Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Levná zrcadlovka

Novotnak444 (2)|30.1.2016 18:37
Dobry den ve spolek. Nejak me zacalo bavit foceni a shanim nejakou opravdu levnou zrcadlovku, nepotrebuju nic extra. Co jsem z recenzi nasla tak vaham mezi temito dvemi http://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/canon-eos-1200d.html a http://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/zrcadlovky/nikon-d3300-telo.html . Muzete mi poradit? Pripadne doporucit nejakou v obdobne cenove relaci? Dekuji
Vierzbowski007 (118)|31.1.2016 18:41
Já myslím že ta volba je celkem jednoduchá: D3300 + 18-55 VRII http://www.aaron.cz/produkty/nikon-d3300-18-55-mm-vr-ii-cerny . D3300 má nejnovější zobrazovací čip, který je schopný podat stejné výsledky, jako profesionální stroje za desítky tisíc Kč. Je to díky vynikajícímu snímacímu čipu z produkce fy SONY. ne že by se s Canonem nedalo fotit, ale přeci jen má Nikon v současné době navch. Je to jak kdybste si za stejné peníze mohla zvolit mezi Fabií a Audi A3 - nevím jak vy, ale já bych šel do Audiny :) No a ten setový objektiv je v zásadě na začátek dostatečný.
Sakini (1174)|31.1.2016 19:32
Z těch dvou Nikon, a nebo ještě http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/pentax-k-50/ - cenově se oproti němu moc neliší (v setu s 18-55), nemá sice až tolik megapixelů, ale jinak je nejmíň o level výš v mnoha parametrech. D3300 bude dělat práci taky dobře, samozřejmě 1200D je cenově bezkonkurenční (i když pokud ten seťák má k něčemu být, tak 18-55 IS a to už je dražší), levněji by to už šlo jen bazarem. A ještě bych nezapomínal na Sony A58, ta taky nabídne nadstandart oproti nejlevnějším zrcadlovkám, se seťákem je levnější a umí toho hodně - sice to není tak úplně zrcadlovka, ale chová se úplně stejně a na naučení je dostatečná.
Bukovec (132)|2.2.2016 17:32
Tak D3300 bych nedoporučoval kvůli chvění závěrky, za mě bych doporučil Nikon D5100(výborný čip, výklopný display) s 18-105mm VR objektivem - na Fotolabu za 15 000 Kč.

Pokud by to chtělo ještě něco levnějšího, sáhl bych po bazarovém kousku - skoro nové sety D5100 + 18-105 se dají sehnat i do 10 000 Kč, navíc se dají sehnat i slušné kousky nikonu D90 což je zase o lvl někde jinde, co se týče ovládání, čip má trochu starší, ale pro běžného uživatele budou výsledky z nikonu D90 a D5100 prakticky shodné(dokud nezačnete tahat stíny z RAWu).

Pokud ale je rozpočet opravdu omezený do 10 000 a do budoucna se navyšovat nebude, pak bych zvolil spíše kompakt v podobě RX100, kdy v kompaktním těle dostanete prakticky stejný obrazový výstup.

