Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

BenQ G1: levný kompakt pro hračičky?

12.10.2012, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se opět podíváme na fotoaparát značky BenQ, a to model G1. Nabízí 14MPx CMOS snímač, Full HD video, HDR a jeho objektiv potěší nejen 24mm ohniskem, ale také počáteční světelností F1,8. K tomu jsou tu manuální režimy a výklopný displej.
Společnost BenQ nedávno přišla na trh s velmi zajímavým kompaktem G1. Toto označení už použilo několik značek (Panasonic, Canon), tentokrát patří malému kapesnímu kompaktu, který je až nápadně podobný velmi úspěšnému Nikonu Coolpix P300/P310, se kterým jej občas budeme také srovnávat. Objektiv s 24mm ohniskem a světelností F1,8-4,9 má už dobře známé specifikace, nicméně BenQ má větší zoom a nabízí až 110mm ohnisko. Proti Nikonu tu máte navíc i plně polohovatelný displej s vysokým rozlišením. 14MPx CMOS čip si BenQ půjčil od Panasonicu, což na základě zkušeností s kompakty Panasonicu vybavených tímto čipem (TZ20, TZ30) považuji za docela nešťastný krok, neboť jde o jeden z nejhorších čipů posledních let co do kvality obrazu v množství šumu i nepřesném barevném podaání (technologicky je velmi dobrý). Ale kdo ví, možná se s ním BenQ popere o něco lépe.

Aby toho nebylo málo, objektiv má irisovou clonu a nabízí všechny expoziční režimy (PASM). Nechybí ani Full HD videosekvence, zpomalené video, rychlé sekvenční snímání, hardwarové HDR a spoustu dalších zajímavých technologií. Na cenovku necelých 6000 Kč s DPH je toho docela dost. Jak si však fotoaparát povede v našem náročném testu?


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


BenQ G1 se nabízí v černé a bílé variantě, my jsme k testu dostali tu tmavší. Fotoaparát vypadá pěkně, potěší menší grip na straně, který o něco vylepšuje jistotu držení. Palec ale není moc kam odložit, protože drtivou část zadní plochy zabírá velký LCD displej. K němu mám také asi největší ergonomickou výtku. Celkově chválím zpracování a polohovatelnost displeje, ale zejména u tohoto fotoaparátu doslova zoufale chybí nějaká výraznější aretace přiklopené polohy, něco, do čeho by se displej zacvaknul. Takhle "visí" ve vzduchu a upřímně řečeno, při tahání fotoaparátu z kapsy nebudete mít nejlepší pocit.





Vepředu vidíte malý blesk a diodu pro přisvícení, funguje také jako kontrolka samospouště. Objektiv nenese jméno žádného výrobce, nabídne vám ale solidní 4,6× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 24 mm do maximálních 110 mm. Světelnost F1,8 na nejširším ohnisku je výborná, F4,9 na nejdelším už takovou radost rozhodně neudělá, nicméně i přesto je to v dnešní době nadprůměrná hodnota. K dispozici je i účinná optická stabilizace OIS. Ke clonění se využívá irisová clona s maximálním hodnotou přibližně F8 (na některých ohniscích jsou maximem hodnoty trochu nižší nebo i vyšší).





Seshora si můžete všimnout reproduktor, dva mikrofony pro stereo zvuk, tlačítko na zapnutí přístroje, páčku zoomu, ke které nemám žádné vážnější výhrady a rovněž docela příjemnou spoušť. Otočné kolečko fotografických režimů má přiměřenou tuhost pro ovládání, ale pokud máte fotoaparát v kapse, dokáže se při vytahování přístroje pootočit. Výtku mám k rychlosti přístroje, kdy hodně dlouho trvá než fotoaparát nastartuje. Na pohotové focení je fotoaparát dosti nevhodný.





LCD displej je plně polohovatelný, má velkou 3,0" LCD úhlopříčku a vysoké rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů). Obraz v menu nabídkách je krásně ostrý a z fotoaparátu máte opravdu dobrý pocit. Zobrazení náhledu a vyfocených snímků mi ale přijde podstatně horší, spíše jako by někdo zapomněl na displej posílat 640×480 pixelů a zůstal u tradičních 320×240. Obraz je vzhledem k vysokému rozlišení podezřele kostičkovaný. Totéž se týká některých ikonek na displeji. Ty nepůsobí ani tak kostičkovaně jako trošku zastarale. Pozorovací úhly jsou dobré, ale ne výborné. Přijde mi, že ze stran klesá saturace barev o něco rychleji, než na co jsem u 921K displejů zvyklý. Každopádně za polohovatelnost displeje si BenQ zaslouží jedničku.





Na zadní straně najdete dva otočné ovladače. Ten horní slouží k nastavování času a clony (v režimu M nastavuje čas). Zde se projevuje hlavní negativum fotoaparátu, opravdu nadprůměrná pomalost. Než se vzpamatuje na otočení kolečkem, uplyne dlouhá doba, vazba je dost gumová a u expozičních časů bych osobně volil opačný směr (směrem doprava se čas prodlužuje, zatímco snad u všech jiných značek zkracuje). Červené tlačítko spouští nahrávání videosekvencí, připravte se ale na poměrně dlouhé prodlevy, které nezřídka dosahují i tří sekund, než se nakonec začne natáčet (většinou času "sežere" autofokus). Modré tlačítko spouští prohlížení fotografií, funguje i při vypnutém fotoaparátu.

