Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Novy fotak pro zacatecnika

kultus (1295)|12.7.2016 16:08
Zdarec, ozvala se mi segra ze chce koupit novy fotak tak do 500-600Eur. Hodne cestuje po svete a konecne zjistila, ze uz ji iphone opravdu nestaci. Poslala mi odkazy na D100 ve dvousetu se setakem a zakl.tele 75-300mm a 1200d s 18-135mm. Je mi jasne, ze nevi co chce a od zrcadlovky ceka lepsi vysledky a zoom. Samozrejme jsem z ni nic nedostal jen, ze ji telefon nestaci pri foceni zvirat, chce dale fotit mesta, prirodu...Kdyz uz chce investovat prachy do fotaku chce aby vysledek nejak vypadal. Neprijde mi, ze by se chtela neco ucit a vic se tomu venovat, max.ji zkusim vysvetlit a nanutit aspon tu prioritu clony, kterou bezne vyuzije. Nema problem s velikosti, s klidnym svedomim jsem ji doporucil univerzal FZ1000, ktery sam vlastnim, ale rad bych mel v dane cenove relaci pro klid duse i nejakou konkurenci pro srovnani, aby videla co bude obnaset koupe DSLR nebo mirrorless. Vzhledem k tomu, ze se posledni dobou fototechnice nevenuji tolik kolik bych chtel, nesleduji novinky, muzete mi zkusit neco nastinit ikdyz jsem mnoho informaci nedal? Spis asi CSC, zrcadlo mi prijde zbytecne velke a bezzrcadlo uz dnes udela stejnou neli lepsi praci. Predem diky.
kikapu (52)|12.7.2016 17:02
Za ty prachy pro znatelně lepší výsledek mne napadá jediné řešení - místo seťáku Sigmu 17-50/2,8 (cca 9-9,5k) a tělo podle libosti z bazaru. Jinak tu písničku už znáš - tělo se standartním sklem přečůrá slušný kompakt se světelným objektivem, v limitu třeba bezpečně Canon G7XmkII.
edit: koukal jsem na paladix a za 6k se dá pořídit pořád dobrý Nikon D90 ve slušném stavu takže by to s tou Sigmou vyšlo akorát do limitu.
edit volume 2: mám tušení, že s tou velikostí a "je mi to jedno" to ségru celkem brzy přejde, zkus ji nasměřovat spíše na něco malého - mít to fakt na cesty tak beru Ricoh GR.
kultus (1295)|12.7.2016 18:39
Bazaroveho nic kupovat nebude a s padesatkou moc parady pri foceni zvere asi neudela :)
kikapu (52)|12.7.2016 19:24
To ne, ale s telezoomem z dvojsetu taky žel ne.
Kikiris Kakabus (61)|12.7.2016 19:25
[QUOTE=kultus;42551]Bazaroveho nic kupovat nebude a s padesatkou moc parady pri foceni zvere asi neudela :)[/QUOTE]

Zdravím, no jestli fotila zvířata v ZOO mobilem, tak si také nedovedu představit tu parádu.
A už si vůbec nedovedu představit jak tímto způsobem"fotí"třeba medvědy na Aljašce.
Ale vážně, jestli ji fakt nebude vadit se tahat se zrcadlem, tak se jí podívej na Pentax K-S2,
je to poměrně malý přístroj a se skládacím seťákem 17-50 f4-5,6 je ideální na cesty. K tomu
něco delšího na tu zvířenu a mohla by býti spokojená :-).
kikapu: Ricoh GR by pro mě byl ideální cestovatelský aparát, kdyby měl hledáček(jakýkoli) a
výklopný displej. Ale nemá, takže ne.
