Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX 10

pavlino_69 (7)|19.4.2010 12:35
Ahoj, chci se jen zeptat, jestli už někdo fyzicky má NX10-tku. Nemyslím předprodejní vzorek, ale regulérně koupenou v obchodě/netu.
Dík.
stalak (162)|19.4.2010 20:06
Tak na to čekám i já,ale s tou cenou to nebude asi moc velký fičák :(
Milan Šurkala (3381)|19.4.2010 20:38
No ja nevim, ale cena 17 tisic za NX10, 18-55mm objektiv a navic 55-200mm nebo 30mm pancake, to mi prijde jako dost dobra nabidka, zvlaste kdyz to clovek srovna s konkurenci. A konkurence ma velmi vysoke prodeje. Co vim, tak NX10 se prodava vice nez dost slusne.
pavlino_69 (7)|19.4.2010 21:42
Cena mi taky nepřijde příliš. Když vezmu, že objektiv stojí cca. 7000,- tak tělo s jedním objektivem za cenu 10.000,- je super.

Spíš se nemůžu dočkat, mám ho objednaný už 10 dnů a pořád nic. Už jsem si i zkusil předprodejní vzorek, ale doufám, že některé slabiny odstraní nový firmware. Tak jsem si jen říkal, jestli ho už někdo nemá a jestli už upgradoval firmware popř. jak to dopadlo. No nic, asi budu muset být trpělivější, ale už se těším.
stalak (162)|19.4.2010 22:18
[quote=Milan Šurkala;5645]No ja nevim, ale cena 17 tisic za NX10, 18-55mm objektiv a navic 55-200mm nebo 30mm pancake, to mi prijde jako dost dobra nabidka, zvlaste kdyz to clovek srovna s konkurenci. A konkurence ma velmi vysoke prodeje. Co vim, tak NX10 se prodava vice nez dost slusne.[/quote]

no,jasně :) já si chci hrát i s makrem a + makro objektiv který snad ani ještě není (a nebo už ano?)v nabídce a jsem zase úplně jinde,takhle to je u mě,také by se mohlo v podobných setech myslet na "makro nadšence" po něm bych šáhnul hned ;)
stalak (162)|19.4.2010 22:22
[quote=pavlino_69;5649]Cena mi taky nepřijde příliš. Když vezmu, že objektiv stojí cca. 7000,- tak tělo s jedním objektivem za cenu 10.000,- je super.
Spíš se nemůžu dočkat, mám ho objednaný už 10 dnů a pořád nic. Už jsem si i zkusil předprodejní vzorek, ale doufám, že některé slabiny odstraní nový firmware. Tak jsem si jen říkal, jestli ho už někdo nemá a jestli už upgradoval firmware popř. jak to dopadlo. No nic, asi budu muset být trpělivější, ale už se těším.[/quote]

