Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon 750D / Nikon D5500 / Sony Alpha A68

zyre (4)|12.1.2017 21:13
Zdravím, rozhoduji se mezi těmito třemi zrcadly a stále se nemůžu rozhodnout, kterou z nich si vybrat. Na každé stránce vychází líp něco jiného. Sony Alpha má dokonce i ocenějí TIPA Awards 2016 jako BEST DSLR ENTRY LEVEL. K čemu bych chtěl fotoaparát nejvíce využít k focení i k natáčení videí : Sportovní a společenské akce, makro, krajina, rodina. Pokud je něco lepšího v této cenové kategorii tak budu rád za radu. Předem děkuji za odpověď.
kolyy (1542)|13.1.2017 11:36
Pokiaľ chceš natáčať video, tak by som zauvažoval aj týmto smerom:

https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-g80-takrka-dokonalost/6695
nephilim (353)|13.1.2017 13:06
Já mám osobní zkušenost s Nikon D5500, který mohu vřele doporučit. Na mé doporučení si ho koupila kamarádka v setu s Nikkor 18-140, takže jsem jej měl několikrát v ruce. V porovnání s mým Nikon D750 mohu říct, že rozdíly jsou minimální. Vůbec bych se nebál jej používat. Rychlost odezvy skvělá, vše důležité má na těle tlačítko či kolečko, to ostatní je dostupné dostatečně rychle přes menu.
Při koupi DSLR to není jen o koupi těla, případně setu s objektivem, ale je dobré zvážit jaké další příslušenství, které daná značka nabízí (objektivy, blesky atd.), jaká je jeho dostupnost a cena. V tomto jsou si Canon a Nikon hodně podobní a tedy se těžko dá jeden či druhý upřednostnit. Ačkoliv mě za to příznivci Sony budou zatracovat, musím říct, že v tomto bych upřednostnil Canon/Nikon.
romana51 (311)|13.1.2017 14:23
zyre - přikláním se ke "kolyy", nakonec recenze p. Šurkaly je dosti výmluvná a mohu jeho hodnocení potvrdit. G80-ku jsem si koupil a je super.
Pro příznivce natáčení videa, hlavně ve 4K, zatím asi v dané cenové kategorii nemá konkurenci, umí 30p. V FHD jede v 60p. A další a další vychytávky! :thumb
Prostuduj si uvedenou recenzi a pak se rozhodni.
zyre (4)|13.1.2017 16:40
Videa ve 4K nepotřebuji (na to mám gopro), především bude určeno k focení, ale občasné video v 1080p mi vystačí. A právě jediné čeho se bojím u sony jsou doplňky, ale i tak si myslím že to co mají by mi bohatě stačilo.
Sakini (1174)|14.1.2017 20:36
Nedostatku příslušenství se u Sony A opravdu není třeba obávat, objektivů nespočítatelně, prakticky ve všech kategoriích podpora třetích stran, a pro naprostou většinu uživatelů nemůže nic zásadního chybět. No podívejme se na A68 vůči D5500 a 750D...
Elektronický hledáček má určitě převahu, 100% pokrytí, větší, i když nemá špičkové rozlišení je jasný a rychlý, a dá se použít i na natáčení. Autofokus má dobrou citlivost a výbornou rychlost, hlavně pak velice dobré pokrytí záběru, a dobře funguje i ve videu. Ergonomie je dobrá, drží se mi nejlíp z jmenovaných, ale taky je citelně těžší. Obrazová kvalita je vzorná a za podobnými zrcadlovkami nezaostává, při vyšších citlivostech víc trpí na barevný šum který jiné značky potlačují ale celkově není horší než D5500. Stabilizace na senzoru, a s tím stabilizované všechny objektivy - ovšem pozor, nefunguje ve videu, tam je jen elektronická. Co zamrzí je vyloženě zastaralý displej, s dnes už slabým rozlišením a malou úhlopříčkou, který má docela slabý kontrast. Ne že by se nedal používat, ale oproti moderním dotykovým displejům konkurence je to nesrovnatelné. Tohle lokální šetření drobáků u nejnižších modelů Sony občas nedělá radost, naštěstí toho u A68 není zase tolik. A výhodou naopak je horní stavový displej, který je velice užitečný, a třeba i mikroadjustment ostření.
Kolem dokola je A68 dobře použitelná a výkonná, i když Nikon D5500 dnes považuji za trochu odlišnou, ale rovnocennou alternativu s výhodami a nevýhodami. Co by mi ale způsobilo rozpaky, je čím to dostupně zasklít. Nikon má set s 18-140, Canon s 18-135, a Sony? 18-55 nic moc seťák. Musí se přikoupit něco rozumnějšího, nejdostupnější opticky rozumný a ne moc natažený univerzál je Sony 18-135 za patnáct, případně něco ultrazoomového (Sigma 18-300 je překvapivě schopná na ten obrovský rozsah). Levnější je nějaký krátký světelný zoom, Tamron/Sigma 17-50/2.8 podávají na Sony dobré výkony. Případně je možné dostupně někde vylovit něco dobrého od Minolty z let minulých, na A68 budou dobře fungovat. Z hlediska pořízení s objektivem v setu jsou na tom Nikon a Canon líp, jinak nějaká ta dostupná skla na doplnění pak nejsou problém ani u jedné značky.