Pokud vám ale jde předně o to si pohrát se zrcadlovkou, tak bych se klidně nebál šáhnout po té bazarové D90 případně bazarové/nebazarové D5100.
chalupník (85)|2.2.2016 18:51
Je teda nějaký "závažný" důvod, proč si Nikon D 3300 nekoupit? Myšleno pro zábavné focení? 24 Mpx čip nikdo v takto levných tělech nenabízí. Jistě, Mpx nejsou všechno, ale tímto směrem se to prostě ubírá.
nephilim (353)|3.2.2016 08:56
Určitě by pomohlo vědět jaký je cenový limit a zda je nutné, aby se jednalo o nový přístroj nebo je prostor pro úvahu nad něčím z druhé ruky (např. http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=407633 ).
Z obou jmenovaných bych doporučil spíš Nikon. Důvodem je zastaralá technologie Canonu. Fotit bude uspokojivě, o tom není pochyb, ale Nikon má lepší technologie.
Ještě jedna rada. Oddělená koupě těla a objektivu vždy vyjde dráž než koupě setu. V případě Nikonu asi není lepší volba než tělo s Nikkor 18-105.
Dan7 (411)|3.2.2016 09:18
Kdybych si měl vybrat mezi D3300 a Nikon D5100, tak bych klidně zvolil D3300. Zrovna kombinací Nikon D5100+18-105mm jsem nijak nadšený nebyl. Nevím jestli to bylo ostřením nebo něčím jiným, ale zrovna u této kombinace jsem neměl všechny fotky ideálně ostré. Nebyla to žádná hrůza, ale mohlo to být lepší ... Zajímavé bylo, že na další objektivech (např. 35mm f/1.8) už problém nebyl. Co jsem četl, tak nejsem sám.
Ono když bych srovnával svůj pozdější foťák Nikon D7000 vs Nikon D5100, tak se najednou zázračně zlepšila chybovost a minimalizoval se počet neostrých fotek. Objektivy byly najednou ostřejší.
nephilim (353)|3.2.2016 09:36
[QUOTE=Dan7;41201]Kdybych si měl vybrat mezi D3300 a Nikon D5100, tak bych klidně zvolil D3300. Zrovna kombinací Nikon D5100+18-105mm jsem nijak nadšený nebyl. Nevím jestli to bylo ostřením nebo něčím jiným, ale zrovna u této kombinace jsem neměl všechny fotky ideálně ostré. Nebyla to žádná hrůza, ale mohlo to být lepší ... Zajímavé bylo, že na další objektivech (např. 35mm f/1.8) už problém nebyl. Co jsem četl, tak nejsem sám.
Ono když bych srovnával svůj pozdější foťák Nikon D7000 vs Nikon D5100, tak se najednou zázračně zlepšila chybovost a minimalizoval se počet neostrých fotek. Objektivy byly najednou ostřejší.[/QUOTE]

Není sporu, že řada D7xxx je v mnoha ohledech lepší než D5xxx. Jenomže tím se dostáváme do docela jiných relací. Nejen cenových. Po předloňském přechodu na D750 mi ve skříni druhým rokem leží D7100, takže bych mohl začít doporučovat FF. ;) Obávám se, že tím bychom tazatelce nepomohli. Spíš víc zamotali hlavu.
Bukovec (132)|3.2.2016 15:08
[QUOTE=chalupník;41198]Je teda nějaký "závažný" důvod, proč si Nikon D 3300 nekoupit? Myšleno pro zábavné focení? 24 Mpx čip nikdo v takto levných tělech nenabízí. Jistě, Mpx nejsou všechno, ale tímto směrem se to prostě ubírá.[/QUOTE]

Závažným důvodem by pro mě bylo to chvění závěrky, ještě vzhledem k tomu, že časy 1/30, 1/60, 1/100... budou se setovým objektivem docela dost často používané(focení v interiéru). Těch 24 Mpx nevyužiješ se setovými objektivy, výklopný display se ale může hodit(+ pro D5100). Chtělo by to hlavně lepší popis, "zábavné focení" je hodně relativní, někoho baví někam vyrazit, vzít s sebou příslušenství zůstat tam půl dne a fotit danou scénu. Pro někoho zábavné focení bude znamenat cvakání při výletě - pro toho zrcadlovka není.

