Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Poradte fotak pro rodice

Neregistrovaný (0)|4.11.2016 15:15
Tazatel: Noxik

Znění dotazu: Zdravim,
jelikoz se ve fotacich nevyznam, rad bych si poslechl nejaky tip od zkusenejsich. Hledam nejaky digitalni fotak pro rodice na foceni vyletu a dovolenych, cili by mel byt s jednoduchym ovladanim, vystupni fotky se budou prehravat na TV/notebooku nebo tisknout 10x15cm, takze to nemusi byt nic ultraspecial, aby i maly vyrez byl kvalitni. Cenove idealne neco v levnych typech, kolem 3000 Kc, pokud lze. Za sebe bych mel predevsim 3 pozadavky:

1. Standardni USB konektor, mini nebo micro, ktery lze vsude koupit za rozumnou cenu a aby nebylo treba pokazde vyndavat SD kartu, coz vede k opotrebovani a naslednemu ulomeni jeji krytky.
2. Pripojeni k pocitaci jako USB Mass Storage, cili disk s vlastnim pismenkem, aby bylo mozno jednoduse data zkopirovat i v Salamanderu.
3. Akumulator se musi nabijet uvnitr pristroje, cimz odpada nutnost tahat s sebou nabijeci kolebku nebo podobny nesmysl a drive nebo pozdeji opotrebeni krytky akumulatoru.

Ty 3 pozadavky jsou bohuzel spatne zkusenosti z minuleho fotaku. Pokud je neco takoveho nerealne, tak mi to klidne napise, ve fotacich se vazne nevyznam.
Dekuji za kazdou odpoved.
Petr Be. (211)|5.11.2016 18:24
Za tyto peníze se těžko něco doporučuje. Vpodstatě bych doporučil mobil s obstojným foťákem, jestli ho rodiče ovládnou. Díky pevnému ohnisku a obvykle modernímu snímači se často vyrovnají kompaktům v této ceně, a dotykové ovládání je leckdy intuitivnější. A je to přístroj, který mají vždy ssebou, a nemusí ho nuceně přibalovat.

Pokud to přesto musí být nějaký kompaktní fotoaparát se zoomem, asi bych doporučil řadu Canon Ixus.
Neregistrovany (0)|6.11.2016 09:17
A za kolik Kc uz by to bylo realne? Mobil urcite ne, to by k tomu musel byt i clovek, co by ho obsluhoval. Na Canony se mrknu, az budu mit prilezitost, bohuzel minuly Canon A3200 me dost zklamal, viz prvni prispevek.
Vcera jsem se byl ptat v elektru a kupodivu jsem narazil na znaleho cloveka, ktery mi v podstate rekl, ze budto to bude Canon s miniUSB a nabijenim mimo fotak, nebo jina znacka s nestandardnim kabelem a nabijenim uvnitr. Cili v obou pripadech kram k nicemu.
Jinak dekuji za odpoved.
Milan Šurkala (3381)|6.11.2016 17:32
[QUOTE=Neregistrovany;43813]A za kolik Kc uz by to bylo realne? Mobil urcite ne, to by k tomu musel byt i clovek, co by ho obsluhoval. Na Canony se mrknu, az budu mit prilezitost, bohuzel minuly Canon A3200 me dost zklamal, viz prvni prispevek.
Vcera jsem se byl ptat v elektru a kupodivu jsem narazil na znaleho cloveka, ktery mi v podstate rekl, ze budto to bude Canon s miniUSB a nabijenim mimo fotak, nebo jina znacka s nestandardnim kabelem a nabijenim uvnitr. Cili v obou pripadech kram k nicemu.
Jinak dekuji za odpoved.[/QUOTE]

