Hama Traveller Compact: ministativ za tři stovky

Hama Traveller Compact: ministativ za tři stovky
, , recenze
Dnešní test se podívá na oblíbený ministativ z dílen společnosti Hama. Jde o Traveller Compact 4055, který v obchodech seženete bez větších problémů pod tři sta korun. Má nohy ze tří segmentů a údajně unese 3 kilogramy.
Kapitoly článku:
  1. Ovládání, technické údaje
  2. Závěrreklama
Kde koupit Traveller Compact?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Pokračujeme v recenzích stativů a dnes zabrousíme do téměř nejlevnějších vod. Podíváme se totiž na levný ministativ Hama Traveller Compact, který se dá běžně sehnat za nějakých 250 až 350 Kč. To je opravdu málo a nenapovídalo by to zrovna vysoké kvalitě. Kde je skutečná pravda, to ukáže naše recenze. Možná příjemně překvapí.

Hama Traveller Compact

Ve složeném stavu se sklopenou hlavou zabere tento stativ na délku je pouhých 22 centimetrů, což je výborné. Rovněž hmotnost 268 gramů znamená, že si jej v batohu ani nevšimnete. Nohy mají tři segmenty, dva jsou výsuvné. Prostřední segment se pro zajištění se musí nohou pootočit, až zaklapne. To je rychlé a pohodlné řešení. Další tenčí výsuvný segment má dvě kuličkové pojistky, o které se zapře. Stativ se tak nejlépe skládá tím způsobem, že pootočíte druhým prostředním segmentem (odjistíte jej) a začnete jej skládat. Až se zasune prostřední segment, ten nejširší pak zatlačí na kuličky nejtenčího segmentu a nohy je možné složit úplně.


Hama Traveller Compact při maximálním vytažení


Nohy jsou bohužel ukotveny v plastovém pouzdru, takže očekávejte trochu pružnosti. Jinak řečeno, není zde jasně vymezená maximální poloha vyklopení nohy. Celý mechanismus je totiž trochu pružný a nohy stativu se mohou pod větší silou roztáhnout více, než je pro ně přirozené. Na kluzkém povrchu tak s těžším fotoaparátem může noha ujíždět a pružit. Zde by se opravdu hodně hodil kovový materiál nebo alespoň spojka všech tří nohou dohromady.

Hodně si také musíte dávat pozor na to, jak stativ nasměrujete a jak pootočíte hlavu. Nevýhodou je totiž to, že nohy lze nastavit jen do jedné ze tří délek (nevysunout žádný segment, vysunout jeden nebo vysunout dva). Není možné je tedy libovolně prodlužovat a nastavovat (proto tu není ani vodováha, která by neměla ani smysl - není tu způsob, jak stativ dostat do vodorovného stavu s výjimkou toho, že budete fotit na vodorovném povchu). Na šikmém povrchu tak zákonitě fotoaparát míří také šikmo a pokud nebudete na vyloženě vodorovném povrchu, často budete mít problém s kácejícím se horizontem.


Hama Traveller Compact mechanismus hlavy


Hlava stativu má svá pozitiva i negativa. Spodní šroub je v pořádku, ten slouží k panorámování. Dá se rukou relativně snadno zajistit a tady nemám námitky. Rukojeť slouží jako zámek, směrem doprava (ve směru hodinových ručiček) se hlava zajišťuje a naopak. Po odjištění je možné fotoaparát naklápět směrem nahoru nebo dolů. Pochopitelně musíte počítat s tím, že po dotažení ještě fotoaparát trochu klesne, takže s těžšími přístroji a zejména delšími ohniskovými vzdálenostmi je v podstatě nemožné nastavit správnou kompozici. Musíte to "nadstřelit" hodně nad a doufat, že po zajištění to klesne tak, kam chcete. Protože nelze jemně volit délku nohou, jedinou další volbou, jak nastavit správnou výšku (směr fotoaparátu), je házet podložky pod nohy (např. složený papír) nebo přitáhnout nohu k sobě. Zde ale hrozí riziko, že noha ujede zpátky. Jednoduše řečeno, pro delší ohniskové vzdálenosti je stativ opravdu nevhodný.


