Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Náhrada za starý Canon A710 is

Neregistrovaný (0)|21.11.2016 11:59
Tazatel: Michal

Znění dotazu: Dobrý den,

chtěl bych poradit jaký nový kompakt koupit jako náhradu za starý Canon A710is (F 2,8-4,8). Fotoaparát s manželkou používáme zejména na dovolených a rodinných oslavách, většinu fotíme na automat, jenom v případě večera na noční režim, případně si hraju s délkou závěrky, dokud není snímek jakžtakž. Nicméně už druhým rokem fotím v noci mnohem „hezčí“ noční fotky na mobil (Samsung S5) a i když chápu, že na mobilu dochází potom k nějakému SW zpracování scény, tak mě to jako obyčejnému uživateli nevadí a podobný výsledek bych chtěl i novém kompaktu. Jenom ať hledám jak hledám, tak opravdu kompaktní fotoaparát se zoomem alespoň 6x má světelnost objektivu většinou od 3,3-3,5 někam k 6... to mi připadá, že noční fotky, nebo fotky za šera budou stejně špatné? (většinou v noci fotím bez zoomu na nejširší ohnisko).

Předpoklady:
- Foťák kompaktních rozměrů (do kapsy), velikost max. jako Olympus Stylus 1
- Dobrá světelnost objektivu, ideálně širokoůhlejší objektiv, ale není podmínkou
- Optický zoom min 6x (ideálně více, 10-12x), používám docela často
- Panorama tažením fotoaparátu (nikoliv skládáním snímků)
- Ideálně hledáček nebo výklopný displej (ale není podmínkou)
- Blesk ideálně pevně zabudovaný do těla (ne výklopný nebo vyskakovací)
- Ideálně grip na jednu ruku
- Funkce HDR
- Připojení přes wifi
- Cena do 10-12 tisíc Kč (pokud je nutné více, tak více).
Nesmí fotit hůře než A710is :-)

Ještě jeden dotaz na závěr, dá se někde ke každému kompaktu zjistit průběh světelnosti objektivem? Nenašel jsem a dle některých recenzí se to při stejných min a max hodnotách clony docela mezi výrobci liší...?

Foťák si pujdu před koupí určitě vyzkoušet, ale abych vůbec věděl, počem se mám ptát, aby to měli na prodejně?

Děkuji moc za pomoc,

Michal
kolyy (1542)|21.11.2016 17:05
Zadanie nemá riešenie, niečo musíš obetovať. Buďto zoom alebo cenu, najlepšie oboje.

Skús sa pozrieť na Panasonic TZ100, to je približne prístroj, ktorý popisuješ. Svetelnosť objektívu nahradzuje väčší senzor.
Neregistrovaný (0)|21.11.2016 21:37
Děkuju, ten je už docela drahý, ale vyzkouším ho.
kolyy (1542)|22.11.2016 10:45
Do Tvojej ceny sa vojde Olympus E-PL6 v dvojkite s krátkym a dlhým zoomom. Nie je to však už vreckové (resp.vojde sa iba do vrecka bundy) a musíš prehadzovať objektívy. Ak obetuješ zoom, tak je tu ešte napríklad Sony RX100 alebo Canon G7X. Oba končia na 100mm ekvivalent (cca 4x zoom).
Milan Šurkala (3381)|22.11.2016 19:14
No, žádný fotoaparát pro tvá kritéria neexistuje a budeš jich dokonce muset obětovat několik. Nejblíže tomu je asi již zmíněný Panasonic TZ100.
Bukovec (132)|22.11.2016 22:21
A co teda koupit ten Olympus Stylus 1 - jasný čip už je na dnešní poměry podprůměr, ale stále je to celkem solidní železo a v dané cenové kategorii je ten foťák bezkonkurenční... a výsledky na isu 800 při zavření obou očí snad i 1600 se mi zdají pořád použitelné(a výš jak nad 1600 za pokojového osvětlení půjdeš těžko) navíc později můžeš dokoupit externí blesk a bleskat to o strop. Pokud by jsi chtěl dnes již standardní 1" tak si hold budeš muset připlatit(tz100) nebo slevit (g7x).

Ten stylus ti ale nabízí prakticky vše co potřebuješ(hledáček, display, zoom, kompaktnost), a pokud ten zoom fakt využiješ, tak lepší kandidát se v ceně kolem 1200 hledá jen těžko...

Mrkni na fotky:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/8105215077/olympus-stylus-1-preview-samples
Neregistrovaný (0)|23.11.2016 11:52
OK, moc Vám všem děkuji.

Já jsem Styluse držel na jaře v obchodě v Livignu, kde měli nové za necelých 9.000 Kč, ale překvapil mě velikostí a hmotností, kdy byl větší a těžší než moje A710 (a to mi jako drobek nepřijde). Asi bych se s tím i smířil, ale když jsem ho zkoušel, tak jsem zjistil, že panoramu musí potom člověk poskládat na PC, neskládá to tažením, tak jsem byl zklamanej a nekoupil s tím, že si ještě počkám. Tak čekám, ale nic moc lepšího asi za podobné peníze není. Ještě někde vyzkouším ten TZ100, vypadá dobře až na teda na tu cenu.

Jenom nevím, jestli jsem tak náročnej, nebo výrobci zaspali dobu, případně po tomto druhu kompatků není poptávka....