Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotíme mobilem: Zapovězené makro?

1.6.2012, Milan Šurkala, návod
S makrem to u fotomobilů většinou není slavné. Jsou nějaké způsoby jak toto vylepšit? Je možné s fotomobilem vyfotit květiny či hmyz? Zkusme se podívat, jak to alespoň částečně obejít. Může pomoci obyčejná lupa nebo digitální zoom. Vše má ale svou daň.
Ve druhém díle povídání o fotomobilech se budeme věnovat nejen makru, ale i digitálnímu zoomu a jeho důsledkům. Jistě jste si totiž všimli, že fotomobil v naprosté většině modelů postrádá optický zoom a dokonce ani testovací Nokia N8 není výjimkou. K dispozici máte pouze digitální zoom a jak si ukážeme, většinou ani není o co stát.




Dnešními pomocníky bude opět fotomobil
Nokia N8, obyčejná lupa a makropředsádka Raynox DCR-150


Problém pevného ohniska objektivu je jasný. Máte neustále jeden úhel snímání, který může být v mnoha situacích málo široký, což zažijete zejména v interiérech nebo při snímání velkých budov, případně zase naopak málo "dlouhý (tedy moc široký), a vámi focený objekt je na snímku jen maličký shluk několika málo pixelů. Většina fotomobilů v minulosti byla vybavena ohnisky zhruba 35 až 40 milimetrů (po přepočtu na kinofilm), což je asi 63° až 57° diagonální úhel záběru (úhlopříčně). Je to o něco širší než zorný úhel lidského oka (to odpovídá cca 45-50mm ohnisku), ale pro běžné, zejména venkovní použití to bylo krásně použitelné.
 
Dnešní doba si ale žádá širokoúhlé objektivy. Začalo to v kompaktech a přešlo to i do fotomobilů. Zatímco u kompaktů je to vcelku jedno, protože máte stále k dispozici optický zoom a široké ohnisko je příjemný bonus navíc, u fotomobilů jste omezeni jenom tímto jediným ohniskem. Dnes má zpravidla délku 28 mm, což odpovídá 75° záběru. Ti, kteří fotí zejména různé akce v interiérech, toto jistě přijmou s povděkem, ti, kteří naopak rádi fotí běžné situace, dokumentární fotografie a podobně, budou spíše nadávat. 28mm ohnisko je pro běžné použití prostě hodně široké. Čím novější fotomobil, tím nutkavější je práce se zoomem. A ten je zde bohužel v drtivé většině případů jen digitální.




Široké ohnisko, dlouhá snímací vzdálenost, nic dobrého pro makro.



Tato vlastnost fotomobilů vám zasadí pěkně tvrdou ránu v momentě, kdy budete chtít fotit makro snímky. Velmi široký úhel obrazu, kombinovaný s ještě poměrně dlouhou snímací vzdáleností (zpravidla kolem 10 centimetrů), způsobí jednoduše to, že objekt bude skutečně velmi malý. Na snímku výše to vidíte. Nejlepší makro, které většina fotomobilů (a nejen Nokia N8) dokáže pořídit, vypadá asi takto.




S digitálním zoomem za lepšími výsledky. Nebo ne?



V takovém případě může přijít vhod digitální zoom. S jeho použitím ale musíte být velmi opatrní, případně ho nepoužívat vůbec. To, co vypadá na první pohled jako příjemný pomocník, se může stát nepříjemnou noční můrou. Nokia N8 má jen 2× digitální zoom a nutno uznat, že je dobře, že není větší. Nutilo by vás to používat vyšší hodnoty, nad kterými byste posléze doma u počítače jen smutně zaplakali. Pokud nevíte, co je to digitální zoom, pak vězte, že jde v podstatě o výřez ze snímku, který je následně interpolován na plné rozlišení.

V našem případě fotomobil pořizuje 12MPx snímky (4000×3000 pixelů). Pokud digitálně zazoomuju, stále se sice vyfotí 12MPx snímek, ale z něho se vezme pouze prostřední výřez 2000×1500 pixelů, tedy pouhé 3 megapixely. Tyto 3 megapixely se roztáhnout zpátky na 12 MPx (nejrůznějšími metodami včetně skládání různě zvětšených snímků), ale žádné detaily navíc zde nemáte. Máte 12MPx fotografii s 3 MPx detailů (a to ještě jen teoreticky, prakticky je to zlomek z tohoto množství daný nekvalitou optiky, šumem, odšumováním a Bayerovou maskou). Míra této ztráty závisí na konkrétním fotomobilu, někde může být velmi nízká, někdy naopak vysoká. Pokud vám ale přijde, že 2× digitální zoom naší N8 je strašně málo, nemusíte zoufat. Digitální zoom jako softwarový zásah do vytvořeného snímku si totiž dokážete vytvořit sami.




64× digitální zoom, docela na nic, co říkáte?



Tady jsem z legrace vytvořil 64× digitální zoom rostliny (zamířený na květ). Očividně to vůbec není ostré, prostě k ničemu. Záleží ale pochopitelně na tom, jaký algoritmus zvětšování na vyšší rozlišení používáte.




64× digitální zoom může vypadat i takto



Pokud použijete jednoduchý algoritmus, který každý pixel jen 64× zopakuje v jednom směru (plošně tedy 4096×), budete mít takto pěkně kostičkovaný obraz. Každopádně obě metody jsou bez detailů a sami vidíte, že digitální zoom není nic, o co byste měli při pořizování fotoaparátu i fotomobilu stát. I "hloupé" malování vám u 12MPx fotografie velmi snadno zajistí nejen 4000× digitální zoom, ale dokonce nekonečný. Jen tam budete mít jeden pixel zvětšený na 12 megapixelů. K ničemu.

Pro ilustrací výkonu digitálního zoomu jsem vyfotil tradiční scénu šenovských mlýnů, které znáte ze zdejších recenzí fotoaparátů, fotomobilů a objektivů.




Scéna bez zoomu, 28mm ohnisko





Scéna s 2× digitálním zoomem, v malém rozlišení OK, v podstatě 56mm ohnisko



V tomto malém rozlišení vypadají oba snímky velmi dobře. Aby ne, když i 2× digitální zoom znamená vyfocení 2000×1500 pixelů (a jejich interpolaci na 4000×3000 pixelů). Zde vidíte ukázku při 550×413 pixelech, každý pixel na tomto snímku tak vzniknul ze zhruba čtyř vyfocených pixelů (a z cca 8 interpolovaných - 2000 pixelů bylo rozpočítáno na 4000 pixelů, následně zmenšeno na 550). Podívejme se nyní na výřezy 1:1.




Výřez z fotografie bez zoomu



U fotografie bez zoomu je kresba vcelku detailní, i když ne nějak zvlášť ostrá. Na fotomobil je to velice slušná práce.




Výřez z fotografie pořízené s digitálním zoomem





Výřez z původní fotografie bez zoomu "zazoomovaný" na počítači



Fotografie pořízená digitálním zoomem očividně postrádá ostrost původního snímku. Aby ne, když z ní byly vyříznuty jen 3 megapixely, a ty následně softwarově zvětšeny. Dole pak vidíte zoom udělaný v počítači. Jednoduše jsem vzal plný nezazoomovaný 12MPx snímek, vyříznul z něj 3 megapixely stejně jako to dělá digitální zoom, zvětšil to na 12 MPx (opět stejně jako to dělá digitální zoom) a pak z něj vyříznul totožný výřez. Výsledek je velmi podobný, dokonce bych řekl, že u počítačového zpracování i o něco lepší díky absenci ustřelených pixelů na některých hranách. Byla použita Lanczosova interpolace.

