Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Náhrada za Canon PowerShot SX50 HS

milan.44 (29)|25.9.2016 10:33
Zdravím, začal jsem se zaobírat myšlenkou na výměnu stávajícího přístroje Canon PowerShot SX50 HS . Když jsem ho před cca třemi lety kupoval kupoval jsem ho s tím, že chci něco na focení rodinných snímků, rostoucích vnuček, natáčení videa, focení přírody, zvířat v zoo ap. Fotil jsem pouze na automat. Nyní jsem ve stadiu kdy sice fotím viz. výše, ale začal jsem "koketovat" s makrem, rozostřené pozadí, více přírody, detaily, street.. a začal jsem fotit do RAW a také již se snažím nefotit na auto, ale používat "ruční" režimy .
Cenovou relaci vidím max 25 000,- (+-) , zvažoval jsem nějakou základní zrcadlovku, nic méně co mám načteno tak vesměs ti "zdatnější" zde i jinde na fórech tvrdí, že zrcadlo se základními, či levnými objektivy je o ničem..., určitě nebudu dávat za objektivy desítky tisíc, u kompaktů s výměnnými objektivy je asi situace podobná ( základní objektivy) jak tvrdí věci znalí o ničem a kvalitní jsou dost drahé, nějaký "univerzální" objektiv není ( jak u zrcadlovek, tak i u bez zrcátek), No a pak tu máme asi nějaký profi kompakt, ale tam ten zoom na ty zvířata v zoo, či nějaký street ap. ????
Co mi vlastně již vadí na mém stávajícím přístroji - celkem nedobrá kresba, světelnost objektivu zvláště na dlouhém zoom, ale i celková světelnost v "horších "podmínkách - na ISO 200 mi bliká stabilizace a při ISO 400-500-600 už to viditelně šumí, no asi by se toho našlo více..
Jinak také chodím o berlích, tak že tahám berle a třeba tahat ještě přístroj+několik objektivů..... Půjde něco doporučit ? Děkuji.
joeh (3352)|25.9.2016 11:21
Univerzálny foťák za dobrú cenu : http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-fz1000/
Prístroj je určený na nenáročné foto a video.
milan.44 (29)|25.9.2016 11:40
No nevím, o tomto přístroji jsem si něco načetl a i někteří uživatelé zase až tak z něho nadšených není... u toho nástupce FZ2000 uvádějí, že bylo odstraněno 80% problémů FZ1000 ...
joeh (3352)|25.9.2016 11:46
[QUOTE=milan.44;43115]No nevím, o tomto přístroji jsem si něco načetl a i někteří uživatelé zase až tak z něho nadšených není... u toho nástupce FZ2000 uvádějí, že bylo odstraněno 80% problémů FZ1000 ...[/QUOTE]

- to máš pravdu, ale i navzdory nedostatkom FZ1000 je to významný kvalitatívny posun v porovnaní s SX50. Ak teda cena nevadí, potom Sony RX10 III.
milan.44 (29)|25.9.2016 11:51
Tak to je trošku ulítlá cena.... Jinak já netvrdím, že FZ1000 není kvalitativní posun vůči SX50. Říkal jsem si, jestli fakt není nějaká alternativa u zrcadla, či bez zrcátka. ...
Milan Šurkala (3381)|25.9.2016 12:19
[QUOTE=milan.44;43115]No nevím, o tomto přístroji jsem si něco načetl a i někteří uživatelé zase až tak z něho nadšených není... u toho nástupce FZ2000 uvádějí, že bylo odstraněno 80% problémů FZ1000 ...[/QUOTE]

Jenže jde o to, jaké má kdo požadavky. To, že z něho někdo není nadšený, totiž vůbec neznamená, že z něj bude mít stejný dojem.
milan.44 (29)|25.9.2016 12:27
Zdravím pane Šurkala, máte jistě pravdu - mě právě ještě zarazilo jak jsem již uvedl, že u nástupce fz1000 bylo odstraněno 80% chyb....
Milan Šurkala (3381)|25.9.2016 12:33
[QUOTE=milan.44;43119]Zdravím pane Šurkala, máte jistě pravdu - mě právě ještě zarazilo jak jsem již uvedl, že u nástupce fz1000 bylo odstraněno 80% chyb....[/QUOTE]

