Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt na makro + otevřenou krajinu 7.000-10.000,-

BigVD (5)|12.2.2016 11:53
Dobrý den,

Sháním kompaktní fotoaparát, který bych převážně používal na focení makra a otevřené krajiny. Nyní mám Nikon Coolpix s6400, který jsem kupoval před několika lety a fotit s ním makro pořádně ani nejde. Pokoušel jsem si vybrat fotoaparát sám, ale člověk se v té spoustě informací po chvíli začne ztrácet.

Požadavky:
digitální kompakt
focení makra + krajiny
ukládání do RAWu
cena cca 7.000,- (v případě velkého zlepšení zvážím návrhy do 10.000,-)
lepší světelná propustnost

Za 7000 zvažuji Nikon Coolpix AW130.
Celkem se mi zalíbil Panasonic Lumix DMC-LX7, ale odrazuje mne ta cena. Teoreticky bych mohl počkat cca dva měsíce a připlatit si, ale nevím jestli se to opravdu vyplatí.

Tak bych vás zde chtěl poprosit o návrh fotoaparátu, který by pro mne mohl být vhodný.
Milan Šurkala (3381)|12.2.2016 12:40
LX7 je na krajiny i makro dost dobrá volba, určitě to za ty peníze stojí. Proti AW130 to bude úplně jiná liga. Z těch odolných pak Olympus TG-4, který má makro naprosto famózní, ale kvalita snímků bude kvůli menšímu snímači a ne až tak dobré světelnosti o něco horší a navíc je pekelně drahý. Ještě by se dal doporučit i Canon PowerShot G16, který ale není tak širokoúhlý, 28mm ohnisko je však na krajinky stále fajn, světelnost to má velmi dobrou a makro je také slušné. Za cenu okolo 7 tisíc by docela dobrou volbou mohl být Canon S120, ale nevím, jak je na tom s makrem (na základě zkušeností s předchozími podobnými modely S bych řekl, že to nebude žádný zázrak). Takže za mě LX7.
Vierzbowski007 (118)|12.2.2016 12:58
Panasonic LX7 je nádherná stylovka, která exceluje svou optikou. Na druhou stranu bych rozhodně nečekal, že výsledná kvalita fotografií bude o několik tříd lepší jak třeba u zmíněného Nikonu AW130 http://www.aaron.cz/produkty/nikon-coolpix-aw130-modra . Nějaký rozdíl bude, ale rozhodně ne o 2 koňské délky apod. . AW130 má svoje výhody jinde: je to odolný stroj, který je doslova nabitý moderními terchnologiemi, jako je WiFi nebo GPS. Makro schopnosti pak budou na stejné úrovni - jde primárně o minimální zaostřovací vzdálenost (a k tomu velikost čipu, kde ne rozdíl od jiných fotografických témat platí, že čím menší, tím lepší), která je stejná.
Milan Šurkala (3381)|12.2.2016 14:06
[QUOTE=Vierzbowski007;41299]Panasonic LX7 je nádherná stylovka, která exceluje svou optikou. Na druhou stranu bych rozhodně nečekal, že výsledná kvalita fotografií bude o několik tříd lepší jak třeba u zmíněného Nikonu AW130 http://www.aaron.cz/produkty/nikon-coolpix-aw130-modra . Nějaký rozdíl bude, ale rozhodně ne o 2 koňské délky apod. . AW130 má svoje výhody jinde: je to odolný stroj, který je doslova nabitý moderními terchnologiemi, jako je WiFi nebo GPS. Makro schopnosti pak budou na stejné úrovni - jde primárně o minimální zaostřovací vzdálenost (a k tomu velikost čipu, kde ne rozdíl od jiných fotografických témat platí, že čím menší, tím lepší), která je stejná.[/QUOTE]

LX7 má velmi ostrý objektiv, takže navzdory nižšímu rozlišení dokáže vytáhnout překvapivě dost detailů a vůbec bych nebyl překvapený, kdyby jich bylo více než u AW130 s 16 MPx. Za dne moc velký rozdíl nebude, při slabších světelných podmínkách bude obrovský, LX7 je o 2 EV světelnější. Výhodou Nikonu bude větší zoom.

Co se týče makro schopností, nepíšeš to přesně. Bavíme-li se o výměnných objektivech, tak ano, zajímá tě primárně zvětšení objektivu a velikost čipu. Pokud se bavíme o kompaktech, zvětšení objektivu se neudává (takže tě nemusí zajímat ani velikost čipu, protože to z toho prostě nezjistíš) a víme pouze nejmenší ostřící vzdálenost. Nicméně tento parametr neříká skoro nic o schopnostech makra. Ty jsou závislé na tom, na jakém úhlu záběru je jaká minimální ostřící vzdálenost. Její absolutní udávaná hodnota v technických údajích ti to neřekne. Fotoaparát, který může ostřit od 0 cm, může mít výrazně horší makro než fotoaparát, který je schopen ostřit od 5 cm. A to proto, že záleží na tom, na jakém úhlu záběru je tato hodnota dosažena. V tomto mívají fotoaparáty Nikonu často výhodu, protože jejich minimální ostřící vzdálenost je často dosahována při částečném zazoomování.

Jen tak pro zajímavost, jak ošemetné to je. Tohle je obrázek z 0 cm, kleště se takřka dotýkaly objektivu:



No a tohle je fotoaparát, kde jsem musel ostřit z trošičku větší dálky, jednoho centimetru:



Jde o tytéž kleště a je vidět, že fotoaparát, který ostří z trochu větší vzdálenosti, má makro o několik světelných galaxií lepší.
BigVD (5)|12.2.2016 21:10
Je to těžký se rozhodnout.. Když mám chvíli, tak jdu na internet a koukám po recenzích a porovnávám fotky.. Fotky z AW130 se moc dobře nehledají a jeho makro fotky mne moc nenadchly..
Na kombinaci makro + krajina se mi opravdu zdá nejvhodnější DMC-LX7, kdybych se zaměřil pouze na makro, tak bych si počkal a připlatil si za Olympus TG-4, ale jeho odolnost a focení pod vodou pro mne nemají zase takový význam, stejně tak u AW130.

