Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fotomobily - Co od nich čekáte?

Petr S. (328)|2.10.2009 08:10
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Fotomobily - Co od nich čekáte?

Protože říjen věnujeme na Digimanii fotomobilům, zajímá nás, jak právě vy vidíte tuto kategorii přístrojů a co od ní očekáváte. Co vám u nynějších fotomobilů chybí? Rádi byste větší optický zoom nebo třeba pohodlnější ovládání? Nebo snad raději mobil bez fotoaparátu? Ať už si o tomto myslíte cokoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
bjan (90)|2.10.2009 08:27
Myslím, že pokud jde o samotné čipy a vůbec elektroniku, je ještě prostor pro "vynalézavé hlavy" tak, aby se podstatně zlepšil např. dynamický rozsah a další kritické vlastnosti.

Horší je to s optikou, u mobilu na ni prostě není prostor - osobně upřednostním rozhodně kvalitnější optiku bez zoomu.

Kde je asi ještě hodně prostoru, tak to je rychlost - překreslování displeje, zpoždění atp.
Busy . (0)|2.10.2009 08:45
Moje predstavy o idealnom fotomobile su velmi jednoduche:

Klasicky Panasonic TZ7, doplneny vzadu o ciselne tlacidla a vnutri o GSM modul - tak aby sa z neho dalo telefonovovat (sms/mms-kovat, internetovat).

Keby este k tomu vedel dalsie (dnes uz bezne) mobilove veci - BT, GPS, MP3, FM (prijimac aj vysielac), potesilo by to. A este PASM rezimy na fotenie by boli uplne super :)
Petr S. (328)|2.10.2009 09:15
Busy: Představa takového univerzální mobilu mě ale celkem dost děsí :-)
Milan Šurkala (3381)|2.10.2009 12:37
Vzhledem k tomu, že teď tu mám pár kousků na testy, tak mohu říct, že jestli by to něco opravdu chtělo, tak vylepšit uživatelská rozhraní a rychlost. Jeden fotomobil je sice přijatelně rychlý, ale menu dost špatně ovladatelné, druhý má zas vcelku pěkné menu jak na fotoaparátu, ale špatnou ergonomii držení při focení a pomalé zpracovávání,... Takže jsem hlavně za zlepšení ovladatelnosti a odezvy.
bjan (90)|2.10.2009 13:07
[quote=Petr S.;3826]Busy: Představa takového univerzální mobilu mě ale celkem dost děsí :-)[/quote]

s tím souhlasím, pokud jde o výslednou velikost zařízení. Jinak ale proti integraci velkého množství funkcí nejsem. Jde jen o to šikovně je všechny při rozumné (ne nutně nejlepší) kvalitě seskupit do co nejmenšího zařízení, dát tomu dobrý hardware a se softwarem (firmwarem chcete-li), který bude běhat jako po másle :-)
busy (782)|2.10.2009 16:44
[quote=bjan;3828]s tím souhlasím, pokud jde o výslednou velikost zařízení.[/quote]