Trochu subjektivně: kdybych si měl vybrat z tří jmenovaných pocitově, vybral bych A68 (asi se Sigmou 17-50/2.8) protože se bude nejpraktičtěji používat na video a nejlíp se bude fotit přes displej. Kdybych to měl vzít logicky a s ohledem na hodnotu, D5500 s 18-140 se současnou cenu u Fotolabu je neoddiskutovatelně nejhodnotnější nabídka a udělá hodně parády. Vzít Nikon určitě nebude chyba.
A taky bych se podíval na bezzrcadlovky,které za zrcadlovkami na většinu témat dnes už nezaostávají - jako zmíněný Panasonic G80 s 12-60, který je vynikající i na focení, nejen na video, nebo třeba Sony A6000 (ale musím přiznat že s objektivy by to tam nebylo tak jednoduché).
kolyy (1542)|14.1.2017 22:50
Sakini: A čo Sigma 17-70mm F2.8-4, má nejaké zásadné nevýhody oproti 17-50 F2.8?

Inak ak by som chcel ešte zrkadlovku, tak nad Sony A by som dnes už značne váhal kvôli nejasnej podpore výrobcu. Jasné, systém je pomerne kompletný, lenže technológie nestoja a ak sa nebudú telá a objektívy inovovať, tak to bude za chvíľu relikt. Zaviazať sa k niečomu takému? Nebyť A99 II, tak mi príde, že by sa dal A-mount považovať za mŕtvy.
zyre (4)|14.1.2017 23:02
Přemýšlel jsem taky o prvním objektivu 50mm f/1.8 a k tomu zoom Tamron (či sigma) AF 70-300mm f/4,0-5,6, vyplatí se 17-50mm i 50mm dohromady nebo stačí jen jeden? O té podpoře to vím, ale přece jen existuje adaptér ze Sony A na Sony E takže později si myslím že objektivy se stále využijí i s upgradem těla.
Sakini (1174)|15.1.2017 08:53
Sigma 17-70 i ve své poslední podobě je spíš pro nenáročného uživatele, sice má větší dosah ale to zkreslení na začátku, které opravdu roztahuje obraz, a měkkost na plnou díru, to nejsou moc přesvědčivé argumenty když stojí proti 17-50/2.8 která je ostrá i plně otevřená. A jelikož stojí prakticky stejně, a na Sony jsou obě stabilizované, není moc argumentů pro horší variantu pokud mám za cíl maximální kvalitu.
Padesátka jako základ bude dost pravděpodobně příliš dlouhá, ono se to nezdá ale spolu s crop faktorem už to je dost. Není špatné tu padesátku mít, ostatně je opravdu levná i u Sony (i když bych asi vzal spíš pětatřicítku která dá padesát po přepočtu, což bude přece jen použitelnější na všeobecné focení), ale na širší rozsah témat je dobré mít obrazově kvalitní zoom který umožní široký záběr i portrétní ohnisko. Proto ta Sigma 17-50, která je na 2.8 parádně ostrá (tedy kvalitní kus samozřejmě) a i to oddělení od pozadí umožní. Jinak ze 70-300 určitě Tamron, ale v žádném případě ne ten levný (velice podprůměrný), ale ten dražší. Sigmy 70-300 jsou všechny víceméně problematické, včetně té nejdražší.
Co se týče budoucnosti Sony A, tam se nedá říct nic určitého, určitě je na vedlejší koleji ale bude to hodně o tom co člověk plánuje. Když to myslí vážně a plánuje používat jednu sestavu dlouhodobě, bude mu stačit, tak mu to nepřestane fungovat když nějakou dobu nevydají nové tělo. Z A68 se dá časem přejít na A77 II z druhé ruky, což je zase jiná třída, a nějaký rok to určitě fungovat bude. A pořád tu bude ta odbočka do E bajonetu. CaNikon je co se týče budoucnosti solidnější, ale zase nemusí mít ty schopnosti které někteří potřebuji. Jen je třeba si to se Sony líp promyslet, a být si opravdu jistý že mi i do budoucna dá co potřebuji.
kolyy (1542)|16.1.2017 01:21
Ani jeden objektív som v ruke nemal, ale orientoval som podľa recenzie na photozone.de (Nikon verzie), čo väčšinou nie sú bludy. Skreslenie na širokom konci udávajú rovnaké (3%) a ostrosť má vraj 17-70mm po krajoch a v rohoch dokonca podstatne lepšiu plne otvorený ako 17-50 (pri rovnakej clone). Stredy sú podobné a po priclonení je to prakticky totožné. Pritom priebeh svetelnosti má 17-70mm veľmi príjemný (pri 35mm je to ešte F3.3), takže človek až tak veľa kvôli rozsahu neobetuje. Realita môže byť odlišná, ale mne z toho vychádzal 17-70mm ako lepší univerzál ako 17-50.