Sami dobře vidíte, že použití digitálního zoomu je v podstatě nesmysl. Stejný (i větší) výřez si můžete udělat doma na počítači, a to z libovolného místa scény. Jedno pozitivum ale digitální zoom přeci jen má. Občas se vám může stát, že autofokus odmítá ostřit na malý objekt a ostřící bod nelze zmenšit. Digitálním zoomem objekt vlastně zvětšíte a ostřící bod (který je stále stejně velký) jej celý pokryje a zaostří na něj.

Konečně se ale dostáváme k tomu, jak zlepšit focení makro snímků. Už víme, že s digitálním zoomem to moc nepůjde, ten nám vlastně nic dobrého nepřináší. A co takhle udělat z běžného objektivu fotomobilu makroobjektiv? Možná to zní nemožně, ale trochu mu můžete pomoci. Sice jej nevyměníte, předsádku také nenašroubujete, nikdo vám ale nebrání být trochu drzí a tu předsádku nebo jiný optický člen přidržet jednoduše před objektivem. Tímto členem může být i obyčejná lupa. Třeba ta, kterou jste viděli už na začátku článku.




No, makro to skutečně není



V běžném makrorežimu fotomobilu musíte být asi 10 cm daleko a je dobře vidět, že o makru se tu nedá moc dobře mluvit.




S lupou je to už o něco lepší



Obyčejná lupa umožnila jít o něco blíž, ostřit z kratší vzdálenosti a vyfotit baterii o něco větší. Vzhledem k tomu, že jde o jednu čočku, můžete čekat optické chyby jako neostrost a chromatickou aberaci v rozích, může se vyskytovat i geometrické zkreslení. U fotomobilů s maličkým objektivem se ale těchto vad nemusíte tolik bát, zde se tak výrazně neprojeví. U kompaktů už to bývá horší, u ultrazoomů hodně viditelné a pro zrcadlovky je tato metoda naprosto nepoužitelná (byť na internetu najdete stovky různých předsádek, které jsou jen jednoduchými čočkami).




S makropředsádkou Raynox DCR-150 (4,8 dioptrie)



Vyzkoušel jsem také makropředsádku Raynox DCR-150 se 4,8 dioptriemi. Ta se projevila ještě lépe, mohl jsem jít ještě o kousek blíže a v plném rozlišení bez jakéhokoli digitálního zoomu vyfotit podstatně lepší detail.




A nakonec digitální zoom



Digitální zoom přinesl 2× větší zvětšení, což je více než u všech předsádek, ale nezapomínejte, že zde máte jen čtvrtinové praktické rozlišení (3MPx výřez zvětšený na 12 MPx, u všech ostatních režimů byly snímky celé vyfocené ve 12 megapixelech). A nyní vás nadobro přesvědčíme, že digitální zoom je vlastně k ničemu a předsádka i s menším zvětšením má ve skutečnosti zvětšení větší. Jednoduše se můžete podívat na výřezy.


Výchozí snímek


Snímek s lupou

Snímek s předsádkou

Snímek s digitálním zoomem


Digitální zoom sice nabízí na první pohled nejlepší zvětšení, ale je vidět, že kresba zejména červených teček je jen zvětšeninou výchozího snímku. Lupa není opticky žádný zázrak a s krátkými ohnisky fotomobilů sice nabízí větší optické zvětšení, optickými vadami ale obrazu nějak zvlášť nepomůže. Kresba je možná trochu detailnější, ale méně ostrá. Předsádka naproti tomu opravdu přinesla o něco větší zvětšení a červené tečky jsou mnohem lépe viditelné. S předsádkou tak klidně můžete i na makro. Jenže, nejde o levnou záležitost.