[QUOTE=Dan7;41201]Kdybych si měl vybrat mezi D3300 a Nikon D5100, tak bych klidně zvolil D3300. Zrovna kombinací Nikon D5100+18-105mm jsem nijak nadšený nebyl. Nevím jestli to bylo ostřením nebo něčím jiným, ale zrovna u této kombinace jsem neměl všechny fotky ideálně ostré. Nebyla to žádná hrůza, ale mohlo to být lepší ... Zajímavé bylo, že na další objektivech (např. 35mm f/1.8) už problém nebyl. Co jsem četl, tak nejsem sám.
Ono když bych srovnával svůj pozdější foťák Nikon D7000 vs Nikon D5100, tak se najednou zázračně zlepšila chybovost a minimalizoval se počet neostrých fotek. Objektivy byly najednou ostřejší.[/QUOTE]

Tak srovnávat D5100 s D7000, ještě ke všemu autofocus je trochu ošemetné, náskok midle-endu o proti low-endu asi probírat nemusíme. A i kdyby ta D3300 ostřila rychleji, tak třeba pro mě by chvění závěrky byl prostě nepřekonatelný problém. Samozřejmě, že pokud by fotil na kratší časy, tak ten problém prakticky odpadá, ale nemáme prakticky žádné informace, takžeuvažuji klasický všehochuť využití.
Ještě jak říkáš, další objektivy ti to už nedělaly, takže pokud si tazatel kupuje zrcadlovku na to, pro co je dělaná, tak ten problém brzy odpadne.
Milan Šurkala (3381)|3.2.2016 17:54
[QUOTE=Bukovec;41204]Závažným důvodem by pro mě bylo to chvění závěrky, ještě vzhledem k tomu, že časy 1/30, 1/60, 1/100... budou se setovým objektivem docela dost často používané(focení v interiéru). Těch 24 Mpx nevyužiješ se setovými objektivy, výklopný display se ale může hodit(+ pro D5100). Chtělo by to hlavně lepší popis, "zábavné focení" je hodně relativní, někoho baví někam vyrazit, vzít s sebou příslušenství zůstat tam půl dne a fotit danou scénu. Pro někoho zábavné focení bude znamenat cvakání při výletě - pro toho zrcadlovka není. [/QUOTE]

Pozor, dost ses do toho zapletl a není to pravda. Při tebou uvedených časech právě už moc problémy nejsou a v interiérech se s tím skoro nikdy nesetkáš (to už to roztřeseš spíše rukama než závěrkou). To chvění vzniká při 1/200 sekundy, což je naopak naprosto běžně používaný čas ve dne, když cloníš pro rozumnou kresbu. Takže buď musíš trochu více odclonit (riziko slabších rohů, menší HO) nebo nechat clonu normálně a navýšit ISO. Největší problém je to při 1/200 sekundy a pak se ten vliv snižuje podle toho, jak se prodlužuje čas (při 1/160 je to pořád znatelné, při 1/125 je to takové nepříliš ostré, při 1/100 je to lehce neostré, při 1/80 už to skoro není vidět,...). Hlavní problém je taková ta krajinářská fotografie, kdy cloníš kolem F8 a nepálí zrovna slunko ostošest. Liší se to ale u jednotlivých kusů, z toho, co jsem viděl, některé už trochu začínaly na 1/250 sekundy, některé naopak měly i 1/200 sekundy docela čistou a rozklepané to bylo až u 1/160 sekundy. Také závisí na objektivu a ohniskové vzdálenosti. Zatímco na širokém ohnisku si to většinou moc nevšimneš, s teleobjektivem to bude drsně rozklepané. Podle všeho na to netrpí všechny kusy.