Čím více porovnávám fotky, tím víc toužím po nejčistěji fotícím foťáku a odsouvám levnější stranou. Takže si pravděpodobně počkám a zainvestuji cca 10.000,-
Aktuálně porovnávám:
Panasonic DMC-LX7
https://flic.kr/p/u3uNUW

Fujifilm X30
https://flic.kr/p/CcSyyh

Canon PowerShot G16
https://flic.kr/p/qFUk7p
BigVD (5)|16.2.2016 10:05
Tak jsem prošel už asi 15 fotoaparátů včetně kompaktů s výměnnými objektivy a ten příval informací je už na mne moc, takže volím LX7. Přesvědčila mne světelnost objektivu, ohnisková vzdálenost 24mm, nádherné makro a celkově krásné fotografie, které jsou k nalezení na internetu. V některých ohledech se mi zdá lepší a uživatelsky přívětivější G16, ale mé priority upřednostňují LX7.
Někdy v budoucnu pravděpodobně sáhnu po kompaktech s výměnnými objektivy, ale aktuálně je to mimo můj cenový rozsah a set-objektivy zrovna nenadchnou (celkem mne zaujal set Lumix DMC-GX7 + Lumix G 20mm f/1,7 II ASPH, ale to je 18.000,- a na makro bych musel dokoupit další objektiv).
Kvůli většímu čipu jsem zvažoval Sony RX100, ale pro makro se nehodí. Lumix FZ200 je fajn, ale to je jiná třída (velké rozměry, menší čip, ale zajímavá světelnost 2,8 v celém rozsahu).

Ještě bych se rád zeptal na zkušenosti se stativy GorillaPod. Zaujala mne možná flexibilita, ale nevím který zvolit, aby byl vhodný pro LX7, která má závit pro stativ na kraji a ne uprostřed těžiště.
Nevím jestli by stačil třeba GorillaPod Magnetic s udávanou nosností 325g, nebo by bylo vhodnější zainvestovat třeba do GorillaPod Hybrid s udávanou nosností 800g. Případně jestli se jim vyhnout a spokojit se například s Velbon EX-Mini
Bukovec (132)|16.2.2016 20:09
[QUOTE=BigVD;41315]Tak jsem prošel už asi 15 fotoaparátů včetně kompaktů s výměnnými objektivy a ten příval informací je už na mne moc, takže volím LX7. Přesvědčila mne světelnost objektivu, ohnisková vzdálenost 24mm, nádherné makro a celkově krásné fotografie, které jsou k nalezení na internetu. V některých ohledech se mi zdá lepší a uživatelsky přívětivější G16, ale mé priority upřednostňují LX7.
Někdy v budoucnu pravděpodobně sáhnu po kompaktech s výměnnými objektivy, ale aktuálně je to mimo můj cenový rozsah a set-objektivy zrovna nenadchnou (celkem mne zaujal set Lumix DMC-GX7 + Lumix G 20mm f/1,7 II ASPH, ale to je 18.000,- a na makro bych musel dokoupit další objektiv).
Kvůli většímu čipu jsem zvažoval Sony RX100, ale pro makro se nehodí. Lumix FZ200 je fajn, ale to je jiná třída (velké rozměry, menší čip, ale zajímavá světelnost 2,8 v celém rozsahu).

Ještě bych se rád zeptal na zkušenosti se stativy GorillaPod. Zaujala mne možná flexibilita, ale nevím který zvolit, aby byl vhodný pro LX7, která má závit pro stativ na kraji a ne uprostřed těžiště.
Nevím jestli by stačil třeba GorillaPod Magnetic s udávanou nosností 325g, nebo by bylo vhodnější zainvestovat třeba do GorillaPod Hybrid s udávanou nosností 800g. Případně jestli se jim vyhnout a spokojit se například s Velbon EX-Mini[/QUOTE]

Tak aby s neměl stativ dražší než foťák ;) Neboj, ten do 325g stačit bude.. LX7 má 269g....
BigVD (5)|18.2.2016 10:28
Děkuji za reakce, pomohlo mi to ujasnit si po čem sáhnu. :-) Otázku stativu si ještě nechám do prodejny, kde mne ten stativ třeba nechají osahat. :-) Až si ten Lumix LX7 trochu osahám, tak bych sem mohl napsat pár řádek co se mi na něm líbí a nelíbí. :-)
Petr Be. (211)|20.2.2016 15:32
Po osobní zkušenosti s G15 a tedy prakticky G16 bych každého, kdo chce fotit krajinu, od tohoto stroje odradil. Nemá na to dost dobrý objektiv. Ono tedy DOST záleží od kusu, ale průměrově bych si tipnul, že LX7 bude znatelně lepší.
BigVD (5)|29.2.2016 09:33
Chtěl jsem počkat, ale sáhl jsem si hlouběji do kapsy a LX7 mám již doma a pomalu se s ním seznamuji (na CD je opravdu vydatný manuál). Uživatelské prostředí je opravdu trochu zmatečné, ale na to si zvyknu, krytka mi nedělá problém a celkem příjemně se drží. Do přílohy jsem hodil první zkušební foto mé mladé ginkgo biloby (foceno z ruky). :-)
P1000033.jpg