Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Nikon nebo Sony

Neregistrovaný (0)|9.11.2016 12:40
Tazatel: J.N.

Znění dotazu: Dobrý den,
vybírám kompakt pro dceru a prosím Vás o radu. Dcera má poměrně specifické požadavky (ale to teď nechci řešit), ze kterých mi vyšel Nikon Coolpix B700, který však má jedno velké ale - nemá na objektivu závit na filtry - chtěl bych obyčejný UV filtr jako ochranu objektivu. Takže jsem zařadil do výběru Sony Cybershot DSC-HX400V (má závit, navíc GPS, větší rozsah zoomu, ale horší světelnost, neukládá do RAW... rozdílů v parametrech jsem si vědom). Potřeboval bych tedy poradit:

1. Jak ochránit objektiv, když nemá závit na filtr? Prý to nijak nejde a případná oprava poškrábaného sklíčka objektivu by stála půlku ceny foťáku...
2. Obecně "kvalita" a "poruchovost" Nikon x Sony (v této kategorii) ?
3. Obecně jsou lepší objektivy Nikor u Nikonu nebo Carl Zeiss u Sony (v této kategorii, prý není Zeiss jako Zeiss a tohle je jen logo na číně...) ?

Děkuju za Vaše názory
Milan Šurkala (3381)|9.11.2016 13:04
Nějak to tam máš popletené. HX400 má menší a ne větší rozsah zoomu, má lepší a nikoli horší světelnost (alespoň tedy hraniční hodnoty).

1, Těžko. Při vypnutí tam dáš krytku, což to ochrání, ale při provozu... holt je třeba si dávat pozor.
2, Těžko soudit, Sony nicméně mívá horší výstupní kontrolu (větší množství decentrovaných objektivů - třeba třetina obrazu je pořád neostrá, chce to prostě koupit dobrý kus). Ale viděl jsem i vadně vyrobené Nikony, jen ne tak moc. Spolehlivost po nějaké době provozu si netroufám hodnotit, nevím.
3, Obecné hodnocení je v případě výběru mezi dvěma konkrétními fotoaparáty vcelku k ničemu. Musím říci, že Nikon docela dobře umí ultrazoomové objektivy, někdy je až zázrak, že to při těch šílených parametrech zoomu vůbec aspoň trochu kreslí. I Sony má ale pár solidních objektivů. Obecně se to docela těžko hodnotí a prostě bych se na internetu podíval na fotky, které z toho lezou a zhodnotil to z nich.