Další zavádějící věc je to, že těch 24 MPx nevyužiješ se setovými objektivy. Není to pravda, ostatně přesně na to jsme tu měli srovnávací test ( https://www.digimanie.cz/recenze-vyssi-rozliseni-a-hustota-pixelu-aps-c-cipu-k-cemu-dalsi-mpx/5728 ) a ty detaily tam navíc prostě jsou. Jedinou výjimkou byl snad 55-200mm objektiv, kde byl nárůst jen velmi mírný.
nephilim (353)|3.2.2016 20:05
[QUOTE=Milan Šurkala;41205]Pozor, dost ses do toho zapletl a není to pravda. Při tebou uvedených časech právě už moc problémy nejsou a v interiérech se s tím skoro nikdy nesetkáš (to už to roztřeseš spíše rukama než závěrkou). To chvění vzniká při 1/200 sekundy, což je naopak naprosto běžně používaný čas ve dne, když cloníš pro rozumnou kresbu. Takže buď musíš trochu více odclonit (riziko slabších rohů, menší HO) nebo nechat clonu normálně a navýšit ISO. Největší problém je to při 1/200 sekundy a pak se ten vliv snižuje podle toho, jak se prodlužuje čas (při 1/160 je to pořád znatelné, při 1/125 je to takové nepříliš ostré, při 1/100 je to lehce neostré, při 1/80 už to skoro není vidět,...). Hlavní problém je taková ta krajinářská fotografie, kdy cloníš kolem F8 a nepálí zrovna slunko ostošest. Liší se to ale u jednotlivých kusů, z toho, co jsem viděl, některé už trochu začínaly na 1/250 sekundy, některé naopak měly i 1/200 sekundy docela čistou a rozklepané to bylo až u 1/160 sekundy. Také závisí na objektivu a ohniskové vzdálenosti. Zatímco na širokém ohnisku si to většinou moc nevšimneš, s teleobjektivem to bude drsně rozklepané. Podle všeho na to netrpí všechny kusy.

Další zavádějící věc je to, že těch 24 MPx nevyužiješ se setovými objektivy. Není to pravda, ostatně přesně na to jsme tu měli srovnávací test ( https://www.digimanie.cz/recenze-vyssi-rozliseni-a-hustota-pixelu-aps-c-cipu-k-cemu-dalsi-mpx/5728 ) a ty detaily tam navíc prostě jsou. Jedinou výjimkou byl snad 55-200mm objektiv, kde byl nárůst jen velmi mírný.[/QUOTE]

Nemohu a nechci mluvit za Bukovec, proto bych spíš připomněl jádro problému, které se možná ztratilo pod hromadou čísel. A sice, že poslední řady Nikonů D3xxx a D5xxx trpí na podivnou vadu, projevující se obrazovou neostrostí v některých rozsazích časů, případně v kombinaci s clonami. Což může fotografa, především toho začínajícího, poněkud zaskočit.
Begy_cz (537)|11.2.2016 20:28
ono to bude možná tím, že D3xxx a D5xxx jsou lehký plasťáky - takže zrcátko je dokáže celkem rozhodit. Asi jen moje teorie :)
Ale zase na druhou stranu mají oproti zmiňované D7000 nebo D90 rozhodně lepší čipy (minimálně nemají filtr)
Bukovec (132)|12.2.2016 01:07
[QUOTE=Milan Šurkala;41205]Pozor, dost ses do toho zapletl a není to pravda. Při tebou uvedených časech právě už moc problémy nejsou a v interiérech se s tím skoro nikdy nesetkáš (to už to roztřeseš spíše rukama než závěrkou). To chvění vzniká při 1/200 sekundy, což je naopak naprosto běžně používaný čas ve dne, když cloníš pro rozumnou kresbu. Takže buď musíš trochu více odclonit (riziko slabších rohů, menší HO) nebo nechat clonu normálně a navýšit ISO. Největší problém je to při 1/200 ...[/QUOTE]

Tak to děkuji za ponaučení, na tento údaj jsem narážel často, a vždy jsem si to vyložil tak, že až od 1/200 je to OK.... teď ani nevím proč :D

---------- Doplněno v 01:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:02 ----------

[QUOTE=nephilim;41206]Nemohu a nechci mluvit za Bukovec, proto bych spíš připomněl jádro problému, které se možná ztratilo pod hromadou čísel. A sice, že poslední řady Nikonů D3xxx a D5xxx trpí na podivnou vadu, projevující se obrazovou neostrostí v některých rozsazích časů, případně v kombinaci s clonami. Což může fotografa, především toho začínajícího, poněkud zaskočit.[/QUOTE]

Tak jsem to i myslel... dík ;)

Jde mi o to, že pokud již od výroby je ve foťáku nějaká vada, tak bych do něj nešel, zvláště, když žádný jiný stroj už mít dlouho nebudu.

