www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot G9 X: skladný dotykáč

Canon PowerShot G9 X: skladný dotykáč
, , recenze: specifikace produktu
Řada profi kompaktů Canon PowerShot G X se utěšeně rozrůstá a dnes se podíváme na nejmenšího zástupce v podobě PowerShotu G9 X. V malinkém těle nabídne velký 1,0" snímač s 20 MPx a světelný F2,0-4,9 objektiv.reklama
Kde koupit
CANON PowerShot G9 X?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Společnost Canon postupně rozšiřuje nabídku profi kompaktů PowerShot G X. Začala kdysi dávno modelem G1 X, který byl znatelně vylepšen nástupcem G1 X Mark II. Nejlepší trefou do černého byl jednoznačně univerzální a značně kompaktní PowerShot G7 X, který nově dostal i mnohem dražší hledáčkovou verzi G5 X i nástupce. Aby toho nebylo málo, objevil se diskutabilní ultrazoom PowerShot G3 X bez hledáčku a naopak nejmenší verze PowerShot G9 X, což je fotoaparát, který projde dnešním testem a je odlehčenou verzí G7 X.

Ten má i nadále 20MPx CMOS BSI snímač s velkou 1,0" úhlopříčkou. Dá se tedy očekávat solidní kvalita obrazu. Proti G7 X ale přišel o výklopný displej. Další zmenšení rozměrů umožnil jiný objektiv, který přišel o oba konce ohniskového rozsahu i světelnost. Jeho rozsah začíná na 28 milimetrech a končí na 84 mm. Připomeňme, že G7 X je se svými 24mm širokoúhlejší a koncem na 100 mm má i delší dosah. Také světelnost se zhoršila na F2,0 až F4,9, což jsou pěkné, ale nikoli výborné hodnoty. Pojďme se tedy podívat, jak na tom fotoaparát bude ve všech ohledech.

Recenze Canon PowerShot G9 X
Videorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G9 X s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.Ergonomie a rozmístění ovládacích prvkůFotoaparát překvapí příjemně malými rozměry, je kompaktnější i než poměrně malé Sony RX100. Je proti němu i o něco málo lehčí, takže zde máme skutečně profi kompakt, který nabývá vyloženě kapesních rozměrů. Zpracování hodnotím jako výborné, tělo je skutečně tuhé a měl jsem z něj velmi dobrý pocit. Na přídi je malý grip (no, spíše pogumovaná oblast), který dopomáhá držení. Osobně se mi držel lépe než RX100, ale našlo se pár lidí, kteří si na úchop stěžovali, přičemž šlo o výtky ohledně zadní strany přístroje. Tam je totiž velký dotykový displej a jen malé místo pro palec. Na dotykový displej ještě přijde řeč.


Canon PowerShot G9 X černý


Na přídi toho moc nenajdete. Je tu již zmíněný "grip" či lépe řečeno jen pogumování, objektiv a přisvětlovací AF dioda. Ta slouží také jako kontrolka samospouště a má oranžovou barvu světla.


Canon PowerShot G9 X přední strana


O objektivu jsme už trochu mluvili. Má 3× optický zoom v ohniskovém rozsahu 28 až 84 milimetrů. Jeho světelnost nabídne hodnoty F2,0 až F4,9, takže do značné míry odpovídá oblíbenému Sony RX100. Ten má ale trochu delší konec a lepší světelnost na začátku. Objektiv nenabídne možnost montáže filtrů, což je zapříčiněno i tím, že se tu hrálo hodně na rozměry a závit by fotoaparát zbytečně prodloužil. Kolem objektivu je otočný prstenec, který lze využít např. k ovládání korekce expozice, ISO citlivosti, vyvážení bílé, zoomu a dalším funkcím. Zoom je v takovém případě skokový se čtyřmi hodnotami 28, 35, 50 a 84 mm. Odezva je poměrně svižná.


