Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát na video do 8-10 000Kč

zvady2 (14)|19.5.2016 11:09
Ahoj všem, vím, že tedy dostanu jako nováček, ale čet jsem tady hodně příspěvků a to je problém, protože se nevím rozhodnout co vlastně koupit. Každý pořadí něco jiného:

Specifikace:

1. Chci něco na natáčení videa max 1080p (70% video a pak 30% fotit)
2. Chci se odtrhnout od kompaktu a posunout se dál (např možnost výměna objektivu), ale nechci velikou DSLR.
3. Chci něco do max. 8000-10 000 Kč = klidně stačí starší model s kvalitním videem (asi zkusím ebay)
4. Automatické ostření (točím recenze zařízení, unboxing,...)
Bonus: vstup na externí mikrofon

Zaujali mě:
Sony NEX - 5 (R)
Sony A5100
Sony A5000,...

Prosím o tipy, zda něco tedy od Sony nebo jaký Panasonic(tady do nebes vynášené řady G), hodně lidí točí na Canon 600D (to mi přijde jako zbytečně veliký) nebo máte tip na Nikon a Pentax(?

Fakt už začínám být zoufalý, je toho na mě hodně protože jsem začátečník. A to se už teď bojím výběru a hlavně ceny objektivu.
Díky moc

PS: tip kup si kameru nechci :)
kolyy (1542)|19.5.2016 15:42
Pokiaľ chceš niečo kompaktné, v Tvojej cene je Panasonic GF7 (so seťákom 12-32mm). Kvalitné 1080p 50p video, výklopný dotykový displej, slušný autofokus. Setový objektív je veľmi dobrý, môžeš samozrejme dokúpiť čokoľvek, čo ide na M43 systém. Dotykový displej umožňuje plné ovládanie videa, výklopný je o 180st, takže dá sa použiť aj pre blogy. Ostrenie je ladené na plynulosť, takže prechody sú veľmi pekné, ale chvíľku trvajú. Na čisto kontrastný systém je to vyladené dobre, ale stopercentnú spoľahlivosť čakať nemôžeš. Chýba vstup na mikrofón a sánky. Setový objektív nemá prstenec na manuálne ostrenie, takže ak by si predsa chcel ostriť manuálne, tak jedine cez displej alebo dokúpiť iný objektív. Mám veľmi podobný GM5, takže môžem zodpovedať aj ďalšie otázky k tomu ako to pri Panasonicu funguje.

Koncepčne podobný a za podobnú cenu je Sony A5000 (+16-50mm). V porovnaní s GF7 chýba dotykový displej, takže ovládanie AF je problematické, hlavne keď je ostrenie tiež kontrastné. Preto ak Sony, tak osobne by som si priplatil za A5100. Ten má novší senzor s fázovými pixelmi, čo znamená špičkový autofokus, má dokonca možnosť nastaviť rýchlosť reakcie. A5100 má dotykový displej, pomocou ktorého sa dá ovládať ostrenie. Chýbajú však pokročilejšie možnosti ovládanie cez displej, ako má Panasonic. Tiež chýba vstup na mikrofón a sánky. Dodávaný objektív má elektrický zoom, čo je príjemné pre plynulé zoomovanie, ale zvuk motoru je so zabudovaným mikrofónom trochu vo videu počuť.

Potom je tu A6000. Oproti A5100 chýba dotykový displej, nie je ani výklopný do 180st, ale má sánky cez ktoré sa dá pripojiť originál externý mikrofón.

Staršie NEXy by som nebral, ak chceš používať autofokus. Ostria nespoľahlivo a ostrenie sa nedá nijako ovládať.