Tak až ti přijde,doufám že se podělíš s nějakou tou zkušeností a fotkou z tohoto přístroje ;)
pavlino_69 (7)|20.4.2010 00:22
[quote=stalak;5653]Tak až ti přijde,doufám že se podělíš s nějakou tou zkušeností a fotkou z tohoto přístroje ;)[/quote]
Určitě se podělím a to makro bych také rád, ale mám zatím informaci, že snad do konce roku. No doufám, že bude dřív. :-)
busy (782)|20.4.2010 06:21
Mozno by bolo lepsie necakat na specialne makro objektivy (ktohovie kolko budu stat) a miesto toho skusit makropredsadku.
stalak (162)|20.4.2010 20:56
Určitě by to bylo levnější řešení,ale zase se s ní nezvládnou věci jako s makro objektivem,takže zatím si jistou částku k foťáku přidávám neustále a vychází to draho :(
Milan Šurkala (3381)|20.4.2010 21:51
Makropredsadka ma vyhodu v nizke cene a v tom, ze ze standardnich 55-200mm objektivu udela doslova makroobjektivy (vetsi zvetseni nez 1:1). Nevyhodou je to, ze je hodne nutno honit ostrici vzdalenost, protoze objektiv pak ostri napr. ze vzdalenosti jen 20-25 cm od predni cocky a podobne. Ten rozsah je pak dost omezeny.
pavlino_69 (7)|21.4.2010 09:50
No tak jsem zjišťoval, kdypak si pro něj mohu přijít a dostal jsem informaci, že pokud bych slevil z požadavků na "palačinku" tak můžu mít set hned (obj. 55+200), jinak budu muset čekat ještě 14 dnů. Tak čekám :-( .
focusx (76)|21.4.2010 20:06
Vyfotil jsem se Samsung NX10 a 30mm/2 pár fotek v prodejně a mám z něho dobrý dojem :) Ale čekám ještě na zkušenosti ostatních a na recenzi tady :)
honza1 (3)|22.4.2010 08:31
Na webech jsou v angličtině recenze na NX10. Prvni jsem viděl na photographyblog.com, dostal zde vysoké doporučení. Další recenze vyšla nedávno na dpreview.com, kde sice nebyl špatně hodnocen, nějaké mouhcy se ale našly a doporučení nedostal. U obou recenzí budou ukázky fotek v plném rozlišení.
stalak (162)|23.4.2010 21:06
musím souhlasit s tím co píšeš a to mě dost mate( zatím),že nějaké mouchy budou je jasné,který přístroj je nemá,ale četl jsem i ne moc pěknou kritiku k tomuto přístroji a tak čekám jestli se dostane Milanovi do ruky a jakou recenzi k tomuto přístroji napíše on ;)
Milan Šurkala (3381)|23.4.2010 22:54
Ono také záleží na tom, co je pro koho důležité. Proto někdo může NX10 doporučovat (když mu vyhovuje právě to, v čem je NX10 dobrá) a někdo naopak ne (když právě ony chyby mu více vadí). Příkladem může být třeba Panasonic GF1. Někteří ze zahraničních redaktorů si po recenzi tohoto přístroje okamžitě běžela jeden koupit, jak byli nadšení. Osobně mě ale GF1 tak moc nezaujala, velmi mi tam chyběl např. hledáček, i když samozřejmě uznávám, že je to velmi dobrý přístroj, zvláště s pancakem.

Jinak na Photographyblog doporučují snad všecko, v poslední době tam má i velmi špatný přístroj hodnocení minimálně "above average".
kubiii (61)|11.6.2010 15:13
[quote=Milan Šurkala;5697]Jinak na Photographyblog doporučují snad všecko, v poslední době tam má i velmi špatný přístroj hodnocení minimálně "above average".[/quote]

To je pravda, spíš tam platí, že pokud přístroj nemá aspoň 4,5 bodu, tak něco není úplně ok. Podle mě se staly obětí vlastní bodovací politiky...

Potřeboval bych radu. Hledám foťák do rodiny, ale zároveň pro zábavu. Občas udělat nějakou fotku pro radost, občas vyfotit nějakej fotbálek (trocha zoomu nutná). Chci min. HD video (pro rodinné pohotové použití). V hledáčku jsem měl FZ38 a teď po recenzi zaujal i Fuji HS10. U 200EXR se mi líbí větší čip, ale odrazuje absence HD videa a delší výchozí ohnisko.

Koketoval jsem i s myšlenkou na zrcadlo (Pentax K-x v setu s 18-55 a 50-200), ale po testu NX10 jsem na vážkách, našel jsem ho za 16.190,-Kč včetně 4GB karty a brašny, dokonce s možností osobního odběru, ale...

Otázka na odborníky je následující: Stojí zato cenový rozdíl mezi ultrazoomem a zrcadlem, resp. bezzrcadlem pro mé použití??? Rozdíl je řekněme 5 - 7 tisíc. Vím, že je to těžká otázka.