Canon PowerShot G9 X objektiv


Z horní strany jde dobře vidět, že je fotoaparát dost tenký a objektiv příliš nevystupuje. Vlevo je mechanicky výklopný blesk (tlačítko pro vyklopení je pod ním). Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí přístroje. Zde nemám větších námitek. Páčka zoomu má velmi příjemnou citlivost, zoom se dávkuje velmi dobře. Tady budu určitě chválit.


Canon PowerShot G9 X horní strana


Spoušť má tvrdší, ale rovněž velmi příjemný chod s dosti výraznou polohou namáčknutí. Kupodivu to vůbec nevadí a naopak jsem si to v případě G9 X pochvaloval. Otočné kolečko jak by ani nebylo z Canonu, má příjemně tuhý chod, už nepotřebujete být Rambo, abyste jím otočili. Jedinou nevýhodou je to, že mu nedělá problém zůstat v mezipoloze.


Canon PowerShot G9 X kolečko fotografických režimů


Na zádi najdete dotykový 3,0" displej s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obraz je krásně ostrý a detailní, ze stran jen tradičně lehce klesá kontrast. Dotykové ovládání je tradičně výborné, citlivost je velmi příjemná (pro někoho bude displej možná citlivý až moc).

Zásadním problémem fotoaparátu je ale to, že dotykové ovládání nedoplňuje tlačítkové, ale v podstatě jej úplně nahrazuje. A to může způsobit potíže. Někdy byste prostě rádi použili jen jednu ruku a ne matlat pořád po displeji nemluvě o tom, když je zima. V běžných rukavicích neuděláte nic a když jsem v mrazivém ránu při východu slunce na Lysé hoře při -8 °C a větru s rychlostí 40 km/h chtěl nastavit clonu i korekci expozice, opravdu na adresu Canonu nepadala pěkná slova. Chápu, místa tu moc není, ale mít u profi kompaktu výhradně dotykové ovládání, když se dá předpokládat, že ho člověk nebude používat pouze na automat, skutečně není dobrý nápad.

Na pravé straně od displeje najdete jen čtyři tlačítka. To červené spouští natáčení videosekvencí, zpoždění je zhruba okolo jedné sekundy. Ukončení natáčení je provedeno v okamžiku zmáčknutí tlačítka. Q/SET spouští dvousloupcové quick menu, případně toto tlačítko slouží jako potvrzovací. Potvrzení ale provedete i namáčknutím spouště. Následuje MENU pro vstup do hlavního menu a tlačítko INFO pro úpravu zobrazení displeje.


Canon PowerShot G9 X zadní strana


Na pravé straně toho moc není. Vidíte tu ouško na provlečení poutka, gumovou krytku portů a dole pak další gumovou krytku, po jejímž odklopení se dá připojit externí napájení fotoaparátu.


Canon PowerShot G9 X pravá strana


Co se týče portů, najdete zde microUSB a HDMI. Standardní USB rozhodně potěší, protože fotoaparát je tak možné nabíjet třeba z powerbanky, běžnou nabíječkou na mobil nebo z počítače. Dole je ještě HDMI port.


Canon PowerShot G9 X porty


Na levé straně je druhé ouško pro popruh a tlačítko pro zapnutí Wi-Fi připojení.


Canon PowerShot G9 X levá strana


Vespod je kovový závit pro stativ. Vidíte tu také krytku prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Abyste ji zajistili, je tu pojistka, ale je nutné krytku opravdu výrazněji přimáčknout k tělu přístroje. Pokud tak neučiníte, pojistka nezapadne a dvířka se otevřou.


Canon PowerShot G9 X spodní strana


Pod krytkou najdete Li-ion akumulátor NB-13L, jehož napětí je 3,6 V a kapacita činí 1250 mAh. Fotoaparát umí spolupracovat s kartami SD, SDHC a SDXC.


Canon PowerShot G9 X baterie


V balení toho opravdu moc nenajdete. K fotoaparátu je dodané poutko, baterie, nabíječka s kabelem a manuál. Každopádně přítomnost nabíječky potěší, přestože je fotoaparát možné nabíjet i pomocí USB (z tohoto pohledu naopak překvapí absence USB kabelu, což je desetikorunová položka, nicméně microUSB kabelů má dneska každý doma už desítky).