Hanse (206)|12.7.2016 19:49
Jestli Pentax, tak teď má vyjít K-70 - oproti K-S2 má novější snímač, ale oboje je už přes rozpočet. Jestli není ochota učit se s fotoaparátem, tak mi připadá jako nejlepší možnost univerzál aká ZF1000
kultus (1295)|13.7.2016 07:00
No taky mi to tak vychazi, nejak mi tady ale schazi alternativaly z CSC, na to jak se tady opevuji tela od panasonicu nebo OMD olympusu. Zrejme se s nima nedostane do rozpoctu... :)
Kikiris Kakabus (61)|13.7.2016 08:35
Zdravím, ještě jedna možnost připadá do úvahy, velikostně je podobně jako OMD.
Canon100D je maličká zrcadlovka a dá se nyní pořídit se seťákem kolem 12,000kč.
S bezzrcátky nemám zkušenosti a tak nemůžu sloužit :-).
kultus (1295)|13.7.2016 08:58
Jo diiky, na CSC hlavne od panaku jsou tady jini borci, ale bud se dovolujou nebo se jim nechce. Ucit se nejake zaklady precejen bude jak jsme si ted psali, ale tahne ji to opravdu spis k tomu UZ kompaktu. Nemusi sebou tahat min. 2 objektivy a menit je. Navic bych rekl, ze z mobilu bude snazsi prechod na kompakt/CSC nez zrcadlovku. Na poradne CSC s doublesetem rozpocet evidentne neni a ty levna zrcadla se vybavou FZ1000 urcite nevyrovnaji. A na to prezentovani na FB nebo notebooku/TV bude stacit i ten 1" snimac kor kdyz ma uchazejici objektiv. Koukali sme i na RX10 ale je mimo rozpocet a IMHO rozdil 300$ nestoji za trochu lepsi objektiv a odolnejsi telo. Navic ma o dost pomalejsi AF, horsi hledacek a mensi rozsah ohnisek takze klesa i univerzalnost. Poslal jsem ji do kramu tak se uvidi, jestli se ale precejen najde alternativa CSC s doublesetem tak to klidne zvazime...zatim diky.
Kikiris Kakabus (61)|13.7.2016 09:15
Díval jsem se letmo na Heureka na postřehy lidiček co mají FZ1000 a opravdu to vypadá,
že jsou s ním spokojeni i přes ten dost velký zoom. Ale upřímně, já zoomy nepoužívám a
tak nebudu komentovat. Jen se mi zdá dost velký, vypadá jako zrcadlovka s malým snímačem
ale není to DSLR. Ale chybu s ním asi neudělá a výsledky také budou lepší než z mobilu :-).
kultus (1295)|13.7.2016 10:02
Velky to on je, urcite vetsi nez entry zrcadlovky, ale to je dan za objektiv 25-400mm (prep.) f2.8-4 :) ergonomie je ale vyborna, tedy oproti RX10 urcite...na druhou stranu oproti zrcadlovce ve vypnutem stavu tolik netrci objektiv do prostoru a konecna vaha je cca 850g...no osaha si to a rekne si sama. Spoustu veci si clovek uvedomi az kdyz si to sam zkusi...
MONYS (152)|13.7.2016 14:25
Co takhle TZ300 UZ 24opt. světelný 2.8 objektiv?
kultus (1295)|13.7.2016 15:53
Tak jestli myslis FZ300, tak 1" snimac bych za ten objektiv nevymenil, tam stoji za to jen mensi velikost a utesnene telo ale co jsem videl vystup tak me oproti FZ1000 nepresvedcil ;)
MONYS (152)|13.7.2016 19:45
Ano to máte pravdu.
Kabe (442)|13.7.2016 22:16
[QUOTE=kultus;42571]Tak jestli myslis FZ300, tak 1" snimac bych za ten objektiv nevymenil, tam stoji za to jen mensi velikost a utesnene telo ale co jsem videl vystup tak me oproti FZ1000 nepresvedcil ;)[/QUOTE]
Tak ale segre by mozna ten rozdil kvality vystupu az tak nevadil a spise by treba uvitala, ze nemusi FZ1000 schovavat kdykoliv, kdyz spadne z nebe prvni kapka ne?