Njn. A jde právě o to, zda tyto opravené chyby jsou pro Vás důležité nebo ne. Zda Vám to bude stát za cenu o polovinu vyšší nebo nikoli. I kdyby odstranili všechny chyby, pokud by to bylo něco, co pro Vás není důležité, pak by to bylo jedno a FZ1000 by bohatě stačila. Takhle od stolu těžko soudit.
milan.44 (29)|25.9.2016 13:31
[QUOTE=Milan Šurkala;43120]Njn. A jde právě o to, zda tyto opravené chyby jsou pro Vás důležité nebo ne. Zda Vám to bude stát za cenu o polovinu vyšší nebo nikoli. I kdyby odstranili všechny chyby, pokud by to bylo něco, co pro Vás není důležité, pak by to bylo jedno a FZ1000 by bohatě stačila. Takhle od stolu těžko soudit.[/QUOTE]

Jasně, tak Vy jste na tyto věci odborník, já nejsem žádné fotografické eso ☺ pouze běžný uživatel, jak jsem na tom s focením jsem se mínil na začátku, je asi jasné, že FZ1000 si polepším oproti SX50 HS , nic méně jak na tom bude bude FZ1000 kvalitou kresby, světelností ap. oproti "základní" zrcadlovce a například tomuto objektivu : https://www.megapixel.cz/nikon-18-140mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr
Milan Šurkala (3381)|25.9.2016 21:18
[QUOTE=milan.44;43121]Jasně, tak Vy jste na tyto věci odborník, já nejsem žádné fotografické eso ☺ pouze běžný uživatel, jak jsem na tom s focením jsem se mínil na začátku, je asi jasné, že FZ1000 si polepším oproti SX50 HS , nic méně jak na tom bude bude FZ1000 kvalitou kresby, světelností ap. oproti "základní" zrcadlovce a například tomuto objektivu : https://www.megapixel.cz/nikon-18-140mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr[/QUOTE]

