Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: Ostření AF

Neregistrovaný (0)|13.1.2017 16:43
Tazatel: Jarda

Znění dotazu: Dobrý den.
Mějme větvičku stromu uhlopříčně na středový obdélníček zaostření. V pozadí 20, 30, či 50 metru les.Namířím AF na větvičku a budu ustupovat dozadu, případně se oddalovat zoomem. Kdy se mi AF splete a zaostří na pozadí? Jde o bezzrcadlovku s čipem APSC.
Petr Be. (211)|13.1.2017 22:30
To je tak široký popis, že nejde odpovědět. U Canon EOS M mám třeba zkušenost, že ta bestie zaostří na extrémně malé věci, i přes obludně velký obdélník AF, zatímco třeba Canon EOS 100D s mnohem menším čtverečkem se na tom samém objektu v té samé vzdálenosti focené z toho samého místa s tím samým pozadím absolutně nechytal. A byly jiné situace, kdy to bylo přesně obráceně. Takže ne, takovéhle obecné otázky jsou k ničemu.
Doporučuji Ti napsat co máš konkrétně za problém, nebo co řešíš. Třeba se něčeho dobereme.
Jarda2 (0)|14.1.2017 10:03
Dotaz byl formulován takto záměrně. Dlouho jsem věřil tomu, že AF selhává jen ve výjimečných případech. Nakonec jsem zjistil, proč nemám stoprocentní fotografie. Díky neduvěryhodnosti AF. Naučil jsem se zaostřovat ručně a výsledky se dostavily. Pak jsem vsadil na bezzrcadlovku, co by měla mít AF na bázi vyhodnocení kontrastu. Když AF zaostřím na nekonečno, mám dokonale ostrý snímek. Nablízko je to zas o tom, že AF nevěřím.
Petr Be. (211)|14.1.2017 12:28
Tady se obávám, že spíš narážíš obecně na možnosti AF. Přecijen je to jen stroj, a je optimalizovaný tak, aby ostřil na reálné objekty ve snímku. Pokud jde o makro, specifickou část snímku, která je podobná svému okolí, tak je možné, že AF prostě nevybírá správné rozhodné místo pro ostření, ale upřednostní něco jiného.
Možná jsi pokročil do takového stádia "typu fotografie" popřípadě "puntičkářství" (v dobrém slova smyslu), že Ti AF už pro dané účely neslouží. To totiž není samospásné. A není to špatně. Velké množství fotografů, kteří fotí na přesnost a na detail regulérně fotí na manuální ostření, popřípadě AF je posune do očekávaného "rajónu", a pak dojde ještě ke korekci. At už pohybem těla fotoaparátu, nebo ručním doostřením. Samozřejmě, že když nevidím detail tvé situace, nemůžu nijak potvrdit ani vyvrátit, jestli je stroj neschopný, nebo dokonce rozbitý, a nebo jestli jsi prostě tolik náročný, že AF už není rozumná cesta.
Jarda 4 (0)|14.1.2017 19:41
Ono je to asi o tom, že jsem si nikdy nenechal seřídit tělo s objektivem a ty limity AF ještě neznám. Inteligentní AF, které dokáže všechno, jsem dlouho mylně považoval jako samozřejmost. Dle mého názoru by výrobce mohl na svých stránkách uvádět popis toho, jak má AF vymyšleno, jak je velký nejmenší zaostřovací bod vzhledem ke snímači a tak dál. To už ale možná kecám bludy. Něco si nastuduju. Dík za reakci.
Petr Be. (211)|15.1.2017 11:14
Tak ono je jednoduché zjistit, jestli AF ostří dobře. Stačí vytisknout tzv "focus chart", nebo na papír udělat středně velký černý bod, a pak ho vyfotit pod úhlem 45 stupňů z různých vzdáleností. Pokud se vždycky trefí, a bod na papíře bude ostrý, tak AF pracuje správně, a ty po něm požaduješ něco, co neumí.
Kabe (442)|15.1.2017 14:15
[QUOTE=Jarda2;44392]Dotaz byl formulován takto záměrně. Dlouho jsem věřil tomu, že AF selhává jen ve výjimečných případech. Nakonec jsem zjistil, proč nemám stoprocentní fotografie. Díky neduvěryhodnosti AF. Naučil jsem se zaostřovat ručně a výsledky se dostavily. Pak jsem vsadil na bezzrcadlovku, co by měla mít AF na bázi vyhodnocení kontrastu. Když AF zaostřím na nekonečno, mám dokonale ostrý snímek. Nablízko je to zas o tom, že AF nevěřím.[/QUOTE]
No AF vetsinou moc neselhava, vetsinou pracuje tak, jak byl sestrojen, problem je v tom, ze clovek by chtel, aby ten AF delal neco jineho nez zrovna udelal.