Jinak me jeste napadly kombinace (ale jsou trochu drazsi) g6 ci g7 + 14-140 (ve verzi s g6 je i pod dvacet tisic) jako dobry start v ramci bezrcadlovek, kdy by segre mohl jeden objektiv stacit, ale pokud by se casem rozhodla vice se fotorozvijet, mela by vice moznosti nez u kompaktu.
ka.mik1 (71)|13.7.2016 23:16
No jak já sháním jeden objektiv tak jsem zjistil že se dá sehnat k němu pro mne v podstatě zdarma Panasonic GM1. Nebyla by to dobrá varianta za zvážení při přechodu na CSC pro začátek?:) Koukal jsem, že se nabízí s dobrým 12-32mm objektivem do deseti tisíc a navíc má senzor údajně z GX7 a recenze uživatelů taky spokojeny. Jako hlavní nevýhodu vidím oproti dražším GM5 hlavně hledáček, ale má malé rozměry a za tu cenu do začátku..sám o něm uvažuji pro přítelkyni. Pokud by chtěla hledáček, ikdyž fotila mobilem, tak u mne jednoznačně GX7. No a do třetice mám známou, co takhle jako mladá holka taky cestuje a stejně z machroviny skončila u levného Nikonu:) Myslím, že tyhle holky moc CSC nechtějí řešit ale spíš cvakat zrcadlovkou na automat, alespoň to já tak vidím při své turistice na cestách:)
kultus (1295)|14.7.2016 08:02
Na ten GM1 se podivam, ale nejak jsem to nepochopil s tim jednim objektivem zdarma...12-32mm na zver opravdu nestaci :) Mas k tomu nejaky link?

S tou zrcadlovkou to mas pravdu, to je obecny nazor "koupim zrcadlo a budou profi fotky" vetsina tech lidi skonci u setaku nekteri jsou pak sklamani, ze to neni jako z mobilu prebarvickovane a kolikrat maji neostre fotky...mozna se to az moc resi (i ja). Ani zrcadlo mi na automat nezaruci ze nebudou prepaly, ze se nastavi spravna clona a pod. Tady mi ten panasonic prijde hodne blbuvzdorny a user friendly, mam na nem nastavenou vodovahu, zebru proti prepalum-pro zacatecnika dobra pomucka k orientaci kde se s expozici nachazi. Kdyz bude chtit poskladat HDR, staci pootocit kolecko a mam sekvenci exp.bracketingu, nebo burst nebo samospoust. Vubec nemusi do menu. Ma jeden roler s prepinacem takze jednim ovladacem obslouzi napr. v "A" jak clonu tak po prepnuti kompenzaci expozice...proste je velky, ale ta ergonomie je pro mne osobne az neskutecna. A prave tohle muze byt pro zacatecnika co chce obcas neco udelat i jinak skoro ideal...nevim jak jsou na tom MFT s DR a sumem? Lepsi nez o 2/3EV asi nebudou takze i ten lehce sveelnejsi objektiv muze dost pomoct...Jestli bude chtit dokupovat skla to fakt nevim zatim urcite ne a podle mne ji to uvodni nadseni prejde a bude chtit cvakat pekne fotecky z vyletu a dovolenych...ale na ten GM1 urcite juknu jako alternativa k posouzeni urcite dobra kdyz bude s nejakym tim 14-140mm. Tam by ale prave ten "siroky" konec mohl chybet.