Přesně těžko odhadnout, ale dělal jsem tu test Sony RX10 versus Nikon 18-140mm, viz https://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-vs-1-nikon-d330018-140mm-vs-sony-rx10/5739 . A vyšlo to tak plus minus stejně, někde lepší jedno řešení, někde to druhé. FZ1000 má o něco méně světelný objektiv než RX10 (ale pořád 2/3 EV navíc proti tomu 18-140mm) a hloubka ostrosti tak bude kvůli 1" senzoru trochu větší než u té zrcadlovky (bude to trochu méně mazat pozadí, ale nejde o nějak dramatické rozdíly). Více detailů poleze spíše ze zrcadla, pokud ale teda bude mít správně seřízený autofokus a nebude to zlobit. Každopádně jak někteří říkali, on ten autofokus a hluk při videu sice umí pozlobit, ale pořád je to i tak nadprůměrně dobré (jinak řečeno, je to velmi dobré, jen ne dokonalé) a proti tomu, jaké video by nabídla zrcadlovka s tím Nikonem, je Panasonic o galaxii dále. Je to kompromisech, někde bude vítězit Nikon, někde Panasonic.
IvanHorseman (5)|26.9.2016 18:46
Dobrý den Milane,popíši svůj vývoj a třeba Vám pomůže. Kdysi jsem fotil na analog s Prakticami a Nikonem F801- 78 až 95 a po nástupu digitálu jsem začal s použitým Olympusem E10- 1995. Veliká spokojenost, ale za čas mne omezovala nemožnost výměnných objektivů. Na Prakticy jsem měl zákl 50, širší 28 a tele 135 a 200 mm. Po E10 jsem zvolil Olympus E500 double zoom kit - rok cca 2005. Ze začátku spokojenost, ale pak mne více zaměstnávala přestavba domu a pracovní povinnosti. Cca před 2 lety jsem se nechal zlákat vyspělým kompaktem Canon G1X a byl jsem nadšený kresbou a hlavně možnostmi práce s relativně vysokým ISO / pokud si vzpomenu na analog, tak fil 800 DIN/27 ISO byl tenkrát zázrak/ a nyní jsem mohl fotit na cca 2500 ISO a šum je ještě akceptovatelný. To kouzlo rozměrově většího čipu, běžné kompakty cca 6 x 4,5 mm - čip 1/2,3" ev "lepší" kompakty 7,6 x 5,7M,, - čip 1/1,7", - Canon G1X má čip rozměru 18,7 x 14 mm, tj plošně 6,04 až 9,7 x větší. A tak jako objem motoru u auta, ani plochu ve fotografii nic nenahradí je vidět kvalitativní odstup. ALE - zrovna mnou zvolený a relativně vychvalovaný G1X Canon má poměrně dosti pomalé zaostřování a děti jsou nějak čím dál tím rychlejší a např momentky z bálu by nebylo problém / bez blesku/ vyfotit, ale ony jsou nezaostřené - s nižší úrovní světla, ještě hbitost a spolehlivost autofokusu dále klesá. Aparát má i dosti mizerné makro, ale to mne netrápí neboť toto není má oblíbená disciplína. Tj kvalita výstupu vinikající, hmotnost a rozměr aparátu perfektní, možnosti - předvolba clony, času, program, focení do RAW - naprosto vyhovuje- jen to svižnější ostření chybí. Mark 2 by to již měl mít zrychlené, ale teď nevím, ale nevím zdali nešel dolů rozměr čipu. Nyní před cca 1/2 rokem syn se "snachou" si pořídili Nikon d5300 a chtěli něco poradit či dát základní nalejvárnu a tak mne to znovu chytlo a začal jsem přemýšlet kudy dále. Jako první varianta mne zaujal Canon D80 vers Nikon D7200. Ale jak jsem pročítal recenze a diskutoval s kolegy či kamarády fotoamatéry, tak jsem nakonec šel do FF Nikonu D610. Důvodem byla - lepší možnost kontroly hloubky ostrosti u FF, menší relativní nárok na kvalitu objektivu pro stejný výstup a dále lepší kvalita při vyšších ISO, kdy prostě na větší čip na jednotlivé pixely dopadá více světla. Samozřejmě mi bylo jasné, že i cena se tímto rozhodnutím mění. ALE dnes není problém sehnat na ebay či aukru buď použitý nebo opravdu starší objektiv i pro FF za rozumnou cenu / např N 50/1,8 jsem pořídil za necelé 3.000 Kč a v excelentním stavu/.V současnosti mám objektivy 24-85, fix 50 a 70-210- vše z druhé ruky a velice dobře fungující. Výhodou 610 je motor v těle a tudíž mohu zvolit levnější objektivy bez integrovaného motorku. Dělali jsme i porovnání se synovým Nik D5300 s objektivy 18 až 55 a 55 až 200. Co se týče ostrosti nebyl výrazný rozdíl/ až jsem začal litovat svého rozhodnutí/ ale po zkoušení na vyšší ISO a jemném doladění AF systému se přeci jen ukázal lepší výstup- hlavně na vyšší ISO a dále co se týče jednolitých ploch, tak tam větší formát byl příjemnější. Asi tak jako rozdíl kinofilm versus 6 x6 , neřkuli kontakt 13 x 18 cm z Magnoly. Tj ve finále až opět zrcadlovka mi přinesla možnosti, kdy jediné omezení jsou mé chyby či nedostatek kreativity. Samozřejmě jsou extrémy, kdy bych musel svou výbavu doplnit ale to právě u zrcadlovky je to co dělá systém systémem- já fotím hlavně rodinu, děti, koně a parkurové závody, architektura, krajina Vzhledem k cenovému limitu bych se vůbec nebál N5300 s objektiven 18-140/ ekv 27 až 210 mm/ který pokryje 95% tvorby, není nutná častá výměna objektivu /prach či fyzické omezení/ a kvalitou výstupu se dostanete oproti superhypermegazoomu o několik úrovní výše. Co se týče brašny, dnes existují brašny nošené křížem na zádech a posunem se dostanou "na pupek" pro manipulaci. I když jsem také asi dva roky odskákal na berlích po úrazu, v té době jsem nefotil a tak nejsem plně schopen posoudit - ale hmotnost je oproti FF cca poloviční a ideální je vyzkoušet- okouknout. Samozřejmě obdobnou službu odvede i adekvátní technika od Canonu, já jsem z dob minulých byl chycen Nikonem.
milan.44 (29)|30.9.2016 16:41
No Nikon D5300+ Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR nevypadá jak špatná varianta. V případě nějaké korunky na víc bylo by vhodné doplnit třeba tím to? Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX .


Poradíte mi prosím ještě sestavu bezrcadla ?

Děkuji.