Ohladom vyslednej velkosti je to tak. Nejaky fotoaparat nosim so sebou skoro vsade - pokial sa mi vojde do vrecka (na koseli, na nohaviciach), nevadi mi to. Takze pre mna osobne otazka znie skor takto: Co je jednoduchsie ? Nosit taky fotoaparat + este nejaky mobil k tomu, alebo iba mobil o velkosti (a o kvalite) takeho fotoaparatu ? Ja osobne sa priklanam k tej druhej moznosti, z coho implicitne vyplyva, ze vysledna velkost mobilu ma pre mna nizsiu prioritu ako kvalita fotografickych funkcii ktore tento mobil poskytuje.
Neregistrovaný (0)|2.10.2009 18:17
od fotomobilu neočakávam nič, lebo mobil používam na fotenie len zriedka. jednak je tam obrovská kompresia a už zmienená optika nech už je od akéhokoľvek výrobcu bude vždy problém. môj mobil má v názve že je foto, ale keď to čo odfotím dám do počítača, tak sa ukážu všetky jeho neduhy. a o fotení v horších svetelných podmienkach ani nehovorím. vtedy je totálne pomalý a je veľký problém zaostriť na niečo čo sa pohybuje. tiež mu vyčítam vyváženie bielej. je to v poriadku len za slnečného počasia. ani nastavenia, ktoré sú k dispozícií väčšinou problém s vyvážením bielej neodstránia. veľká kompresia má za následok okrem iného mäkkú kresbu, to však môže byť dôsledok aj odšumovacích procesov. foto v mobile však nezavrhujem. sú situácie, keď človek nemá pri sebe normálny foťák a vtedy sa hodí aj fotomobil. je treba však počítať s obmedzeniami, ktoré u fotomobilu jednoducho sú. vývoj ide dopredu a okrem optiky sa dá veľa vecí zlepšiť.
RadekG (37)|2.10.2009 20:02
Očekávám ,že až ho jednou použiju, tak mne určitě nepřekvapí.
Občas něco mobilem cvaknu, (jako obrazovou poznámku) ale ještě nikdy jsem ze svého nového mobilu fotku v PC neviděl natož na papíře.
akaruy31 (4)|2.10.2009 21:07
Od fotomobilu? K focení jsou klasické foťáky. Podle mě kvalita fotek z mobilu nikdy nedosáhne klasických. Ale i tak jej občas používám. Ne vždy tahám klasiku s sebou, avšak mobil má v kapse snad každý. Na momentky se to hodí.. Ale nechápu ty, kteří ty fotky tisknou, vypadá to strašně.
Neregistrovaný (0)|2.10.2009 21:29
[quote=Milan Šurkala;3827]Vzhledem k tomu, že teď tu mám pár kousků na testy, tak mohu říct, že jestli by to něco opravdu chtělo, tak vylepšit uživatelská rozhraní a rychlost. Jeden fotomobil je sice přijatelně rychlý, ale menu dost špatně ovladatelné, druhý má zas vcelku pěkné menu jak na fotoaparátu, ale špatnou ergonomii držení při focení a pomalé zpracovávání,... Takže jsem hlavně za zlepšení ovladatelnosti a odezvy.[/quote]čítal som mnoho recenzií o mobiloch. takmer v každej bolo napísané,že kvalitu fotiek necháva recenzent na posúdenie samotnému čitateľovi, ale že kvalite fotiek chýba to či ono. súčasná situácia podľa mňa vyzerá tak, že aj tie najlepšie fotomobily majú do určitej miery problémy s kvalitou fotiek a asi ťažko môžu plnohodnotne nahradiť čo len trochu slušnejší kompalt. svoje skúsenosti som tu už opísal, k tomu sa pridávajú tie,čo píše autor diskusie. mne asi najviac vadí pomalý štart foťáku aj keď mám aktívnu krytku fotoaparátu, pomalé ostrenie v horších svetelných podmienkach a nepresné vyvážinie bielej. ale aj napriek tomu vždy pri kúpe nového mobilu sa pozriem či ten môj mobil má aspoň autofokus. aj keď do roka spravím mobilom možno 20-30 fotiek. pre mňa je foťák v mobile tou poslednou záchranou keď nemám pri sebe ten svoj stroj.
Neregistrovaný (0)|2.10.2009 21:34
[quote=akaruy31;3834]Od fotomobilu? K focení jsou klasické foťáky. Podle mě kvalita fotek z mobilu nikdy nedosáhne klasických. Ale i tak jej občas používám. Ne vždy tahám klasiku s sebou, avšak mobil má v kapse snad každý. Na momentky se to hodí.. Ale nechápu ty, kteří ty fotky tisknou, vypadá to strašně.[/quote]v jednom odbornom časopise autor článku napísal, že fotomobily sú tak dobré, že je zbytočné nosiť so sebou čo i len kompakt. odvtedy tento časopis nečítam.
Filcka (300)|2.10.2009 21:36
[quote=akaruy31;3834]Od fotomobilu? K focení jsou klasické foťáky. Podle mě kvalita fotek z mobilu nikdy nedosáhne klasických. Ale i tak jej občas používám. Ne vždy tahám klasiku s sebou, avšak mobil má v kapse snad každý. Na momentky se to hodí.. Ale nechápu ty, kteří ty fotky tisknou, vypadá to strašně.[/quote]

Tisknul jsem něco z TyTN II, na 9 x 13 cm se to dá přežít... :D :D :D
busy (782)|2.10.2009 23:45
[quote=akaruy31;3834]Od fotomobilu? K focení jsou klasické foťáky.[/quote]

S tymto "nazorovym prudom" sa stretavam velmi casto - mobil je na telefonovanie, fotak na fotenie, GPS na navigaciu, USB kluc na prenos dat, mp3 a radio na pocuvanie. Tento nazorovy prud vychadza z toho, ze pristroj, optimalizovany (technicky aj cenovo) len pre jednu z tychto funkcii, ma najlepsie predpoklady tuto funkciu kvalitne vykonavat. Co je samozrejme absolutna pravda a plne s tym suhlasim.

