Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jupiter-9 85mm F2.0 (M39)

13.11.2014, Milan Šurkala, recenze
V dalším testu starého manuálního objektivu se podíváme na objektiv Jupiter-9 s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F2,0. V našem případě se podíváme na verzi pro patici M39.
Dnešní recenze se podívá na starý manuální objektiv Jupiter-9. Jedná se o objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností, což na APS-C CSC fotoaparátech dává přepočtených 127 mm (na Canonu 136 mm) a na Micro Four Thirds dokonce 170 mm. Systémy jako Nikon 1 a Samsung NX mini pak s tímto objektivem budou atakovat 230 přepočtených milimetrů. Jedná se o ruskou kopii objektivu Zeiss Sonnar 85mm 1:2.0. Objektiv se dá sehnat ve verzích pro patice M42, M39 i Kiev/Contax, v našem případě jsme použili verzi pro M39. Za objektiv většinou zaplatíte tak mezi 3 až 4,5 tisíci korun (jak v českých bazarech, tak na eBay).

 

Recenze Jupiter-9 (85mm F2.0 M39)



Videorecenze objektivu Jupiter-9 (85mm F2.0 M39) s ukázkami ostření, chování v protisvětle a jinými testy.
 
Jupiter-9 celkový pohled

Na rozdíl od mnoha jiných manuálních objektivů, které jsme testovali, je osmdesátpětka logicky o trochu větší a těžší. Vzhledem ke své menší velikosti sice působí dojmem vysoké hmotnosti, ta ale přitom činí jen 315 gramů. Testovaný objektiv byl celý černý a najedete na něm tři prstence, z toho dva přední jsou otočné. Ten první u patice slouží ke snazšímu vyšroubování objektivu z patice.


Jupiter-9 boční pohled


Ostřící kroužek je uprostřed a ačkoli má hladký nesekající se chod, jde opravdu velmi ztuha, alespoň co se testovaného kusu týče. Přední okruží je clonový kroužek, který je podstatně snáze, ale ne přehnaně. Prostě tak akorát. Chod clonového kroužku hladký bez aretace a vzdálenost mezi clonami se postupně snižuje (na změnu F2 na F2,8 musíte kroužkem potočit zhruba stejně jako na změnu z F5,6 na F22).


Jupiter-9 závit


Závit pro filtry má průměr 49 milimetrů. Clona překvapí obrovským počtem lamel, těch je tu totiž 15! Prakticky při každém nastavení clony tu máte kulatý otvor, žádné n-úhelníky.


Jupiter-9 irisová clona


Test proběhl na dvou fotoaparátech. Drtivá většina testů a fotografií byla pořízena s fotoaparátem Samsung NX30, který má 20,3MPx APS-C CMOS senzor. Byla použita redukce Kiwi, která ale neumožňovala zaostření úplně na nekonečno, ale pouze na několik desítek metrů (trocha přiclonění zajistila hyperfokální zaostření).


Jupiter-9 na Samsungu NX30


Druhým testovacím fotoaparátem byl Samsung NX11 se starším 14,6MPx APS-C CMOS čipem. Snímky vyfocené s tímto fotoaparátem budou označeny.


Jupiter-9 na Samsungu NX11


Prvotní představení objektivu Jupiter-9 tedy máme za sebou, pojďme se spolu podívat na jeho fotografické výkony.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Jupiter-9 85mm F2.0 (M39)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) cca 127 mm (APS-C), 170 mm (M4/3)
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) -
Světelnost objektivu F2,0
Rozsah clony F2,0 - F22
Konstrukce 7 optických členů ve 3 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 115 cm
Maximální zvětšení -
Počet lamel clony 15
Optická stabilizace ne
Rozměry 55 × 68 - 76 mm
Hmotnost 315 gramů
Závit pro filtry 49 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.