Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv pro Pentax K-S2

Koumáček (4)|17.2.2016 00:10
Ahoj všem :) Chtěl bych se zeptat jaký bych měl zvolit objektiv na focení při procházkách příroda prostě :) Stroj mám Pentax k-S2 a finančních možnosti kolem 9-10 tisíc. Prozatím mám 18-135 seťák chtěl bych ho něčím doplnit :) Případně bych byl rád i za oduvodnění navrhovaného objektivu :) jsem začátečník uplnej tak at i vím proč to či ono mám či nemám schánět :) Děkuji za rady :)
Sakini (1174)|17.2.2016 12:43
A co by měl ten objektiv plnit, a umět? 18-135 je dost univerzální, takže je těžké si představit co ho má doplnit - jde o větší dosah, něbo vyšší obrazovou kvalitu? V dané ceně, na dané téma, může jít o teleobjektiv, nebo nějaký makroobjektiv, ale v prví řadě musíš vědět co potřebuješ pokrýt, co 18-135 nedokáže.
Koumáček (4)|17.2.2016 21:51
No třeba ám většinou problém vyfotit zvíře protože bud ho téměř nevidím nebo uteče :) tak něco k tomu :)
Sakini (1174)|18.2.2016 04:36
Takže jde o dosah. To máš jedinou výkonově rozumnou možnost, Pentax 55-300 WR. Bohužel výběr je pro Pentax v nižších cenových třídách hodně omezený. Tenhle teleobjektiv ti dá podstatně větší dosah s dostatečnou obrazovou kvalitou, určitě víc než levný 50-200. Jako rozšíření systému je to nejrozumnější, nejuniverzálnější volba do deseti tisíc. Pevné objektivy už mají více specifická využití, a vyžadovaly by asi i větší investice, pokud se tedy někdo nechce prohrabávat ebayem kde se dá najít spousta straších, plně kompatibilních objektivů pro Pentax. Takže na přírodu a větší dosah začít s 55-300 WR.
Vierzbowski007 (118)|18.2.2016 15:00
Jak již poznamenal Sakini - Pentax má v některých případech trochu chudší nabídku objektivů a není to jen vina Pentaxu samotného, ale i nezájmem výrobců. Normálně bych doporučil můj oblíbený Tamron 70-300 VC, ale ten se samozřejmě na Pentax bajonet nedělá :( Sigma 70-300 DG OS je sice levná http://www.aaron.cz/produkty/sigma-70-300-4-5-6-dg-os-hsm-pentax , ale ke konci rozsahu trochu vadne. Takže s tímto cenovým stropem se dá dojít jen k Pentaxu 55-300 WR http://www.aaron.cz/produkty/pentax-smc-55-300-fd-da-wr , který v daném rozsahu postačí na nenáročné focení. Jen je potřeba počítat s tím, že ptactvo i zvířectvo je i tak velmi plaché a v konečném důsledku se opravdu moc blízko chodit nedá.
Koumáček (4)|18.2.2016 19:23
Děkuji za odpovedi :) ještě bych do budoucna chtěl nějaký na rodinné sešlosti oslavy atd prostě takové to domácí foceníčko na to by se hodilo co ? :-)
Sakini (1174)|18.2.2016 20:01
Pentax 35/2.4 - malý, lehký, ostrý, levný, a dost krátký i do interiéru. Kvalita bude lepší než u 18-135, focení kreativnější, a hloubka ostrosti menší.
Vierzbowski007 (118)|22.2.2016 10:24
V zásadě je vždy nejlepší ten objektiv, který máte u sebe a v tom případě je 18-135 v zásadě vyhovující :) Nicméně je jasné, že do interiéru jsou lepší objektivy s nízkou světelností a pro dokumentární focení spíše něco širšího, případně s možností změny ohniskové vzdálenosti (zoom). Doporučovaný Pentax 35 2.4 je jistě dobrá volba, ale z mé vlastní zkušenosti s ohniskem 30mm na APS-C čipu či 50mm ohniskem na FF těle jsem došel osobně k závěru, že mi nikdy moc nesedlo - není to ani široké, ani dost dlouhé. Někomu to třeba sedí, ale za mě tedy moc ne. Pevné sklo nemusí každému vyhovovat právě při reportážním typu focení - při rodinných událostech není vždy vhodné chodit okolo stolu, abyste vystihl ten správný moment. Co chvíli vám někdo vstoupí do záběru, případně budete mít občas problém dostat do zvoleného výřezu vše co jste zamýšlel. Proto bych se klonil k nějakému světelnějšímu zoomu, jako je třeba oblíbený Tamron 17-50 2.8 http://www.aaron.cz/produkty/tamron-17-50-pentax-xr-di-ii-ld-asp , který je jak světlý tak i dostatečně univerzální. Samozřejmě cena je vyšší jak zmíněný Pentax 35 2.4 http://www.aaron.cz/produkty/pentax-smc-da-35mm-f2-4-al . Je to hodně i o vašich preferencích a zvyku jak fotit. Já jsem línější a neumím moc dobře využít 50mm ohnisko, a tak preferuji zoom :)
Koumáček (4)|22.2.2016 15:26
Děkuji za odpovědi :)