Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt do 6000, manuální nastavení, ultrazoom?

Mája (3)|22.4.2010 18:28
Zdravím,
chystám de kupovat nový fotoaparát, bohužel mám omezené finance max. 6000,-
ráda fotím, hlavně venku krajinu, zvířata (koně), ale také interiéry, lidi, portréty, občas nějaké video (ale kvlalita videa není pro mě rozhodující kritérium).
Zrcadlovku nechci (to bych si stejě musela připlatit), potřebuji něco menšího, ale aby se dalo pohrát s nastavením (třeba nastavit hloubku ostření) a dělat kvalitní a zajímavé fotky, myslím že focení do RAW by nebylo na škodu, i když s tím zatím nemám zkušenosti, a ráda bych asi nějaký ultrazoom s širokým záběrem.
Najdete se vůbec v této cenové kategorii nějaký foťák, který by jste mi doporučili?
Díky za tipy a rady. :-)
focusx (76)|22.4.2010 18:51
Za tu cenu se dá koupit starší zrcadlovka Sony A200L, která je vynikající a často je ještě v záruce. Připlácet nebudeš :)
Milan Šurkala (3381)|22.4.2010 19:04
To jsou dost protichudne pozadavky. Chces-li si hrat s hloubkou ostrosti, u kompaktu to nebude prilis valne, i kdyz dnesni fotoaparaty jsou schopny ostrit z pomerne kratkych vzdalenosti, coz ponekud kompenzuje maly cip. Do 6000 Kc toho opravdu moc nebude, napada me napr. Canon PowerShot SX120 IS, ale ten nema siroky uhel zaberu. Panasonicy TZ zase nemaji manualni nastaveni (nove verze ano, ale zase se nevejdou do limitu), levne ultrazoomy Fuji a vetsina zbyvajicich kapesnich ultrazoomu maji jen ND filtr (hloubku ostrosti tedy nelze ovlivnit). Kdybs mela limit tak 8000 Kc, tak tam by se uz dal vzit napr. Panasonic FZ38. Zrcadlovka, jak opet a neprekvapive radi focusx, nevim nevim. Musela by byt starsi a mel-li by to byt nejaky univerzalnejsi objektiv, nebude to ani trochu male. Leda ze bys slevila z naroku na rozmery. Pokud jde ale o novy fotak, tak z neceho budes muset asi slevit. Bud navysit cenu, nebo ozelet sirsi ohnisko, manualni nastaveni, vyraznejsi hratky s ostrosti. Za maly rozpocet nelze cekat prehnane hodne muziky. Muzes se tomu jen hodne priblizit.
Mája (3)|22.4.2010 20:11
Díky za rozsáhlou odpověď, vidím, že to budu muset trochu přehodnotit. :-)
Co ještě takový Canon Powershot SX200 IS - má manuální nastavení i široký úhel záběru, za 6000,-?
A pokud bych se teda rozhodla ještě 2000,- připlatit (tedy limit 8000,-) a chtěla bych široký úhel záběru, manuální nastavení a malé rozměry, který by jste mi doporučili?
Hlavně potřebuji ty malé rozměry i ten Panasonic FZ38 je už dost velký. Jde o to, že pokud bych si kupovala zrcadlovku na experimenty a pořádné focení, stejně bych potřebovala ještě další malý foťák, který si můžu vzít vždy sebou na různé momentky, akce atd. Takže proto volím kompromis kompaktu s manuálním nastavením a v budoucnu se možná dopracuji i k té zrcadlovce.. :-)
Milan Šurkala (3381)|22.4.2010 20:40
Nejsem prave priznivcem Canonu SX200 IS. Neni to spatny fotoaparat, to urcite ne. Ale svetelnost objektivu neni nic moc, jako kazdy 12MPx Canon uz dost odsumuje (ma malo detailni fotky), porad tam vyskakuje blesk... Pokud je za 6 tisic, tak to neni spatna volba, pro Vase pozadavky to bude asi ta nejlepsi. Nic jineho me zatim nenapada, aby to melo siroke ohnisko, male rozmery a manualni nastaveni.
rousini (738)|22.4.2010 21:24
Mě napadá Panasonic FX550. Manuál, touch screen, taková střední kvalita výstupu (v dané kategorii), ohnisko 25 - 125, ale taky nesplňuje vše co bys ráda...
focusx (76)|22.4.2010 22:14
... že pokud bych si kupovala zrcadlovku na experimenty a pořádné focení, stejně bych potřebovala ještě další malý foťák, který si můžu vzít vždy sebou na různé momentky, akce atd.

Potřebovala, ale takový foták není v této cenové kategorii. Jediný dostupný foták tohoto druhu je Samsung NX10 s objektivem 30mm/2. Kompakty jsou jen pro nepohybující se objekty za silného osvětlení, takže na momentky a akce , nebo dokonce za horšího světla nepoužitelné.
Mája (3)|22.4.2010 22:24
Tím jsem spíš myslela jakýkoliv foťák, který bych sebou mohla vzít sebou, ale nepotřebovala bych žádnou kvalitu snímků...

Teď se tedy rozhoduji mezi Canonem SX200 IS a Panasonicem FX550 - po prvním skouknutí nevypadá špatně, ještě jsem nezkoumala všechny parametry.. a nevím, jestli by mi vyhovoval ten dotykový displej, ale možná bych ho mohla brát jako plus. Máte s ním někdo zkušenosti?
jinak jsem ještě zjistila, že SX200 IS umožňuje focení i do RAW (s novým firmware), ale pravda že ten vyskakující blesk bude asi dost otravný.
Pro který bych se měla rozhodnout? (vím, že ani jeden nefotí extra kvalitně, ale myslím, že mi to bude stačit a oba nejvíce vyhovují mým požadavkům)
focusx (76)|22.4.2010 22:43
Za 6t. se dá sehnat starší Panasonic LX3, pokud chceš mizerný foťák, tak tenhle je z nich nejméně mizerný :)