Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 80D: příjemná inovace

24.4.2017, Milan Šurkala, recenze
Zamíříme do třídy vyššího mainstreamu APS-C zrcadlovek a otestujeme Canon EOS 80D s novým 18-135mm IS USM objektivem. Fotoaparát má úplně nový 24MPx senzor, vylepšený ostřící modul a rozhodně se nechce nechat zahanbit.
V minulém roce představila společnost Canon zrcadlovku EOS 80D, která nahradila starší variantu EOS 70D. Původní 20MPx senzor byl nahrazen úplně novým 24MPx senzorem, který je dokonce odlišný i od 24MPx snímačů, které známe např. z modelu EOS 760D. Podporovány jsou 14bitové RAWy a má také lepší ostřící modul se 45křížovými body. Ten má také dle výrobce nabídnout významně lepší ostření za špatného světla, z -0,5 EV se máme posunout až na -3 EV. To už patří k jedněm z nejlepších hodnot. EOS 80D tedy vypadá dost slibně. Jaký ale bude ve skutečnosti?

 

Recenze Canon EOS 80D



Videorecenze fotoaparátu Canon EOS 80D s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Tělo zrcadlovky dává na první pohled vědět, že nejde o žádné ořezávátko. Rozměrově nejde ani o drobka, ale také ani o žádné velké monstrum. Je však pravda, že do brašny, kam dám APS-C CSC i s telezoomem, se EOS 80D vejde akorát tak s pancakem. Zpracování je výborné, tělo působí velmi tuhým a bytelným dojmem. Drží se slušně, nicméně s ne úplně nejlehčím objektivem jako je EF-S 18-135mm IS USM, už musíte počítat s hmotností setu přes 1,2 kilogramu.


Canon EOS 80D


Jak již bylo řečeno, EOS 80D obsahuje nový 24,2MPx APS-C CMOS snímač (celkové rozlišení činí 25,8 MPx). Vedle bajonetu je tlačítko pro odjištění objektivu, na těle pak ještě vidíte dva mikrofony pro stereo zvuk. Nechybí ani snímač dálkového ovládání a dioda jako kontrolka samospouště, případně pro potlačení efektu červených očí pomocí přísvitu.


Canon EOS 80D zrcátko


Do testu jsme vzali nový setový ultrazoomový objektiv Canon EF-S 18-135mm IS USM. Nabídne příjemný univerzální 7,5× optický zoom v rozsahu od 29 do 216 mm po přepočtu. Světelnost je pak tradiční s hodnotami F3,5-5,6. Objektiv má optickou stabilizaci a Nano USM ostřící motorek, který kombinuje technologie ultrazvukových i krokových motorků pro co nejlepší výkony ve videu i při focení fotografií. Chod zoomovacího kroužku je překvapivě hladký, přestože se vysouvá poměrně značná část tubusu. Ostřící kroužek má elektronickou vazbu a jen velmi krátké, až téměř neznatelné zpoždění.


Canon EOS 80D objektiv


Kolečko fotografických režimů je umístěno nalevo a je jištěno pojistkou. Tu však nelze vypnout, takže pokud tlačítko nestisknete, kolečkem neotočíte. Škoda, protože ne každému toto řešení vyhovuje a konkurence ukazuje, že to jde udělat i s volitelnou pojistkou. Pod kolečkem je páčka na zapnutí přístroje. Tu bych osobně viděl raději na pravé straně, ale opět je to otázka osobních preferencí.


Canon EOS 80D ovládací kolečko


Zde vyniknou rozměry zrcadlovky i objektivu. Nechybí interní blesk a sáňky na externí blesk. Pravá strana pak obsahuje stavový displej.


Canon EOS 80D horní strana


Displej lze oranžově podsvítit pomocí tlačítka napravo. Před displejem je ještě čtveřice tlačítek pro výběr ostřícího režimu, sekvenčního snímání (nebo samospouště), ISO citlivosti a měření expozice. Horní kolečko umožňuje nastavit expoziční parametry, případně se pohybuje po jednotlivých panelech v menu nebo skáče po desíti snímcích v režimu prohlížení. Malé tlačítko vepředu nastavuje režim výběru ostřících bodů. Spoušť je naklopená směrem vpřed a má trochu delší chod.