Ak chceš pokročilejší prístroj s otočným displejom, sánkami a vstupom na mikrofón, stále sa dá za výbornú cenu kúpiť starší Panasonic G6. Nemám ale odskúšané ako funguje ostrenie. Súčasná alternatíva je G7, ten má aj 4K video. Ďalšia možnosť je nový GX80, ten síce nemá vstup na mikrofón, ale má stabilizáciu v tele funkčnú aj vo videu. To je veľká vec pre použitie s nestabilizovanými objektívmi, pričom systém vylepšuje aj stabilizované objektívy (seťáky sú stabilizované).
kolyy (1542)|19.5.2016 15:48
Ešte dodám, že ak chceš používať autofokus, tak zrkadlovky sú dosť veľký problém. Jedine drahšie modely Canonu ho majú dobre zvládnutý.
zvady2 (14)|19.5.2016 15:56
Díky moc, co si myslíš o "sestavě" s standatním objektivem? Je vhodný na video? Nebo by jsme musel koupit jiný.
Trochu je vysoká cena jelikož nový je za 9 990,-
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/4005-Panasonic-Lumix-G6
PS: ukázka toho co asi točím teď na kompakt Sony WX200 (žádná sláva :))
https://youtu.be/HZXb3h-yshc
kolyy (1542)|19.5.2016 16:43
Tá ponuka je dosť drahá, keďže ako píšeš, nový G6+14-42 stojí 10000Kč. Ja by som určite bral nový kus kúpou cez internet, keďže máš možnosť vrátenia ak by si zistil, že Ti niečo vážne nevyhovuje. Setový objektív je určite na video všeobecne bez problémov vhodný.

Keď sa pozerám na tú ukážku, tak kvalitou by si si určite výrazne polepšil ktorýmkoľvek spomínaným aparátom. Jedna vec však môže byť problematická - vidím, že občas snímaš skoro z makro vzdialenosti. Foťák s malým snímačom to zvládne, ale je otázka či by pre niečo také nebol potrebný makro objektív. Bežná minimálna ostriaca vzdialenosť pre setové objektívy býva tak 20cm. Takéto rýchle približovanie je tiež veľmi náročné na autofokus, tu by u mňa vyhrávala A5100. Samozrejme, je to skôr otázka na Teba, či je to nutné alebo by si štýl snímania prispôsobil možnostiam foťáku.

Inak G6 je dosť veľký foťák, porovnanie pre predstavu:

http://camerasize.com/compact/#539,562.360,593.397,455.32,ha,f
kolyy (1542)|19.5.2016 17:06
Tu je test autofokusu G6+14-42 na relatívne krátku vzdialenosť. Nevyzerá to úplne zle:

[video=vimeo;66462307]https://vimeo.com/66462307[/video]
zvady2 (14)|20.5.2016 09:17
Je pravda, že recenze jsou zaměřené na detaily a pohledy z blízka.

Protože v 90% jsou to mobily a hodinky. Víš mi tedy poradit jaký objektiv na A5100 nebo by stačil ten setový? Chci si to celý "spočítat" zda se pak nedostanu na XY 000 Kč:) A Sony A5000 je o hodně horší? jelikož je tam dost rozdíl v cene (u použitého modelu). Četl jsem recenze na A5000 a většinou je to horší než NEX 5 (v oblasti fotek).
Vierzbowski007 (118)|20.5.2016 15:01
No, ono u SONY je jeden taková drobná, řekl bych až zlá, zlá - velký problém. Tou je "zasklení" - výběr je samozřejmě velký, ale docela musíš přitlačit na cenu - řada objektivů je s nálepkou ZEISS a za to se platí. Ten setový objektiv u SONY 16-50 je na video OK, na foto je to sním už horší. Má problémy s vykreslením do rohů, zkresluje - je to daň za kompaktní rozměry. Pokud seženeš 18-55 na bazaru, budeš mnohem víc spokojenej. Co se týká videa, tak NEX-5n/r/t na tom bude s A5000 zhruba stejně. Ve fotu je na tom líp NEX5, protože má super čip s jen 16MPix, který šumí míň jak ten 20MPix. Ale to asi tak vše. Když sem se díval na ty tvoje vida, tak mi přišlo, že ti nakonec bude stejně jedno jestli jít do NEX-5 nebo A5000. Spíš bych se soustředil na řešení světla.
kolyy (1542)|21.5.2016 23:28
[QUOTE=zvady2;42123]Je pravda, že recenze jsou zaměřené na detaily a pohledy z blízka.