Díky za názor.
Milan Šurkala (3381)|11.6.2010 16:43
Na fotbal a dynamicke deje obecne bych urcite doporucil neco, co ma manualni zoom. Osobne bych sel asi do NX10, pro uvedene pouziti v kitu 18-55+50-200 mm. 18-55mm se hodi pro rodinne zalezitosti a az se pujde fotit fotbalek, pribere se 50-200mm. Neni to velky fotak, cena je myslim solidni a kvalita snimku je rozhodne lepsi nez z HS10. Navic s tim fotakem je zabava fotit, to prave HS10 strasne moc chybi (pusobi moc technicky). I HS10 odvede svou sluzbu, o tom neni pochyb, osobne bych vsak byl pro NX10, on zrcadlovkovy cip s podstatne mensi hloubkou ostrosti umi fotkam dat dost odlisny a lepsi vzhled.
kubiii (61)|11.6.2010 18:19
A co počkat na NX5? Přiznám se, že mi jde o každou kačku a podle prvních zpráv to vypadá, že NX5 by mohla být slabší v těch oblastech, kde bych byl ochoten udělat kompromis...
Milan Šurkala (3381)|11.6.2010 19:18
No, levnejsi by snad byt mohla, zatim jsem videl ceny totozne s NX10 :-) Pokud se lisi jen v tom displeji, tak by se to dalo prezit a usetrit. Nicmene, jde-li fakt o kazdou korunu, ten ultrazoom bude mit neco do sebe.
kubiii (61)|14.6.2010 10:19
Díky za reakce, objednal jsem NX10 a věřím, že budu spokojený. Ultrazoom už by byl velký kompromis a k něčemu lepšímu už bych se pak dlouho nedostal. Až se s foťákem skamarádím, tak napíšu nějaké info o zkušenostech a pokud se zadaří nějaký pěkný obrázek, tak se podělím...
kubiii (61)|18.6.2010 12:39
Tak je doma! Zatím jsem ho jen tak osahával - tedy předběžně testoval. Musím potvrdit poměrně výrazné zkreslení na nejkratším ohnisku u základního objektivu, takže při focení na nejkratší ohnisko se s tím musí počítat a pokud to situace umožňuje, je dobré fotit na vyšší ohniskovou vzdálenost, kde se tato vada přirozeně ztrácí.

Mile mě překvapil dlouhý objektiv, obstojná světelnost i na nejdelším ohnisku a množství detailů.

Výborně se jeví při focení v místnosti s bleskem volba "blesk" pro vyvážení bílé - barvy jsou pak opravdu reálné.

Foťák se základním objektivem není žádný prcek, a tak jsem zvědav, jak se osvědčí pro rodinné použití.

To jsou mé prvotní postřehy, když přijdu na něco zajímavého, tak dám vědět...
kubiii (61)|7.7.2010 12:56
Začínám být nadšen, po seznámení s foťákem konečně začínám využívat možností přístroje a je to nářez! Dříve jsem měl v rukách víceméně jen různé kompakty a nedá se to srovnat. Poněkud problematické je samozřejmě přehazování objektivů, ale s tím se počítalo a stojí to zato!

S dlouhým objektivem se dá i na nejdelší ohnisko bez problémů fotit z ruky. Musím něco nahodit do galerie...
kubiii (61)|1.10.2010 10:08
Poprosím o radu: na NX10 bych si rád pořídil nějaký levnější blesk, funguje na NX10 jakýkoliv univerzální kousek (např. tento: http://www.alza.cz/metz-mb-36-c2-manual-d111720.htm) nebo je třeba originál Samsung za nepřijatelně mnoho peněz?