Canon PowerShot G9 X příslušenství


Až na výhradně dotykové ovládání nás Canon PowerShot G9 X zatím dost potěšil. Pojďme se v dalších kapitolách podívat na jeho schopnosti focení.

CANON PowerShot G9 X
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon PowerShot G9 X
Typ senzoru1" CMOS BSI (13,2×8,8mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 / 20,2 MPix
Výstupní formátyJPEG, RAW (.CR2 14bitové), MP4 (MPEG-4)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)10,2 - 30,6 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)28 - 84 mm
Světelnost objektivuF2,0 - F4,9
ClonaF2,0 - F11 (wide), F4,9 - F11 (tele)
Zoom3x optický, 4x digitální
Automatické ostřeníAiAF (31bodové, detekce obličeje nebo automatické zaostřování dotykem s výběrem a sledováním objektu nebo obličeje), 1bodové
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (wide), 35 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)5 cm - nekonečno (wide), 35 cm - nekonečno (tele)
Rychlost závěrky1/2000 - 30 sekund, bulb režim
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125 - 12800 (po 1/3EV krocích), nastavitelný rozsah Auto ISO
Sériové snímky6,0 fps, 4,3 fsp (s AF)
Typ hledáčkuNe
LCD3,0" (1 040 000 px, cca 100% pokrytí, výklopný)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion akumulátor NB-13L (3,6 V, 1250 mAh, 220 snímků, 335 snímků v režimu ECO)
Rozměry98,0 × 57,9 × 30,8 mm
Hmotnost bez bateriíneznámo
Zobrazit všechny specifikace

Nejpopulárnější kompakty
Nejnovější články
Adobe uvolnil Camera Raw 9.8 a Lightroom CC 2015.8 Adobe uvolnil Camera Raw 9.8 a Lightroom CC 2015.8
Společnost Adobe uvedla nové verze svých programů Camera Raw 9.8 a Lightroom CC 2015.8. Najdete zde nové funkce pro porovnávání snímků a samozřejmě také podporu nových RAWů včetně těch ze smartphonů.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Apple vládne Flickru, 8 z 10 nejčastějších fotoaparátů je iPhone Apple vládne Flickru, 8 z 10 nejčastějších fotoaparátů je iPhone
Server Flickr tradičně zveřejňuje zajímavé statistiky o tom, jaké je zastoupení fotoaparátů. Naprosto drtivé vítězství má na kontě Apple se svými iPhony. V Top 10 je totiž hned 8 iPhonů a pouze dva fotoaparáty jiné značky.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Manuální expozice i ostření pro Adobe Lightroom Mobile for iOS 2.6 Manuální expozice i ostření pro Adobe Lightroom Mobile for iOS 2.6
Adobe již nějakou dobu nabízí Photoshop Lightroom Mobile for iOS, tedy aplikaci pro správu fotografií a jejich focení pro platformu iPhonů a iPadů. Novinkou je přepracované rozhraní a konečně i manuální ovládání expozice verze pro iPhony.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Supersvětelný objektiv Meyer-Optik Görlitz Nocturnus 50mm F0.95 II Supersvětelný objektiv Meyer-Optik Görlitz Nocturnus 50mm F0.95 II
Společnost Meyer-Optik Görlitz představila nový supersvětelný objektiv Nocturnus 50mm F0.95. Novinka je určena i pro full frame fotoaparáty a díky světelnosti F0,95 nabídne extrémně malou hloubku ostrosti.
8.12.2016,  aktualita, Milan Šurkala,  6 komentářů
Magazín Sports Illustrated dostal poprvé obálku vyfocenou smartphonem Magazín Sports Illustrated dostal poprvé obálku vyfocenou smartphonem
Jak už jsme říkali několikrát, mobilní telefony dnes válcují všechno, nejen kompakty. Magazín Sports Illustrated se odhodlal k zajímavému kroku a nechal si poprvé vyfotit titulní obálku právě pomocí mobilního telefonu.
7.12.2016,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře