Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Od těla DSLR nelze odšroubovat objektiv (ten navíc neostří)

jonashredblocks (129)|6.6.2016 12:51
Zdravim,

nevim, kam jinam na forum to umistit. Vlastnim skoro 4 roky fotoaparat Nikon D3100 a vcera se mi stalo, ze s objektivem 18-105 mm neslo ostrit, fotoaparat mi ukazoval mnohem mene svetla, nez bylo k dispozici, az jsem nasledne zjistil, ze mi objektiv nelze z tela fotoaparatu sundat. I kdyz zmacknu tlacitko na povoleni bajonetu, nejde odsroubovat, je zaseknuty. Neostri pres hledacek, pres displej mu to slo, ale po zmacknuti spouste nahlasil chybu.

Co se s tim da, prosim, delat? Netusite? Servis mi odepsal, ze to tam musim odnest a orpava bude stat 1500-3500, coz se mi udelaly mzitky pred ocima.

Budu rad za rady. Diky.
Sakini (1174)|6.6.2016 13:55
A co předcházelo tomu stavu? Nějaká výjimečná situace? Vystavení vysokým teplotám? Pokud to přišlo jen tak, buď odešla pojistka (tlačítko by pak šlo hodně lehce) nebo se kousl nějakým přetočením. Tomu by nasvědčovalo i to chování, kontakty jsou evidentně částečně mimo ale ještě mají dotek. Hrubou sílu bych neriskoval, může to způsobit mnohem víc škody když nevidíš co se uvnitř stalo. Může to být nic, nebo zásadní vada. A ta cena za servis není zase taková darda, i když vůči aktuální ceně D3100 ty pocity chápu, zvlášť kdyby to byla prkotina.
jonashredblocks (129)|6.6.2016 14:00
Právě. Ten objektiv jsem tam dával asi 14 dnů zpět, pak fotil, ještě jsem to doma zkoušel, ale na festivalu, po vyndání z batohu, už nastal tento problém. A přiměřenou silou to nejde, více se bojim. A právě že jde "jen" o D3100 a základní objektiv, ale i to je pro mě dost zásadní, peníze na nový nemám a i za tu opravu to bude výrazná částka. Kor když nevím, jestli to není prkotina, kterou mi pak solidně naúčtují...
Sakini (1174)|6.6.2016 14:05
A má ten objektiv nějakou vůli, nebo tam sedí natvrdo jako by to bylo z jednoho kusu? Je možné že tlakem v batohu se vzpříčil na špatnou stranu.
jonashredblocks (129)|6.6.2016 14:12
Trochu vůli má, když zmáčknu pojistku uvolnění objektivu. Ta domáčknout jde, ale čudlík při puštění nevyjede úplně, jen tak do půlky a udělá to cvakavý zvuk. Zvláštní je právě i to, že přes displej fotit šlo, ač byla špatně změřená expozice, ale pak to vyhodí chybu po zmáčknutí spouště (fotka se ale udělala). Spíš jakoby ta chyba byla v objektivu než fotáku. Škoda jen, že nestačí se zbavit objektivu, protože k němu "přirostl" :D A netuším, zda by to šlo podomácku nějak rozebrat. To bych asi nezkoušel.
Sakini (1174)|6.6.2016 14:26
To bys už stejně asi v pořádku dohromady nedal. Ideál by bylo zkusit to live, ale zní to jako že je kouslý proti pojistce (to jak tlačítko nevyjede úplně bude následek toho, že samotná pojistka která je přímo na bajonetu je přiskříplá), asi sis ho v batohu natlačil. Kontakty jsou trochu mimo, proto něco funguje a něco ne. Jediné co můžeš zkusit podomácku je zmrazit ho, ty materiály na těle a objektivu se nízkou teplotou dost stáhnou a pak můžeš mít dobrou šanci. Samozřejmě velice opatrně (a bez baterie), protože to i zkřehne, radši ani nezapínat, a pak je třeba obojí nechat vytemperovat v suchém prostředí. Ale mráz elektronice neuškodí. Mám to vyzkoušené, foťák to vydrží, ale je na každém jestli najde tu odvahu.
jonashredblocks (129)|6.6.2016 14:35
To zní zajímavě... asi to byla kombinace toho batohu a tepla, jinak jsem problém neměl dřív... tak bych to asi mohl zkusit dát večer do ledničky jedině, tam bude furt nějakých 7 stupnů nebo kolik a zkusit to pak povolit. Bez baterky a pěmtovky. Když to vydrží focení za sněhu nějajkej čas, tak snad i takhle no. A na to škřípnutí to vypadá nejvíc. Rozhodně mi nespadnul nebo tak, byl v batohu i v měkkým, ale asi se stalo no.
Sakini (1174)|6.6.2016 15:33
Čím míň stupňů tím líp, neboj se to dát do mrazáku jestli máš. Jestli se v batohu prohřál, tak se to pěkně roztáhlo a zajelo to do sebe vzhledem k tomu že bajonet objektivu je plastový, a tedy za tepla tvárný.
jonashredblocks (129)|6.6.2016 15:37
Mrazák máme velký, ale tam bych se už asi bál, aby to ta D3100 vůbec přežila :D
Sakini (1174)|6.6.2016 15:46
V mínus deseti dokáže normálně fotit, a tolik v mrazáku běžně ani není (na turbo obvykle -18, a to už potřeba není). Jen pak potřebuje to opatrné zacházení a poklidnou temperaci zpět na pokojovou teplotu. No a když ho dáš do igeliťáku, tak ti na něm ani nenamrzne voda. Ale klidně nejdřív zkus ledničku, třeba to bude stačit.
jonashredblocks (129)|6.6.2016 15:55
Ok, díky. A jak pak nejlépe postupně zahřívat? Máš tip, prosím?
Sakini (1174)|6.6.2016 17:50
Jako na horách v zimě - nechat přirozeně temperovat v pokojové teplotě, pokud možno co nejvíc suché prostředí, při dnešních teplotách se ani nevyrosí voda.
jonashredblocks (129)|7.6.2016 10:54
Tak lednice nepomohla, asi to vezmu holt do servisu. Tak to je pak už asi lepší přímo ten jedinej autorizovanej co? Než zkusit něco menšího, kde by mohli zjistit, že třeba o nic moc nejde, ale nebo taky potřebovat novou součástku a poslat mě tam stejně. Je to tak, ne, že součástky a vše potřebný nabízí jen autorizobaný servis?
Sakini (1174)|7.6.2016 11:51
U nás ano, náhradní díly mají jen oni - hlavně aby se to dalo uvolnit, budou muset rozdělat tělo a zevnitř demontovat pojistku, která je zřejmě už poškozená. A tohle je lepší svěřit někomu kdo to běžně dělá, a zaručí se za případná poškození, což servis Nikonu dělá.
jonashredblocks (129)|7.6.2016 11:55
Döbře, díky, dnes do Radotína sjedu. Jen se tedy dost děsím, kolik si naúčtují... Stejně mi ale nic nezbyde, furt asi lepší to opravit než vyhodit. Protože takhle to ani neprodám... no jsem tedy zvědav, snad to nebude ta nejvyšší možná sazba.