www.digimanie.cz
>
>
>
>

BenQ G1: levný kompakt pro hračičky?

BenQ G1: levný kompakt pro hračičky?
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se opět podíváme na fotoaparát značky BenQ, a to model G1. Nabízí 14MPx CMOS snímač, Full HD video, HDR a jeho objektiv potěší nejen 24mm ohniskem, ale také počáteční světelností F1,8. K tomu jsou tu manuální režimy a výklopný displej.reklama
Kde koupit BenQ G1?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Společnost BenQ nedávno přišla na trh s velmi zajímavým kompaktem G1. Toto označení už použilo několik značek (Panasonic, Canon), tentokrát patří malému kapesnímu kompaktu, který je až nápadně podobný velmi úspěšnému Nikonu Coolpix P300/P310, se kterým jej občas budeme také srovnávat. Objektiv s 24mm ohniskem a světelností F1,8-4,9 má už dobře známé specifikace, nicméně BenQ má větší zoom a nabízí až 110mm ohnisko. Proti Nikonu tu máte navíc i plně polohovatelný displej s vysokým rozlišením. 14MPx CMOS čip si BenQ půjčil od Panasonicu, což na základě zkušeností s kompakty Panasonicu vybavených tímto čipem (TZ20, TZ30) považuji za docela nešťastný krok, neboť jde o jeden z nejhorších čipů posledních let co do kvality obrazu v množství šumu i nepřesném barevném podaání (technologicky je velmi dobrý). Ale kdo ví, možná se s ním BenQ popere o něco lépe.

Aby toho nebylo málo, objektiv má irisovou clonu a nabízí všechny expoziční režimy (PASM). Nechybí ani Full HD videosekvence, zpomalené video, rychlé sekvenční snímání, hardwarové HDR a spoustu dalších zajímavých technologií. Na cenovku necelých 6000 Kč s DPH je toho docela dost. Jak si však fotoaparát povede v našem náročném testu?


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvkůBenQ G1 se nabízí v černé a bílé variantě, my jsme k testu dostali tu tmavší. Fotoaparát vypadá pěkně, potěší menší grip na straně, který o něco vylepšuje jistotu držení. Palec ale není moc kam odložit, protože drtivou část zadní plochy zabírá velký LCD displej. K němu mám také asi největší ergonomickou výtku. Celkově chválím zpracování a polohovatelnost displeje, ale zejména u tohoto fotoaparátu doslova zoufale chybí nějaká výraznější aretace přiklopené polohy, něco, do čeho by se displej zacvaknul. Takhle "visí" ve vzduchu a upřímně řečeno, při tahání fotoaparátu z kapsy nebudete mít nejlepší pocit.

Vepředu vidíte malý blesk a diodu pro přisvícení, funguje také jako kontrolka samospouště. Objektiv nenese jméno žádného výrobce, nabídne vám ale solidní 4,6× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 24 mm do maximálních 110 mm. Světelnost F1,8 na nejširším ohnisku je výborná, F4,9 na nejdelším už takovou radost rozhodně neudělá, nicméně i přesto je to v dnešní době nadprůměrná hodnota. K dispozici je i účinná optická stabilizace OIS. Ke clonění se využívá irisová clona s maximálním hodnotou přibližně F8 (na některých ohniscích jsou maximem hodnoty trochu nižší nebo i vyšší).

Seshora si můžete všimnout reproduktor, dva mikrofony pro stereo zvuk, tlačítko na zapnutí přístroje, páčku zoomu, ke které nemám žádné vážnější výhrady a rovněž docela příjemnou spoušť. Otočné kolečko fotografických režimů má přiměřenou tuhost pro ovládání, ale pokud máte fotoaparát v kapse, dokáže se při vytahování přístroje pootočit. Výtku mám k rychlosti přístroje, kdy hodně dlouho trvá než fotoaparát nastartuje. Na pohotové focení je fotoaparát dosti nevhodný.

LCD displej je plně polohovatelný, má velkou 3,0" LCD úhlopříčku a vysoké rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů). Obraz v menu nabídkách je krásně ostrý a z fotoaparátu máte opravdu dobrý pocit. Zobrazení náhledu a vyfocených snímků mi ale přijde podstatně horší, spíše jako by někdo zapomněl na displej posílat 640×480 pixelů a zůstal u tradičních 320×240. Obraz je vzhledem k vysokému rozlišení podezřele kostičkovaný. Totéž se týká některých ikonek na displeji. Ty nepůsobí ani tak kostičkovaně jako trošku zastarale. Pozorovací úhly jsou dobré, ale ne výborné. Přijde mi, že ze stran klesá saturace barev o něco rychleji, než na co jsem u 921K displejů zvyklý. Každopádně za polohovatelnost displeje si BenQ zaslouží jedničku.

