-70/4 je už poměrně známý tím, že optická kvalita tak úplně neodpovídá ceně a modrému znáčku, v tomhle směru je Fuji 18-55 rozhodně vyváženější.
t0ncek (35)|13.1.2016 10:24
Zajímavá diskuze ohledně objektivů :-) Vypadá to, že to nakonec nebude až tak strašné. Do startu by mi určitě stačila ta 18-55, pokud by byla nějaká zajímavá akce a možnost dostat ještě jeden objektiv v setu, nemohl bych si stěžovat. Koukal jsem na ten XC50 - 230 a vypadá zajímavě. Tele jsem nikdy neměl a lákalo by mě :-) To samé platí pro tu 27 nebo 35 :-)

Co se týče RAWů. U Samsungu jsem si zvykl vyvolávat každou fotku z RAWu. Vždycky se snažím trošku prosvětlit stíny/stáhnout oblohu, přidat detaily, saturaci. Přišlo mi to pohodlnější než to dělat až nad jpegem. Trvá to sice dlouho, ale nevadí mi to. Naproti tomu odšumování jsem aplikoval vyjímečně jen u fotek na vyšší ISO, které jsem si chtěl nechat.

Ještě k A6000. Fotky vypadají ok, ale jak už jsem psal, ty Sony objektivy jsou ještě dražší než Fuji. Navíc celkově mi je Fuji sympatičtější (osobní postoj). Samozřejmě A7 bych se nebránil, ale to je daleko nad moje finanční možnosti a myslím, že pro mé amatérské/rodinné účely taky zbytečné :-)