Sakini (1174)|16.1.2017 06:49
A to je právě ten rozdíl, papírově to nevypadá na rozdíl ale v praxi je ten přechod z 17-70 na 17-50 docela častý. V reálu třeba ta 2.8 na začátku u 17-70 byla vždycky pofidérní, protože většina kusů je docela neostrá. Tady si tím prošel třeba Rellik, který 17-70 dost znechuceně zahodil jako ne lepší než Nikon 18-105, a skončil u 17-50 kterou si nemohl vynachválit. Možná do toho bude i vstupovat kusová variabilita u 17-70, která by u C verze už neměla být tak velká jako u starých Sigem, ale asi tam pořád ještě bude (17-50 byl původně podstatně dražší objektiv). Testy na photozone.de jsou dobré, ale občas jim tam některý objektiv vychází velice dobře a někdy oproti jiným recenzím dost špatně, zřejmě trochu individuální věc. 17-70 jsem měl možnost poznat na Canonu, ostrá na plnou díru nebyla ani náhodou, na dlouhém konci trpěla na značnou aberaci a celkově to nebylo žádné disko (jako rychlá je, to žádná). Zase vybrat 17-50, která je opravdu v pořádku, dá práci a potřebuješ víc kusů k vyzkoušení protože tam ta kvalita kolísala víc, ale ostrost je pak vzorná od 2.8. Odpovídalo by to zkušenostem photozone.de, kde někdy testují objektiv až na druhý či třetí pokus, protože nejdřív dostanou úplně ujetý šunt, typicky s tím bojují u Sony a to včetně nejdražších typů.
zyre (4)|17.1.2017 15:21
Tak děkuji za rady, půjdu do Sony. :)
Kabe (442)|17.1.2017 21:10
Sakini: A jak by jsi hodnotil srovnani kvality vystupu te Sigmy 17-50/2,8 vuci Tamron SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD a vuci Nikon 50/1,8 na tele D7200. Dk
Sakini (1174)|17.1.2017 21:59
Tak to je trochu komplikované srovnání, každý objektiv je o něčem jiném. Tamron je jednak mnohem modernější konstrukce než výběhová Sigma, takže je jednoznačně ostřejší, a jednak je to fullframový objektiv z kterého se na APS-C využívá ta lepší část. V tomhle případě se na D7200 vyhneme extrémním rohům, které jsou znatelně slabší, a na 24 mm se méně projeví docela výrazné soudkové zkreslení, protože ty nejvíc zasažené části optiky nebudou senzor pokrývat. Rozsah Tamronu na APS-C nemusí být pro každého praktický, ale určitě je opticky zajímavější než Sigma (a samozřejmě tomu odpovídá i ten skoro trojnásobný cenový rozdíl). Navíc Tamron na D7200 podá detailnější výsledky než na D600/610/750, z důvodu větší pixelové hustoty u APS-C, a při 24 MPx už to vypadá opravdu dobře. Je třeba uznat, že pokud někdo nemá problém s rozsahem 24-70 na APS-C, získá velice kvalitní optiku s potenciálem plnohodnotného použití při případném budoucím přechodu na FF.
Padesátka od Nikonu je zase něco jiného, pevný a ještě k tomu FF objektiv. Snad proto je tak oblíbená u uživatelů APS-C - používá se nejkvalitnější střed, odpadá problém s vinětací, už na plnou díru je solidně ostrá a na F2.8 vynikající, a to vše za několik tisíc. Určitě bude ještě o něco lepší než Tamron na padesáti milimetrech při F2.8, na APS-C dá krátké tele a kdo využije tohle ohnisko získá výbornou kvalitu. Osobně jsem neměl f1.8 ale f1.4, která byla ještě trochu lepší, a tyhle levné pevné objektivy jsou dobrá cesta k opravdové obrazové kvalitě. Tady je i vidět proč ty světelné zoomy jsou tak drahé, když musejí tuhle kvalitu dostat do zoomového rozsahu a ještě mají rychle ostřit včetně trackingu.
Věřím, že až Sigma inovuje 17-50, bude to hodně pěkné ovšem momentálně asi není moc na řadě. Uvidí se jaká bude nová 24-70/2.8, která by brzy měla přijít, ta výběhová je sice nedostupnější objektiv tohoto typu ale není to žádný zázrak oproti konkurenci.
Kabe (442)|18.1.2017 08:50
Díky moc.