ka.mik1 (71)|14.7.2016 10:34
Ten objektiv zdarma jsem myslel čistě pro mne, to se omlouvám, jakože v ceně, protože já na GM1 narazil díky tomu, že se dodává ještě v sadě s 15mm objektivem a ten chci a samostatně vyjde skoro na stejné peníze jako s GM1. Tady je link: http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gm1-12-32-mm-stribrny?v=2086, za stejnou cenu je tam dokonce i s výklopným displayem GF7, ale už není tak kapesní jako GM1. Na zvěř mám 45-175mm objektiv od Panasoniku, je výborný a dá se sehnat z bazaru na Paladixu od 4,5-6 tisíc. Ale popravdě když vidím negativní přístup své přítelkyně k vyměňování objektivů, tak buď by se s tím neměnila nebo by skončila u něčeho jako FZ72, protože obrazy na stěnu si dělat nebude:) Řekl bych, že tyhle holky to moc neřeší, hlavně že fakt mají na image tu zrcadlovku, CSC je nezajímá, a právě většinu holek a žen jsem viděl na turistice s Nikonem D3300, Canonem 100D a 18-55mm objektivem. Když jsem je s někým fotil, tak jsem se jich rovnou zeptal, proč zrovna tahle zrcadlovka, a vyhrála image zrcadlovky, cena a dokonce barva:) Jen jednu zajímaly skutečné parametry, jako třeba lepší video u Canonu STM, ale zas byla ochotná sejít ke 100D z Nikonu D5500. V podstatě nic si o tom předem nezjišťovaly a daly jen na marketingové řeči prodavače, havně že to vypadlo jako zrcadlovka u kamarádky:) Stejně jsem za celou turistickou "karieru" udělal nejkrásnější fotky s obyčejným kompaktem TZ5 od Panasoniku (14-140mm), ten fotoaparát mne nadchl jako celek a ty fotky měly něco do sebe, bez přepalů, bez úprav. Tu FZ1000 bych taky nevylučoval, když se té mé líbí FZ72.
kultus (1295)|14.7.2016 12:09
Tak segra vi, ze se tomu venuji, takze na mne da. Nechci ji ale nanutit jen jedno zarizeni. Proto hledam i nejake alternativy, ale je jasne, ze kdyz chce sirokorozsahovy univerzal co se bude dobre ovladat a polezou z toho schopne fotky tak nic nez FZ1000 mne v dane cene nenapada ikdyz bude muset oproti CSC obetovat lepsi snimac a nekdy i lepsi hratky s HO, mno ikdyz s tema umiverzalnima objektivama to taky neni zadne terno. Sam jsem si ho misto Sony NEX5R + zakladni doubleset vybral. Dokonce jsem ji ho jen tak z legrace nabidl, ale kurna co bych mel ja? :D sam bych ted tezko hledal nahradu dokud nebude nastupce. Tim nechci rict, ze by to neslo ale za vetsi penize a uz bych narazil na nutnost vymeny tech objektivu. To neni problem pokud bych delal treba jen portrety a vedel ktere jedno sklicko potrebuji, nebo jen krajinky nebo jen zverinu...ale takhle na dovcu/vylet je ta vymena castokrat nevyhodna a je lepsi mit jeden fotak o ktery se nemusim starat. Navic ho tam kde zrovna je maji za $600...
kolyy (1542)|15.7.2016 13:28
Na základe vlastnej skúsenosti by som bol opatrný s dvojsetom. Vidím veľké riziko, že to ostane nevyužité. Je to opak univerzálnosti, keďže je mimoriadne nepraktické prehadzovať objektív kvôli občasnému záberu na dlhšom ohnisku. Pokiaľ chcem systematicky fotiť na dlhšiu vzdialenosť tak áno, ale pre nejaký výlet do prírody, keď potrebujem striedať ohniská a väčšinou som na širokom, je omnoho vhodnejší zoom s širokým rozsahom (alebo sa na dlhšie tele vykašľať úplne). Výhodu dvojsetu vidím len v tom, že je možné urobiť foťák menším ak sa nasadí štandardný objektív.

Bol by som opatrný aj s tými rozmermi. Pre niekoho, kto fotil doteraz telefónom, to môže byť dosť veľký skok a foťák môže zostať doma. V tejto chvíli si tú praktickú stránku pritom vôbec nemusí uvedomiť. Príde mi veľmi dôležité nakoľko vážne berie fotenie a koľko komfortu je ochotná kvôli nemu obetovať.

