Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotky v interieru - investice do G1 nebo ...

sblasko (133)|30.10.2016 16:09
Tazatel: Vlastnik Panasonic DMC-G1 + obj. 14-45mm f/3.5-5.6 a kompaktu Panasonic LX7

Uvod: Lumix G1 mam od r.2009 ako moj prvy fotak vobec, kupeny na doporucenie znameho.
Do zaciatku roku 2015 som fotil len na automat bez hlbsieho chapania clona-cas-iso /bokeh/ velkost snimaca atd.
G1 je uz nepredajny, ale aj tak by som ho nepredal. Foti to, za slnecnych dni ma dobry hladacik,
vyborne sa drzi a na take to ucenie(zaciatky) co treba viac. Fotky tisknu tak max. 14x18 cm zriedka.
RAW pouzivam jen na problemove vyvazenie bielej, nic viac.

Otazka: Oplati sa investovat 6000 Kc kvoli lepsim fotkam deti v interieru do:
a) Obj. LUMIX G 25 mm/F1.7 ASPH. ?
b) Alebo zostat pri setaku 14-45mm a radsej doplatit/ kupit bazar. model G5-6/GX7, kde
fotky aj pri ISO 1600-3000 budu lepsie (o dost) ako ISO 400 na G1 s 25mm/F1.7.
c) Predat set. obj. 14-45mm, doplatit a kupit neco uplne ineho s vacsim snimacom?

Ktoru volbu by ste mi doporucili, mna laka a) ale nie je to ako davat xenonove svetla na staru Fabiu?
Mal tu niekdo na fore podobnu dilemu, pripadne vie mi svojimi skusenostami poradit a spravne ma nasmerovat? Diky.
kikapu (52)|30.10.2016 18:22
I když je Tvůj foťák veterán, tak světelný objektiv tě v možnostech posune dál než nové tělo. Nebo koupit externí blesk, to máš na jistotu. Nejlevněji vychází Metz AF 5 pro Panasonic. Tím, že zábleskovou hlavu vyklopíš nahoru světlo rozptýlíš odrazem o strop rovnoměrně po celé místnosti.
https://www.fotoskoda.cz/metz-blesk-mb-36-af5-pro-olympuspanasonic/
kolyy (1542)|31.10.2016 00:51
Súhlasím, seťák Ti kvalitné fotky v interiéri nespraví s ničím, svetelný objektív je nutnosť. Takže začal by som objektívom. Neviem však, ako G1 ostrí a či aj so svetelným objektívom bude dosť rýchly. V tom prípade môžeš zvážiť výmenu tela alebo prechod na iný systém, otázka je rozpočet, za 6000 + 14-45mm ma veľa možností nenapadá.
sblasko (133)|31.10.2016 10:17
Diky obom za rady. Pocet reakcii tiez nieco vypoveda. Blesk kupovat nebudem, skusenosti mam male/ziadne a teda ani vysledok nebude taky rychly (a uspokojivy). Na fore nikdo uz nekupuje (neradi sa) o bleskoch (okrem mna ked som sa pytal kikapu o dialkovom odpale v susednom vlakne). Mozno pozicat - vyskusat a pak by sa videlo.

K objektivu a G1. Hovori sa, ze stareho psa novym kuskom nenaucis.
Skusil som si na setaku (za horsieho svetla) nastavit 25mm (vysla clona 4.4) a pri case 1/80 (co je pre fotenie deti ked sa hraju / kreslia /sedia no povedzme, ze aj 1/60 by stacilo) mi G1 ziadala ISO 1600 a viac. Takze s rychlym sklom f/1.7 by som sa dostal na ISO 400 len tak tak aj to by bolo trapenie - zase koukat na ISO a robit ustupky.

G1 odlozim do supilka k spanku (tak ako jine starsie veci [PC, mobil], hold technika ide v pred u vsetkeho) a kupim ine telo. Zda to bude G7, GX7 nebo nova GX85 uvidim po testoch v obchode (velkost, ovladanie , EVF). Cena? Nie som velmi rad s nakupom starych veci, ale uvidim.
Obj. 25mm f/1.7 kupim k tomu. Deti rastu, cas nepocka - treba fotit :-)
sblasko (133)|7.11.2016 21:08
Este otazka, prosim o odpoved.

