Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kompakt dnešní doby pro pracovní fotky interiéru

radimf (4)|20.11.2016 12:31
Prosím o radu/názor výběru kompaktu pro stavbaře, projektanty, dokumentaci stavby:
- focení interiéru
- co nejširší úhel záběru
- vysoká světelnost, výhodou je focení bez blesku, lidé v místnostech to vyrušuje
- musí zvládat protisvětlo, např. focení proti oknu. Se stávajícím foťákem používám bez blesku zásadně scénický režim "vysoká dynamika"
s bleskem na "P"
- hlobka ostrosti - žádnou, vše potřebuji mít ostré, tzv. ploché fotky
- uvažuji o funkci panorama, tedy stoupnout si na jednu stranu místnosti a na 2x vyfotit místnost
s tímto, ale nemám žádné zkušenosti, můj stávající foťák toto neumí
- malé rozměry, do kapsy, pokud možno bez krytky objektivu
- žádný hledáček, vše přes displej
- cena, myslel jsem že dnes stojí 12 kkč, ale po průzkumu vidím, že je to 20 kkč atd.
- stávající foťák Panasonic DMC-LX3, dochází baterka, již špatně ostří
- děkuji za ochotu
arkij (95)|21.11.2016 10:54
Kterýkoliv z řady SONY DSC-RX100 I-V podle financí. Já přesně na tuto činnost používám momentálně RX100 III. Fotím vše bez blesku, například v krovech je dost detailů i po přiblížení, fotím panoramu (na vysoko) kdy mám místnost celou na 2 fotkách, často používám režim "ručně držený soumrak", je malej do kapsy (nosím ho i kapse volnějších džín). S protisvětlem si poradí, chce to trochu cviku, dá se na stavbách zvládnout všechno na automatiku, takže žádný zdržování nastavováním. Hlavně pak nafotí použitelný obrázky i tam, kde je málo světla a kde už oko nic nevidí, byť za cenu trochu vyššího šumu. Občas si prohlížím na průzkumech sklepy nebo krovy přes display, kdy vidím víc než okem. Jsem s ním moc spokojenej.
romana51 (311)|21.11.2016 13:58
Tak přesně na toto, když jsem oceňoval nemovitosti, jsem používal videokameru, tehdy SONY D8, kde jsem si nemusel nic zapisovat a vše potřebné jsem namlouval do kamery. Měla i noční vidění.
Fotky se z toho daly vyzobnou ve stříhacím programu. A je fakt, že za šera kamera viděla lépe než já.
Dnes používám Lumix DMC-FZ1000, dobře fotí a umí super video. Bude-li dost "kšeftů" přejdu na FZ2000, ale 33k se mi zdá ááááž moc!
radimf (4)|21.11.2016 20:41
Děkuji za reakci.
Zvažoval jsem především mezi Panasonic DMC-LX15 a Canon G7 X II jakožto poslední novinky. Sony jsem zavrhnul skze malý grip. Nemám rád, když musím dávat pozor, aby mi foťák z ruky nevyklouzl. Poslední Sony je také pěkně drahé. Na DPREVIEW.COM právě vyšla recenze na LX15. V tom jazyce si toho moc nepočtu. Dle nich velice dobře dopadl RX100 IV. Tam je ceně příznivější. Začnu o něm opět uvažovat. U toho LX15 nevím zda jeho pro mě jedinou přednost F1,4 na nejmenší ohnisko (fotím vždy na nejmenší ohnisko) ve skutečnosti vůbec poznám.
Lze u RX100 vytáhnout funkci panorama do rychlého tlačítka? To stejné i focení v protisvětle (okno, ale i zapnuté svítidlo). Kdysi jsem míval jedno Sony a tam jsem protisvětlo neřešil - fotilo perfektně.
Poznám pro mé použití rozdíl mezi RX100 IV a V? Jak dlouho trvá než panorama spojí a mohu fotit dál. Zkoušel jsem to například u Olympus XZ-1 a ta to za minutu zvládne. Fuj. A jsou fotky při panorama hodně oříznuté?
Děkuji za info..
arkij (95)|22.11.2016 10:55
[QUOTE=radimf;43972]Sony jsem zavrhnul skze malý grip[/QUOTE]

Mám dokoupený nalepovací grip za 450,- Kč a foťák se drží v pohodě.

