Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

AgfaPhoto AF5075: levný a odolný fotorámeček

24.4.2008, Pavel Bureš, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na fotorámeček, který sice stojí "jen" 2 200,- Kč, avšak nabízí technologii USB Host i čtečku paměťových karet. Zajímavostí je možnost vyměnit si rámeček kolem displeje, takže si můžete vzhled AgfaPhota přizpůsobit své náladě.

Technické specifikace: AgfaPhoto AF5075

Rozměry240 x 36 x 200 mm
Hmotnost500 g
Displej7" LCD 480 x 234 pixelů
Podporované formátyJPEG
Čtečka pam. karetSD/MS/MMC/xD
PortyNapájení, USB včetně USB Host



Balení


V obyčejně vyhlížející, červené kartónové krabici najdete kromě fotorámečku také manuál, záruční podmínky, dálkové ovládání včetně knoflíkové baterie, napájecí adaptér, USB kabel a dvojici plastových rámečků (černý a bílý), kterými je možno nahradit hliníkový (stříbrný) kolem displeje a přizpůsobit tak vzhled AgfaPhoto preferencím jednotlivých uživatelů.




Dodávaný napájecí adaptér je možno používat pouze v českých zemích, redukce na evropské a americké zásuvky v krabici nenajdete. Fotorámečky ale nejsou tím druhem zařízení, které by si člověk bral spolu s fotoaparátem a mobilním telefonem na dovolenou, takže to nelze považovat za nedostatek.


Design


AgfaPhoto AF5075 je fotorámeček velmi decentního vzhledu, žádné designové úlety a futuristické ovládací prvky nečekejte.



Po oddělání vrchního rámečku

Výrobce se snažil, aby fotorámeček AgfaPhoto svým provedením nikoho neurazil, zároveň však ani nenadchne. Velké jednobarevné plochy, obyčejně vypadající plastové tělo a výměnný barevný rámeček, na kterém jsou hned vidět i miniaturní škrábance, dávají tušit, že AgfaPhoto spadá mezi levnější zařízení. Prodejní cena kolem 2 200,- Kč (včetně DPH) to jen potvrzuje.

Přestože fotorámeček luxusním vzhledem ani neobvyklými materiály asi nezaujme, může uživateli nabídnout relativně jednoduché ovládání díky šesti ovládacím tlačítkům na zádech přístroje.

Na přední straně nenajdete kromě vlastního LCD a diody pro příjem infračerveného signálu nic převratného. Zadní strana je mnohem zajímavější, neboť obsahuje posunovací tlačítko pro zapnutí, slot na paměťové karty, USB konektor, zdířku pro napájecí kabel, závit pro připevnění stojanu a šest oválných tlačítek pro ovládání.


Závit pro uchycení stojanu



Přijímač infračerveného signálu

Všimněte si také nenápadného bílého tlačítka vlevo od průduchu chlazení. Tento ovládací prvek slouží k nadzdvihnutí rámečku kolem displeje, takže ho můžete vyměnit za jiný. Výměna jako taková není složitá, rámeček je totiž k přístroji upevněn jen magnety, takže není třeba nic šroubovat.



Šest ovládacích tlačítek, posunovací tlačítko, slot na kartu, konektor pro USB a napájení

U fotorámečku se nepředpokládá, že by ho uživatelé často přenášeli. Přesto je dobré vědět, že plastové tělo nevrže a zadní část působí odolně, takže by měl bez úhony přežít i pád z malé výšky. Displej je před poškrábáním či jiným mechanickým poškozením chráněn tak, že je zapuštěn několik milimetrů pod okraj.


Zdroje dat


Fotorámeček dokáže načíst snímky jak z paměťové karty, tak i z USB média (např. flashdisku). Nejprve prohledá slot na karty, takže pokud chcete pracovat s flashdiskem, je třeba, aby nebyla vložena žádná paměťová karta.



Úvodní obrazovka po zapnutí přístroje

USB konektor i slot na karty najdete na zádech přístroje. Díky umístění USB není zapojený flashdisk vidět a současně nebrání pověšení rámečku na zeď (pokud ovšem vymyslíte systém uchycení). Po zapnutí přístroji několik vteřin trvá, než prohledá dostupné zdroje a zobrazí první snímek. Na kartě i na flashdisku jsem používal systém souborů FAT a Sagem si s ním bez problémů poradil. S paměťovými kartami naformátovanými na NTFS však fotorámeček pracovat nedokáže.




S výměnou paměťové karty mohou mít uživatelé s většími prsty potíže, neboť v okolí slotu je málo místa a je třeba prsty více ohýbat. Práce s flashdiskem je naopak bezproblémová, zasunout i vyjmout USB paměť jde lehce. Je třeba si ale dát pozor na větší flashdisky, které by při zasunutí znemožňovaly fotorámeček postavit (viz obrázek níže).



Zasunutá paměťová karta a větší flashdisk znemožňující postavení

Jakmile fotorámeček na některém z médií najde alespoň jednu fotografii, zobrazí ji.


Ovládání, tlačítka


K ovládání slouží šest tlačítek na zadní straně fotorámečku, stejné funkce však najdete také na dodávaném dálkovém ovládání. Ovladače přímo na přístroji nemají žádný popis, ikony vyjadřující funkci tlačítek se zobrazí až po stisknutí některého z nich v menu v pravé části displeje.

1. tlačítko - po stisknutí se obrázek otočí o 90 stupňů (pravotočivě), po každém stisknutí o dalších 90 stupňů.

2. tlačítko - slouží pro posunutí na předchozí snímek.

3. tlačítko - slouží pro spuštění nebo pozastavení přehrávání slideshow (obraz je tedy buď statický, nebo se po určitém intervalu změní na jiný).