Ked seznor z r. 2008 (v G1) dava za istych svet. podmienok pri clone 4 a casu 1/30 ISO 3200, tak senzor z r. 2014/15 (GM5)
bude davat za stejnych svet. podmienok, clone a casu stejne ISO, alebo nizsie?
kolyy (1542)|7.11.2016 23:06
Mal by dávať rovnaké ISO, na ktorom by však mali byť fotky menej zašumené. Keď sa pozerám na krivku SNR z merania dxomark, tak pri ISO3200 by GM5 malo dávať lepšie výsledky ako G1 pri ISO1600, čiže cca 1EV. Pri nízkom ISO ten rozdiel nebude tak výrazný.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Panasonic-Lumix-DMC-GM5-versus-Panasonic-Lumix-DMC-G1___979_450

(klikni Measurements → SNR 18%)
ka.mik1 (71)|8.11.2016 01:00
Zvláštní. Zkusil jsem si tam dát do výběru mou GX7 a ukazuje mi dost zhoršené výsledky a nevím proč, když má stejný čip jako GM1, GM5 a u něčeho dokonce i hůř jak zmiňované G1. Pokud spojím mou GX7 s jakýmkoliv objektivem, vyjde podle jejich score vždy hůř má GX7 než všichni ostatní (s objektivy 14-42PZ, 14-140 atd.), pokud jsem dal do výběru například Panasonic 15mm tak například ostrost z 11 P-Mpix s GM1 se propadla u mé GX7 na hodnotu 5, což absolutně nechápu. Jakože GX7 neumí využít potenciál 15mm objektivu a GM1 se stejným čipem ano a jednou tak lépe?
kolyy (1542)|8.11.2016 01:11
[QUOTE=ka.mik1;43834]Zvláštní. Zkusil jsem si tam dát do výběru mou GX7 a ukazuje mi dost zhoršené výsledky a nevím proč, když má stejný čip jako GM1, GM5 a u něčeho dokonce i hůř jak zmiňované G1. Pokud spojím mou GX7 s jakýmkoliv objektivem, vyjde podle jejich score vždy hůř má GX7 než všichni ostatní (s objektivy 14-42PZ, 14-140 atd.), pokud jsem dal do výběru například Panasonic 15mm tak například ostrost z 11 P-Mpix s GM1 se propadla u mé GX7 na hodnotu 5, což absolutně nechápu. Jakože GX7 neumí využít potenciál 15mm objektivu a GM1 se stejným čipem ano a jednou tak lépe?[/QUOTE]

Tie výsledky objektívov s GX7 sú podivná anomália, na ktorú zatiaľ nie je odpoveď, aj keď ľudia na to upozorňovali dxomark. Jedna možná interpretácia je kopanie závierky, aj keď ani to nevyzerá ako celkom presvedčivé vysvetlenie.
ka.mik1 (71)|8.11.2016 12:27
[QUOTE=kolyy;43835]Tie výsledky objektívov s GX7 sú podivná anomália, na ktorú zatiaľ nie je odpoveď, aj keď ľudia na to upozorňovali dxomark. Jedna možná interpretácia je kopanie závierky, aj keď ani to nevyzerá ako celkom presvedčivé vysvetlenie.[/QUOTE]

No je to opravdu podivné. Zrovna na GX7, nepociťuji žádné kopání závěrky a docela dost lidí, včetně recenzí tvrdí, že se GX7 tento problém naprosto vyhnul. Na druhé straně ale je možné, že něco je opravdu špatně, třeba SW, protože s 20mm objektivem se mi nefotilo nejlíp, ikdyž se dal koupit přímo v sadě. Zkoušel jsem různé kombinace a zjistil, že ten pokles ostrosti dxomark udává u všech kombinací GX7 i EPL7. Až o polovinu se všemi nestabilizovanými objektivy a částečně i u stabilizovaných. Podle tabulky na dxomark je GM1 i GM5 vždy lepší než GX7 se stabilizací a Olympus EM10, EM5 ještě o další kus dál.
bedo. (70)|9.11.2016 02:23
Keby sa tento problém GX7 vyhol, tak by novú "nekopajúcu" závierku tak nezdôrazňovali pri prezentácii GX80. Netýka sa to práve GM1/GM5, ktoré majú závierky riešené krokovým motorom a elektronicky.
sblasko (133)|9.11.2016 14:24
@bedo: A co take Pana. kompakty napr. taka LX7 ako ma riešenu závierku?
kolyy (1542)|10.11.2016 20:49
Kompakty majú zvyčajne odlišný typ závierky (centrálny), integrovaný do objektívu. Tento typ z princípu fungovania nekope.