Proto z LOW-ENDU preferuji osobně spíše ozkoušenou D5100, která je navíc dnes za super cenu(dodnes ji mají ve fotolabu: http://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/nikon-d5100-18-105-af-s-dx-vr.html?utm_source=cz_heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=Fotoaparaty&utm_term=Nikon+D5100+%2B+18-105+AF-S+DX+VR)
Bukovec (132)|12.2.2016 01:11
[QUOTE=nephilim;41206]Nemohu a nechci mluvit za Bukovec, proto bych spíš připomněl jádro problému, které se možná ztratilo pod hromadou čísel. A sice, že poslední řady Nikonů D3xxx a D5xxx trpí na podivnou vadu, projevující se obrazovou neostrostí v některých rozsazích časů, případně v kombinaci s clonami. Což může fotografa, především toho začínajícího, poněkud zaskočit.[/QUOTE]

Tak jsem to i myslel... dík ;)

Jde mi o to, že pokud již od výroby je ve foťáku nějaká vada, tak bych do něj nešel, zvláště, když žádný jiný stroj už mít dlouho nebudu.

Proto z LOW-ENDU preferuji osobně spíše ozkoušenou D5100, která je navíc dnes za super cenu(dodnes ji mají ve fotolabu: http://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/nikon-d5100-18-105-af-s-dx-vr.html?utm_source=cz_heureka&utm_medium=cpc&utm_campaign=Fotoaparaty&utm_term=Nikon+D5100+%2B+18-105+AF-S+DX+VR)

---------- Doplněno v 01:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:07 ----------

[QUOTE=Begy_cz;41291]ono to bude možná tím, že D3xxx a D5xxx jsou lehký plasťáky - takže zrcátko je dokáže celkem rozhodit. Asi jen moje teorie :)
Ale zase na druhou stranu mají oproti zmiňované D7000 nebo D90 rozhodně lepší čipy (minimálně nemají filtr)[/QUOTE]

Tak D7000 má shodný čip, jako D5100 a D90 dokonce o fous horší! Ergonomií jsou ale oba dva zase úplně někde jinde.

---------- Doplněno v 01:11 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:07 ----------

[QUOTE=Begy_cz;41291]ono to bude možná tím, že D3xxx a D5xxx jsou lehký plasťáky - takže zrcátko je dokáže celkem rozhodit. Asi jen moje teorie :)
Ale zase na druhou stranu mají oproti zmiňované D7000 nebo D90 rozhodně lepší čipy (minimálně nemají filtr)[/QUOTE]

Tak D7000 má shodný čip, jako D5100 a D90 dokonce o fous horší! Ergonomií jsou ale oba dva zase úplně někde jinde.
Petr Be. (211)|12.2.2016 11:54
Tohle do jisté míry nelze úplně považovat za vadu, ale za vlastnost moderního levného stroje. Rozlišení jeho snímače je tak veliké, že už neplatí focení na čas=1/ohnisko, a jiné obecně známá pravidla. Narážíme na zeď ze samotné fyziky, a ne na všechno se dá rychle najít účinné řešení. Já věřím, že z 90% fotka z Nikonu se "shutter shock" nebude rozlišením a ostrostí horší než ekvivalent Canonu. Nějaký ten problémek tam je, ale jde o drobné procento, když se to porovná s konkurencí. Je třeba to řešit, ale nedělal bych zas z Nikonu odpad. Prostě nedokázali udělat lepší celý přístroj. Jen tak tam prdnout snímač není věda. Je věda z něj ten výkon pak na živo dostat.