Asi by som v tejto chvíli radil FZ1000 alebo ešte lepšie TZ100, ak nie je svetelnosť na dlhom konci zásadne dôležitá.

Pokiaľ ide o CSC, tak je to v tejto cene ťažké, ak uvažujeme o zoome s širokým rozsahom. Význam to má asi iba ak by boli v pláne ďalšie objektívy. Niekde som zahliadol Panasonic G6+14-140mm, to by bola rozumná kombinácia. Inak je to drahšie.

Určitý zmysel by mohlo mať kúpiť menší foťák v dvojsete, prípadne dokúpiť teleobjektív. Niečo ako Olympus E-PL6+14-42+40-150, Panasonic GM1/GF7+12-32+45-150 (alebo 35-100), Sony A5000+16-50+55-210. Do rozpočtu sa to vojde, ale je tu otázka, či oželie hľadáčik a akceptuje zjednodušené ovládanie. A či to má význam oproti Panasonicu TZ100. Ak príliš nezáleží na autofokuse, je tu aj Fuji X-A2+16-50+50-230, dá to najlepší výstup v tejto cene. Ale ten 50-230 je tam v podstate zbytočný (pomalé ostrenie, bez hľadáčika).

Ak chce brať fotenie vážne, tak je možnosť začať šikovným, ale vybaveným foťákom (Olympus E-M10, Pansonic GX7, Sony A6000) so seťákom a dokúpiť teleobjektív keď bude vidieť, že ho naozaj potrebuje. Môže totiž zistiť, že je dôležitejšie niečo iné, napríklad svetelné pevné sklo.
kultus (1295)|15.7.2016 14:09
Tak uz ted je na FZ1000 nalomena a rikala, ze kdyz cestuje ma pulku batohu/brasny stejne prazdnou takze jestli vzit trochu mensi zrcadlovku nebo vetsi FZ1000 je uz jedno. Tady problem nebude. Na ten TZ100 jsem se taky dival, paradni kapesni velikost, ale prep. 250mm na f5.9 uz mi prijde trochu moc a to jeste nevim jestli nebude treba clonit...tim netvrdil, ze by asi nestacil, ale za stejnou cenu mi krome velikosti prijde porad lepsi FZ1000. Ale o tom to je, panak obetoval svetelnost aby si ho jini mohli dat do kapsy, to jim zase neberu vzdy je to neco za neco... 250mm uz ale neni moc velka vyhra ani do zoo, vim to kolikrat nestaci ani 400mm :) navic 250mm hrave pokryje i ta G6 s 14-140mm s lepsim vystupem. Tady se proti objektivu FZ1000 hodne tezko hleda adekvat a jak pises, vymena i dvou objektivu na vyletech obtezuje. Ne kazdy ma na to cas a nervy, sam jsem si tim prosel a to mne foceni bavi...nemluve o tom kolik snimku muze utect nez ten objektiv prohodi. Typicky safari kdyz ma clovek v planu fotit scenerie nebo blizka setkani se zveri a hned na to narazit na lva v akci co je par set metru jinde...ostatne i tohle jsem cetl primo od jednoho uzivatele zrcadlovky, ktery vymenil svuj "gear" za FZ1000 protoze mu prinesl podobnou (nekdy i lepsi) kvalitu v kompaktnejsim baleni bez nutnosti objektiv menit...ale je to hodne subjektivni, proto mne zajimal i nazor ostatnich.
kolyy (1542)|15.7.2016 14:37
Samozrejme, TZ100 je o rozmeroch, oproti FZ1000 je to tretinová váha. Foťák tejto veľkosti už človek nemusí nosiť zavesený na krku alebo odkladať do batohu, ale strčí ho do vrecka, do postrannej kapsy alebo zavesí za putko. Je to na úkor svetelnosti a dosahu, takže ako píšeš, niečo za niečo, a treba zvážiť účel.