Jedna zkušenost: Asi to není problém jenom NX10 nýbrž všech foťáků podobné konstrukce - při focení s vestavěným bleskem na nejkratší ohnisko háže objektiv nepříjemný stín. Zvlášť když je nasazená sluneční clona...
kubiii (61)|13.12.2010 10:12
HELP!!! Netuší někdo, jestli se dá k NX10 pořídit nějaká alternativa k originálnímu blesku, který je pro mě neúnosně drahý (a IMHO těžce předražený). Byl jsem v obchodě vyzkoušet blesky METZ MB 36 a MB 48 a foťák na ně vůbec nereagoval.... :(

Nechtěl bych do blesku investovat víc než cca 2,5K, ale vestavěný blesk mi opravdu nevyhovuje.

P.S. 9.12. Vyšel firmware 1.25, neví někdo, co přináší? Stránky Samsungu jsou opravdu těhotné informacemi :(
kubiii (61)|16.12.2010 10:40
No nic, odpovím si sám. V návodu na upgrade firmware těla se jako vylepšení uvádí "system stabilization", což si překládám jako zlepšení stability ovládacího software. Druhá varianta je nějaké vylepšení stabilizačního systému, ale to by asi bylo něco ve stylu image stabilization nebo stability control...

Blesk: na jednom fóru jsem našel zkušenost, že v manuálním režimu fungoval uživateli tento blesk: http://www.afoto.cz/prodej/METZ-MB-36-C-2-manual - zkusím to ověřit na prodejně a podělím se o informaci.
kubiii (61)|10.1.2011 10:21
Pod stromeček jsem si nadělil externí blesk Metz MB 36 C2-2. S NX10 funguje a stojí kolem 1600Kč. Ve spolupráci s NX10 je třeba vše nastavovat manuálně: zoom a clonu (3 úrovně). Foťák pak nastavujete buď manuálním režimu nebo v prioritě času, protože blesk si s foťákem nevyměňuje žádné info, takže na automatiku, P nebo prioritu clony vám nastaví dlouhé časy, jakoby fotil bez blesku. S tím souvisí i druhý pro mě celkem závažný problém: po naostření vám displej ztmavne (protože podle foťáku máte nastavený příliš krátký čas a displej ukazuje, jak bude fotka vypadat BEZ blesku) - to znamená, že občas budete mít problémy s kompozicí.

Jinak jsou ale fotky z interiérů - zvláště tam, kde se dá blesk vyklopit do stropu - úplně jiná liga oproti vestavěnému blesku.
Mara42 (18)|13.1.2011 10:11
Dobrý den,

stále řeším dilema. Momentálně mně do oka poměrně padl NX5. Tomu chybí oproti NX10 pouze AMOLED display (tedy má nižší výdrž na baterie) a nemá samočistící čip. Nějaké další nevýhody?