Canon EOS 80D stavový displej


Pentaprizmatický hledáček má 0,95× zvětšení, což dává po přepočtu 0,59× zvětšení. Velikost je tedy přijatelná, ale nic, co by výrazněji nadchlo. Ve srovnání s dnešními elektronickými hledáčky u mnoha CSC fotoaparátů je přeci jen menší. Vlevo od hledáčku je tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu a INFO pro změnu zobrazení displeje (např. může zobrazit vodováhu na displeji).


Canon EOS 80D displej


Displej potěší tím, že je výklopný i dotykový. Díky tomu se dá spousta parametrů pohodlně nastavovat pomocí displeje, což je v některých případech rychlejší než pomocí tlačítek a hlavního menu. Jeho rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obrazu není co vytknout, je detailní, ostrý a pozorovací úhly jsou solidní.


Canon EOS 80D výklopný LCD


Vpravo nahoře nad displejem je páčka, která zapíná režim videa a tlačítkem uprostřed se pak zahájí natáčení. Prodleva je jen 0,2 sekundy, ukončení natáčení je pak okamžité. Bez použití páčky se pak tlačítkem zapíná live view režim. Nahoře je ještě trojice tlačítek. První spouští autofokus, druhé zamyká expozici a třetí pak spouští výběr polohy AF body.

Dostáváme se k tlačítku Q, které spouští quick menu. Vysvítí se jedna volba, kterou můžete okamžitě upravit zadním i horním voličem. Tlačítkem SET si ale můžete také vyvolat adekvátní podmenu a i v něm je možné provést nastavení. Poněvadž tu máte také dotykový displej, nelépe se zde asi orientuje pomocí dotyků (zejména tehdy, když se potřebujete dostat na druhý konec obrazovky). Následuje modré tlačítko s režimem prohlížení.

Čtyřsměrný ovladač je dvoupatrový. Spodní parto je tvořeno otočným voličem, který může ovládat korekci expozice (musíte mít ale zapnutý expozimetr - fotoaparát musí ukazovat expozici). Vyšší patro tvoří čtveřice šipek pro pohyb v menu, výběr AF bodu a jiné. Ovladač je menší, a tak se ne vždy ovládá úplně nejpohodlněji. Není to však ani špatné. Uprostřed je potvrzovací tlačítko SET. Nakonec je tu dole ještě tlačítko pro mazání snímků a přepínač blokování více funkcí, který zamkne vybraná tlačítka proti nechtěnému stisku. Pro paměťové karty je zde jen jeden SDXC slot.


Canon EOS 80D slot pro karty


Na pravé straně pak už nic moc nenajdete, je vidět akorát grip. Můžete se podívat na objektiv při maximálním vytažení.


Canon EOS 80D pravá strana


Levá strana toho obsahuje mnohem více. Pokud jde o objektiv, je zde zámek zoomu a přepínače stabilizace a manuálního ostření. Na těle fotoaparátu vidíte tlačítko pro odjištění objektivu a vyklopení blesku. Dále zde jsou tři krytky portů.


Canon EOS 80D levá strana


Mimo těchto krytek lze vidět tlačítko pro odjištění objektivu a tlačítko pro vyklopení blesku.


Canon EOS 80D porty


Vstupů a výstupů je zde opravdu dost, EOS 80D totiž není žádný low-end a nabídne solidní rozšiřitelnost. Dole je vstup pro dálkové ovládání, nahoře jacky pro sluchátka a externí mikrofon. oba s 3,5mm průměrem. Blíže ke kloubu displeje je ještě USB a HDMI port.


Canon EOS 80D baterie


EOS 80D je napájen velkou baterií LP-E6N s napětím 7,2 V a kapacitou 1865 mAh. Pochopitelně nechybí kovový závit pro stativ.


Canon EOS 80D příslušenství


V balení najdete dále popruhy, krytku těla, baterii, kabel s nabíječkou, DVD a plný manuál. Zde jsem navíc přidal i objektiv. 
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.