Protože v 90% jsou to mobily a hodinky. Víš mi tedy poradit jaký objektiv na A5100 nebo by stačil ten setový? Chci si to celý "spočítat" zda se pak nedostanu na XY 000 Kč:) A Sony A5000 je o hodně horší? jelikož je tam dost rozdíl v cene (u použitého modelu). Četl jsem recenze na A5000 a většinou je to horší než NEX 5 (v oblasti fotek).[/QUOTE]

Rozdiely v obrazovej kvalite by som nebral ako podstatné, všetky tieto modely Sony majú rovnako veľké sensory (APS-C), len rôznych generácií. Nič zásadné. A5100 by som zvažoval kvôli ostreniu a dotykovému displeju. Pre také približovanie objektov k foťáku aké potrebuješ, je ostrenie veľmi dôležité a A5100 má špičkový autofokus, nielen v svojej triede. Vďaka fázovej detekcii dokáže rozpoznať vzdialenosť od objektu a tak nemusí preostrovať sem a tam. K tomu dotykový displej Ti umožní určiť foťáku na čo má ostriť, miesto toho aby si sa spoľahol, že to uhádne sám.

Čo sa týka objektívov, seťák Ti na čo potrebuješ viac ako stačí z hľadiska kvality. Neviem ale odhadnúť, či Ti postačí aj z hľadiska ostrenia na blízku vzdialenosť. To by si to chcelo skúsiť. Je možné, že pre extrémnejšie približovačky by bol potrebný makro objektív. Sony 30/3.5 Macro stojí nový asi 6500Kč.
zvady2 (14)|23.5.2016 08:43
co si myslíte o tomhle?
http://foto.bazos.cz/inzerat/61365484/SONY-NEX-5-s-18-5535-56-OSS.php
nebo A5000
http://foto.bazos.cz/inzerat/59921244/SONY-Alpha-5000.php
(tady jsem se dočet: "Nedokáže nahrávať videá dlhšie ako cca 25 minút pri MP4 16:9." = je to pravda?)
Nebo teda přitlačit a koupit A5100 nebo něco úplně jiného?
kolyy (1542)|23.5.2016 11:52
Bežná cena za novú A5000 je 9500Kč, takže sa mi tá ponuka zdá drahá. NEX 5 by som nebral, pokiaľ to ostrí ako NEX-3N, ktorú poznám veľmi dobre, tak by si bol len ťažko spokojný. To radšej ten Panasonic G6 alebo priplatiť za A5100. A stále je tu ešte aj GF7.

Limit na dĺžku nepretržitého nahrávania videa je u drvivej väčšiny foťákov 29min. Je to regulácia EU, inak by to bolo zdaňované ako kamera, čo je z nejakého dôvodu drahšie. Samozrejme, nie je problém v nahrávaní okamžite pokračovať-
Vierzbowski007 (118)|23.5.2016 12:54
btw: http://foto.bazos.cz/inzerat/6136548...535-56-OSS.php já bych to tak úplně neodsuzoval - NEX 5n má vynikající výstup a hlavně ten objektiv je velmi povedený. Bohužel už jej SONY nevyrábí, přestože je mnohem kvalitnější jak 16-50.
kolyy (1542)|23.5.2016 13:25
Nejde o obrazovú kvalitu, tú nespochybňujem, ale o autofokus vo videu, čo je zásadná požiadavka vzhľadom na charakter videí. Pozri sa na ukážkové video, na ktoré zvady2 vyššie odkázal. Obávam sa, že s NEXom by to bol problém, aspoň podľa mojich skúseností s NEX-3N. Toto je jednoznačne na A5100, podľa môjho názoru, ak sa na to nájde rozpočet.
zvady2 (14)|23.5.2016 13:55
[QUOTE=Vierzbowski007;42138]btw: http://foto.bazos.cz/inzerat/6136548...535-56-OSS.php já bych to tak úplně neodsuzoval - NEX 5n má vynikající výstup a hlavně ten objektiv je velmi povedený. Bohužel už jej SONY nevyrábí, přestože je mnohem kvalitnější jak 16-50.[/QUOTE]
Jedná se o klasický Nex-5 bez písmena za 5 :) nevím zda to je "n".
Jinak se mi hodně líbí ten PANASONIC Lumix DMC-GF7, krom připojení exter. mikrofonu má asi vše co potřebuji = co si myslíte o tom objektivu co k tomu je např zde
https://www.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-gf7-bily-12-32-mm/
je pro mě dobrý?
kolyy (1542)|23.5.2016 14:25
Ten objektív mám, je veľmi malý a ľahký, pritom opticky veľmi slušný, výrazne lepší ako Sony 16-50. Samozrejme, to platí pre fotky, vo videu tie rozdiely v kresbe až tak vidieť nebude. Objektív je vysúvací, bez poistky (to hodnotím ako pozitívum, lebo nezdržuje). Zoomovanie je manuálne, kvôli rozmerom však nemá ostriaci prstenec pre manuálne ostrenie. Celkovo je to jeden s najvydarenejších setových objektívov pre univerzálne použitie.

Jediná otázka pre Tvoj účel je rovnaká ako pri Sony - bude Ti stačiť minimálna ostriaca vzdialenosť 20cm? To si musíš skúsiť sám, ak nie, tak na extrémne približovačky budeš potrebovať ešte makro objektív. Pri Panasonicu by si toto mohol obísť ešte režimom Ex.Tele, ktorý vo videu použije stredový výrez miesto celého senzora. Tým sa objekt zväčší asi 2,5x bez straty rozlíšenia. Nemám však vyskúšané, nakoľko by to bolo praktické na makro. Ja som tento režim používal skôr ako náhradu teleobjektívu. Môžem to však skúsiť keď sa dostanem domov.
zvady2 (14)|23.5.2016 14:40
Víš mi prosím doporučit kde hledat objektivy? např. to makro
Aby jsem měl cenovou představu.
kolyy (1542)|23.5.2016 22:56
Tak som si cvične odskúšal video Tvojho typu (len miesto čínskych hodiniek som použil Kinder vajíčko ;) ) v kombinácii Panasonic GM5+12-32. To by malo veľmi blízko zodpovedať GF7 s týmto objektívom, keďže majú totožný hardware. A je to celkom použiteľné. Ako optimálna ohnisková vzdialenosť mi prišla 18mm, keď šírka záberu ešte nie je príliš úzka. Minimálna ostriaca vzdialenosť je celkom prirodzená a ani zväčšenie nie je až tak nepoužiteľné. Na dlhších ohniskách dostane človek síce o trochu lepšie zväčšenie, ale musí držať objekt pomerne ďaleko od objektívu a uhol záberu je už dosť úzky. Navyše na 18mm má človek ešte rozumnú clonu F4.2, kým na dlhom konci pri F5.6 sa už citeľne zhoršuje kvalita aj autofokus.

Keď som zapol "Ex.Tele.Conv.", tak opäť mi prišlo ideálnych tých 18mm. Uhol záberu je samozrejme už úzky, ale nie extrémne, zväčšenie je ale veľmi slušné - nie je problém natočiť detaily vajíčka. Vzdialenosť od objektívu je prirodzene rovnaká ako pri normálnom móde. Kvalita je stále veľmi slušná, aj keď v rozostrenom pozadí je šum už výraznejší. To ale hovoríme o večerných podmienkach pri umelom svetle. Určite by som si dal záležať na dobrom osvetlení, pokiaľ možno dennom. Potom bude kvalite celkom iste výborná.

