Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Co čekáte od nového roku?

Petr S. (328)|1.1.2010 12:12
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Co čekáte od nového roku?

Nový rok 2010 již je tu a s ním by se mohly objevit též nějaké zajímavé novinky na poli digitální fotografie, a to jak v podobě nových fotoaparátů, tak i nových technologií. Co od tohoto roku ale čekáte vy? Na co se těšíte, nebo co bude podle vás největším zklamáním? Vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|1.1.2010 13:06
Těším se na přelom ledna/února. Někdy v tuto dobu by se měla představit kupa nových fotoaparátů, tak se nemůžu dočkat. Hlavně se těším na nástupce LX3, kompakt s výměnnými objektivy od Fujifilmu a EXR čipem a pevně doufám, že Nikon přijde s nějakými lepšími kompakty. Zklamáním byl pro mě letos Olympus E-P2, který oproti E-P1 nepřinesl zhola nic důležitého, tak doufám, že další Micro Four Thirds fotoaparát od této značky konečně přinese to, co lidé chtějí. No, a mohl bych pokračovat dál :-)
Ganec (0)|3.1.2010 21:54
Co sa tyka fotakov:

Ja som tiez zvedavy na nastupcu LX3 .. vraj ma mat BSI CMOS chip.
Celkom rad by som videl ako su na tom ostatni vyrobcovia okrem Sony co pouziju BSI chipy .
Zatial co viem tak len Casio .. no recenziu som nevidel, asi sa v Europe a USA ani nepredava ked nie je na strankach Casia :-(

EP2 moze stat za to ak tracking AF funguje tak ako si myslim...

Tiez som zvedavy z cim sa vytasia ostatni vyrobcovia .. ci to bude mikro 4/3 standard alebo nie. A dufam ze pre u43 zacne niekto "novy" vyrabat aj objektivy...

Tiez by ma zaujimalo ci fama s Canonom 1500D (ze bude mat stabilizaciu na chipe) bude pravdiva .. a ak, tak co to sposobi...

Cakat ze niekto vymysli cosi lepsie ako bayerovu masku na chipoch senzorov, alebo ze Sony spravi "konkurenciaschpny" Foveon senzor, alebo ze sa vymysli iny (mensi) sytem objektivov je asi naivne...
pavel_p (151)|3.1.2010 22:50
Hm, že někdo jiný začne vyrábět u43 objektivy doufám taky, současná nabídka by stačila, ale takový univerzální 14-140mm a zajímavý 7-14mm jsou celkem drahé a nemají konkurenci. Co jsem se zajímal, tak u43 bude asi dělat už jen Fuji. Vzhledem k momentální popularitě doufám, že se během nějaké doby rozšíří a výrobci objektivů se najdou. Zatím se mi zdá, že foto servery a jejich recenzenti formátu přejou a ochotně zveřejní jakoukoli novinku nebo neoficiální informaci. Mimochodem 4/3 objektivy se dají použít přes redukci, ale nevím jaká jsou omezení co se týká elektronické kompatibility.

PS: mohlo by tě zajímat:
Budoucnost:
http://43rumors.com/ft4-the-future-microfourthirds-lens-list-olympus-is-going-to-produce-a-new-20mm-f1-7-lens/
http://www.photographyblog.com/news/olympus_publishes_micro_4_3_lens_roadmap/
http://43rumors.com/ft5-panasonic-lens-roadmap/
Současnost:
http://www.four-thirds.org/en/microft/lense_detail.html
busy (782)|6.1.2010 10:42
[quote=Ganec;4410]Cakat ze niekto vymysli cosi lepsie ako bayerovu masku na chipoch senzorov, alebo ze Sony spravi "konkurenciaschpny" Foveon senzor, alebo ze sa vymysli iny (mensi) sytem objektivov je asi naivne...[/quote]

S tym Foveonom suhlasim, mohli by uz konecne aj ostatni vyrobcovia prestat pouzivat rozne zastarale RGB masky. Mne osobne by sa tiez velmi lubilo, keby sa aj do kompaktov zacali nejakym sposobom montovat zaostrovacie senzory, ktore by povedali nielen to, ci je/nie je zaostrene (ako ostrenie kontrastom), ale aj ktorym smerom sa ma pohnut sosovka aby bolo zaostrene.
Milan Šurkala (3381)|6.1.2010 14:14
Výborně :-D Tak se stalo to, čeho jsem se obával. Kodak přišel se 14MPx fotoaparáty s 1/2,33" čipem. Teď už nepomůže ani Foveon :-( Kompakty tak od nynějška mají čipy se stejnou pixelovou hustotou jako fotomobily, můžeme se těšit na docela podobné obrazové výsledky, ještě že jsou u kompaktů CCD snímače :-(
janfran (0)|6.1.2010 17:29
Ale ty 14mpix čipy (podle prvních informací) používají technologii back-illumination, takže jejich buňky jsou teoreticky podobně velké, jako u 7mpix klasických čipů- v praxi to asi nebude díky použití mikročoček u současných snímačů takový rozdíl, ale i tak osobně očekávám podstatně lepší výsledek, než z loňských 12mpix snímačů stejné velikosti. Což samozřejmě nic nemění na faktu, že s nižším rozlišením by šlo dosáhnout výsledku ještě lepšího.
pavel_p (151)|6.1.2010 20:06
[quote=Milan Šurkala;4426]Výborně :-D Tak se stalo to, čeho jsem se obával. Kodak přišel se 14MPx fotoaparáty s 1/2,33" čipem. Teď už nepomůže ani Foveon :-( Kompakty tak od nynějška mají čipy se stejnou pixelovou hustotou jako fotomobily, můžeme se těšit na docela podobné obrazové výsledky, ještě že jsou u kompaktů CCD snímače :-([/quote]
Super. Doufám, že má ISO 6400 a 10x digitální zoom. Stejně to vypadá jak hi-end mobil: http://www.dpreview.com/news/1001/10010602kodakslice.asp
pavel_p (151)|6.1.2010 22:28
Tohle by mohlo být zajímavé překvapení roku a konkurence pro u4/3:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=33522153