[QUOTE=radimf;43972]Lze u RX100 vytáhnout funkci panorama do rychlého tlačítka?...Jak dlouho trvá než panorama spojí a mohu fotit dál....A jsou fotky při panorama hodně oříznuté?...[/QUOTE]

Nejde navolit ale je to přímo pozice na kruhovém přepínači, to co si před tím navolíš (navysoko nebo naležato, zprava doleva nebo zleva doprava) drží uloženo. Takže jenom přepínáš kruhovým voličem režimy ...auto... preference času/clony ... panorama ... atd. To panorama je uloženo rychle, ta prodleva je tak 2-3 sekundy. To spojování panoramat má SONY vyřešené, nějaké výrazné oříznutí není, chce to trochu cvik jak rychle pohybovat foťákem a jak držet horizont (lze si nastavit pomůcku na displeji)

[QUOTE=radimf;43972]Poznám pro mé použití rozdíl mezi RX100 IV a V[/QUOTE]

Nemyslím, možná v rychlosti ostření, které má být u V vylepšené ale ještě jsem ji neměl v ruce. Naopak myslím, že pokud nebudeš užívat video u kterého je rozdíl mezi III a IV, V, tak nepotřebuješ ani IV ale bude Ti stačit ta III. Tam je pak rozdíl právě u videa a u V v metodě a rychlosti ostření, přičemž ta III ostří standardně, nemám s tím problémy.


[QUOTE=radimf;43972]focení v protisvětle (okno, ale i zapnuté svítidlo)[/QUOTE]
Protisvětlo řeším standardně jako u automatu podržením tlačítka s nastavením clony a ostřením mimo zdroj protisvětla a následným posunem záběru s expozicí. Nebývá to problém.

Navíc lze používat focení na inteligentní automat a foťák si u protisvětla poradí třeba dvojnásobnou expozicí kterou složí do jednoho snímku, u málo světla fotí třeba až šestinásobnou expozicí kterou zase složí. V podstatě u tohoto nastavení vždycky vyjde použitelná fotka, takže když se pohybuju po stavbě a nemám čas na nastavování a přemýšlení, fotím na inteligentní automat, pokud chci prezentační fotky, tak používám ruční nebo předvolené režimy. Jediný, co RX 100 až tak neumí je makro, i když taky se to trochu dá.
kolyy (1542)|22.11.2016 11:16
[QUOTE=radimf;43972]Poznám pro mé použití rozdíl mezi RX100 IV a V?[/QUOTE]

Rozdiel vo výstupe medzi jednotlivými generáciami RX100 je minimálny. Pre Teba nemá význam priplácať si nad RX100 III. Generácie IV a V majú rovnaký objektív ako III a výstup senzoru je prakticky totožný. Rozdiel je najmä vo videu (4K) a autofokuse. Možno by Ti stačila aj RX100 I/II, aj keď tam je iný objektív, ktorý nie je tak širokouhlý (28mm vs 24mm ekvivalent).

Pre Tvoje účely sa mi zdá byť najvhodnejší ohlásený Nikon DL18-50, ktorý bude mať zďaleka najširší uhol záberu (18mm ekvivalent), priam ideálny do interiérov. Rada DL bola ohlásená už na jar, ale bohužiaľ kvôli nejakej chybe bolo uvedenie odložené a nevie sa kedy príde.

---------- Doplněno v 11:16 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:14 ----------

arkij ma predbehol ;)
radimf (4)|22.11.2016 12:37
Děkuji za reakce a vysvětlení. Nikona s 18ti mm jsem si při výběru všimnul hned jako první. Ale zapomněl jsem na něj hned jak jsem zjistil, že nemá vestavěný blesk. Potřebuji kapesní stroj a situace kdy je potřeba blesk jsou. Je jich málo, ale jsou.
Milan Šurkala (3381)|22.11.2016 19:10
Prvně, pokud to chceš do interiérů, určitě bych vynechal kompakty s 28mm objektivem (RX100 a RX100II) a bral něco s 24mm (LX15, RX100III a novější, Nikony DL, Canon G7X/G5X). Sony mají super HDR (protisvětlo), panorama je hotové v podstatě okamžitě. Pro tvé použití se mi zdá být velmi dobrou volbou Panasonic LX15.
radimf (4)|23.11.2016 09:48
Objednal jsem Panasonic LX15. Jak jej osahám dám vědět o kolik jsem si pomohl proti dosavadnímu LX3.
Děkuji všem za pomoc a názor.