Jak vlastně spočítat zvětšení objektivu? Platí, že když se 1 milimetr ve skutečnosti zobrazí jako 1 milimetr na čipu, jedná se o 1:1 (1×) reálné zvětšení. U full frame zrcadlovky s 36 mm dlouhým čipem by tak takový makroobjektiv měl zaznamenat 36 mm obrazu. Pokud ale budete mít např. 18 mm dlouhý čip, se stejným objektivem vyfotíte jen 18 mm z obrazu, a ten se bude jevit jako přiblížený. Budeme tedy hovořit o virtuálním zvětšení, v tomto případě dvojnásobném. Objektiv má sice i nadále 1× zvětšení, ale na full frame fotoaparátu byste potřebovali objektiv se 2× zvětšením, abyste dostali stejnou kompozici obrazu. Jak je na tom tedy naše Nokia N8?




Výchozí snímek



Na výchozím snímku bylo vyfoceno cca 11,55 milimetru obrazu, virtuální zvětšení je tedy 3,6/11,55 = 0,31×. To není mnoho.




Snímek s lupou



Při přidržení lupy před objektivem fotomobilu už jsme se dostali na 9,0 centimetru, máme tedy 3,6/9,0 = 0,4× zvětšení. To je 27 % navíc, což sice není žádný zázrak, ale může se to hodit. Otázkou je ale znovu optická kvalita při zvětšování lupou.




Snímek s makropředsádkou



S makropředsádkou bylo vyfoceno 8,0 centimetru, jsme tedy na 3,6/8,0 = 0,45× zvětšení. Proti výchozímu snímku máme o 45 % větší zvětšení, což sice také nevyrazí dech, ale už je to docela slušné. Stinnou stránkou je zkreslení snímku a podobně jako i u lupy, lehce horší ostrost v rozích.




Snímek s digitálním zoomem



Digitální zoom vzal první snímek a jednoduše z něj vyřízl polovinu (plošně čtvrtinu). Při 5,6 nasnímaných centimetrech jde skutečně zhruba o polovinu toho, co u výchozího snímku, a tedy i zvětšení je dvojnásobné. Na rozdíl od lupy a předsádky ale trpí detaily. Proto si ještě jednou ukážeme několik výřezů.




Výchozí snímek





Snímek s lupou





Snímek s předsádkou





Snímek s digitálním zoomem



I lupa zde přinesla větší zvětšení, u předsádky to bylo ještě o něco lepší. U obou ale počítejte s vyšší náchylností na optické vady, zejména v rozích.



Výchozí snímek



Snímek s lupou

Snímek s předsádkou

Snímek s digitálním zoomem


U tohoto snímku nicméně není vidět dramatický rozdíl ve kvalitě, což je ale dáno i předlohou. U číslic je s předsádkou sice nižší ostrost a kontrast, ale detailů je přeci jen o něco více. Digitální zoom přináší větší zvětšení jen naoko, kresba je znatelně rozmazaná.





Co tedy říci na závěr? Je makro pro focení fotomobilem opravdu zapovězené? Naše testy ukázaly, že to s makrem u fotomobilů opravdu není moc slavné, a kvůli velmi krátkým ohniskům si nemůžete ani nějak výrazně pomoci. To ale neznamená, že se nedá vůbec nic dělat. Možnost lehké pomoci ale existuje. Digitální zoom se projevil jako zbytečnost co do kvality obrazu, ale pro prezentaci snímků v malých rozlišeních (např. na sociálních sítích) může mít tento softwarový výřez přeci jen svůj význam. Pokud chcete opticky skutečně trochu více detailů, můžete s sebou na výlet vzít třeba silnější lupu nebo makropředsádku, pokud ji máte. Zde by ale bylo dobré, aby měla alespoň takových pět dioptrií, jinak se účinek v podstatě neprojeví a větší zvětšení se zabije její optickou nekvalitou.
Fotíte s mobilem i
V anketě šlo hlasovat od 1.6.2012 do 5.6.2013. Počet hlasujících: 25
Ano, často12 %
Občas nějakou tu květinku12 %
Už se o to ani nepokouším76 %
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.