Autofokus funguje veľmi slušne pri normálnom móde aj Ex.Tele a ochotne ostrí aj do týchto makro vzdialeností, pokiaľ človek rozumným spôsobom približuje objekt k foťáku. Pokiaľ je scéna statická, tak preostruje pomaly a veľmi plynule, keď je výraznejší pohyb tak reaguje svižnejšie. Treba si dať pozor na to, že ak človek ide výrazne pod minimálnu ostriacu vzdialenosť, tak sa autofokus zasekne a stratí. Najlepšie je opatrne približovať objekt a akonáhle sa začne rozostrovať, tak ho trochu vrátiť späť. Tým človek ľahko nájde minimálnu vzdialenosť bez toho, aby bolo na videu nejak vidieť výrazné rozostrenie.
kolyy (1542)|23.5.2016 23:07
[QUOTE=zvady2;42142]Víš mi prosím doporučit kde hledat objektivy? např. to makro
Aby jsem měl cenovou představu.[/QUOTE]

Ak myslíš nové, tak si otvor stránky nejakého veľkého predajcu a filtruj objektívy podľa bajonetu. Napríklad pre M4/3 (bezzrkadlovky Olympus, Panasonic):

http://www.megapixel.cz/objektivy/produkty?p280%5B11128%5D=micro-4-3&sort=price-asc

Samozrejme, predajci sa môžu cenami objektívov niekedy aj citeľne líšiť, takže ak máš už konkrétny typ, tak sa pozri za koľko ho kde majú.
zvady2 (14)|24.5.2016 08:42
Díky moc za info, pokud někdo má tip na něco podobného jako GF7 jen se vstupem na ext. mikrofon budu rád, ale tohle vypadá na favorita poměr cena/výkon
kolyy (1542)|24.5.2016 09:23
V tejto cene je Panasonic G6. Je to o generáciu starší prístroj, ale to nutne nemusí znamenať zásadnejší kompromis.
zvady2 (14)|24.5.2016 09:37
Tak G6 vypadá o dost větší a rád by jsem to použil také někde na dovolené atd. A mám pocit že GF7 schovám "do kapsy" ale G6 už ne.
kolyy (1542)|24.5.2016 20:42
Samozrejme, ide o to aký kompromis zvoliť - či veľmi kompaktný, minimalistický foťák alebo väčší a vybavenejší aparát, avšak o generáciu starší.
kolyy (1542)|16.6.2016 18:46
Ja po čase oživím toto vlákno, keďže som práve zistil, že diskutovanému Panasonicu GF7 chýba možnosť manuálne ovládať expozičné parametre vo videu. To som si pôvodne nevšimol a myslel som si, že je to rovnaké ako pri ostatných foťákoch Panasonic, kde pre toto existuje špeciálny video mód. V GF7 chýba, a to je pre mňa od výrobcu úplne nepochopiteľný krok. Znamená to, že clonu/čas/ISO určuje vždy automatika a nie je možné ich ovplyvniť. Odpadá tým napríklad možnosť vo videu ovládať hĺbku ostrosti. Nemusí to byť pre každého zásadne dôležitá vec, ale považujem za podstatné na to upozorniť.
Vierzbowski007 (118)|17.6.2016 13:14
Vzhledem k tomu, že GF7 umožňuje nahrávání videa v M módu, musí tam jít nastavovat nezávisle clona a čas. Ten slavný "video" mód se u Panasonicu týkal nastavení možnosti natáčet v 24p - to je vše. Takže podle mého to máš jen špatně nastavené - je potřeba kolečko posunout na M mód. teď tam máš podle všeho plnou automatiku.
kolyy (1542)|17.6.2016 14:14
Práve, že to tak nie je. Foťáky Panasonic majú dva M módy - pre foto a video. Ak sa nahráva video v bežných PASM módoch, tak je to v plne automatickom režime, nastavenie expozičných parametrov platí len pre foto. Pre ovládanie clony/času/ISO musí človek otočiť kolečko do video M módu. A ten zo záhadných dôvodov pri GF7 chýba.
zvady2 (14)|18.6.2016 13:46
Tak sme znova na začiatku :( už som ho fakt chcel kúpiť.... To G6 mi nepríde tak kompaktná a Sony sú stále drahé plus drahé objektivy. Tak čo ďalej chlapci? Chcem to prioritne na video.
Asverus music (10)|18.6.2016 14:40
Dobrý deň. Ja používam Panasonic LX 100 a Panasonic LX7. Oba aparáty majú úplný komfort nastavovania. Som úplne spokojný. Pozrite si https://youtu.be/IZrN1v6dv8o
Pravá kamera celok LX7, pravá kamera polodetaily Canon G25, stredná kamera Canon G 25, hľadisko Panasonic LX 100.
zvady2 (14)|19.6.2016 13:35
Pozeral som to a vyzerá to pekne, len kamery sú drahšie ako by som chcel :)
kolyy (1542)|20.6.2016 13:02
[QUOTE=zvady2;42363]Tak sme znova na začiatku :( už som ho fakt chcel kúpiť.... To G6 mi nepríde tak kompaktná a Sony sú stále drahé plus drahé objektivy. Tak čo ďalej chlapci? Chcem to prioritne na video.[/QUOTE]

