Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panoramatická fotografie snadno a rychle

11.10.2010, Michal Srna, návod
Rychlé a jednoduché pořízení panoramatické fotografie pouze s fotoaparátem, stativem a SW, který je k dispozici zadarmo. Pokud jste panorama nikdy nevyzkoušeli kvůli komplikovanosti celého procesu, je článek určen přímo vám - začátečníkům se základní výbavou.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že zkusíte panoramatickou fotografii, ale po prvních pokusech jste svou snahu vzdali? První krůčky v této oblasti fotografie mohou spoustu začátečníků odradit - nepřesným pospojováním fotografií např. pomocí automatických panorama režimů ve vašem fotoaparátu, nekvalitním dodávaným SW k fotoaparátu nebo kvůli složitosti a ceně pokročilejších programů na slepování fotografií.

Po zhlédnutí diskuzí a pročtení různých názorů jste dospěli k tomu, že se neobejdete bez panoramatické hlavy a drahého SW vybavení. Chápu, že v tu chvíli mnoho z vás na panoramatickou fotografii kompletně zanevřelo.

Přečtením článku budete mít chuť se k této zajímavé technice fotografování vrátit a začít, jak se říká: "nanovo".


Panoramat se nemusíte bát, podíváme se, jak na to krok za krokem "od snímání až po slepování"

Pro ty, kteří panoramatickou fotografii nikdy nevyzkoušeli, budou následující rady a poučky vhodným průvodcem od procesu snímání, instalace SW po slepení své první panoramatické fotografie.

Jelikož se zaměřím na jednodušší krajinná panoramata, která jsou pro první krůčky nejvhodnější, vystačíte si s jakýmkoliv fotoaparátem, stativem a volně šiřitelným softwarem Hugin. Získáte tak pevnou půdu pod nohama, a pokud vás panoramatická fotografie začne bavit, můžete zde popsané postupy a rady zdokonalovat, nebo jít více do hloubky.

Než však vezmete fotoaparát do ruky, uveďme si alespoň základní teorii. Pomůže jak fotografům, kteří o této technice nikdy neslyšeli, tak i ostatní začátečníci se v ní dozví něco nového.


Co je panoramatická fotografie?


Panoramatická fotografie koluje mezi fotografy již od první poloviny 19. století a stručně řečeno, je to typ fotografie zobrazující neobvykle velký úhel záběru. Pokud bychom měli být přesní, můžeme panoramatickou fotografií označovat obraz, který pokrývá větší zorné pole než lidské oko. Pojmem panorama či panoramatická fotografie budeme však popisovat obraz, který byl složen z více snímků (3, 6, 10, 20...). Tyto snímky jsou slepeny k sobě a tvoří finální fotografii - panorama.

Díky panoramatické fotografii lze zachytit např. rozsáhlé krajinné celky, pohledy na celá města, promenády, interiéry či celé své okolí v jednom obraze, i přesto, že zorné pole objektivu pokrývá pouze malou část celé oblasti.

Na následujícím příkladu lépe pochopíte, k čemu může být panoramatická fotografie dobrá. Rádi byste např. vyfotografovali celou oblast v okolí horského jezírka a zároveň na fotografii zachytili vysoké kopce v okolí. S fotoaparátem již nemůžete jít dále od snímané scény a zorné pole vašeho objektivu pokrývá pouze část celého pohledu, který byste rádi zachytili (v ilustraci červená a modrá oblast při použití ohniska 27 mm).

Jediným možným řešením je celou scénu rozdělit na několik fotografií, které se budou překrývat a jimiž pokryjete vše, co byste na fotografii chtěli mít - následným slepením vznikne panoramatická fotografie se vším, co jste si přáli zachytit. Následující ukázka byla pořízena z 11 fotografií na výšku.


Panoramatická fotografie v porovnání s 1 fotografií na výšku (červeně) a na šířku (modře)
panorama složeno celkem z 11 fotografií na výšku s cca 50% krytím

Panoramatické fotografie lze ještě rozdělit do 4 základních skupin podle projekce:

  • Rovinné (Planar) panorama - základní panorama, na které je nahlíženo bez jakýchkoliv perspektivních korekcí a zobrazuje se jako rovinná plocha. Tímto typem panoramatu se budeme zabývat v tomto článku. Nejčastěji slouží pro zachycení menších celků, které se již nevejdou na jednu fotografii, ale zároveň není nutné pokrýt celý 360° prostor.


Rovinné panorama
zdroj: panoguide.com

  • Válcové (Cylindrical) panorama - kompletní 360° panoramatický obraz s projekcí na plášť válce. Při této projekci nahlížíte na panorama ze středu válce. Projekci na plášť válce lze samozřejmě provést i pro panoramata pokrývající méně stupňů.


Válcové 360° panorama
zdroj: panoguide.com

  • Kulové (Spherical)panorama - naleznete též pod označením 360° x 360° panorama a zobrazuje plný rozsah 360° svisle i 360° vodorovně. Projekcí na plášť koule se získá nejlepší podání reality.


Kulové 360° x 360° panorama
zdroj: panoguide.com

  • Krychlové (Cubical) panorama - podobné kulovému panoramatu s tím, že projekce není kulová ale krychlová. Krychlové panorama je nejúspornějším zobrazením pro obrazy se svislým zorným polem překračujícím 140°.


Krychlové panorama
zdroj: panoguide.com

Nyní, když všichni víte, proč je panoramatická fotografie tak důležitá, můžeme přistoupit k fotografickému vybavení, s kterým budete moci vytvořit své první panoramatické fotografie.