Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

TZ7 a západ slunce ?

js506 (11)|6.5.2010 22:02
Už pár týdnů vybírám kompakt pro dceru. Bude ho mít hlavně na focení přírody, hor (panorámata) a jinak běžné foto při horších světelných podmínkách, šero, pod mrakem, večer, ale hlavně musí dobře fotit západy slunce. Zatím jsem zkončil s výběrem u panasonicu TZ7. Je to sice jen automat bez manuálu ale konkurenti s manuálem zase neumějí něco jiného.
Co bycom chtěli:
rozměry max přibližně jako TZ7.
video: HD s optickým zoomem nejlépe 25sn/s jako u kamer
Manuál: není podmínkou, ale výhodou
SD karty
Zoom alespoň 7x
široké ohnisko 24-27


Co jsem zvažoval:
Fuji F200EXR - neumí HD video, neumí panoráma, ne příliš dobrá optika
Fuji F80EXR - neumí panoráma, HD video ano, ale to zoomování a přeostřování se mě nelíbí. Trochu složitější obsluha. Ne příliš kvalitní optika
Sony HX5V - sice umí parádní panoráma, ale s horším rozlišením (na fotce to ale nevadí). Barevné podání obrázků je studené. Nemá režim západ slunce (svítání), jen soumrak u kterého zvyšuje jen zesílení. U videa na širokém ohnisku výrazná soudkovitost, jinak parádní zoom jako u kamery
Panasonic TZ7 - horší vyvážení bílé, trochu více šumu, nemá manuál
Panasonic TZ10 - mázlejší obrázky s méně detaily, vyšší cena


TZ7 se mě jinak jeví funkčně vyvážený s kvalitní optikou a v současné době za dobrou cenu.
Hlavně Vás majitele TZ7 chci požádat o zkušenost s focením západu slunce s použitím scénického režimu. Nejlépe se podívat na ukázkové obrázky, bohužel jsem žádné nenašel.

Děkuji všem za pomoc a názor.

j.
Milan Šurkala (3381)|7.5.2010 00:47
Tak prave na foceni slunce je TZ7 (a TZ10 nejspis taky, kdyz ma totozny objektiv) nevhodna, hooooodne trpi na odlesky (v podstate jedina chyba toho objektivu - viz https://www.digimanie.cz/photo_doc-C802A315C99D9BBCC12575E3006FB99C.html). Takze bych to spise videl na HX5, ale tu jsem jeste proti slunci nezkousel, tak nevim.
pavel_p (151)|7.5.2010 18:57
Na focení hor a krajiny docela doporučuju přidat kritérium, že s foťákem lze použít polarizák
Milan Šurkala (3381)|7.5.2010 19:27
[quote=pavel_p;5834]Na focení hor a krajiny docela doporučuju přidat kritérium, že s foťákem lze použít polarizák[/quote]

Tak to pak asi tezko bude kompakt :-)
js506 (11)|8.5.2010 00:09
Děkuji za reakce. Uvítal bych kdyby někdo měl fotky západu slunce z TZ7. Myslím, že ty odlesky by se již večer nemusely objevit. Jinak kompakt to být musí (běžky, kolo). Myslíte, že máme laťku hodně vysoko? Doteď dcera fotila s Nikonem L12 se 7Mpx a byla spokojená, jenže se rozbil. Jsem z toho hledání již rozmrzelý. Já fotím s Canonem A620 (výklopný displej) a začínám si ho považovat. Občas také s A590 kou (výborně padne do ruky). S Canony jsem spokojený. Powershoty mají standardně manuál a vlastně vše potřebné. Co mě ale u těch nyní prodávaných vadí je vyskakovací blesk.
Pene Šarkalo, znovu jsem si přečetl Vaší recenzi na TZ7. Co se týče těch odlesků jak jsou na tom jiné přístroje? Píšete také o vyšším šumu. Díval jsem se na nějaké srovnání myslím na http://www.imaging-resource.com a zase proti jiným přístrojům se mi zdají fotky ostřejší.
j.
Milan Šurkala (3381)|8.5.2010 00:36
[quote=js506;5839]
Pene Šarkalo, znovu jsem si přečetl Vaší recenzi na TZ7. Co se týče těch odlesků jak jsou na tom jiné přístroje? Píšete také o vyšším šumu. Díval jsem se na nějaké srovnání myslím na http://www.imaging-resource.com a zase proti jiným přístrojům se mi zdají fotky ostřejší.
j.[/quote]

To je prave vyhoda TZ7, vetsi sum. Ono to zni divne, ale je to vyhoda. Vetsi sum totiz znamena mensi odsumovani a tedy vice detailu = ostrejsi fotky. Takze ja sum u TZ7 spis chvalim, navic ma prijemnou strukturu. Odlesky, no to zalezi na fotoaparatu. Jsou kompakty, ktere je maji horsi (doslova silene jsou ultrazoomy Nikonu), naopak jsou i hloupe kompaktiky, ktere na toto netrpi. Zkusim se doma podivat, zda mam nejake zapadovky z TZ7.
busy (782)|8.5.2010 08:13
[quote=pavel_p;5834]Na focení hor a krajiny docela doporučuju přidat kritérium, že s foťákem lze použít polarizák[/quote]

[quote=js506;5839]Já fotím s Canonem A620 (výklopný displej) a začínám si ho považovat. Občas také s A590 kou (výborně padne do ruky). S Canony jsem spokojený. Powershoty mají standardně manuál a vlastně vše potřebné.[/quote]