Pre doplnenie, na heuréke vidím, že sa dá za veľmi rozumnú cenu kúpiť aj E-M10 v dvojsete (14-42+40-150) alebo v sete s 14-150.
kikapu (52)|15.7.2016 19:02
Od Olyho raději jenom pevná skla, zoomy pro m4/3 umí o dost lépe Panasonic, v případě Panasonicu 14-140/3,5-5,6 je to rozdíl nesouměřitelný - Oly 14-150 mu nesahá ani po filtrový závit. :cool:
carskejdeux (9)|15.7.2016 23:26
Ségra ať si koupí DSLR. Cenově se to od hraček moc neliší, a to Auto / P tam zapne vždycky. Věci jako clona / čas se naučí až na to přijde, či bude mít čas a chuť, a možná tě s tím po čase i trumfne.
kultus (1295)|16.7.2016 09:07
Tady nejde jen o cenu, za kterou lze poridit vic zajimavych kompaktu ci kombinaci DSLR/CSC s objektivem, ale i uzitek a univerzalnost. Jestli vybizite k DSLR, kterym objektivem nahradite povedeny 25-400mm f2.8-4 aby to melo smysl i odpovidajici kvalitu? Ale i dalsi veci, uz se budu opakovat, ale ergonomii, plne vyklopny displej, velky a skvely hledacek...proste "whole package" a ne jen velky senzor, ktery mimochodem napr. u canonu neda oproti 1" takovy rozdil jak by se zdalo, ikdyz se celkove 100d zda jako schopny entrylevel. S ostatnim co bylo napsano souhlasim...
carskejdeux (9)|16.7.2016 10:21
Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 plus nějaká SLR. Fotit nad 250 mm už je beztak vopruz a využiješ / využije to zřídka, ba naopak zatraceně nezřídka přijde těžké zklamání a hořká deziluze. Navíc nemám nervy obhajovat jakýkoliv kompakt, byť kompakt s velkým senzorem a ještě houl pekyč, aby toho na to hraní nebylo málo.
Kikiris Kakabus (61)|16.7.2016 11:02
Zdravím Carskej,
určitě nemusíš osobně obhajovat jakékoliv kompakty, ty dobré se obhájí samy
svými parametry i obrazovými výkony . . .
kultus (1295)|16.7.2016 11:49
Ja si vazim kazdy nazor (pokud neni zrovna urazlivy), ale tady jsme na foru, takze pokud na to nemas nervy a argumenty tak je to prispevek o nicem. Ale ty nemas nervy obhajit ani tu zrcadlovku jak to tak vidim...Videl jsem vykony tamronu i jinych APSC sklicek pro canikon na tyhle clony (vetsinou) f6,3 bez cloneni na koncovych ohniskach a dostat se na uroven toho pro tebe mozna trapneho kompaktiku na F4 maji sanci tak od tech f8-9. Ikdybych bral na kompaktu f5.6 coz uz u nej znamena hodne slusna kresba, rozdil svetelnosti smazne (u canonu rozhodne) naskok APSC senzoru pri vyssich ISO. Tady budou mit navrch akorat o neco malo lepsim maznutim pozadi, ale zase zustanes bez sirokeho ohniska a ty objektivy ani nejsou zrovna male a lehke. 18-200mm (obe verze) jsem zkousel na sony NEX a nadseny jsem zrovna nebyl ani velikosti ani obecnym vykonem. Nerikam, ze je DSLR spatny system, ale co se tyce univerzalnosti objektivu tak ten rozsah proste jednym objektivem nenahradis. A co vyuzije a co ne :D no, videl jsem od ni video medveda s malyma toceneho iphonem a tam bych se teda priblizit nechtel ikdyz to byl krasny pohled a prave pro takove pripady tohle ohnisko rozhodne vyuzije. A neni prave tohle o univerzalnosti? Nevim o jakem sklamani a deziluzi mluvis!?!
