Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

11.8.2016, Milan Šurkala, recenze
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
Recenzím levnějších fotoaparátů jsme se v poslední době moc nevěnovali a dnes to napravíme. I přes klesající prodeje kompaktů jsou kapesní ultrazoomy stále docela žádanou kategorií. Dnes testovaný Canon IXUS 285 HS nabídne příjemný 12× optický zoom od značně širokoúhlých 25 milimetrů. Máte zde 1/2,3" CMOS BSI senzor s rozlišením 20 megapixelů, podporu Full HD videa, ostření od jednoho centimetru a Wi-Fi. To vše při hmotnosti pod 150 gramů včetně baterie a karty.

 

Recenze Canon IXUS 285 HS



Videorecenze fotoaparátu Canon IXUS 285 HS s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Canony IXUS byly vždy takovými luxusnějšími kompakty, kdy jste měli pocit, že v ruce držíte sice malý fotoaparát, ale na kterém si výrobce dal záležet. Nový IXUS 285 HS v tom částečně pokračuje, ale ne úplně. Je příjemně malý, relativně dobře se drží a zpracování je nadále solidní, vše krásně lícuje a drží. Přesto máte trochu pocit, že nyní už o takový nadprůměr nejde a fotoaparát působí poněkud obyčejně. Především jde o displej (více později).





Objektiv Canon potěší 12× optickým zoomem a velmi příjemným ohniskovým rozsahem 25 až 300 milimetrů. Tedy poskytne dostatečně širokoúhlý záběr. Bohužel podstatně horší je to se světelností. Větší zoom a malé rozměry se podepsaly na podprůměrných hodnotách F3,6 na minimálním a dokonce až F7,0 na maximálním zoomu.

Fotoaparáty s horšími hodnotami téměř neexistují, na druhou stranu je nutné říci, že konkurence nebývá nijak výrazně lepší. Výsledkem je, že stačí trochu zamračené počasí a už fotoaparát potřebuje lehce navyšovat citlivosti (a šum), na druhou stranu si můžete dovolit fotit panning i za poměrně dobrého světla. Na přídi vidíte ještě blesk, diodu pro přisvícení a mikrofon pro mono zvuk. Pozor, blesk vytváří stíny na fotkách s nejširším úhlem záběru.





Seshora vidíte malou tloušťku přístroje (necelých 2,3 cm). Máte tu tlačítko pro zapnutí, páčku zoomu s docela přesným a rychlým dávkováním. Zoomovacích kroků je poměrně málo, a tak někdy není snadné najít úhel záběru, který potřebujete. Ke spoušti nemám žádné výhrady. Následuje posuvné tlačítko, které přepíná mezi fotografickými režimy. Ten první obsahuje takřka všechny režimy (Auto, P, SCN a další), pak je tu kreativní snímek (automatické vytvoření několika kompozic) a Hybridní automatika.





Dostáváme se k největší bolístce fotoaparátu, čímž je displej. Ten má slušnou 3,0" úhlopříčku, jeho rozlišení činí 461 tisíc bodů, což není špatné, ale dnešní standard je o něco výše. Obraz by tedy mohl být i o něco ostřejší a především je tu stará technologie, takže při pohledu zespoda se dočkáte invertovaných barev. Dnes už něco, co se vidí jen v hodně levných třídách a u fotoaparátu za 5 tisíc bych dnes něco takového opravdu nečekal.

Zásadním problémem je ale věrnost zobrazení, které má od skutečnosti docela daleko. Obraz je příliš kontrastní, barvy jsou chladné a máte pocit, že dynamický rozsah fotoaparátu je hodně špatný (snímky na displeji často vypadají, že krajina je skoro černá a nahoře je bílo). O to příjemnější překvapení je při prohlížení fotek v počítači, kdy vidíte, že fotoaparát fotí mnohem lépe, než jak by se zdálo podle displeje. Takže zatímco fotoaparát celkově působí pěkně stylově, displej vás vrací o několik let zpět a zbytečně dává fotografovi pocit, že si koupil low-endový model. Nemyslím si, že by pořádný displej byl o tolik dražší, přitom by pocit z fotoaparátu mohl být znatelně lepší.

Tlačítka napravo od displeje nijak nepřekvapí, máte tu vstup do režimu prohlížení a tlačítko pro natáčení videa. Odezvy jsou velmi krátké, zahájení natáčení začne do půl sekundy, ukončení je v podstatě okamžité. Na čtyřsměrném ovladači máte nahoře speciální zoom pro portréty (mění zoom podle velikosti obličeje), vpravo je blesk, dole změna zobrazení ikonek na displeji a vlevo makro. Prostřední tlačítko FUNC.SET spouští dvousloupcové quick menu (škoda, že nekombinuje horizontální a vertikální jako některé PowerShoty), slouží také jako potvrzovací tlačítko a při zobrazení právě vyfocené fotografie umí pozdržet její náhled.

Celý čtyřsměrný ovladač je docela malý, ale problém je v zásadě jen s tlačítkem makra, které je blízko mírně vystouplého displeje a hůře se mačká. Následují tlačítka pro zapnutí Wi-Fi a MENU pro vstup do hlavního menu.





Pod krytkou je AV výstup a dole ještě HDMI port.





IXUS 285 HS je nabíjen velmi tenkým Li-Ion akumulátorem NB-11LH. Ten má napětí 3,6 V a kapacitu pouhých 800 mAh. Celková kapacita tak činí 2,9 Wh. Je zde i slot pro SD/SDHC/SDXC karty.





V příslušenství dodávaném k fotoaparátu najdete poutko, napájecí kabel s nabíječkou, Li-Ion akumulátor a mnohojazyčný návod.





Až na podprůměrný displej vypadá Canon IXUS 285 HS na zajímavý stylový kompakt. Další kapitoly se podívají na jeho fotografické výkony.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.