Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 100D

chalupník (85)|2.9.2016 07:39
Ahoj.
Měli jsme v rodině svatbu a zhostili jsme se fotografování(poprvé) dva rodinní příslušníci. Já trochu pokročilý s bezzrcadlovkou a začátečník s Canon 100D. Samozřejmě jsem měl obavy, abych to nezkazil, v oddací místnosti bylo jakž takž světla a já zvolil foto bez blesku za cenu vyššího ISO, mladší fotil s bleskem. Po prohlídce obrázků z Canonu se mi to nějak nezdá: blesk ON, ISO 400, f=10 , čas 1/200 a na obrázcích hodně, hodně šumu. A to i tehdy,v tmavých partiích, bylo li foceno bez blesku venku. Míru šumu bych odhadl až na ISO 1600 u dnešních lepších APSC mašinek. Prohlížím to v Zoneru, jpegy. Co to?
joeh (3352)|2.9.2016 09:48
To inak nemohlo dopadnúť. Príliš vysoké clonové číslo v kombinácii s krátkym časom a nízkym ISO malo za následok nutnosť vyťahovať tmavé partie fotografie v editore. Pri danom nastavení blesk osvetlil prvé rady svadobčanov, zbytok zostal podexponovaný. Obradné miestnosti bývajú solídne nasvetlené, nastavil by som - blesk vyp., čas 1/100s, clona 5,6 široké ohnisko, ISO auto.
Skontroloval by som u daného prístroja najkratší synchro čas uzávierky s bleskom, pravdepodobne 1/160s.
Dan7 (411)|2.9.2016 13:56
A nějaký profesionální fotograf tam byl? Je to celkem odvaha fotit svatbu. To nastavení Canonu je takové zvláštní - hlavně ta clona 10 jak už psal Joeh. Určitě bych používal nějakou otevřenější clonu - možná bych fotil na manuál s nějakým rychlejším časem nad 1/100, clona 2,8 - 4, ISO auto.
Begy_cz (537)|2.9.2016 15:42
asi to trochu schytám, ale kastovat se na pokročilého a divit se výsledku dle popsaných hodnot...
F10 je prazvláštní hodnota. V interiéru je to nesmyslně moc - na krajinku zase spíš skoro málo :) Obvykle většina skel kreslí nejlépe kolem f8 a překračovat tuhle hodnotu pokud nejsi v přírodě nemá moc smysl.

Pokud chceš větší hloubku ostrosti - použij nohy a nižší ohnisko. Na hloubku ostrosti má největší vliv právě ohnisko, "clona mění spíš bokeh" - teda za tohle si asi vyslechnu :D

ISO400 už bude v tmavých místech vidět. Ono celkově ISO poznáš nejdřív právě v těch tmavých, ale 400 bez problémů odšumíš. Na klasické velikosti fotografie (nějakých těch 13-15cm) to ani nepoznáš.

osobně fotím raději spíš bez blesku (tedy pokud nemusím do protisvětla), nastavení buď ISO -AUTO 400 nebo 800, cca 1/100 a clona ať si dělá co chce (ono se to beztak drží obvykle na nejnižších hodnotách)
nebo když chci mít jistotu tak manuál 1/100, f 2,8-4 a opět ISO-AUTO 400 nebo 800
Kikiris Kakabus (61)|2.9.2016 16:26
Na hloubku ostrosti má vliv clona, ohnisko má vliv na perspektivu.
janfran (48)|2.9.2016 18:35
Takovéhle dotazy by automaticky měla provázet ukázka, jinak lze jenom spekulovat. Podle mě šum zvýšila funkce prosvětlení stínů, která se nezapočítává do citlivosti ISO, ale přitom má stejný (velmi podobný) dopad na míru šumu, jako odpovídající zvýšení citlivosti. Hodně taky může udělat přehnané doostřování, ale bez ukázky zktáka nejde nic říct s jistotou.
Begy_cz (537)|2.9.2016 20:57
[QUOTE=Kikiris Kakabus;42947]Na hloubku ostrosti má vliv clona, ohnisko má vliv na perspektivu.[/QUOTE]

i když ono asi záleží na úhlu pohledu, nebo názvosloví.
Když budu chctít rychle odpíchnout pozadí - osobně sáhnu po delším skle. Třeba na té svatbě - můžeš clonit jak chceš, ale hloubka ostrosti bude možná tak centimetr.
Na širším skle a i při nízké cloně (+- f5) máš HO bez problému i několik centimetrů.

