Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

41MPx fotoaparát smartphonu Nokia Lumia 1020 detailně

13.7.2013, Milan Šurkala, aktualita
Smartphone Nokia Lumia 1020 jsme vám představili v aktualitě na Svět mobilně. My se nyní podrobně podíváme na fotografické vlastnosti smartphonu vybaveného PureView technologií a velkým 41MPx snímačem. Udivíte i první snímky.
Na Svět mobilně jsme vám představili nový smartphone společnosti Nokia, model Lumia 1020. Zde na Digimanii se podrobně podíváme, co tento smartphone nabídne po fotografické stránce. Navazuje na starší mobil Nokia 808 PureView, který se svým 1/1,2" CMOS snímačem s rozlišením 41 megapixelů nabídnu neuvěřitelně kvalitní snímky, které se nejen za ideálních podmínek mohly směle rovnat s kompakty a v detailech i se slabšími APS-C přístroji, což ostatně ukázala i naše recenze. Nová Lumia 1020 nicméně odstraňuje hlavní nevýhodu starého modelu, minimálně podporovaný operační systém. Místo Symbianu tak má novinka Windows Phone 8. Lumia 1020 kombinuje obě větve PureView z modelu 808 PureView (bezeztrátový zoom) a Lumia 920 (optická stabilizace).





Všechny důležité detaily si můžete přečíst ve vydaném whitepaperu. Novinkou je CMOS snímač, který dostal nově BSI technologii, která má zlepšit snímání za horšího světla nebo ho alespoň zachovat na stávající úrovni. Nová Lumia 1020 má totiž o trochu menší 1/1,5" (tedy 2/3") snímač s rozlišením 41 megapixelů, zatímco původní 808 PureView měla větší 1/1,2" čip s 1,4mikrometrovými pixely. Dnešní pixely mají velikost 1,1 mikrometru. Pixelová hustota tak významně povyskočila, což nepotěší, na druhou stranu menší čip umožnil zmenšit velikost fotografického modulu a BSI technologie by měla také dokázat částečně zmenšit nevýhody menších pixelů.





Snímač má rozlišení 7712×5360 pixelů, tedy 41 megapixelů. Při poměru stran 4:3 je schopen pořídit 38MPx snímky (7136×5360 pixelů), při poměru stran 16:9 pak pořizuje na plnou šířku 7712 pixelů, na výšku pak 4352. Výsledné rozlišení je 34 MPx. K dispozici je mechanická závěrka. Výsledné rozlišení snímků nicméně není 41 megapixelů, ale jen 5 MPx. K jejich vytvoření využívá až sedmi pixelů z plného rozlišení, každý výsledný pixel na snímku je tak složen z většího počtu červených, zelených a modrých pixelů. Každý se tak skládá z plné barevné informace, a to ještě navíc často v počtu dvou nebo tří pixelů stejné barvy.





Výhody tohoto rozlišení vidíte na následujících snímcích. Zatímco u klasických 5MPx čipů může v náročných podmínkách může vznikat moaré efekt, u Lumie 1020 je tento problém významně snížen kvůli již zmíněnému skládání pixelů. Oversampling navíc díky zprůměrování z okolních pixelů umožňuje snižovat šum. Klasické 5MPx čipy smartphonu totiž mají obdobně velké pixely, jenže pro zisk 5 megapixelů mají jen 2,5 milionu zelených a po 1,25 milionu červených a modrých pixelů. Lumia 1020 nicméně pro vyfocení stejné fotografie s rozlišením 5 megapixelů používá téměř 20 milionů zelených a 10 milionů červených a modrých pixelů se zhruba stejnou plochou. Na každý výsledný pixel používá 7krát větší množství pixelů ve srovnání s běžnými smartphony.





Další výhodou oversamplingu je možnost téměř bezeztrátového zoomu. Až do téměř 3× zoomu totiž vyfotíte větší počet pixelů než je nakonec využit pro vytvoření 5MPx snímku. Stále tedy dochází ke slučování pixelů, byť v menším poměru než 7 na 1 (bez zoomu). Kvalita se tedy lehce snižuje a více přibližuje klasickým smartphonům (jeden pixel na čipu na jeden výsledný pixel na fotografii). Stále ale zůstává výhoda v tom, že v takovém případě se využívá jen středová část objektivu, tedy s nejlepší kresbou a minimálními optickými vadami. U videosekvencí lze dokonce pracovat s bezeztrátovým 6× zoomem v rozlišení 1280×720 pixelů. Nokia Lumia 1020 nicméně zvládne natáčet i Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů (zde je bezeztrátový zoom 4násobný). Použít můžete snímkovací frekvenci 24, 25 nebo 30 snímků za sekundu.

Další výhodou je to, že při zoomování se nijak nezhoršuje světelnost objektivu jako u běžných zoomovacích objektivů. Lumia 1020 tedy nabídne ohniskový rozsah 25-69 mm u 16:9, 27-74 mm při 4:3 a 25-100 mm u Full HD videosekvencí s konstantní světelností v celém rozsahu. Makro vyžaduje ostřit ze vzdálenosti minimálně při 15 centimetrech, nicméně tato hodnota platí pro maximální zoom při 5 MPx, což by mělo zajistit vcelku dobré zvětšení.





Objektiv Carl Zeiss Tessar nabídne 27mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost při poměru stran 4:3 a 25 mm při 16:9. Světelnost objektivu byla dále zlepšena z F2,4 na nynějších F2,2. Objektiv se nyní skládá z 6 optických členů (u 808 PureView jich bylo pět), 5 z nich je lisovaného plastu a přední pak ze skla. Stejně jako Lumia 920 má i nová Lumia 1020 optickou stabilizaci obrazu, která pohybuje celou optickou soustavou. Ta slibuje 3-5krát delší expoziční časy při stejné ostrosti (zhruba tedy 2 EV k dobru). Pokud by toto náhodou nestačilo, je k dispozici xenonový blesk a LED světlo pro videosekvence.





Novinkou je funkce Dual Capture, která uloží snímek nejen v 5MPx rozlišení, ale i v maximálním 38MPx (příp. 34 MPx při 16:9). Můžete tak i později vytvářet jiné výřezy než při focení. Dalším velmi netradičním režimem je aplikace Nokia Pro Camera a možnost manuálního nastavení expozice. Např. expoziční čas lze nastavit od extrémně krátké 1/16000 sekundy až po 4 sekundy, což postačí i pro vcelku dobré noční focení. ISO citlivosti pak mají rozsah od ISO 100 do ISO 3200.

V neposlední řadě tu vedle autofokusu najdete dokonce i manuální ostření, samozřejmě nechybí ani možnosti vyvážení bílé. Nokia přidala také Rich Recording, velmi kvalitní stereo zvuk u videosekvencí. Smartphone má být schopen zachytit až 6krát hlasitější zvuk bez nepříjemných artefaktů. Přední fotoaparát má rozlišení 1,3 megapixelů a světelnost F2,4. Je schopen zaznamenat HD videosekvence. K mobilu lze zakoupit i obal s gripem. Nokia dále prezentovala několik ukázkových snímků v plném rozlišení. Bohužel oproti 808 PureView je vidět o něco větší šum ve stínech a objektiv bohužel více trpí na rohovou neostrost včetně chromatické aberace.



klikněte pro zvětšení (
34 MPx / 5 MPx)


klikněte pro zvětšení



klikněte pro zvětšení (
34 MPx / 5 MPx)


klikněte pro zvětšení



klikněte pro zvětšení (
38 MPx / 5 MPx)


klikněte pro zvětšení




Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.