carskejdeux (9)|16.7.2016 13:28
Za 1.) Porád meleš tu svoji, protože ty nechceš znát názor publika, nýbrž svůj názor publiku vnutit, a nakonec od něj slyšet rezignovaný souhlas, abys svoji nerozhodnost měl komu hodit na krk, a před ségrou svoje rozhodnutí jak obhájit. Na to nehraju a v tom bylo skryto moje poselství na co a proč nemám nervy, takže zjednodušeně: na věčné okopávání okolo kompaktů, protože mě prostě nezajímají. Za 2.) DSLR je z podstaty systém ne-univerzální a dělat z něho univerzál je kočkopes. Univerzální jsou kompakty, a byť je i já používám, tak jejich výstup je daleko za tím, co si představuju pod pojmem ,,fotografie". Za 3.) Zklamání je nosit s sebou zoom na 400 mm, když takové přiblížení člověk použije jednou za rok, nicméně ho to podvědomě stále nutí to využívat, načež zoomuje, fotí kraviny a propadá deziluzi než pochopí, že to co má v ruce je hračka, a ne fotoaparát. Optimální nad-standardní přiblížení považuju 8 - 10x, tzn. cca 200 - 250 mm.
kultus (1295)|16.7.2016 14:02
Kdybych nechtel znat nazor publika, tak sem ani nelezu a obhajovat pred sebou natoz pred segrou opravdu nic nemusim. Chtel jsem znat alternativy dostupne v dane cenove kategorii jak mezi DSLR tak CSC ne tlachy od namistrovaneho zaslepence. K veci si nenapsal skoro nic a zrcadlovku pro dane pouziti take ne, takze bez tvych argumentu zase diskuze o nicem.

K tomu pouzivani dlouheho ohniska jen tolik, ze i ten jeden zaber muze stat za vic nez nekolik desitek "nakratko" treba i svou povahou ci zridkavosti. Jestli je pak takovy zaber sklamani tak nevim proc vubec fotis ty kdyz tohle nejsi schopen pochopit, nevnucuj ale tyhle omezene nazory jinym. Zapominas, ze se vybira vyletni/dovolenkovy aparat nikoliv hracka na kraceni dlouhych chvil...takze jestli uz nemas nic k veci, radeji uz nepis jsem zvedav spis na nazory tech co chteji necim prispet a poradit a misto trolla pujdu radeji nakrmit sveho psa.
carskejdeux (9)|16.7.2016 15:03
Doporučovaný objektiv jsem ti psal výše, Tamron 18-200 mm, a v distribuci je pro těla Canon, Nikon, Pentax, Sony.

Kdybych já měl svojí ségře kupovat foťák, tak jí koupím za 11990,- stroj Canon 1200D v sestavě s objektivem 18-135 mm IS. Skutečná ohnisková vzdálenost by byla ještě vynásobena 1,6x, takže by tam to ještě větší přiblížení dostala, a počáteční dostatečně široký úhel by tam zůstal taky.
Kabe (442)|16.7.2016 15:24
Mno ja myslim, ze tenhle topic muze byt jedine o placani - kdyz beru dosazitelnou relevanci prispevku vuci realne situaci. Tu totiz zde zname vsichni krom zadavatele velmi zevruvne a jsem presvedcen, ze ten fotoaparat by se mel vybirat hlavne tak, aby vyhovoval segre zadavatele. Myslim, ze nejaky horsi ci lepsi parametr pro ni moc roli nehraje, za to kdyz ji noseni a pouzivani fotaku nebude prijemne, vadit ji to bude spise. navic je zde hrozne malo informaci o zadavatelove segre takze nakonec "kazdy" nejspis napise to, co by se libilo mu a tady se ta """"diskuze""" otoci v klasicky boj o velikost pindika :p
Proste myslim, ze zadavatel ma urcite z technickeho hlediska a hlediska znalosti fototechniky znalosti zcela nad ramec nutnosti pro vyber fotaku pro segru a tudiz by vyber mel spise konzultovat se segrou nez s lidmi, co vedi o konkretni situaci pramalo.