NX10/5 ale při iso400 volí na objektivu 18-55 mm dlouhé časy expozice (má nižší světelnost), kdežto FZ45 s iso80 a krátkým časem expozice je schopný také dobrých fotek. Nicméně fotky z NX10 jsou pochopitelně mnohem lepší.
Myslíte, že se objeví nějaké kity za výhodne ceny? Je pravda, že dorazí na začátku 2011? Je pro mě důležité mít přibližně 25mm-200mm + předsádku na makro.
Bohužel si prostě nevím rady. Můžete tedy NX5 a FZ45 srovnat z Vašeho pohledu?
Milan Šurkala (3381)|13.1.2011 12:43
NX5 ma predevsim podstatne horsi hledacek. A protoze aspon u me je hledacek z NX10 jedna z veci, ktere jsou na tom nejlepsi, postrada NX5 smysl. Resp. je to urcite skvela koupe pro toho, kdo chce fotit pres displej. Pokud ale clovek radeji foti pres hledacek, coz je u teto kategorie pochopitelne, ruce pryc od NX5.
NX5 a FZ45 se z hlediska kvality snimku a sumu porovnavat nedaji, je to uplne o necem jinem, jakmile se musi s citlivosti jen trosku nahoru. FZ45 dela dobre fotky na ISO 80 a jeste tak do ISO 160 se to da vydrzet. Urcite doporucuji foit do RAWu, pokud clovek chce s fotkami delat neco narocnejsiho. U NX5/NX10 se do ISO 800 clovek sumu v podstate bat nemusi, vyse uz je to dost neprijemne.
Hajtek (7)|13.9.2011 11:00
Zdravím místní komunitu. Můj dosavadní Kodak DX7440 už dosluhuje a tak hledám něco nového. Původně jsem chtěl nějaký PEN, ale vadí mě absence hledáčku. NX10/11 mě vyhovuje ve všech směrech, ale říkám si, jestli se za stejnou cenu jako stojí dnes set s dvěma objektivy a bleskem nevyplatí koupit nějaké zrcadlo. Třeba takový Pentax K-r. Byl by ve fotkách nějaký opravdu viditelný rozdíl oproti low-end zrcadlovce?
Využití bych viděl ve fotografování přírody a zážitků z cest, případně nějakou tu rodinou fotku.
Hajtek (7)|26.9.2011 22:18
Tak jsem si nakonec odpověděl a koupil NX11. Musím říct že jsem opravdu spokojený. Zatím se s ním pořád učím, ale už teď vidím ten skok dopředu. Jediné co bych asi tak vytknul šum displeje. Fotka sama o sobě je pěkná, ale ten náhled je takový... asi jsem oproti 8let starém Kodaku čekal větší posun. Jinak si na něj nemohu stěžovat. Bude s ním ještě určitě hodně zábavy..
westikkrystof (3)|22.10.2011 13:33
Zdravim. Nedavno jsem se stal majitelem fotoaparatu NX11. Te nabidce se proste nedalo odolat. A ted bych se vas chtel zeptat, jakou brasnu jste na nej poridili?
Mam ho v setu 18-55, 50-200. Pozdeji mozna dokoupim nejaky pancake, ale ten se vejde vsude.
Tak v cem ho nosite?
CanisAureus (8)|24.10.2011 09:01
Ta samá sestava a tahám to v LOWEPRO NOVA 160 AW
kubiii (61)|22.10.2012 10:41
Rád bych požádal zkušené o radu. Konečně jsem se odhodlal (po letech), že zkusím začít fotit do rawu (resp. raw+jpg). Jako nezkušený rawař jsem byl po stažení fotek šokovaný, jak raw vypadal v prohlížeči úděsně - mimo ostatních věcí mě hlavně vyděsilo, že v rawu není korigováno zkreslení objektivu. Představa, že bych u každé fotky řešil šoupání nějakými táhly, abych dostal koukatelnou fotku, byla odrazující. Takto jsem to viděl v RawTherapee, pak jsem si stáhl soft přímo od Samsungu a tam se mi zdálo, že je vada objektivu po načtení souboru automaticky korigována (asi nějaké defaultní přednastavení).

Otázky zní v podstatě takto:

Jaký soft zvolit, abych to měl jako raw-začátečník co nejjednodušší? Zatím se mi nejpřijatelněji jevil ten Samsungovský.

Jaké základní úpravy obvykle provádíte (resp. v čem si polepším oproti focení do jpg)?

Jaké pokročilejší úpravy doporučujete, provádíte, inspirace?


Díky za případné odpovědi a tipy.