Tieto starsie Canony ako A75, A6x0 maju okolo objektivu bajonet na upevnenie redukcie, na ktorej je 62 mm zavit pre filtre. Kolega co ma A630 si minuly rok taku redukciu kupil a veselo foti krajinky s prechodovym filtrom :)

Inak, PowerShoty A6x0 su vynikajuce, velky cip, mala pixelova hustota, dobry velmi ostro kresliaci objektiv. Na ISO 50 a 100 maju krasny cisty ostry obraz bez sumu.
js506 (11)|9.5.2010 22:39
Náhoda mě pomohla a měl jsem možnost vyfotit TZ7 čkou západ slunce. Zde jsou dva obrázky na ukázku.

http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/67004/P1030133_r.jpg_155.08KB.html
a
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/27913/P1030138_r.jpg_117.61KB.html

Na obou jsou patrné odlesky. Foceno bylo na režim západ slunce. Zrovna jsem si pane Šurkalo říkal, že by mohl být zajímavý Nikon S8000, ale píšete že Nikon je na tom ještě hůř. Od tohoto mě odrazuje 14Mpx ale píšou že objektiv je se sklem s ED (nevim co to je, ale má mít menší rozptyl). Myslíte že by to mohlo být na odlesky lepší? Máte někdo s tímto přístrojem zkušenost? Myslím i jinou než focení slunce. Jestliže je TZ7 kvůli odleskům nevhodná na focení západů slunce což uznávám, tak otázka zní co jiného v podobné kvalitě a rozměru přichází v úvahu. Za doporučení děkuji. j.
js506 (11)|9.5.2010 22:41
Ještě co říci na Panasonic ZX1 ohledně odlesků?
js506 (11)|9.5.2010 22:44
Nikon S8000 má vyskakovací blesk, což je pro mě velké mínus.
js506 (11)|9.5.2010 23:24
A také S8000 má ohnisko 30 :-(
Milan Šurkala (3381)|9.5.2010 23:28
[quote=js506;5850]Na obou jsou patrné odlesky. Foceno bylo na režim západ slunce. Zrovna jsem si pane Šurkalo říkal, že by mohl být zajímavý Nikon S8000, ale píšete že Nikon je na tom ještě hůř. Od tohoto mě odrazuje 14Mpx ale píšou že objektiv je se sklem s ED (nevim co to je, ale má mít menší rozptyl). Myslíte že by to mohlo být na odlesky lepší? Máte někdo s tímto přístrojem zkušenost? Myslím i jinou než focení slunce. [/quote]

Nikon Coolpix P8000 je planovan na test, uvidime, zda se podari jej sehnat. Kazdopadne videl jsem na jinem serveru test a podle fotek muzu zatim rici, ze obrazova kvalita neni prave na vysi. Silne odsumovani, spousta chromaticke aberace,...
Milan Šurkala (3381)|10.5.2010 23:36
TZ7 dela presne takove odlesky jako jsou v tom lese. Bohuzel je dela i na ciste obloze (ale zase ne tak vyrazne jako zde v tom lese). Ono to tak byva, ze pokud slunci postavis neco do cesty, nejake vetvicky, stromy a podobne, tak jsou odlesky velmi silne. Ostatne je zde recenze na TZ7 (https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-tz7-ultrazoom-temer-bez-chybicky/2767-5), tak staci se jen podivat, co lze od TZ7 cekat. To rekne vice nez slova.
js506 (11)|12.5.2010 00:11
děkuji, ano recenzi jsem četl a právě jsem se dostal do slepé uličky. Mám vybranou TZ7 a odlesky se mě nelíbí. Myslel jsem, že mě někdo z vlastní zkušenosti poradí co koupit jiného asi na úrovni TZ7 co se týče ostatních vlastností. Jestli ale stejně nic jiného na výběr není .....
Milan Šurkala (3381)|12.5.2010 00:48
Pokud na fotoaparat nespechate a chcete ho kupovat rekneme v horizontu nasledujiciho mesice, pockejte na recenze podobnych pristroju. Chysta se nekolik recenzi podobnych malych ultrazoomu, ktere jsou hlavnim tematem nynejsiho mesice kompaktu.
js506 (11)|12.5.2010 21:04
děkuji za info. Musím to mít vyřešené do 12.6.2010. Tak uvidíme. Stál bych i o nějaké průběžné tipy. ďekuji. (abych nepřebral a TZ7 byla nakonec vyprodaná :-) )
js506 (11)|28.5.2010 22:59
Pane Šurkalo, butete také testovat Nikon S8000? jestli ano tak kdy. Děkuji
Milan Šurkala (3381)|28.5.2010 23:10
[quote=js506;6027]Pane Šurkalo, butete také testovat Nikon S8000? jestli ano tak kdy. Děkuji[/quote]

Dobry vecer. Recenze je v planu, tezko ale rici, kdy a zda se objevi. To nelze nikdy rici. Osobne si ale nemyslim, ze by Nikon S8000 byl nejaky zazrak. Nikon v posledni dobe kompakty dost odbyva a co jsem videl snimky na netu, tak veru nic moc.
js506 (11)|28.5.2010 23:15
hmmmm, takže stále je TZ7 asi lepší volba i s těmi odlesky. U toho Nikonu by to mohlo ale nemuselo být lepší. To ví jen tek kdo to mohl vyzkoušet. Ale děkuji za zprávu.