Hama Traveller Compact se Sony RX100


Výrobce uvádí, že stativ by se měl poradit s fotoaparáty do hmotnosti 3 kilogramů. Rozumné maximum je dle mého názoru někde okolo poloviny a hodně závisí na již zmíněné ohniskové vzdálenosti. Zatímco běžné půlkilové ultrazoomy zvládne i při relativně velkém zoomu, se zrcadlovkou s běžným telezoomem (55-200mm, 55-300mm) nebo ultazoomovým objektivem už bude mít docela dost problémy. U zrcadlovky si bez předsklopení zrcátka neškrtnete (jinak než v live view fotit nelze) a to je tu ještě problém závěrky, který výše zmíněné ultrazoomy v podstatě netrápí, a proto s ultrazoomy není větší problém ani se čtyřcifernými přepočtenými ohniskovými vzdálenostmi. Takže ano, zrcadlovku nebo větší CSC fotoaparát vám také udrží, ale delší objektivy než základní seťáky 18-55mm bych tam už raději nedával a pokud ano, využijte všechny možné techniky stabilizace (samospoušť, live view bez zrcátka, zpoždění závěrky,...).


Hama Traveller Compact při focení na výšku


Dobré stabilitě totiž moc neprospívá ani charakter destičky. Zde se mi hodně líbilo provedení šroubu, díky kterému se fotoaparát dá našroubovat velmi rychle a pohodlně. Méně už se mi líbil mechanismus vyklápění destičky do svislé polohy. To funguje tak, že destička je na jakési tyčce s pružinkou. Pokud destičku zatlačíte od sebe proti pružince, odemknete zámek a destičku můžete vyklopit o 90°. Bohužel destička má na tyčce poněkud vůli a tak se s ní dá hýbat.


Hama Traveller Compact pružinka


Na výšku se posouvá těžiště, a tak nepřekvapí, že bez toho, aniž byste museli vysouvat nohy, udrží třeba lehký Sony Cyber-shot RX100, ale výrazněji těžší přístroje nikoli. Na těžší ultrazoom jako je např. Fujifilm FinePix HS20EXR už ale budete potřebovat vysunout minimálně jeden segment navíc.


Hama Traveller Compact s Fujifilmem HS20 EXR


Tímto jsme veškeré funkce stativu v podstatě vyčerpali a můžeme přejít k závěru.

Technické specifikace: Hama Traveller Compact 4055
Stativ
Minimální výška22,5 cm
Maximální výška43 cm
Minimální délka ve složeném stavu22 cm
Maximální zátěž3 kg
Počet segmentů3
Průměry segmentůneudáno
Hmotnost stativu268 gramů
Traveller Compact
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Hama Traveller Compact
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
HAMA 4055
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Nejpopulárnější stativy
Nejnovější články
Odolná světelná padesátka: Fujinon XF 50mm F2 R WR Odolná světelná padesátka: Fujinon XF 50mm F2 R WR
Spolu s novým CSC fotoaparátem Fujifilm X-T20 byl představen i nový 50mm objektiv Fujinon XF 50mm F2 R WR. Nabídne dobrou světelnost F2 a konstrukci odolnou vůči nepříznivým vlivům jako je déšť nebo prach.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Menší Leica M10 s 24MPx čipem a větším hledáčkem Menší Leica M10 s 24MPx čipem a větším hledáčkem
Leica uvedla nový dálkoměrný fotoaparát M10, který se navrací ke kořenům systému M. Tento 24MPx přístroj přináší kompaktnější rozměry jako u starších kinofilmových verzí, mimo jiné se zvětšil také hledáček.
22.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Fujifilm X-T20 s 24MPx čipem a 4K videosekvencemi Fujifilm X-T20 s 24MPx čipem a 4K videosekvencemi
Další novinkou od Fujifilmu je hledáčkový CSC fotoaparát X-T20. Ten nově přináší APS-C snímač s rozlišením zvýšeným na 24 megapixelů. Umí také natáčet 4K videosekvence a bylo zlepšeno i fázové ostření.
21.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Fujifilm X100F, legendární kompakt dostává 24MPx snímač Fujifilm X100F, legendární kompakt dostává 24MPx snímač
Oblíbené profi kompakty Fujifilm X100 se dočkaly již čtvrté generace v podobě nového modelu X100F. Ten přináší např. 24MPx APS-C X-Trans CMOS III čip, inovovaný hledáček i ovládací prvky. Fotoaparát by měl být ještě o něco rychlejší.
20.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  4 komentáře
Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
20.1.2017,  recenze, Milan Šurkala,  13 komentářů