Kuba
Milan Šurkala (3381)|22.10.2012 12:14
RawTherapee vyžaduje hodně hrátek s RAWem a navíc je docela pomalý (navíc většina fotek v něm vypadá při prvním pohledu příšerně a je nutno si tam hodně hrát s barevnými profily, aby se na to dalo alespoň trochu koukat). Proto doporučuji buď software dodávaný s fotoaparátem nebo Photoshop s Camera Raw, příp. mnohem levnější Zoner Photo Studio, který s RAWy už tuším umí také pracovat vcelku dobře. Proti JPEG si v RAWu polepším především ve zpracování šumu, které je u NX na dnešní poměry velmi špatné. To tedy znamená, že zejména při vyšších ISO citlivostech se ti podaří lépe odstranit barevný šum (barevné fleky) a přitom více zachovat jasový šum a s ním i detaily než naopak (JPEG u Samsungů to dělá přesně obráceně a zvráceně, detaily rozmazává, ale barevné fleky ponechává). Co se týče úprav, osobně si především hraju s dynamickým rozsahem, tedy vytahováním kresby ze stínů a naopak z přesvětlených mraků.
kubiii (61)|22.10.2012 13:13
Super, přesně to jsem chtěl slyšet. Díky.
kubiii (61)|22.10.2012 23:32
Ještě jedna blbá otázka: Za co tahat (které volby) upravují šum(y)? Noise reduction? A dynamický rozsah přes "Tone curve"?
kubiii (61)|29.11.2012 10:28
Prosím o radu pana Šurkalu nebo jiného majitele NX. Strašně mě štve, že za horších světelných podmínek odmítá NX10 automaticky ostřit a použití manuálu je při focení málo nasvětlené scény taky špatně použitelné. Na starém canoňáckém kompaktu se mi při manuálním ostření na displeji ukazovalo, na jakou vzdálenost je zaostřeno. U NX jsem nic takového nenašel, nemá někdo nějaký tip, jak se s ostřením za šera, v temné místnosti a pod. popasovat?
milan_aa (3)|30.11.2012 12:18
Pán Šurkala, možno bude Vás a aj ostatných zaujímať moja skúsenosť s objektívmi Samsung 18-55.
Vyskúšal som na NX11 tri objektívy a u každého som zaznamenal optickú vadu - rozostrenie časti obrazu (aspoň si myslím, že je to optická vada).
Tieto chyby som reklamoval, reklamácie boli uznané, v dvoch mi vymenili objektív po tretej mi rovno vrátili peniaze. Že by si Samsung spravil z vých. Europy smetisko?
Aký je váš názor na to?
Prílohy:
Prvá - môj objektív
Druhá - môj druhý objektív
Tretia - výrezy z originálu na photographyblog - objektív ok
VYREZY z SAM_7232 - vyrez lavy stred pravy.jpg SAM_7158 - porovnanie vyrezy.jpg Porovnanie - vyrezy.jpg
Milan Šurkala (3381)|30.11.2012 12:54
[QUOTE=kubiii;23574]U NX jsem nic takového nenašel, nemá někdo nějaký tip, jak se s ostřením za šera, v temné místnosti a pod. popasovat? [/QUOTE]

Chce to najít nějakou jasnější svislou linii. Ve tmě to může být třeba hrana osvíceného paneláku, sloup veřejného osvětlení... Na černou plochu se ostří dost blbě potřebuje to nějakou linku (svislou! nebo aspoň šikmou - pokud je jen hoizontální, staí fotoaparát naklopit o 90 stupňů)

[QUOTE=milan_aa;23700]Tieto chyby som reklamoval, reklamácie boli uznané, v dvoch mi vymenili objektív po tretej mi rovno vrátili peniaze. Že by si Samsung spravil z vých. Europy smetisko?
Aký je váš názor na to?[/QUOTE]

Občas se nějaké špatné kusy vyskytnou, to už tak bohužel bývá. U Samsungu jsem obvykle problémy neměl, snad jen 18-200mm, která byla na test, by byla reklamovatelná. 18-55mm objektivy většinou patřily k tomu nejlepšímu, alespoň co se testovacích kusů týče. Moje vlastní 18-55mm je trochu horší v levé polovině, ale není to nic vážného (tzn. vpravo je to velmi ostré, vlevo jen ostré). Na první fotce je chyba, na druhé je to ale očividně blb zaostřeno a ne chyba objektivu. Metr je viditelně mimo pásma plné hloubky ostrosti, to by ostré ani být nemělo.
milan_aa (3)|30.11.2012 13:52
Ďakujem za odpoveď.
Šurkala:
"na druhé je to ale očividně blb zaostřeno a ne chyba objektivu. Metr je viditelně mimo pásma plné hloubky ostrosti, to by ostré ani být nemělo. "

Meter je presne v pravom uhle s osou objektívu. Z deskriptívy som mal jednotku a to ešte v predtermíne :). Pokiaľ by rovina ostrosti bola zaoblená, tak pravá strana by bola tiež rozostrená. Pre správne posúdenie prikladám ďalšie výrezy a jeden originál tohto istého objektívu. Apropo, ja mám už problém vyriešený, samsungu som dal zbohom, doplatil som a kúpil som fuji x-e1. Len dúfam, že som urobil dobrú voľbu, čo vy na to?

[ATTACH=CONFIG]859[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]860[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]861[/ATTACH]
SAM_6145 - porovnanie vyrezy.jpg SAM_6145.jpg SAM_7035 - porovnanie vyrezy.jpg
Milan Šurkala (3381)|30.11.2012 23:07
No, takhle to vypadá o něco jinak (na tom předchozím obrázku to opravdu vypadá, jako že je zaostřeno více dopředu - obvykle se neostrost objektivu projevuje jako celkové rozostření, nikoli jako posunutí ostřící roviny, což je tento případ). Co se týče Fuji, těžko říci, měl bych trochu obavu o ergonomii, ale po stránce čipu to bude lepší volba. S těmi 18-55mm objektivy je to skutečně zajímavé. Osobně jsem jich měl v ruce už mnoho (tuším čtyři kusy) a žádný z nich neměl vyloženě problém, který by byl reklamovatelný.
kubiii (61)|27.2.2014 11:57
Metz konečně udělal pořádný blesk spolupracující s NX Samsungy: https://www.metz.de/de/blitzgeraete/produktfamilien/system-blitzgeraete/mecablitz-44-af-1-digital/produktbeschreibung.html

Dá se koupit kolem 4000Kč, a tak ten samsungácký originální výsměch (myslím origo blesk) ztrácí jakýkoliv smysl :)
Dan7 (411)|17.4.2014 17:02
Zdravím. Dnes jsem měl poprvé po několika letech problém s foťákem Samsung NX11 v kombinaci s novým objektivem pancake 30mm f/2. Stalo se, že foťák najednou začal fotky přeexponovávat viz. příloha. A to i přes správné nastavení. Přitom i LCD a expozimetr ukazoval správné hodnoty i clonu. Fotil jsem na poloautomatickou prioritu clony. Také se několikrát objevilo červené varování u clony. Foťák se vzpamatoval až po zapnutí a vypnutí. Ale po několika fotkách to udělal znovu.
Čím to může být?

Fotka v příloze: ISO 125, clona 8, čas 1/100.
SAM_8262s.jpg
rousini (738)|17.4.2014 17:25
Asi soudruh korejec potřebuje, aby jsi koupil nový Samsung :evil
Pokud po restartu vše chodilo a bez zásahu zase přestalo, tak asi něco umírá. Ale to víš asi beze mě. Další variantou je, že nenastavuje korektně clonu na daném objektivu. Zkusil bych dlouhý cvak na různé clony a pohledem zkontroloval jestli se v objektivu skutečně nastaví...
joeh (3352)|17.4.2014 17:45
Nekorektná komunikácia s objektívom bude lepší prípad. U Leica Digilux mi odišiel čip za presne stejných príznakov.
Dan7 (411)|18.4.2014 15:25
I tak díky. Ještě jsem nahrál nejnovější firmware Samsungu NX11 - verze 1.12. Objektiv 30mm f/2 je nejnovější verze 1.22. Třeba to pomůže.
Dan7 (411)|21.4.2014 21:37
Nechci to zakřiknout, ale po přehrání nejnovějších firmware to zatím funguje bez chyb. Vypadá to, že je potřeba mít u Samsungu NX11 nahrané poslední firmware foťáku i objektivů. Jinak to nespolupracuje korektně.