Ta A6000 stejně jako X-E2 má hledáček na straně. Jak se s tím fotí? Přijde mi to zvláštní, ale nikdy jsem s podobným foťákem nefotil, takže nemám vlastní zkušenost.
Dan7 (411)|13.1.2016 11:22
Nijak jsem ten hledáček při focení ani nezaznamenal, takže asi se s tím fotí dobře :). Ani vlastně nevím jakým okem fotím. Nebo to střídám... to člověk dělá automaticky.
rousini (738)|13.1.2016 11:25
Hledáček na straně mi přijde blbý v případě, že jsi zvyklý koukat levým okem... V tom případě je důležité jaká je jeho stavební hloubka, aby ti moc nepřekážel nos.
X-T10 je fajn strojek. Kdybych šel do Fuji, tak bych nezavrhoval ani X-E2 a rozhodl se m.j. taky podle úchopu s předpokládanými objektivy...
Komo (840)|13.1.2016 12:12
Ja este k tym objektivom sony E. Ako som casto cital, ich problem bude zrejme hlavne v nerovnomernej kvalite jednotlivych kusov. Potvrdzuje to aj moj menej vydareny kus 16-50. Radsej ho nenasadzujem. Uspokojive vykony podava pri miernom vyzoomovani na F 8. A to nestaci. Na video je ale dobry. Inak kto chce ist do rady A x000 a je skromnejsi,celkom si vystaci s cenovo dostupnymi Sigmami 19,30,60, Sel 20,35,50, a namiesto setaku 16-50 moze zvolit 18-55,ktory je vraj opticky lepsi,hlavne novsie kusy.
Na makro pouzivam cez redukciu manualny makro objektiv Sigma,alebo cez reverzny kruzok Minoltu 28.
Co sa tyka pouzivania starych manualnych objektivov cez redukcie, je to zabavne,ale ak to niekto zvazuje len kvoli uspore financii,tak bezpredmetne. Je tu totiz ta lacna rada Sigiem. Mam dojem,aj som cital,ze stare objektivy kreslia pekne az po vacsom pricloneni. A samozrejme chyba AF.
Sakini (1174)|13.1.2016 12:18
Jsem nadšený zastánce hledáčku uprostřed, ale třeba u X-E2 (A6000 je na tom hodně podobně) musím říct, že je ten hledáček nalevo hodně pohodlný, a to se dívám vždy levým okem. Ani si nosem nemaluju po displeji, což mě samého udivilo. U Fujin jde držení výrazně vylepšit hand gripy, ale u těchle malých lehkých objektivů to ani není třeba, a i 50-230 jde přestože je velká, protože je nečekaně lehká.
Dan7 (411)|13.1.2016 13:22
Máte někdo zkušenost s řadou objektivů Carl Zeiss Touit? Dělá se pro Sony i Fuji.
Čím si tu Sony "zasklil" Komo? Já zatím počítal s focením na pevné objektivy a mám to: Sigma 19mm 2.8; Sigma 30mm 2.8 a Sony 50mm 1.8 OSS (ten byl právě v akci k foťáku zdarma). Nejvíc asi fotím klasicky na tu 19mm, ale připadá mně o něco horší než ta 30mm. Ale zatím jsou zkušenosti malé. V každém případě jsem se radši vyhnul tomu pancake objektivu od Sony. Myslím, že má 16mm.
rousini (738)|13.1.2016 13:55
Dane já ty Sigmy mám vysledovaný obě tři. Sice jen na m43, ale je to stejný dizajn, jen jiný bajonet a bonus využívání středové části optiky. Opravdu každé delší ohnisko = lepší kresba. 19mm je slušné sklo, 30 je dost dobrá vč rohů po mírném přiclonění a 60 je o světelný rok jinde. To sklo má kresbu, že můžeš řezat, řezat a řezat.
Po shlédnutí pár fotek SEL 1650 si troufnu říct, že i ta nejměkčí Sigma 19 ho přebije kresbou. Zrovna tuhle jsem koupil jako první objektiv v jeden den s aparátem a seťák jsem po prvním dni odložil.
Komo (840)|13.1.2016 14:06
Okrem toho 16-50 mam Sigmu 19, Sel 50 a stare manualne skla Minolta 28/2,8, Minolta mc 85/1,7. , Pancolar 50/2',' makro Sigma 50/2,8 a este akysi zoom od Sigmy.