Následuje čtyřsměrný ovladač s otočným okružím. To je dosti tenké, ale ovládá se vcelku dobře. Směrem nahoru se upravuje zobrazení displeje, vpravo je nastavení blesku, dole samospoušť (po každém snímku nutno nastavovat znovu) a vlevo pak ostřící režimy (makro, sledování, manuální). Uprostřed je tlačítko OK/Fn, které slouží jako potvrzovací a také ke vstupu k velmi šikovnému quick menu, které jako by z oka vypadlo témuž menu z Canonů PowerShot. Jako poslední je tu tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu a funkční tlačítko Q, kterému můžete přidat nějakou funkčnost (ze 13 možných, osobně jsem tu měl např. ISO citlivost).





Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor a SD kartu (podporovány jsou i SDHC a SDXC modely).





V balení najdete vedle fotoaparátu také Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér, USB a AV kabel, lehkou verzi manuálu, CD-ROM a hodně stylové kožené pouzdro s neméně tak stylovým popruhem.





Pouzdro vypadá skutečně velmi pěkně, jen pozor na stativový závit. Ten byl u našeho pouzdra opravdu "zažraný" do pouzdra a musel se povolit značnou silou, aby bylo vůbec možné připevnit fotoaparát.





LCD displej má již zmíněnou 3,0" úhlopříčku a rozlišení 921.600 bodů. Plné zobrazení ukazuje v levém sloupci některá nastavení snímání, rozlišení a počet volných snímků je vpravo nahoře. Expoziční hodnoty uvidíte dole, jen je škoda, že fotoaparát neukazuje automatikou volenou ISO citlivost. Při otáčení horním kolečkem uvidíte jeho animaci. Ta ale neuvěřitelně zdržuje.


Manuální ostření zvětšuje prostřední náhled, který mi přišel o něco detailnější. U delších ohnisek se ale musíte opravdu hodně natočit kolečkem čtyřsměrného ovladače, abyste nějak výrazněji přeostřili. Napravo vidíte menu nabídky čtyřsměrného ovladače nebo tlačítka Q.


Hlavní menu je děleno na tři záložky. První je věnována fotografickým nastavením, druhá videosekvencím a třetí pak technickým záležitostem.


Zobrazení vyfocených snímků je celoplošné, liší se však počtem zobrazovaných informací. To základní ukazuje pouze datum a čas vyfocení, kompletní pak přidává i expoziční hodnoty a histogram.


BenQ G1 ergonomií (zejména rychlostí) příliš nepotěšil, podívejme se na jeho fotografické kvality.

Technické specifikace: BenQ G1
Snímací prvek
Celkový počet pixelů -
Efektivní počet pixelů 14 MPx
Velikost snímače 1/2,3" CMOS (přibližně 6,16×4,62 mm) od Panasonicu
Rozlišení fotografií (4:3) 4288×3216, 3264×2448, 2304×1728, 1600×1200, 640×480
(16:9) 4320×2430
Rozlišení videa 1920×1080 / 30 fps, 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, zpomalené videosekvence 640×480 / 120 fps, 1280×720 / 60 fps a zrychlené videosekvence 1920×1080 / 15 fps
stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka -
Optický zoom 4,6×
Rozsah ohnisek (reálný) 4,3 - 19,8 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 110 mm
Světelnost objektivu F1,8 - 4,9
Rozsah clony F1,8 - F8,0 (wide), F4,9 - F8,4 (tele), clonění irisovou clonou
Mechanická stabilizace ano (optická, lens shift)
Elektronická stabilizace ano (multiexpozice)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (6×)
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus (jednobodové, vícebodové, detekce tváří)
Zaostřování automatické, makro, sledování objektu, sledování tváře, manuální
Ostřící vzdálenost 30 cm - nekonečno (normal wide)
60 cm - nekonečno (normal tele)
3 cm - nekonečno (makro)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor -
Testovaný firmware v1.17
Spotřeba -
Měření expozice zdůraznění středu, vícebodové, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO (80-400), AUTO HI ISO (80-3200), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Rychlost závěrky 1/2000 s - 2 s, do 15 s (režim M)
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuální
Vyvážení bílé barvy automatické, denní světlo, oblačno, žárovka, silná zářivka, slabá zářivka, ručně
Scénické režimy Měkká pleť, Párty, Mazlíčci, Západ slunce, Text, Listoví, HDR, Panorama 360°, Portrét, Lomo, Rybí oko, Hfačka, Krajina, Sport, Protisvětlo, Svíčka, Noční záběr, Portrét v noci, Sníh, Ohňostroj,
Samospoušť 2s, 10s, detekce úsměvu
Sériové snímání trvalé sekvenční snímání (s AF)
2, 3, 4, 5 nebo 6 fps - sekvenční snímání (AF pouze u prvního snímku)
16 najednou (30 fps, 16 snímků v jednom)
120 fps - max. 60 snímků s rozlišením 640×480 pixelů
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Zapnutý, Vypnutý, Automatický s redukce červených očí, Slow synchro,
Vestavěný blesk - dosah neznámo
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť 85 MB
Napájení Li-Ion akumulátor DLI-301 (3,7 V, 1050 mAh, výdrž na 260 snímků)
Hmotnost 195 gramů (bez příslušenství)
Rozměry 114 x 62,5 x 25,5 mm
Barevné varianty černá, bílá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, popruh, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, ořezaný manuál, kožené pouzdro, nabíjecí adaptér
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.