Na zadní straně najdete dva otočné ovladače. Ten horní slouží k nastavování času a clony (v režimu M nastavuje čas). Zde se projevuje hlavní negativum fotoaparátu, opravdu nadprůměrná pomalost. Než se vzpamatuje na otočení kolečkem, uplyne dlouhá doba, vazba je dost gumová a u expozičních časů bych osobně volil opačný směr (směrem doprava se čas prodlužuje, zatímco snad u všech jiných značek zkracuje). Červené tlačítko spouští nahrávání videosekvencí, připravte se ale na poměrně dlouhé prodlevy, které nezřídka dosahují i tří sekund, než se nakonec začne natáčet (většinou času "sežere" autofokus). Modré tlačítko spouští prohlížení fotografií, funguje i při vypnutém fotoaparátu.

Následuje čtyřsměrný ovladač s otočným okružím. To je dosti tenké, ale ovládá se vcelku dobře. Směrem nahoru se upravuje zobrazení displeje, vpravo je nastavení blesku, dole samospoušť (po každém snímku nutno nastavovat znovu) a vlevo pak ostřící režimy (makro, sledování, manuální). Uprostřed je tlačítko OK/Fn, které slouží jako potvrzovací a také ke vstupu k velmi šikovnému quick menu, které jako by z oka vypadlo témuž menu z Canonů PowerShot. Jako poslední je tu tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu a funkční tlačítko Q, kterému můžete přidat nějakou funkčnost (ze 13 možných, osobně jsem tu měl např. ISO citlivost).

Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor a SD kartu (podporovány jsou i SDHC a SDXC modely).

V balení najdete vedle fotoaparátu také Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér, USB a AV kabel, lehkou verzi manuálu, CD-ROM a hodně stylové kožené pouzdro s neméně tak stylovým popruhem.

Pouzdro vypadá skutečně velmi pěkně, jen pozor na stativový závit. Ten byl u našeho pouzdra opravdu "zažraný" do pouzdra a musel se povolit značnou silou, aby bylo vůbec možné připevnit fotoaparát.

LCD displej má již zmíněnou 3,0" úhlopříčku a rozlišení 921.600 bodů. Plné zobrazení ukazuje v levém sloupci některá nastavení snímání, rozlišení a počet volných snímků je vpravo nahoře. Expoziční hodnoty uvidíte dole, jen je škoda, že fotoaparát neukazuje automatikou volenou ISO citlivost. Při otáčení horním kolečkem uvidíte jeho animaci. Ta ale neuvěřitelně zdržuje.


Manuální ostření zvětšuje prostřední náhled, který mi přišel o něco detailnější. U delších ohnisek se ale musíte opravdu hodně natočit kolečkem čtyřsměrného ovladače, abyste nějak výrazněji přeostřili. Napravo vidíte menu nabídky čtyřsměrného ovladače nebo tlačítka Q.


Hlavní menu je děleno na tři záložky. První je věnována fotografickým nastavením, druhá videosekvencím a třetí pak technickým záležitostem.


Zobrazení vyfocených snímků je celoplošné, liší se však počtem zobrazovaných informací. To základní ukazuje pouze datum a čas vyfocení, kompletní pak přidává i expoziční hodnoty a histogram.


BenQ G1 ergonomií (zejména rychlostí) příliš nepotěšil, podívejme se na jeho fotografické kvality.