Pancake 16/2,8 je vraj slaby. Sel je 20 vraj lepsi,ale nie lepsi ako Sigma 19. Ale v spojeni s Nex 5 T by to bolo super male,ako kompakt. Sel 35 som kupil a vratil. Za tie peniaze ma to neoslnilo. Najblizsie prikupim asi Sigmu 30. Ak sa teda neobjavi nieco nove s podobnym ohniskom a za.rozumnu cenu. Este rozmyslam, ze by som vymenil.Sigmu 19 za sel 20,kvoli tej kompaktnosti. Len by to chcelo urobit si vlastny test obrazovej kvality. Alebo ak by ho niekto mal a bol ochotny postnut nieco v plnom. Ide mi hlavne o ostrost pri roznych clonach na jednej modelovej scene.
Komo (840)|13.1.2016 14:19
[QUOTE=rousini;40957]Po shlédnutí pár fotek SEL 1650 si troufnu říct, že i ta nejměkčí Sigma 19 ho přebije kresbou[/QUOTE]
Prebije,aj na APSC.Hlavne v rohoch . Ja mam na moje Sigme 19 jeden roh trocha slabsi,ale uz na 5,6 je v plnom ok. Pri beznom prehliadani na monitore,tv tlaci A4 je rohova ostrost dobra uz na plnu dieru. Vynimocne sa mi stalo,že ten slabsi roh vynikol aj tu.Neviem cim to bolo. Asi specifickou scenou. Stalo sa mi uz,ze som zabudol priclonit a krajinku som nafotil na 2,8. Ked som to zistil po par zaberoch,tu istu.scenu som nafotil na f8. Doma na monitore 22,5 , som mal problem bez exifu fotky rozlisit.
Sakini (1174)|13.1.2016 15:07
Z Touitů mám 12/2.8 a 50/2.8 makro. Úroveň se zvyšovala každým novým modelem, 32/1.8 je hodně dobrý, ale nad Fuji 35/1.4 nevyčnívá. Dvanáctka je výborná, ostrá "vocaď pocaď", a na 2.8 plně použitelná. Makro padesátka je vůbec nejlepší, s příjemným mikrokontrastem a zajímavým přenosem barev, a na makro je opravdu hodně silná. Škoda že Zeiss řadu Touit stopnul, zajímavější jsou pro ně Batisy na FF Sony, ty jsou výborné ale na použití pro APS-C Sony trochu moc drahé.
Dan7 (411)|13.1.2016 17:27
Díky všem za zajímavé informace. S tou řadou Touit je to škoda, vypadají zajímavě.
Jak je to s nabídkou telezoomů pro Sony? Podobně jako u Sony 16-50mm, jdou z toho základního Sony 55-210mm určité obavy. To už vypadá lépe Sony 70-200mm f/4, ale ten je zase cenově někde jinde.
Když by se to porovnalo třeba s Fuji XC50-230mm f/4.5-6.7 OIS. Co jsem měl možnost vidět od Davida, tak ten je výborný.
Komo (840)|13.1.2016 17:54
55-210 mal kultus.
Sakini (1174)|13.1.2016 18:32
Sony 55-210 není zase tak špatný základ, hodně se podobá 18-55 ve svých charakteristikách. Je docela slušně ostrý, tiše a rozumně rychle ostří, je hodně kvalitně udělaný, umí někdy dost aberovat ale tragédie to není. 70-200/4 je samozřejmě o několik levelů výš, a na A6000 by i využil toho rychlého ostření, ale cena a velikost jsou taky pádný argument.
Fuji 50-230 se od Sony 55-210 zase tolik neliší, dost ale těží z pro značku typické pokročilé autokorekce, takže se není tolik třeba bát aberace. Jinak je podobně rychlý, má dost dobrou stabilizaci, a hlavně je většinou hodně dostupný, většina lidií ho má zdarma ve zvýhodněném setu. Sony tele se musí i v setech většinou připlácet, není to žádný propadák, jen záklaďák - a bez odpovídající varianty v podobné ceně. Takže není moc co vybírat, buď ho bereš s jeho vlastnostmi, nebo pro tebe není dost dobrý a jsi bez telete, a nebo do toho praštíš s 70-200. Moc veselý výběr to není, vím :-)
t0ncek (35)|14.1.2016 07:15
Ještě dotaz k Fuji objektivům. Rád bych se na ně podíval trošku detailněji. Máte nějaký dobrý zdroj na jejich test, pořízené fotky? Na flickru samozřejmě lze najít spoustu fotek, ale jde mi o nějaký test. Ideálně v kombinaci s X-T10 :-)
kolyy (1542)|14.1.2016 08:56
Niektoré objektívy sú otestované aj tu na digimanii. Systematicky testuje objektívy photozone.de:

http://www.photozone.de/fuji_x
David H (225)|14.1.2016 10:09
[QUOTE=t0ncek;40966]Ještě dotaz k Fuji objektivům. Rád bych se na ně podíval trošku detailněji. Máte nějaký dobrý zdroj na jejich test, pořízené fotky? Na flickru samozřejmě lze najít spoustu fotek, ale jde mi o nějaký test. Ideálně v kombinaci s X-T10 :-)[/QUOTE]

http://kenrockwell.com/fuji/x-mount-lenses/18-55mm.htm
http://jonasraskphotography.com/2015/10/21/xf35mm/
Komo (840)|14.1.2016 14:17
Kenrockwell trocha kecá asi. Sel 16-50 vychválil......
David H (225)|14.1.2016 14:46
[QUOTE=Komo;40974]Kenrockwell trocha kecá asi. Sel 16-50 vychválil......[/QUOTE]

Myslím, že nejlepší jsou vždy zkušební snímky. Já jsem si třeba Fuji vybral hlavně kvůli objektivům (paradoxně, když se často mluví o tom, že právě objektivy jsou nedostupné nebo drahé) a i dobrému senzoru. (a tomu, že Fuji nemá přihlouplé scénické režimy:))
kultus (1295)|14.1.2016 15:17
Presne tak, recenze jsou jen voditko, stejne tak grafy a tabulky (treba u senzoru). Nejlepsi je stahnout jpegy a RAWy a pozkouset si to a pak neco odnest jeste primo z prodejny a prohlednout vklidu domova. Jinak ten SEL55-210mm byl opravdu slusny, sice nemam s cim srovnavat, ale za tu cenu pohoda. Na plnou diry trochu mekci chtelo to aspon min.priclonit,ale u toho objektivu je problem prave nejdelsi ohnisko a F6,3. To uz byva na neco pohybujiciho se v ne zrovna idealnich podminkach problem, hlavne kdyz se musi jeste clonit. Ale zase za ty prachy no neber to...a mel vybornou kresbu na zacatku kolem tech 55mm+lepsi clonu, setak 18-55mm se nechytal...uprimne ale bych dnes zkusil nejakou tu fujinu. Ale zase je pravda, ze na CAF A6000 se fuji nechyta ani nahodou...to si clovek nevybere resp.si musi rict na co to chce.
Komo (840)|14.1.2016 17:13
Ako funguje pri rade A ten CAF,ked sa nasadi Sigma?
kolyy (1542)|14.1.2016 18:57
Komo: ak si dobre spomínam, pri A6000 fázové ostrenie funguje len na stredový bod. Mimo stredu to ide kontrastne, podobne ako pri NEX-3N. Sigma 19mm DN, s ktorou mám skúsenosti, však ostrí celkovo pomalšie ako seťák. Je to použiteľné na nenáročné sledovanie, ale na šport asi nie. Či novší Art nie je na tom lepšie, prípadne či nie sú ostatné verzie rýchlejšie, to netuším.
Komo (840)|14.1.2016 21:11
No takto. Pri Nex 5T je to uplne jedno aky mam nasadeny objektiv,Sigma alebo setak a ci mam zapnute fazove ostrenie, kontinualne alebo hocico. Vsetko to ostri rovnako. Pomaly. Sledovanie objektu je tak isto fraška.
kultus (1295)|15.1.2016 07:44
NEX rada mela nejake fazove ostreni? Nepostrehl jsem...aspon ne na svem 5R. Ostreni dost onicem. Spolehlive nebo presne, ale co mam ted FZ1000, rychlost a pouzitelnost CAF je tak o tridu jinde mozna i vic...
Komo (840)|15.1.2016 09:32
[QUOTE=kultus;40991]NEX rada mela nejake fazove ostreni? Nepostrehl jsem...aspon ne na svem 5R. Ostreni dost onicem. Spolehlive nebo presne, ale co mam ted FZ1000, rychlost a pouzitelnost CAF je tak o tridu jinde mozna i vic...[/QUOTE]

Neviem co je myslene ironicky a co vazne.
Fazove ostrenie ma aj 5R. Ale ako som uz pisal ,o nicom. Rovnako aj caf. Takze oproti fz sa nema cenu o tom bavit. Nex nie je rychlik v ostreni,na radu A,Olyho a zrejme aj FZ sa nechyta,ale zasa taky slimak to nie je. So setakom a Sigmou 19 ostri aj spolahlivo a presne. So sel 50 niekedy pomalsie,sem tam aj lovi. Pokial fotim pohybujuce sa objekty a nevmestia sa do HO treba si predostrit,pripadne spustit davku.Kadenciu ma Nex vysoku.
t0ncek (35)|18.1.2016 12:28
Napadla mě ještě jedna otázka na Vás co mátě zkušenosti s Fuji systémem. Jak je na tom dynamický rozsah? Např. v porovnání s konkurencí nebo jen pocitově. Kolik toho jsem schopen vytáhnout ze stínů/přepalů?
kolyy (1542)|18.1.2016 12:39
Ako som písal na prvej strane, presvetlenie o 2EV je bez výraznejšej straty kvality. Oproti senzoru Panasonic na M4/3 (GM5) je to citeľne lepšie. Oproti Sony na APS-C je to veľmi podobné, čo nie je prekvapivé, keďže senzor vyrába pravdepodobne Sony.
David H (225)|18.1.2016 14:03
DR je vynikající, nejspíš tě nebude nějak omezovat. Jen je potřeba používat nějaký šikovný software. Přibalený Silkypix jsem jen vyzkoušel, vím, že detekce přepalů / podpalů tam je, ale moc jsem nepochopil co s tím :)
Sakini (1174)|18.1.2016 14:23
Rezervy jsou nadprůměrné, jak říká kolyy fotka pod/přeexponovaná o 2EV se dá zachránit bez snížení kvality, v jasech se dá zachránit hodně detailů. To zvládá výborně i LR. Večer dám nějaký vzorek, zrovna včera jsem pár silně podexponovaných vytahoval. Fuji používá ISO-less senzory od Sony po celou dobu, a možnosti jsou velké.
kolyy (1542)|18.1.2016 14:36
V Silkypixe je práca s DR riešená nešťastne a vo finále sa človek často nevyhne manuálnej modifikácii tónovej krivky. Lightroom je voči to paráda, vo väčšine prípadov stačia okrem posunu expozície dva slidery "Shadows" a "Highlights".