Ak trváš na kompaktnom CSC, tak okrem diskutovaných foťákov sa stále dá kúpiť aj GM1:

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-gm1/

Nemá však výklopný displej, čo mi príde na video dosť obmedzujúce. Ak by si predsa len rozpočet navýšil, tak je tu ešte GX7, dopredáva sa za pekné ceny:

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-gx7/

Inak to čo sme hovorili - GF7, G6, A5000, A5100. Ako vidíš, každá možnosť má nejaké kompromisy.
zvady2 (14)|20.6.2016 20:28
Díky za zhrnutie, už som chcel ten Gf7 = výklopný displej smerom dopredu je podmienka a dobrý bonus je vstup na externy mikrofón. Takže asi len G6. Sony ma dosť drahé objektivy.
zvady2 (14)|22.6.2016 07:20
Tak včera som sa bol pozriet na Gf7 a A5000 a obě kamery nezaostria na krátku vzdialenosť. Pan v obchode mi doporučil compact Canon G7x (cenovo prvá generace) alebo ultrazvuk Panasonic FZ 200 resp 300 (tam je vysoká cena) a ten je velký na môj vkus, ale ak by som sa mal niekam posunúť od Sony Wx100 kam by to bolo?
Co si o týchto foťákom myslite? Alebo máte iné typy na foťák bez výmenných objektívov?
zvady2 (14)|22.6.2016 09:49
Inak FZ300 jeden chlap predáva novú za 9000 Kč a G7x prvej generácie za 8200 kc
kolyy (1542)|24.6.2016 23:25
Pokiaľ oželieš vymeniteľnosť objektívov, tak by lepší kompakt mohol riešiť problém s ostrením na blízko bez nutnosti používať digitálny zoom alebo makro objektív. G7X na papieri splňuje dosť z toho čo chceš - odskúšal by som si ale, ako funguje autofokus vo videu. Ostrenie je totiž slabšou stránkou tohoto modelu, najmä to kontinuálne.
zvady2 (14)|25.6.2016 09:03
A čo teda FZ300 aj keď je to veľká krava. :)
Ale recenzie sú na to dobre.
Problém s G7x je že Mark II je lepší, ale o dost drahší.
kolyy (1542)|25.6.2016 10:14
Pri FZ300 si rozmerom snímača presne tam ako s WX200 (8x menší ako pri M4/3, 4x menší ako G7X). Objektív je svetelnejší, video pokročilejšie a ovládanie na výrazne vyššej úrovni, ale stále je to foťák postavený na podobnom základe. Najväčšou devizou FZ200/FZ300 je dlhý zoom pri konštantnej svetelnosti, ale to nie je práve Tvoj účel. Je to otázne, možno by pre Tvoj účel FZ300 postačovalo, určitý posun v obrazovej kvalite tam asi bude. Ale už je to dosť ďaleko od toho, s čím si pôvodne prišiel.
Asverus music (10)|25.6.2016 10:20
Priateľ Zvady 2, všetky dôležité vlastnosti fotoaparátov máte v malíčku, kolegovia Vám už ďalej nemôžu poradiť. Je načase začať fotiť!!!
Vierzbowski007 (118)|29.6.2016 13:47
Ve slově "fotiť" máte 5 chyb. On chce hlavně "natáčet" ;)