Clonou dosáhneš spíš toho, jak moc bude rozmazaný pozadí.
Ano clona ti zvětší HO - ale sakra větší vliv na HO má prostě ohnisko.
joeh (3352)|2.9.2016 21:05
Begy, asi myslíš metre, centimetre tam jaksi nepasujú ...
Cejpatka (220)|3.9.2016 00:44
[QUOTE=Begy_cz;42946]pokud chceš větší hloubku ostrosti - použij nohy a nižší ohnisko. Na hloubku ostrosti má největší vliv právě ohnisko, "clona mění spíš bokeh" - teda za tohle si asi vyslechnu
[/QUOTE]
No ba, vyslechneš... :)

Ohnisko objektivu prakticky samotnou hloubku ostrosti nemění. Ohnisko mění úhel záběru a míru "zvětšení pozadí". Hloubku ostrosti mění přímo jen clona a také vzdálenost od foceného předmětu. Půjdeš-li blíž, hloubku ostrosti zmenšuješ a přiblížením také pak změníš perspektivu. Poodstoupíš-li, hloubka ostrosti se zvětší.

[QUOTE=Begy_cz;42946]Když budu chctít rychle odpíchnout pozadí - osobně sáhnu po delším skle. Třeba na té svatbě - můžeš clonit jak chceš, ale hloubka ostrosti bude možná tak centimetr.
Na širším skle a i při nízké cloně (+- f5) máš HO bez problému i několik centimetrů.
Clonou dosáhneš spíš toho, jak moc bude rozmazaný pozadí.
Ano clona ti zvětší HO - ale sakra větší vliv na HO má prostě ohnisko.[/QUOTE]

Portrét širokáčem zblízka nebude kvůli zkreslení asi to pravé. Delší ohnisko tě pro stejný záběr donutí poodstoupit dále, perspektiva bude jiná, a pokud fotografovaný objekt zaujme na snímku stejnou velikost, tak hloubka ostrosti bude stejná jako u širokého ohniska, ale na pozadí toho bude méně "vidět" díky úzkému úhlu záběru a ano, objekty vzadu budou více "rozmazané". To je to "odpíchnuté pozadí", s tím jediným se dá souhlasit.

Že širokáč i dlouhé ohnisko dá v praxi stejnou hloubku ostrosti se dá i jednoduše ověřit v různých kalkulátorech DOF.

Viz např. http://dofsimulator.net/en/
Zadej si např. FF, 24mm, f2,8, vzdálenost 50cm a DOF je 7 cm.
Při stejně "zarámovaném" snímku je pak u 200mm, f2,8, vzdálenost 418cm a DOF je také 7 cm.
Pozadí ji sice u 200mm rozmazané skoro na "kaši", ale kdyby si fotil 2 osoby a nesrovnal si je od sebe do stejné vzdálenosti, tak tak vzadu bude stejně mázlá jak u širokáče, tak u telete.
chalupník (85)|3.9.2016 10:48
Begy, tos mne teda naštval. Nečteš pozorně zadání, ale já často taky ne, takže je to OK. Já jsem mírně pokročilý ve srovnání s mým rodinným příslušníkem, jehož fotky dopadly na Canonu bídně, taky nevím, proč clona 10, natvrdo. Ale tak jsem se jenom utvrdil, že dnes kdejaká holčina vypadá s foťákem na krku jako profesionál, ale výsledky takové nejsou. Rád bych vám nějakou fotku ukázal, kam ji mám nahrát?
janfran (48)|3.9.2016 22:18
Klikneš dole na "Přejít na pokročilou editaci" a potom už uvidíš, jak dál.
chalupník (85)|4.9.2016 10:19
Zkusím tedy nahrát.
ISO 400,flash.jpg
Jirka9 (22)|4.9.2016 17:03
Máš tp hodně zašumělé.Tak jako já Jirka

---------- Doplněno v 17:03 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:58 ----------

Podle mě moc vysoká citlivost ( ISO) Nebo je to jenom výřez s velkým přiblížením? Jirka
llet 1.jpg 03ff3.jpg
janfran (48)|4.9.2016 17:48
Výřez to je určitě, ale hlavně je to podle EXIFu upraveno v ACR, takže předpokládám, že jde o konvertovaný RAW. V takovém případě je množství šumu velmi závislé na nastavení konvertoru, které je nutné přizpůsobit konkrétní fotce. Tady to vypadá na použití základního nastavení odšumu, které je vzhledem k citlivosti a silnému prosvětlení stínů nedostatečné.
chalupník (85)|5.9.2016 09:23
No jo, janfran, asi máš pravdu. Naprosto mne nenapadlo, že by pan mladý fotograf fotil do rawu a předal mi už jpegy. To by vysvětlovalo ten šum už na ISO 400, že? Zřejmě to moc neupravoval, fotky nejsou ani doostřené.Nevím, ale záhada je asi vyřešena. Někdy se taktně zeptám, nechci mu vysloveně říct, že fotky nic moc. Taky jsem začínal a trvalo léta, než jsem si osvojil základy.