Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prodloužení ohniska 2x

daavid (3)|29.1.2016 17:26
Ahoj!

Přemýšlel jsem nad prodloužením ohniska, zejména na fotografie v přírodě a pokus o astrofotografie.
Mám teleobjektiv a rozhodně není profi, je to za cenu, kterou jsem si mohl dovolit. Teď bych bral ho už nebral :)

Tamron AF 70-300mm f/4,0-5,6

Díky crop faktoru mám ohnisko kolem 400 mm.

Přemýšlel jsem o kvalitě zdvojnásobení ohniska čočkou před objektiv. Sám už objektiv má docela hodně aberace, jinak je za tu cenu slušný.
Jak hodně blbý budou výsledky s předřadnou čočkou? Zkoušel to někdo? Jinak jsem přemýšlel ještě o Barlowově čočce.

Díky :)
kultus (1295)|29.1.2016 19:32
Petr.be by ti mohl vypravet, ma ted aktualni vlakno kde najdes zajimave info o prodluzovani ohn.vzdalenosti. Kdyz si predstavim, ze mas uz ted minf5.6 na 300mm, pridanim dalsiho elementu ztratis dalsi svetlo nemluve o kvalite. Jestli si koupil tak levny objektiv zrejme nebudes mit nic moc extra telo, FF s dobrym vykonem na ISO uz vubec ne. Takze predpokladam, ze mas nejakou montaz, ze...jestli ne tak si tu astrofotografii neumim s takovou sestavou dost dobre predstavit. Jestli na neco zaostris, s ohn.vzdalenosti treba jen 600-800mm prep. budes mit objekt ze zaberu hned pryc. Nebylo by lepsi koupit aspon trochu kvalitnejsi dalekohled s paralaktickou montazi a moznost namontovat zrcadlovku?...
Petr Be. (211)|29.1.2016 20:04
Kultus to napsal dobře - pokud se chce někdo věnovat astrofotografii, měl by pořídit slušný dalekohled. Co se použití fotoaparátu s kompatibilními skly týká, tak je rozhodně potřeba mít světelnost. Ti, co fotí astro, používají velmi světelná skla širších ohnisek. Kdo chce ohnisko dlouhé, musí platit velmi krvavé peníze (a i přístroje se používají jiné).
Já jsem si zkusil prodloužit velmi dobrý objektiv Canon 55-250mm IS STM, který nijak zajímavě neaberuje, ale všechny ostatní elementy tomu aberaci rozhodně přidají. Pokud si chceš levně hrát, sežeň si telekonvertor Olympus C-210. Udělá hodně práce, a dá se sehnat pod 1000Kč. Dál do toho moc nemá cenu investovat, dokud nevyměníš objektiv za něco mnohem lepšího. To už radši nějaký ultrazoom, jako je Nikon P900.
kultus (1295)|30.1.2016 09:49
Tak tak, jako vsechno se da ;) ale v te astrofotografii budes strasne omezeny s takovou sestavou a IMHO to nestoji za investici. Co stoji za zvazeni bez montaze tak sirokouhle zabery pomoci skladani nekolik expozic klidne na vyssi ISO, to jde realizovat i s horsim setupom a muzes si to veyzkouset i ted kolik je s tim prace. Ale na dlouhe ohniska si to neumim predstavit, uz zamereni maleho ptaka na strome nebo hmyzu za bileho dne bude nelehke natoz zamereni nejake mlhoviny nebo jineho spatne viditelneho objektu. Je tma-skoro to nesviti a nez to dlouhacem zameris a zaostris uz to bude ze zaberu pryc (pokud nechces fotit polarku). Klidne si to zkus s tim co mas na mesici, kolik bude trvat nez se dostane ze zaberu. Pocti si o tom na nejakem astroforu...ale abych te jen neodrazoval, montaz si muzes vyrobit i sam a oproti kupovanym to bude o dost levnejsi. Na druhou stranu bude zalezet na tve sikovnosti jak bude kvalitni, pevna, presna...
daavid (3)|31.1.2016 15:50
A ještě bych rád Váš názor,

je lepší konvertor 2x na můj objektiv nebo samyang 500mm f/6.3?

Díky! :)
Petr Be. (211)|31.1.2016 22:59
Ani jeden není obecně lepší. Každé z řešení má svojí sadu výhod a nevýhod. Já bych asi volil ten Tamron a již zmíněný 1,7x telekonvertor C-210 nebo TCON-17.
daavid (3)|1.2.2016 15:05
Takže je pro mě lepší předřadný? Já myslel, že má více optických vad taková soustava, ale díky :)
Petr Be. (211)|1.2.2016 16:33
Vzal bych to z druhé strany - není horší, a je za zlomek ceny. Takže tak. Každý konvertor zanese a zvětší optické vady (v tomhle případě spíš už již nedokonalý objektiv zvětší vadu konvertoru než obráceně u klasického konvertoru mezi objektiv a fotoaparát).
Kdybych si nemyslel, že je to za ty peníze lepší řešení, tak to nepíšu.