Líbí se mi objektivy (35mm ekv.):
45mm 1.4
22-105mm 2.8-5.6

Zajímavé, že dlouho tato kategorie foťáků chyběla a najednou si toho všichni všimli
Milan Šurkala (3381)|7.1.2010 11:51
[quote=janfran;4427]Ale ty 14mpix čipy (podle prvních informací) používají technologii back-illumination, takže jejich buňky jsou teoreticky podobně velké, jako u 7mpix klasických čipů- v praxi to asi nebude díky použití mikročoček u současných snímačů takový rozdíl, ale i tak osobně očekávám podstatně lepší výsledek, než z loňských 12mpix snímačů stejné velikosti. Což samozřejmě nic nemění na faktu, že s nižším rozlišením by šlo dosáhnout výsledku ještě lepšího.[/quote]

Tak takovou zmínku jsem opravdu nikde nenašel, všecko to jsou obyčejné 1/2,33" CCD čipy (Kodak, Panasonic, Olympus,...). No a když se dívám na ty světelnosti, běžně F2,8-6,5 nebo dokonce F2,8-6,9, chce se mi zvracet. Panasonic mě teda zklamal na celé čáře, od Olympusu jsem 14MPx a nulové inovace v ostatních ohledech čekal (je to snad už pátá generace kompaktů se stejnými objektivy a jen vyšším rozlišením po sobě, takže žádné překvapení), radost mi udělalo snad jen Sony modelem HX5. Jsem zvědav, jak si tyto fotoaparáty povedou v recenzích.
janfran (0)|7.1.2010 12:59
Bohužel na to teď taky koukám (Dpreview). Je to pro mě velké zklamání, dokonce ani Sony nepoužila back-illuminated snímač zdaleka u všech novinek.
Milan Šurkala (3381)|7.1.2010 18:46
[quote=janfran;4439]Bohužel na to teď taky koukám (Dpreview). Je to pro mě velké zklamání, dokonce ani Sony nepoužila back-illuminated snímač zdaleka u všech novinek.[/quote]

To se ani nedalo čekat, Každopádně Sony z celého CES zatím vybruslilo nejlépe.
Ganec (0)|8.1.2010 07:59
Zatial uvedene modely maju vsetky maly chip (teda 1/2.33' a mozno 1/2.5').

Uvedene CMOS BSI (casio a sony) maju 10M, vacsina teda 28 zo 45 modelov ma 14MPix senzor (podla http://www.dpreview.com/news/1001/10010707ces2010roundup.asp)

> No a když se dívám na ty světelnosti, běžně F2,8-6,5 nebo dokonce F2,8-6,9, chce se mi zvracet.
A to si pozeral este tie lepsie .. vacsina zacina na F3.5
Pozeral som v rychlosti http://www.imaging-resource.com/NEWS/1262889154.html kde je uvedeny roadmapa novych modelov .. koncovu svetelnost F5.1 a menej maju len 2 modely (Olympus Stylus-Tough 3000, Sony Cyber-shot DSC-TX7) a aj to su "tabatierky" bez vysuvneho objektivu.
Ganec (0)|8.1.2010 08:24
No ale co by som naozaj chcel:

- kompaktny (teda velkosti Fuji f50) model s vybornou svetelnostou aj na konci (ako LX3), no nemusel by byt az taky sirokouhly (ak by tym bol mensi objektiv), staci 3x zoom
- automaticke HDR - mozno sa dockam, kedze uz to zvlada Sony, Casio, Ricoh, Fuji (aj ked inak), Pentax (aj ked v zrkadlovkach)
- ludsky white ballance - aby zabery konecne vyzerali ako ich clovek vidi bez toho aby musel globalne vyvazovat bielu (co aj tak nevedie k spravnemu vyzledku ak je viacero osvetleni) .. Ricoh tusim cosi take uz spravil v CX modeloch...
- aby sa daky vyrobca odhodlal spravit (aspon ako experiment) model s 6M na vacsom chipe (ale nech to nezmrvi chabym odsumovanim a doostrovanim ako Fuji)
- hrubsi model (koli svetelnosti) s relativne vacsim zoomom bez vysuvneho objektivu no so sirsim sklom - take svetelne casio EX-V8
- nieco jednoduche (male, skladne a nie drahe) co by rozsirilo moznosti kompaktu (predsadka) ako ked si clovek da okuliare

Skratka aby vacsinu objemu fotaku tvoril objektiv (lebo to naozaj treba) a kompakt mal pri danej velkosti co najlepsie vlastnosti.