Lenze, skusim sa na to pozriet aj z druhej strany - chcem telefonovat a byt dostupny, chcem vediet kde sa nachadzam, chcem si sem-tam pustit hudbu a prenasat nejake tie data. A samozrejme fotit nejake necakane momentky. Znamena to, ze musim vo vrecku naraz nosit milion pristrojov ? To sa mi praveze nechce :)

Vzhladom na to, ze fotacky v mobiloch su (alebo aspon doteraz boli) vzdy tak akosi len "do poctu" a ich kvalita je (a asi aj vzdy bude) daleko pozadu za beznymi kompaktami v danom case na trhu, ja osobne tiez neocakavam od fotakov v mobiloch nic. Ale bol by som velmi rad, keby sa nie fotaky montovali do mobilov, ale mobily do fotakov - t.j. normalny seriozny kvalitny fotak by sa doplnil o mobilnu funkcionalitu. Tak, aby funkcia fotenia bola hlavna, a nech je radsej mobilna funkcionalita len "do poctu".

Ako som uz vyssie pisal, vobec by mi nevadilo, keby takyto moj "mobil" mal rozmery a vahu rovnaku ako napr. Panasonic TZ7, ak pritom bude poskytovat pri foteni rovnake moznosti a kvalitu. Pretoze teraz musim (chcem) vsade so sebou tahat aj fotak aj mobil (fotomobil), a potom by mi uplne stacilo tahat iba fotak (nazvime to napr. "mobilofotak").
strecha (6)|3.10.2009 02:06
[quote=busy;3839]

Vzhladom na to, ze fotacky v mobiloch su (alebo aspon doteraz boli) vzdy tak akosi len "do poctu" a ich kvalita je (a asi aj vzdy bude) daleko pozadu za beznymi kompaktami v danom case na trhu, ja osobne tiez neocakavam od fotakov v mobiloch nic. Ale bol by som velmi rad, keby sa nie fotaky montovali do mobilov, ale mobily do fotakov - t.j. normalny seriozny kvalitny fotak by sa doplnil o mobilnu funkcionalitu. Tak, aby funkcia fotenia bola hlavna, a nech je radsej mobilna funkcionalita len "do poctu".

Ako som uz vyssie pisal, vobec by mi nevadilo, keby takyto moj "mobil" mal rozmery a vahu rovnaku ako napr. Panasonic TZ7, ak pritom bude poskytovat pri foteni rovnake moznosti a kvalitu. Pretoze teraz musim (chcem) vsade so sebou tahat aj fotak aj mobil (fotomobil), a potom by mi uplne stacilo tahat iba fotak (nazvime to napr. "mobilofotak").[/quote]


Take bych se priklanel k te druhe variante namontovat GSM modul do fotaku...treba by to zpusobilo stejnou revoluci jako iphone, ktery sel opacnou cestou a zabudoval funkci mobilu do MP3 prehravace...lidi to zerou a doted mi neni jasne co je na nem tak uzasneho :(

Hlavne myslim, ze opacny proud by v nejvetsi mire prospel hlavne ke zvyseni kvality fotek jez je zatim nedostatecna....
FotoZemek (77)|3.10.2009 09:56
NIC !!!
Neregistrovaný (0)|4.10.2009 10:43
treba dodať ešte takú maličkosť,že výrobcovia fotomobilov robia takú istú chybu ako výrobcovia normálnych foťákov a to je že sa snažia na mini čip natrepať neprimerané množstvo megapixelov. aké to má dôsledky vieme všetci.
busy (782)|4.10.2009 10:51
[quote=Neregistrovaný;3858]treba dodať ešte takú maličkosť,že výrobcovia fotomobilov robia takú istú chybu ako výrobcovia normálnych foťákov a to je že sa snažia na mini čip natrepať neprimerané množstvo megapixelov. aké to má dôsledky vieme všetci.[/quote]

Ale to uz nie je problem vyrobcov, ale laickej verejnosti, ktora si mysli ze cim viac megapixelov, tym lepsie fotky, a nejaky mobil/fotak s nejakym rozumnym poctom megapixelov by nebola ochotna kupovat :(
Milan Šurkala (3381)|4.10.2009 15:11
[quote=busy;3859]Ale to uz nie je problem vyrobcov, ale laickej verejnosti, ktora si mysli ze cim viac megapixelov, tym lepsie fotky, a nejaky mobil/fotak s nejakym rozumnym poctom megapixelov by nebola ochotna kupovat :([/quote]

Tak proč jim to ti výrobci neřeknou? :-)
busy (782)|4.10.2009 16:59
[quote=Milan Šurkala;3860]Tak proč jim to ti výrobci neřeknou? :-)[/quote]

Aby neznizili predajnost a neprisli o velke zisky :)
Neregistrovaný (0)|4.10.2009 20:04
[quote=busy;3861]Aby neznizili predajnost a neprisli o velke zisky :)[/quote]úplne súhlasím. predovšetkým ide o kšeft. čo tam po nejakej kvalite. a taký laik je celý dokakaný z toho koľko tam toho má. ešte sa s tým aj chváli.