Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy

20.1.2017, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
Další náročný test se bude věnovat kapesnímu ultrazoomu Nikon Coolpix A900. Tento model přináší velký 35× optický zoom a 20MPx CMOS BSI senzor. Ten dovoluje fotoaparátu natáčet nejen Full HD video, ale potěší i 4K videosekvencemi. Těšit se lze i na výklopný displej, manuální ovládání expozice a najdete zde také spoustu sekvenčních a time-lapse režimů včetně módů pro focení hvězd. Určitě tu tedy najdete několik lákadel, otázkou pro recenzi ale zůstává, jaký je Coolpix A900 fotoaparát jako celek.

 

Recenze Nikon Coolpix A900



Videorecenze fotoaparátu Nikon Coolpix A900 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Coolpix A900 je typický kompakt od Nikonu. Vizuálně působí poněkud plastově a nepříliš luxusně, zpracování je ale velmi slušné. Tělo je tuhé, nic nevrže, vše je naprosto v pořádku. Díky pogumovanému gripu vepředu i malému výstupku vzadu se drží docela slušně a zde bych také spíše chválil. Poněvadž má fotoaparát zhruba 4 centimetry na šířku a 300 gramů hmotnosti, měl jsem spíše pocit, že jde o typického zástupce 1" profi kompaktů.


Nikon Coolpix A900


Objektiv nabídne velký 35× optický zoom. Začíná na velmi širokoúhlých 24 milimetrech, maximem je pak přepočtená ohnisková vzdálenost 840 milimetrů. Občas jsem měl až pocit, že je to zbytečně moc. Moc radosti ale neudělá světelnost objektivu, která začíná na nepříliš dobrých F3,4 a se zoomem se zhoršuje až na F6,9. K dispozici je však rozumně účinná optická stabilizace.


Nikon Coolpix A900 objektiv


Jak je vidět, objektiv při maximálním zoomu vyjíždí opravdu hodně daleko. Na těle je malý interní blesk, který je jedinou částí fotoaparátu, která nedrží úplně pevně a dá se zatlačit ještě více do těla přístroje. Vidíte tu i tlačítko pro mechanické vyklopení blesku.


Nikon Coolpix A900 horní strana


Následuje kolečko fotografických režimů a tlačítko pro zapnutí přístroje. Jeho odezva je zvláštní. Někdy je pomalejší a než fotoaparát nastartuje, patrně to zkusíte znova, čímž jej vypnete. Někdy je ale odezva bleskurychlá a mezi kompakty nadprůměrná. Ke spoušti a dvoupolohové páčce zoomu nemám žádné výhrady. Kolečkem napravo se ovládá clona nebo expoziční čas (dle režimu).


Nikon Coolpix A900 zadní strana


Displej má 3,0" úhlopříčku a příjemné rozlišení 920.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Obraz je pěkný a detailní. Displej můžete vyklopit o 180° dopředu, spodní část je ale trochu zakrytá tělem přístroje. Lze jej vyklopit i o 90° dolů. Docela překvapením bylo to, že není dotykový. V této kategorii bych už něco takového očekával.


Nikon Coolpix A900 vyklopený displej


Napravo od displeje je tlačítko pro rychlé odzoomování, které umožní rychle lokalizovat objekt a fotoaparát pak rychle zpětně zazoomuje. Tlačítko pro natáčení videa má prodlevu zhruba 0,7 sekundy, což je přijatelné. Pokud jde o vypnutí, nenahrají se zhruba poslední 0,3 sekundy před zmáčknutím. Tlačítko pro vstup do režimu prohlížení nepotřebuje komentář, zajímavější je čtyřsměrný otočný ovladač. Směrem nahoru se ovládá blesk, vpravo korekce expozice (D-Lighting a další), dole je makro a vpravo samospoušť. Ta se bohužel vypíná po každém snímku. Kolečko je poměrně malé a neovládá se úplně nejlépe, přesto jde o prvek, který pomáhá ovládání.

Prostřední tlačítko OK umí vyvolat menu pro nastavení polohy AF bodu, slouží také jako potvrzovací (fotoaparát vyžaduje potvrzování většiny věcí, nestačí jen namáčknout spoušť jako u mnoha jiných přístrojů). Nakonec tu máme MENU pro vstup do hlavního menu a koš pro smazání snímků.


Nikon Coolpix A900 výklopný displej


Pod krytkou se ukrývá USB a HDMI port.


Nikon Coolpix A900 porty


Další krytka je vespod a najdete zde Li-Ion akumulátor EN-EL12 s napětím 3,7 V a kapacitou 1050 mAh. Je zde také slot pro SD kartu. Jak vidíte, závit pro stativ je kovový, což chválím, nicméně jeho pozice na straně je poněkud zvláštní (u kompaktů ale ne až tak výjimečná).


Nikon Coolpix A900 baterie


V balení toho moc nenajdete, je tu fotoaparát, poutko, USB kabel s nabíjecím adaptérem a Li-Ion akumulátor.


Nikon Coolpix A900 příslušenství


Fotoaparát Nikon Coolpix A900 tedy na první pohled působí vcelku normálně. Jsou zde nějaké příjemné věci i pár detailů, které by mohly být vylepšeny.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon Coolpix A900
Typ senzoru1/2,3" CMOS BSI
Rozlišení celkové/efektivní21,14 Mpx / 20,3 Mpx
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3), MP4 (H.264/MPEG-4 AVC)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)4,3 - 151 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 840 mm
Světelnost objektivuF3,4 - F6,9
ClonaF3,4 - F8 (Wide), F6,9 - F8 (Tele)
Zoom35× (optický), 4× (digitální)
Automatické ostřeníPriorita ostření na obličej, Střed, Manuální volba (99 zaostřovacích polí), Sledování objektu, Zaostřování s vyhledáním hlavního objektu
Ostřící vzdálenost50 cm - nekonečno (wide), 200 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)1 cm - nekonečno
Rychlost závěrky1/2000 - 8 s (v závislosti na režimu a citlivosti může být maximum menší, až 1 s), 1/4000 s (sekvenční snímání, 25 s (režim Stopy hvězd)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 80 - 3200
Sériové snímky7 fps (max. 7 snímků), 2,2 fps (max. 15 snímků), 60 fps (25 snímků, 1,3 MPx), 120 fps (50 snímků (VGA), vyrovnávací paměť (15 fps, max. 5 snímků před zmáčknutím spouště, 1,3 MPx)
Typ hledáčku-
LCD3,0" (921.000 px, výklopný o 180° vpřed)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL12 (3,7 V, 1050 mAh), 270 snímků
Rozměry113 × 66,5 × 39,9 mm
Hmotnost bez baterií-
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.