4. tlačítko - slouží pro posunutí na následující snímek.
5. tlačítko - slouží pro přepnutí režimu 16:9 a 4:3.

6. tlačítko - nastavuje délku setrvání obrázku na obrazovce, lze nastavit na 5 sec, 10 sec, 30 sec a 60 sec.

Možná Vás napadne, jak je možné, že tlačítka na fotorámečku mají stejnou funkci jako ta na dálkovém ovládání, když je tlačítek na ovladači o šest víc. Jde o to, že např. při nastavování slideshow zadáváte interval jedním ze čtyřech tlačítek na dálkovém ovladači, na přístroji však je této funkci vyhrazeno pouze jedno tlačítko a jeho opětovným stiskem se mění hodnota prodlevy.



Dálkové ovládání

Tlačítko pro zapnutí je na dálkovém ovladači vyvedeno v červené barvě. Pokud chcete fotorámeček zapínat na dálku, musí být hlavní vypínač na přístroji v poloze "On", jinak nebude na dálkové ovládání reagovat. Stejně fungují televize či třeba DVD přehrávače, takže by s tímto ovládáním neměli mít uživatelé problémy.



Zobrazení obrázku s jiným rozlišením než je nativní fotorámečku (450x310)



Roztažení stejného obrázku na celou šířku, vpravo jsou ikony zastupující funkce tlačítek

Fotorámeček dokáže pracovat s poměrem stran 4:3 i 16:9, můžete si také nechat snímek roztáhnout přes celou obrazovku (pokud ale není poměr stran stejný jako v případě displeje, dojde k deformaci snímku). Fotorámeček respektuje informace uložené v JPEG souborech, takže zobrazí snímky otočené tak, jak jejich autor plánoval. Navíc umožňuje rotaci fotografií, která probíhá vždy vpravo o 90 stupňů.


Displej


Nejspíše se shodneme na tom, že tím, co dělá fotorámeček kvalitním zařízením pro zobrazování fotografií, je displej. AgfaPhoto AF5075 používá 7" LCD (18 cm) s rozlišením 480 x 234 pixelů. Pokud by se jednalo např. o kapesní počítač nebo jiné zařízení, jehož displej budeme pozorovat ze vzdálenosti několika centimetrů, bylo by na místě ohodnotit displej rámečku jako hrubý. Avšak vzhledem k faktu, že AgfaPhoto bude nejspíše umístěn na pracovním stole (např. vedle monitoru), nebo bude viset na stěně (pokud vyřešíte, jak ho zavěsit), tj. vzdálenost mezi vámi a rámečkem bude alespoň 1 metr, větší pixely nevadí.




Barevné podání a pozorovací úhly odpovídají cílové skupině a tedy i koncové ceně fotorámečku. Ve srovnání s kvalitnějšími LCD monitory (s xVA a IPS obrazovkou) je rozdíl v podání barev a pozorovacích úhlech patrný na první pohled. Pokud fotografie sledujete pod úhlem 90 stupňů, nemůžeme kvalitě obrazu nic zásadního vytknout. Jakmile se však úhel alespoň trochu změní, dochází k barevnému posunu. Je tedy třeba umístit AgfaPhoto tak, abyste se dívali pokud možno přímo.






Barvy nejsou příliš živé, někdo by je mohl dokonce označit za mdlé, musíme však mít stále na paměti nízkou cenu fotorámečku. Stejně jako levnější LCD monitory, tak i AgfaPhoto AF5075 trpí sléváním odstínů šedé a černé do jednoho tmavého "fleku". Štěstí je pouze v tom, že ve srovnání s počítačovými hrami a videem nejsou fotografie většinou tak tmavé, takže si zmíněného problému nejspíše hned tak nevšimnete.



Reklamní snímek ze stránek výrobce, avšak nikoli fotografie - pouze fotomontáž

Poznámka k reklamnímu obrázku ze stránek výrobce výše: Můžete si být jisti, že tak čistý a pod takovým úhlem zářivý obraz bez sebemenší změny kontrastu po celé ploše fotorámeček ve skutečnosti nemá (výrazný barevný posun/změna kontrastu ale nastavá až pod větším úhlem - cca 45°, úhel znázorněný na reklamním obrázku je pro pozorování v pořádku). Pod úhlem menším než 25° obraz zcela ztrácí kontrast a živé barvy (viz testovací snímky barevné duhy výše).


Závěr


Testovaný model AgfaPhoto je AF5075 zástupcem levných fotorámečků, které se snaží zaujmout zejména cenou, nikoli funkcemi, moderním designem nebo výtečným displejem. Tělo, přestože plastové, je velmi pevné a vydrží i hrubší zacházení. Zajímavým zpestřením jsou měnitelné rámečky, takže plocha kolem displeje může být bílá, černá nebo stříbrná (leštěný hliník) v závislosti na tom, která barva se vám v danou chvíli nejvíce líbí.

Negativem může být omezená podpora grafických formátů – kromě JPEG jiné soubory nepřečte. Řada prodejců sice uvádí, že si rámeček poradí také s obrázky ve formátech TIFF a PNG, nicméně podporu těchto formátů jsme otestovali a AgfaPhoto AF5075 je bohužel skutečně nepodporuje. Prohlížet je možné pouze JPEG, jak se můžete dočíst na webových stránkách výrobce.

Nízká cena
Nízký pozorovací úhel
Vyměnitelné rámečky
Chybí uchycení na stěnu
Kvalitní zpracování
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 2200 až 2500 Kč s DPH

Za zapůjčení fotorámečku AgfaPhoto AF5075 děkujeme společnosti Penta