Dneska se většinou používá microUSB, u některých modelů už to má i Canon s nabíjením uvnitř, ty levné modely to ale zatím nebudou. Nestandardní kabely má už jen málokdo (bohužel se stále najdou). Nicméně do 3000 Kč, tam fakt nevím co koupit. Tam jsou v nabídce tak tři čtyři fotoaparáty a jeden horší než druhý. Skutečně mi přijde lepší volbou smartphone. Nabíjení ve fotoaparátu má z těchto levných určitě Sony Cyber-shot W810. Ale ten fotoaparát není žádný zázrak (ono ty ostatní nejsou o nic lepší).
Neregistrovaný (0)|6.11.2016 19:30
Dobre. A kdyz reknu zapomente na cenu, jaky a za kolik by splnoval podminky, idealne s tim microUSB? Ty 3000 jsem jen tak placl, slo mi o to, ze rozdily v kvalite fotek stejne asi nikdo z uzivatelu nepozna.
Smartphone je nepouzitelna volba, protoze to znamena ucit se novy OS, coz absolutne nehrozi. To by k tomu musel byt jeste zaplaceny clovek, co bych ten smartphone nosil a ovladal.
Neregistrovaný (0)|6.11.2016 19:42
Jeste doplnim: Vygooglil jsem si Sony Cybershot DSC-WX350, ktery pry ma microUSB:

https://www.czc.cz/sony-cybershot-dsc-wx350-cerna/148240/produkt

Akorat u nej nemam jak zjistit, jak se nabiji akumulator a jak se pripojuje k pocitaci. Jak jsou na tom obecne fotaky od Sony?
Milan Šurkala (3381)|6.11.2016 23:05
Sony fotoaparáty se snad všechny nabíjí rovnou přes USB. Ke zjištění, jak se nabíjí, se dá jednoduše stáhnout manuál na stránkách výrobce. Jinak WX350 mi přijde jako vcelku přijatelná volba, ono tady není moc na výběr.
Neregistrovaný (0)|6.11.2016 23:26
Co jsem se dival na manual od vyrobce a unboxing na youtube, tak by skutecne mel mit microUSB, nabijet uvnitr a dokonce lze prepinat, zda se ma pripojit k pocitaci jako USB Mass Storage (v manualu popsano kouzelne jako "spojeni hromadne pamet") nebo Media Transfer protokol. Uvidim, zda najdu jeste nejaky podobny pristroj, ale tohle beru jako prvni lus do vyberu a konecne se mam od ceho odpichnout.
Jinak dekuji za radu a ochotu pomoci.
Milan Šurkala (3381)|7.11.2016 00:03
Ono také záleží na tom, zda se s tím bude točit video, fotit makro a podobně. Pokud se budou točit i videa, určitě bych nebral nic s CCD čipem a připlatil bych si za dražší kompakty s čipem typu CMOS. Každopádně u všech těchto kompaktů je nutné počítat s tím, že denní snímky budou patrně OK (opravdu nevím, jak je tom objektiv u WX350), ale za horšího světla půjde kvůli špatné světelnosti objektivu kvalita dost rychle dolů.
Petr Be. (211)|7.11.2016 07:21
Jako fotoaparát na "obecné" focení bych třeba doporučil tento:
http://aukro.cz/olympus-stylus-xz-2-top-stav-i6590320508.html
S prodejcem mám zkušenosti, je ok....
Neregistrovaný (0)|7.11.2016 18:13
Nic z toho, bude to slouzit k uplne nejzakladnejsimu foceni ve dne, na ruzne vylety a tak. Nejake makro nebo video je mimo.
Bohuzel jsem se dneska dozvedel, ze ma byt koupena nejvetsi sra.... a za 2500 Kc, coz me zrovna nepotesilo. Nekterym lidem zkratka neni pomoci, radsi si koupi sunt s milionem problemu, nez aby se na to radsi vykaslali nebo vybrali neco poradneho.
Jinak jeste jednou diky za pomoc.
Petr Be. (211)|8.11.2016 19:57
Jo, to je taková klasika. A nejhorší je to v rodině. Už jsem si na to nějak zvykl, a nedělá mi problém pak v případě problému poslat chudáka se šrotem tam, odkud ho dostal doporučený/koupil, protože utrácení osobního času na ten "šrot" je jen ztráta času a házení hrachu o zeď.

Když jsem tohle řešil u máti, dohodli jsme se, že bude mít stejný systém jako já - EOS M. Podle akce na kterou půjde, jí nasadím nejvhodnější objektiv, doporučím taktiku, a pak RAWy osobně zpracuju v Lightroomu. Rozdíl oproti předchozímu kompaktu od Casiu neskutečný, a vděčnost pak taky.
Ne vždycky se takový kousek podaří, tak nevěš hlavu. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci, i když to nevyšlo.