Technické specifikace: BenQ G1
Snímací prvek
Celkový počet pixelů-
Efektivní počet pixelů14 MPx
Velikost snímače1/2,3" CMOS (přibližně 6,16×4,62 mm) od Panasonicu
Rozlišení fotografií(4:3) 4288×3216, 3264×2448, 2304×1728, 1600×1200, 640×480
(16:9) 4320×2430
Rozlišení videa1920×1080 / 30 fps, 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, zpomalené videosekvence 640×480 / 120 fps, 1280×720 / 60 fps a zrychlené videosekvence 1920×1080 / 15 fps
stereo zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.3), MOV (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka-
Optický zoom4,6×
Rozsah ohnisek (reálný)4,3 - 19,8 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)24 - 110 mm
Světelnost objektivuF1,8 - 4,9
Rozsah clonyF1,8 - F8,0 (wide), F4,9 - F8,4 (tele), clonění irisovou clonou
Mechanická stabilizaceano (optická, lens shift)
Elektronická stabilizaceano (multiexpozice)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (6×)
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu)auto focus (jednobodové, vícebodové, detekce tváří)
Zaostřováníautomatické, makro, sledování objektu, sledování tváře, manuální
Ostřící vzdálenost30 cm - nekonečno (normal wide)
60 cm - nekonečno (normal tele)
3 cm - nekonečno (makro)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmwarev1.17
Spotřeba-
Měření expozicezdůraznění středu, vícebodové, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO (80-400), AUTO HI ISO (80-3200), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Rychlost závěrky1/2000 s - 2 s, do 15 s (režim M)
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuální
Vyvážení bílé barvyautomatické, denní světlo, oblačno, žárovka, silná zářivka, slabá zářivka, ručně
Scénické režimyMěkká pleť, Párty, Mazlíčci, Západ slunce, Text, Listoví, HDR, Panorama 360°, Portrét, Lomo, Rybí oko, Hfačka, Krajina, Sport, Protisvětlo, Svíčka, Noční záběr, Portrét v noci, Sníh, Ohňostroj,
Samospoušť2s, 10s, detekce úsměvu
Sériové snímánítrvalé sekvenční snímání (s AF)
2, 3, 4, 5 nebo 6 fps - sekvenční snímání (AF pouze u prvního snímku)
16 najednou (30 fps, 16 snímků v jednom)
120 fps - max. 60 snímků s rozlišením 640×480 pixelů
Vestavěný blesk - režimyAutomatický, Zapnutý, Vypnutý, Automatický s redukce červených očí, Slow synchro,
Vestavěný blesk - dosahneznámo
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC
Interní paměť85 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor DLI-301 (3,7 V, 1050 mAh, výdrž na 260 snímků)
Hmotnost195 gramů (bez příslušenství)
Rozměry114 x 62,5 x 25,5 mm
Barevné variantyčerná, bílá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, popruh, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, ořezaný manuál, kožené pouzdro, nabíjecí adaptér
BenQ G1
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Nejnovější články
Leica aktualizuje podmínky náhrady korodujících snímačů v M9 Leica aktualizuje podmínky náhrady korodujících snímačů v M9
Koncem roku 2014 se objevil problém s korodujícími snímači ve fotoaparátech Leica M9. Později se rozběhl program bezplatných výměn. Ty ale v brzké době částečně skončí, neboť Leica aktualizovala podmínky této servisní akce.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
365 Days of Summer: soutěžte o roční fotovýlet od Canonu 365 Days of Summer: soutěžte o roční fotovýlet od Canonu
Pokud rádi fotíte, soutěžíte a můžete si udělat rok volna, pak nepropásněte soutěž společnosti Canon. Prezentuje svůj letní příběh na Instagramu. Výherce pak celý rok může cestovat po světě a fotit své cestovatelské příběhy.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Olympus spustil letní cashback, dostaňte zpět až 2700 Kč Olympus spustil letní cashback, dostaňte zpět až 2700 Kč
Také společnost Olympus spustila letní cashback akci. Při nákupu vybraných produktů můžete dostat zpět až 2700 Kč. Akce se týká dvou CSC fotoaparátů řady OM-D a pěti různých objektivů M.Zuiko Digital.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  3 komentáře
Canon svolává objektivy EF 24-105mm F4 L IS II USM k bezplatné opravě Canon svolává objektivy EF 24-105mm F4 L IS II USM k bezplatné opravě
U některých sérií objektivu Canon EF 24-105mm f/4 L IS II USM se může vyskytovat špatně fungující autofokus. Dotčené kusy jsou nyní svolávány k bezplatnému servisnímu zásahu, který by měl tento problém odstranit.
21.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad A6D-100c: 100 megapixelů pro leteckou fotografii Hasselblad A6D-100c: 100 megapixelů pro leteckou fotografii
Pro leteckou fotografii je určen nový středoformátový fotoaparát Hasselblad A6D-100c. Jeho senzor nabídne velmi vysoké 100MPx rozlišení a pochopitelně je k dispozici několik vylepšení, která zlepšují focení z letadla.
19.5.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  6 komentářů