Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Tamron 35-105 f:2.8

Neregistrovaný (0)|19.7.2016 11:46
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Dobrý den,
Naskytla se mi možnost nahradit setovy objektiv od nikonu 18-105 za objektiv tamron 35-105 s konstantní světelností 2.8 za cca 6000Kč

Máte někdo zkušenosti s tímhle objektivem? Přilepšil bych si skvělou světelností, ale nevím jak je má tom s ostrostí a kresbou celkově?
Používal bych jej na nikonu d7100
Děkuji za všechny rady a poznámky :)

Jakub

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon D7100
Sakini (1174)|19.7.2016 21:51
A o kterém je řeč? On nebyl jen jeden.
Neregistrovaný (0)|20.7.2016 09:47
Af 650N je na něm napsáno
Neregistrovaný (0)|20.7.2016 11:32
Je na něm napsáno 650N, vyrobeno v Japonsku.. co jsem koukal na stránky tamronu tak vyšla pouze jedna verze 35-105 v roce 1992
Sakini (1174)|20.7.2016 11:43
Tak to bude ten co jsem myslel, ten menší, on byl ještě předtím se stejnými parametry větší značený 65, s tahacím zoomem. No předně to je docela dost peněz, to je ebay? Víc než pět bych nedal. Je to staré železo, a rozsahem 18-105 jen doplní, nemůže nahradit. Ale jako krátké světelné tele poslouží, tedy na ne příliš dynamické situace.
Je to vyloženě staré poctivé železo, sám jsem ho nikdy neměl ale pár let zpátky jsem ho vyzkoušel - kvalitní a masivní konstrukce, jednoduchý a hlučný pohon autofokusu, docela těžký, průměrná rychlost ostření. Díky tomu že je na kinofilm/full frame tak na APS-C bude využívat kvalitnější část optiky, uprostřed je určitě ostřejší než současné seťáky, malé přiclonění je často potřeba ale i na plnou díru to jde, hlavně na portréty. Vahou se vysunuje když se zamíří dolů, je to kus skla, a antireflexní vrstvy neviděl ani z vlaku, na protisvětlo je enormně háklivý a rychle ztrácí veškerý kontrast. Ale s trochou pozornosti se dá dobře používat, když tedy vyhoví rozsahem, je ostřejší než cokoliv nesvětelného setového na dnešní zrcadlovky, a docela bych věřil že (na rozdíl od současných levných objektivů) bude fungovat dalších dvacet let.
Jakub (0)|21.7.2016 18:12
Takže pokud jsem to dobře pochopil, tak oproti seťáku to bude dobrý krok vpřed? :) rozsah je o něco kratší ale bude mi více vyhovovat než 24-70 a podobně. Navíc je to mnohem levnější varianta. Chtěl bych ho právě používat jako světelnější univerzál. Do budoucna možná přidám 17-50 abych měl něco víc má blízko :) děkuji za popis a rady :)
Sakini (1174)|21.7.2016 18:27
Oproti seťáku jednoznačně, ostrostí a bokehem přinejmenším. Jako takové malé tele je ten rozsah užitečný, a D7100 pokryje bohatě.
Jakub (0)|26.7.2016 14:52
Ještě mě napadlo, než jej koupím, v porovnání s tímhle tamronem je vítěz kdo co se týká obrazové kvality?
http://www.megafoto.cz/tamron-sp-28-75-2-8-xr-di-ld-if-macro-nikon.html

Děkuji za ochotu :)
Jakub
Sakini (1174)|26.7.2016 16:02
Tak to je jednoznačně lepší objektiv, už proto že je Di (digitálně integrovaný) a má vrstvy proti odleskům. Dřív byl dost legendární, a ještě pořád je to vysoká třída, on je původně FF a na plném formátu nebyl nějak nadprůměrný na otevřenou clonu. Ovšem na APS-C, kde odpadají slabší okraje a využívá se jen nejkvalitnější střed, je to výborné sklo. Ostření má taky klasický pohon a průměrnou rychlost, tam rozdíl moc nebude, ovšem opticky je pro D7100 mnohem vhodnější partner, tedy pokud se sežene za dobrou cenu. Cca 6-7 tisíc z druhé ruky je adekvátní.
Jakub (0)|26.7.2016 17:04
Takže mnohem lepších výsledků dosáhnu tím novějším tamronem? Sakra, už jsem byl rozhodnutý pro ten 35-105 :/ koupě prvního objektivu je strašné dilema :D baví mě portréty, baví mě krajinky, baví mě makro.. ale nechci mít 3 objektivy.. chtěl jsem ty začátky než se naučím fotit zalepit jedním univerzálním :)
Sakini (1174)|26.7.2016 17:15
Určitě s tím bude lepší práce, je prostě pro digitál dělaný a bude to poznat, 75 mm (na APS-C) na portréty bude stačit, a makro si stejně budeš muset pořešit něčím navíc, na to univerzální objektiv stačit nebude. Je i univerzálnější než 35-105, přece jen nemá ten začátek tolik dlouhý. Ale pokud vidíš jako výhodnější ten starší, tak ho vezmi, optická kvalita nebude o moc slabší a jinak rozdíl nepoznáš protože o něm nebudeš vědět.
Vierzbowski007 (118)|27.7.2016 16:24
Já tedy uvedený Tamron 28-75 f2.8 mám v Canon verzi a když pominu mizerné ostření, tak je to obrazově dost slabota - ostré to není ani na f8. Ale je možné, že mám vadný kus.
Sakini (1174)|27.7.2016 18:34
Typický starší Tamron, velké výkyvy ve kvalitě, kupovaný kus je nutné dobře otestovat. Měly ještě větší rozstřel než Sigmy.
fazyx (20)|7.8.2016 16:53
Mám ještě technickou otázku, psal jste, že ten 35-105 nemá odolnost proti odleskum.. to by měl napravit polarizacni filtr ne?
Sakini (1174)|7.8.2016 17:32
To jsou jiné odlesky, než odstraňuje polarizační filtr. Ten je účinný na odlesky světla na jiných objektech, třeba skle nebo vodě. Tady jde o odlesky optiky objektivu, různé barevné fléry a duchové, navíc se protisvětlem a parazitním světlem hodně snižuje kontrast když nejsou aplikované patřičné ochranné vrstvy. takhle staré objektivy je většinou neměly, a když je mají tak nejsou dostatečné pro digitální přistroje. Takže polarizák tohle opravdu nespraví.