kultus (1295)|16.7.2016 15:32
Jo z casti mas urcite pravdu, sam mam malo informaci proto kdyz posloucham kam chodi a co foti tak ji spis smeruji k univerzalnejsimu reseni. Aby se pak nestalo, ze ji budeou ty prepoctene milimetry chybet a je jedno na kterou stranu. A jak jsem psal ani ona poradne nevi co potrebuje, takze je to i pro mne dost tezke vybirat :D Dneska se chysta do toho shopu tak snad tam budou mit lepsi vyber at si osaha co nejvice i z DSLR ci CSC a hlavne at si aspon orientacne zjistit jaky velky zoom asi tak potrebuje, samozrejme cim mensi tim lepe a otevrou se i jine moznosti.
Kikiris Kakabus (61)|16.7.2016 16:38
[QUOTE=carskejdeux;42602]Za 1.) Porád meleš tu svoji, protože ty nechceš znát názor publika, nýbrž svůj názor publiku vnutit, a nakonec od něj slyšet rezignovaný souhlas, abys svoji nerozhodnost měl komu hodit na krk, a před ségrou svoje rozhodnutí jak obhájit. Na to nehraju a v tom bylo skryto moje poselství na co a proč nemám nervy, takže zjednodušeně: na věčné okopávání okolo kompaktů, protože mě prostě nezajímají. Za 2.) DSLR je z podstaty systém ne-univerzální a dělat z něho univerzál je kočkopes. Univerzální jsou kompakty, a byť je i já používám, tak jejich výstup je daleko za tím, co si představuju pod pojmem ,,fotografie". Za 3.) Zklamání je nosit s sebou zoom na 400 mm, když takové přiblížení člověk použije jednou za rok, nicméně ho to podvědomě stále nutí to využívat, načež zoomuje, fotí kraviny a propadá deziluzi než pochopí, že to co má v ruce je hračka, a ne fotoaparát. Optimální nad-standardní přiblížení považuju 8 - 10x, tzn. cca 200 - 250 mm.[/QUOTE]

Nevím co víš o kompaktech, když tě nezajímají a v čem se skrývá tvé "poselství". Ale tím, že tady fundovaně tvrdíš, že jejich
výstup je daleko za tím, co ty si představuješ pod pojmem fotografie, by mě to teda zajímalo. Namátkou tady uvedu několik
kompaktů, a můžeš jejich vlastníkům vysvětlit, jakou udělali obrovskou chybu že si je pořídili, přesto že jejich obrazová kvalita
nestojí dle tebe ani za psí štěk. Např.:Fujifilm X70, X100s, Panasonic LX100, Ricoh GR, Leica D-LUX109, Sony RX100, Canon G5X
nebo Nikon DL a to nezmiňuji kompakty s výměnnými objektivy . . .
carskejdeux (9)|16.7.2016 16:53
Zkus vedle - tohle je téma Novy fotak pro zacatecnika. Já se fakt nenudím. Zdar a dobrý světlo !!!
kultus (1295)|17.7.2016 08:37
Takze to tady muzeme ukoncit, po dalsich uvahach o koupi zrcadlovky s univerzalnim objektivem (18-135mm) si nakonec v obchode precejen vzala FZ1000 s tim, ze kdyz ji bude v budoucnu omezovat, s nakou ztratou ho proda nebo necha nasim a koupi si sestavu tela a objektivu, ktere zrovna bude potrebovat. Dneska bude testovat tak jsem zvedav jak bude spokojena...
imrych (2)|17.7.2016 12:39
ne seťák, ale dobrý objektiv a k tomu tělo, třeba i z bazaru