Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Překvapující kompakty Nikon Coolpix L19 a L20

5.2.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Nové kompakty Nikon Coolpix L20 a L19 působí na dnešním trhu jako zjevení. Jejich snímače se drží s rozlišením v rozumných mezích 10 MPx a 8 MPx, 3,6× optický zoom začíná na 38 mm v prvním případě a ve druhém dokonce na vskutku netradičních 41 mm a světelnost F6,7 na nejdelším ohnisku také není obvyklá.
Velmi levně budou nabízeny nové kompakty Nikon Coolpix L19 a L20. Svými specifikacemi boří většinu dnešních standardů a bohužel to není vždy právě v tom dobrém slova smyslu. Ještě docela dobře lze hodnotit čipy a rozlišení. Nikon to zde prostě nepřeháněl a zůstal u klasických rozměrů a počtu pixelů. Model L19 tak má malinký 1/2,5" čip s rozlišením 8 megapixelů a L20 pak 1/2,3" čip s rozlišením 10 MPx, takže na nezašuměné fotografie to nebude, ale stále lepší než dnešních "povinných" 12 MPx na čipech téže velikosti. O zpracování obrazu se stará procesor EXPEED.



Pravé překvapení začíná u objektivu. Ten nabízí 3,6× optický zoom s reálnými ohnisky 6,7 - 24 mm. Po přepočtu na kinofilm to u L20 vychází na 38 až 136 milimetrů. Tedy ani na nejširším ohnisku nemůžete čekat žádné širokoúhlé záběry. L19 je na tom díky menšímu čipu a tím pádem větším crop faktoru naprosto netradičně, neboť začíná na 41 milimetrech. To tu s výjimkou Sigmy DP2 už několik let nebylo. Širokoúhlost je tak zde naprosto neznámý pojem. Jedinou výhodou je tedy to, že i s 3,6× optickým zoomem nabídne velmi dobré přiblížení vyjádřené přepočteným ohniskem 145 mm.



Zvláštnosti ale ještě nekončí. Další nemilé překvapení přichystala světelnost objektivu. F3,1 na nejširším ohnisku je ještě průměrná hodnota, ale na nejdelším ohnisku má objektiv F6,7! Tím L19 a L20 bezkonkurenčně získávají titul kompaktu s nejméně světelným objektivem. Situaci nezlepšuje ani absence stabilizace. Není zde ani hardwarová ani digitální (zpracování snímku, jak je u značky Nikon typické). Zůstávají tak jen tři módy "stabilizace", alespoň jak je Nikon označuje. Tedy Motion Detection, což je detekce pohybu subjektu nebo fotoaparátu a adekvátní zkrácení času s navýšením citlivosti. Dále je to vysoká citlivost ISO 1600 a technologie Best Shot Selector, která z 10 snímků vybere ten nejostřejší.



Fotoaparáty dále podporují Smart Portrait System (redukci červených očí, detekce tváří, detekce smíchu a detekce mrknutí) a automatickou volbu scény. Nechybí ani funkce D-Lighting pro inteligentnější kontrast snímků, tedy prosvětlení stínů.



Oba přístroje jsou napájeny AA bateriemi. S alkalickými články vydrží na pořízení 240 snímků, s NiMh bateriemi EN-MH2 na 440 snímků a s lithiovými až pro 630 snímků. Při rozměrech 96,5 x 61 x 29 mm váží L19 bez karty a baterie 130 gramů, L20 pak 135 gramů.



U modelu L19 najdeme 2,7" LCD displej s rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů), L20 se může chlubit větším 3,0" displejem s tímtéž rozlišením. Interní paměť o kapacitě 20 MB lze rozšířit SD a SDHC kartami. L19 je k dispozici ve stříbrné, růžové, černé a fialové barvě, L20 pak ve stříbrné, červené, modré a černé. Barvy se však v jednotlivých zemích mohou lišit. Ceny byly stanoveny na $110 za L19 a $130 za L20. K dispozici budou v průběhu února.



Zdroj: www.dpreview.com, www.nikon.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.